Jump to content


Gramofon-pomoć


Iznogud

Recommended Posts

Već duže vreme planiram da kupim svoj prvi gramofon. Nisam želeo da u startu ulažem dosta novca u taj vid slušanja muzike pa sam na oglasu nasao povoljan Technics SL-D30, koji sam i kupio. Gramofon mi je danas stigao kući i od drugara sam pozajmio nekoliko ploča da poslušam kako to zvuči. Povezao sam gramofon sa pojačalom i zvučnici su počeli da zuje. Zujanje se čuje konstantno bez obzira da li slušam neku ploču ili ne(čitao sam da zujanje moze da stvara motor, ali ono se cuje i kada se disk ne vrti). Gramofon ima konektor za uzemljenje pored RCA konektora pa me zanima da li treba da uzemljim gramofon da bi zujanje nestalo ili je do nečeg drugog problem. Inače kada dodirnem ručicu gramofona zujanje se utiša ali i dalje se čuje.

 

IMG-d8000da9cc2755d9161cd7fad27b4b79-V.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 60
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Hvala na brzom odgovoru, probaću da spojim. Imam samo jos par pitanja

Koji je ovo konkretno konektor za uzemljenje na gramofonu? Na pojačalu je šraf tako da to nije problem.

Pokušao bih sam da napravim interkonekt kabl pošto kući imam sličan alarmni kabal kao onaj narandzasti koji se ovde spominjao samo ne znam kako bih spojio RCA konektore i da li bi neku žicu mogao da iskoristim za uzemljenje.Ovo je slika to kabla 

1-4 izolovane žice

2-nekakav plastični plašt

3-neizolovana licnasta žica

4-plašt od žice

P_20190626_213542.jpg

Link to comment
Share on other sites

Za interconect koji želiš da napraviš:

Odaberi dve koje nisu uzastopne u spirali koju fomiraju. Na primer ako je redosled boja zelena, braon, žuta, siva kada ih rasplićeš, uzmi one koje nisu jedna posle druge, znači zelenu i žutu za plus npr. a braon i sivu za minus (masu) u RCA činč konektoeru.

Ovu pod 4 kako je zoveš "plašt" i pod 3 "licnasta gola žica" poveži zajedno i zalemi na masu u RCA na strani gramofona. Sa druge strane kabla njih dve potpuno odseci do spoljne izolacije i eventualno dodatno izoluj da ne dodiruju telo (masu) RCA konektora kada se sve na kraju stisne.

Znači dobićeš na kraju usmeren kabl sa stranom prema izvoru i stranom prema prijemniku signala (phono ulaz na pojačalu). Obeleži to na neki način da uvek tako konektuješ taj RCA kabl, čak i kada sa njim povezuješ neki drugi uređaj kao npr. CD palyer. Ja obično proverim na kablu ona slova i tako terminišem kabl da mi čitanje texta na kablu označava pravac usmerenosti kabla, a možeš i nekako drugačije to da specificiraš kao u vidu nekakve strelice.

Sa potpuno odvojenom žicom max do 1 kvadrata izvedi uzemljavanje gramofona za pojačalo. Eventualno je termniši za neke malene viljuškice da ti se žica ne bi osipala pri stezanju.

Link to comment
Share on other sites

12 sati ranije, Iznogud said:

 čitao sam da zujanje moze da stvara motor

Од мотора није сигурно.

 

12 sati ranije, Iznogud said:

 

IMG-d8000da9cc2755d9161cd7fad27b4b79-V.jpg

За пробу узми парче жице и споји тај средњи пин левог конектора и спољни метални део чинча белог или црвеног.

Link to comment
Share on other sites

On 6/27/2019 at 9:00 AM, Father said:

Odaberi dve koje nisu uzastopne u spirali koju fomiraju. Na primer ako je redosled boja zelena, braon, žuta, siva kada ih rasplićeš, uzmi one koje nisu jedna posle druge, znači zelenu i žutu za plus npr. a braon i sivu za minus (masu) u RCA činč konektoeru.

Ovu pod 4 kako je zoveš "plašt" i pod 3 "licnasta gola žica" poveži zajedno i zalemi na masu u RCA na strani gramofona. Sa druge strane kabla njih dve potpuno odseci do spoljne izolacije i eventualno dodatno izoluj da ne dodiruju telo (masu) RCA konektora kada se sve na kraju stisne.

Razumeo sve. Samo ako moze jos savet za izbor RCA konektora koji ima da se uzme ovde kod nas(da ne bih cekao dugo dostavu).

Link to comment
Share on other sites

On 6/27/2019 at 9:23 AM, giZ_Mo said:

За пробу узми парче жице и споји тај средњи пин левог конектора и спољни метални део чинча белог или црвеног.

Probao sam. Zujanje se znatno smanjilo. Problem je što i dalje ne znam koji je ovo konektor za uzemljenje. Probao sam bananicu da ubacim, ali otvor je uži.

Link to comment
Share on other sites

2 minuta ranije, Iznogud said:

Probao sam. Zujanje se znatno smanjilo. Problem je što i dalje ne znam koji je ovo konektor za uzemljenje. Probao sam bananicu da ubacim, ali otvor je uži.

pokušaj da izmeriš nekako širinu otvora i možda uspeš da nađeš nešto slično zvučničkim "iglama"

http://www.kanibal.co.rs/products.php?sgr=12000000

Ili jednostavno se konsultuj sa njima u radnji šta predlažu, od onoga što imaju.

Link to comment
Share on other sites

Vidim da ste raspoloženi za pomoć pa nastavljam sa pitanjima :D

Danas sam hteo da otvorim gramofon i da ga očistim ali nisam uspeo da skinem disk. Gledao sam neke klipove na internetu gde uspevaju da skinu disk uz pomoc šrafcigera ili sa čekićem ali mi je to malo rizično. Naprskao sam WD-40 na osovinu pa ću pokušati sutra da ga skinem. Da li postoji neka caka kod skidanja diska?

E da! Kad pokušam da ga skinem disk se podigne nekih 3-4mm ali sa njim krene i osovina(kao da se podigne i motor)

Link to comment
Share on other sites

Sa srafcigerom ili gumenim cekicem se moze skinuti disk ali mora pazljivo da se radi,  ne treba udarati kao sivonja.

Na 1210 je to normalno, blago se "cukne" tako da se tanjir izmesti iz lezista osovine ( mislim da je to ), u svakom slucaju nije jak udarac u pitanju vec vrlooo blag sa strane ( koristim srafciger sa debelom gumenom drskom i njom "cuknem"  kad skidam tanjir ).

Link to comment
Share on other sites

20 minuta ranije, Iznogud said:

E da! Kad pokušam da ga skinem disk se podigne nekih 4-5mm ali sa njim krene i osovina(kao da se podigne i motor

Кажипрсти обе шаке у отворе на тањиру а палчеви на центарлну осовину и лагано повлачење на горе.

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Krca44 said:

Sa srafcigerom ili gumenim cekicem se moze skinuti disk ali mora pazljivo da se radi,  ne treba udarati kao sivonja.

Na 1210 je to normalno, blago se "cukne" tako da se tanjir izmesti iz lezista osovine ( mislim da je to ), u svakom slucaju nije jak udarac u pitanju vec vrlooo blag sa strane ( koristim srafciger sa debelom gumenom drskom i njom "cuknem"  kad skidam tanjir ).

 

3 minutes ago, giZ_Mo said:

Кажипрсти обе шаке у отворе на тањиру а палчеви на центарлну осовину и лагано повлачење на горе.

Uspešno skinut disk uz jos jedan par ruku :banana

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Iznogud said:

Verujem da je dobar, ali za početak bih uzeo nešto jeftinije. Kad bih kabal pravio sa ovim konektorima skuplje bi me izašao kabal od samog gramofona(3000 dinara).

Onda bilo koji sa druge strane npr. Ili nešto drugo. Možda neko predloži.

http://www.kanibal.co.rs/products.php?sgr=12205000

Meni je drugi na listi WireWorld Gold ali i taj set od 4 komada bi bio tačno 3000 ili nešto malo više.

Link to comment
Share on other sites

@Iznogud

Pretraži malo forum. WD40 nije idealna stvar za ostaviti na delovima koji traže podmazivanje. On je prvenstveno za čišćenje starog ulja, masti, rđe... Ali zahteva kasnije brisenje/sušenje i podmazivanje adekvatnim uljima ili mazivom preporučenim za specifična mesta.

Zato kažem obazrivo i uz prethodnu konsultaciju iskustava ranije iznesenih na forumu.

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Father said:

Pretraži malo forum. WD40 nije idealna stvar za ostaviti na delovima koji traže podmazivanje. On je prvenstveno za čišćenje starog ulja, masti, rđe... Ali zahteva kasnije brisenje/sušenje i podmazivanje adekvatnim uljima ili mazivom preporučenim za specifična mesta.

Zato kažem obazrivo i uz prethodnu konsultaciju iskustava ranije iznesenih na forumu.

Znam,znam. WD40 sam naprskao samo na osovinu da bih lakše skinuo disk. Otvorio sam gramofon i razmisljam da rasklopim ceo mehanizam, da ga lepo očistim i ponovo sklopim. Mislim da je ova mast koja se sad nalazi na mehanizmu odradila svoje, čak mislim da još više usporava mehanizam(kao staro ulje u motoru automobila). Sad pokušavam da nadjem servisno uputstvo da ne bih nešto skršio i onda ode mast u propast.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...