Jump to content


National Panasonic zujanje


Engine

Recommended Posts

Tranzistor sa slike godinama je korišćen samo na baterije. Nije imao uski kabal za struju, ulaz kao za stare aparate za brijanje. Kad sam prepravio klasični strujni kabal i priključio ga na stuju javlja se zujanje. Šta bi moglo da bude? Ne nosi mi se kod TV servisera, poskidaće originalna napajanja i djelove i ugraditi zamjenske, ili slično. Inače tranzistor je u odličnom vizuelnom stanju, čak ima i originalnu torbicu za slušalice i slušalice (tj slušalicu, za jedno uvo).

Takođe gdje bih mogao naći uski kabal za napajanje, nisam našao u Podgorici.

Panasonic3.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 76
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

7 minuta ranije, giZ_Mo said:

Значи напајање, ако на батерије не зуји.

Definitivno napajanje nije dobro odrađeno, odnosno nešto je "crklo" u tom delu (možda samo kondenzatori, možda....). Treba otvoriti i videti kako je taj sklop rešen, pa tražiti gde ga "boli".

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, zek said:

Definitivno napajanje nije dobro odrađeno, odnosno nešto je "crklo" u tom delu (možda samo kondenzatori, možda....). Treba otvoriti i videti kako je taj sklop rešen, pa tražiti gde ga "boli".

Ovako mu stomak na netu izgleda :)

napajanje.jpg

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Engine said:

Zuju i kada je Power prekidač na off. Razumijem se slabo ali imam komšiju koji popravlja bijelu tehniku ;)

Možda zuji sam trafo, onda tu nema pomoći. Komšija ako se ne razume u elektroniku je takođe od slabe pomoći. Umesto baterija može se koristiti stabilisano DC napajanje istog napona kao zbir napona svih baterija. Napominjem reč stabilisano jer tada neće zujati. Koliko baterija ide unutra i kojih?

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, Engine said:

Ovako mu stomak na netu izgleda :)

napajanje.jpg

Slika je mala da bi se video deo koji se odnosi na napajanje 230V.

1 sat ranije, Engine said:

3 od 1,5v, onih srednje debljine, mislim da je to tip C.

Piše na uređaju pozadi da je 4,5V DC napajanje, znači može se napraviti linearno napajanje tog napona umesto baterija.

Mislim da je ipak najbolje ostaviti da trandža radi na baterije.

Link to comment
Share on other sites

Ne bih ostavljao jer volim da je potpuno izpravno. Ne razumijem ovo za linearno napajanje, mislite da nije moguće popraviti da se vrati u fabričko stanje?

43 minutes ago, zek said:

Slika je mala da bi se video deo koji se odnosi na napajanje 230V.

Piše na uređaju pozadi da je 4,5V DC napajanje, znači može se napraviti linearno napajanje tog napona umesto baterija.

Mislim da je ipak najbolje ostaviti da trandža radi na baterije.

 

Link to comment
Share on other sites

Zujanje/brujanje, najčešće dolazi od neke falinke prema masi. prvo što mi pada na pamet je zamena ta dva najveća elektrolita ispod dva mala trafoa.

Možda pre nego bilo šta kreneš da radiš, slikaj svoj uređaj otvoren kao fotka koju si poslao. Nadam se da nije komplikovano otvoriti zadnju pokrivnu ploču. Mogli bi se odmah uočiti nabubreli elektroliti, možda i na nekom drugom mestu.

Slika koju si dao sa unutrašnjošću nije dovoljno jasna i ne sagledava se gde zapravo 230V napajanje silazi na štampanu ploču.

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Father said:

Slika koju si dao sa unutrašnjošću nije dovoljno jasna i ne sagledava se gde zapravo 230V napajanje silazi na štampanu ploču.

Dajte ljudi malo opreza sa tom pricom, izginuce neko!

230V ne silazi na stampanu plocu, dolazi na primar trafoa, sa sekundara trafoa manji napon ali i dalje naizmenicni ide na ispravljacke diode sa kojih ide na elektrolitski kondenzator gde se konacno pegla u istosmernu struja koja se dovodi na stampanu plocicu. Nijedan od ovih elemenata se ne vidi na slici. 

Link to comment
Share on other sites

Reče čovek da neće da daje u servis da mu ne pokradu orignalne ispravljačke delove.

On 26.6.2019. at 19:50, Engine said:

Ne nosi mi se kod TV servisera, poskidaće originalna napajanja i djelove i ugraditi zamjenske, ili slično.

Pa ne znam sad, možda je bolje da mu ništa ne sugerišemo. Poznajem čoveka iz ranije komunukacije i siguran sam da neće uzeti lemilicu u ruke i nešto raditi. Valjda je ok pokušati da se asistira u otkrivanju kvara. Valjda zna da otvori uređaj i uslika kvalitetnije mesto i okolinu gde ulaze kablovi sa strujnog konektora i okolo tih trafoa. Prvenstveno da pregledamo elektrolite, za početak vizuelno, da li su nabubreli.

Nisam mu rekao da vadi delove i operiše po napajanju. Razumeo sam da želi da pokuša da utvrdi šta mu je.

Link to comment
Share on other sites

Šeme postoje, ali se ili plaćaju ili ja ne umijem da skinem. Npr:

http://www.circuit-encyclopedia.com/showinfo-238-115070-0.html

 

Ne stigoh danas od posla da ga otvorim tranzistor, probaću sjutra. Neću poginuti forumski kolega, hvala na brizi. Samo nisam siguran u majsore. Kad sam prošli put nosio kod majstora Samsung receiver promijenili su pola unutrašnjosti, i stvarno dobro radi. Ista stvar i kod automehaničara, niko ništa više ne popravlja, samo mijenjaju rezervne djelove.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...