Jump to content


Predlog za projekat za zvucne kutije...


maxa

Recommended Posts

52 minuta ranije, Father said:

Kod mene neki fin svet!?

Kod mene u zgradi se sluša uglavnom ćirilica, bio je iznad mene jedan komšija matori roker ali se odselio pre par godina. I moje komšinice su totalna katastrofa, ni tu nema vajde da pojačavam osim ako hoću da me prijave upravniku zgrade.:bounce

A ispod mene stanuje mlad dečko, i sluša se Ceca u sitne sate, dođe mi nekad da ga ...:mad: prevaspitam.

Link to comment
Share on other sites

Kako zvuci? Jesi slusao? Bilo je ranije... Prelepo uradjenih kutija sa viaaton driverima na kp, neko iz bg... A isto tako ovde na forumu je bio clan... Mislim iz Cuprije koji je radio izuzetne kutije sa Vifa drajverima, ogradjujem se da nisam cuo ni jedne ali su izgledale fenomenalno. Jeduno sam cuo sa Audax drajverima i ostao bez teksta. Takodje, jedne diy zvzcnine nekog  coveka iz NS, gde je scan speak sa pocetka teme briljirao....

Link to comment
Share on other sites

9 sati ranije, payal'nik said:

 

Visaton W170S4_TW6NG_FR_L.jpg

Visaton W170S4_TW6NG_THD_R.jpg

Visaton W170S4_TW6NG_XO.jpg

Po SPL grafiku bi trebalo da zvuci dobro, naravno, ispod 65Hz malo sta ima, mali je drajver. Taman mu na toj frekvenci pomaze sobna rezonanca. Bolje bi se videlo na waterfall-u.

Na drugom grafiku, izgleda da zvucnik ima nesto vise distorzije (THD) , narocito na 1,5KHz, sto bi moglo da smeta. Visokotonac tu ima rezonancu.

Link to comment
Share on other sites

8 sati ranije, payal'nik said:

Дисторзију на 1k5 прави бас, рез је на 2k5, не ваља овај високотонац резати ниско.. узана је и испод 1%..
Звучи одлично, ко не зна никада не би помислио да раде брутално јефтини драјвери..

Nope, rezonantna frekvenca visokotonca je baš na 1,5KHz a i fabricka preporuka je seci ga preko 5KHz.

http://195.84.101.101/~goranl/projects/nad_stereo/diy_projekt1/visaton_TW6NG.pdf

Basić je na tom mestu ravan ko daska.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, payal'nik said:

Што се тиче констатације да не ради испод 65Hz, ево једног трик питања, односно два мерења једног другог звучника у истој соби..

Imam i ja sličnih merenja, recimo prvi dijagram je izmeren zvučnik bliže sredini prostorije, drugi dijagram zvučnik biže ćošku. Tako mi stoje u sobi, ne može drugačije.

Link to comment
Share on other sites

Ne mislim na snimanje odziva izolovanog zvucnika, vec zvucnika + "sobe". Samo zvucnik me ne zanima. Ja nisam konstruktor zvucnika, vec korisnik.

Iliti, ako se nismo razumeli, komentarisao sam tvoja merenja. Da su izvrsena u anehoicnoj komori, onda bi se komentari odnosili direktno na zvucnike. Ovako su vise na racun sobe i polozaja u sobi.

 

Link to comment
Share on other sites

"Verna reprodukcija" je vrlo diskutabilan pojam, slozices se ;)

Napravi full aktivu sa DSP-em i veca je verovatnoca da ce moci da se prilagodi prostoru. Naravno, to neces raditi sa W170S driver-om od 30€.

BTW, zasto vise vas kad se pomene dobar bas pricate o bioskopu? :rolleyes:

 

W170S nije bash driver za "drmanje". Moze on da se spusti, ali dovoljno energije uz odgovarajucu kontrolu i dinamiku nece imati. Bilo bi i iluzorno to ocekivati od tako jeftinog driver-a.

Inace, slusao sam ga i u Alto I, II, III C i u nekim Cheap Trick kutijama, a u kuci kod matoraca Imam jos uvek matore DIY kutije sa 2x W200S po kutiji. 

Volim ja Visaton :)

Link to comment
Share on other sites

25 minuta ranije, payal'nik said:


Пар вати потребних за кућну репродукцију одсвираће без проблема, драјвер од 4 ома додаје пар корисних децибела без значајног пада импедансе у односу на верзију која је номинално 8..
Звучник који сам снимао има далеко озбиљнију скретницу у односу на Alto-e а богами и Cheap Trick.. већина самоградње управо ту пада..

I za kucnu reprodukciju su tranzijenti jako bitni. Tu ipak treba vise od tih par vati, pogotovo za prilicno neefikasan driver poput W170S. Uz to, "ozbiljnija" skretnica uglavnom jos dodatno smanjuje efikasnost. A onda dolazimo do toga da trpi samo 50W RMS...

Sto se skretnice tice, nemam razloga da ti ne verujem, ali sa druge strane ne razumem bas toliki trud oko jeftinog driver-a. Razumeo bih da je u pitanju serijska proizvodnja. Mada, za svoju cenu stvarno jeste vrlo solidan driver.

 

15 minuta ranije, payal'nik said:

Зато што већина која јури добар бас у кући заврши са биоскопским ефектом, гомила децибела који звуче апсолутно неприродно.. нпр када протрчи коњ као да је прошло крдо диносауруса, удар муње звучи као земљотрес, хеликоптер као да му је елиса километар пречника.. када такав систем репродукује музику добије се ефекат који је апсолутно немогуће чути уживо

Nista od toga sto si napisao ne karakterise dobar bas.

Ovo je ipak Hi-Fi forum gde se (valjda) skupljaju entuzijasti koji nesto i znaju o dobrom zvuku, tako da - hajde da zaboravimo na tu vecinu zbog koje su mnogi tehnicki neobrazovani audiofili stekli animozitet i predrasude vezane za sisteme sa subwoofer-ima.

Link to comment
Share on other sites

2 minuta ranije, payal'nik said:


То је више него дупло мања запремина од потребне за та два драјвера..
Ту је било мидбаса и за комшије..

Bila je polu transmisija radjena po projektu visaton guru-a , model v 17 expirience . 

Link to comment
Share on other sites

35 minuta ranije, payal'nik said:

Ефикасност не иде са репродукцијом ниских тонова, односно увек се ‘спушта ниже’ драјвер мање ефикасности..
Транзијенти би били битни када би се музика снимала без лимитера и компресора, али тада би нам требала појачала од киловат и потпуно другачији звучници.. са снимцима чија динамика не прелази пар децибела у просеку, где су врхунски они са 20dB и где осим пар плоча класике не постоји ниједан преко 30dB, пар вати које W170S4 репродукује линеарно су већ превише..

Naravno da ne ide, pogotovo sa malim driver-ima, jer je ili driver u startu projektovan tako ("ustrojen" na visim frekvencijama) ili ako nije mora konstruktor zvucnika skretnicom da kompenzuje (odsece) "visak" na visim frekvencijama. Dynaudio je to godinama radio. Zato su mu uvek i trebale mrcine od pojacala, a korisnici se lozili kako iz male kutije imaju "bascinu". Onda probaju malo ozbiljnije da pojacaju i on krene da "prdi". Confidence C1 je savrsen primer za to. Ni malo jeftine kutije.

Za razliku od Dynaudio koji i i trpi kad mu sunes 300W, Visaton W170S je samo jedan obican jeftini multi-purpose midbass nominalne snage 50W i vec u startu slabe efikasnosti (86 dB) i ne bas dubokog odziva. E to je problem.

Sto se dinamike tice, potcenjujes je i banalizujes, ocigledno.

 

http://www.visaton.de/en/products/woofers/w-170-s-4-ohm

w170s_4_fs.gif

 

43 minuta ranije, payal'nik said:


Сагласан сам.. само тај ефекат је неминован када се бас подручје пусти да ради 10-20dB гласније од средине, како неки препоручују..

20 dB je, naravno, previse. I +10 dB je previse ako je na 80 Hz.

Ali "zdravih" 10-15 dB uz target krivu odgovarajuceg nagiba - idealno. Iliti +15 dB na 50 Hz ne moze da valja, ali recimo +8 dB na 50 Hz, a +15 dB na 20 Hz je vec neka sasvim druga prica. To je vrlo blizu i room gain-u neke prosecne sobe ako bi se primenio na idealan "flat" zvucnik uz kompenzaciju pikova room mode-ova.

I ne moze da se generalizuje jer su i svaki sistem i svaka soba neka nova prica...

Link to comment
Share on other sites

Da ne pisem ponovo...

 

On 1.11.2018. at 21:11, Delija said:

Apropo ove price, par merenja Bang & Olufsen BeoLab 90 full aktivnih zvucnika sa DSP-em i room correction-om od 85k dolara. Nije poenta u ceni, naravno, vec u tome da u toj ceni nema mnogo kompromisa - napravili su ih tacno kako su zeleli.

Nalaze se na Stereophile A listi full range zvucnika.

https://www.stereophile.com/content/recommended-components-fall-2018-edition-loudspeakers

 

Nisam do sada zagledao ovaj konkretan model, ali su mi sada zapala za oko merenja jer su vrlo slicna mojim i onom podesenju mog sistema sa kojim mi on najbolje zvuci. I visokotonsko podrucje mereno na visini usiju slusaoca ima blagi roll-off - vrlo slican B&O.

Odziv B&O raste i ispod 20 Hz, a ja kod mene blagi pad svesno forsiram - na desni subwoofer je nakon ARC-a primenjen PEQ sa parametrima 21 Hz / -10.0 dB / Q 4.0. Bez toga ima previse energije oko 20 Hz i ispod. Ovako mi zvuci bolje - kontrolisanije, brze, jasnije.

 

https://www.stereophile.com/content/bang-olufsen-beolab-90-loudspeaker-measurements

 

Prva soba - odvojeno levi i desni zvucnik.

117Beo90fig3.jpg

 

Druga soba - oba zvucnika zajedno u razlicitim modovima (detalji o modovima na linku iznad).

117Beo90fig4.jpg

 

Naravno, sve se svodi na ovo:

The sensitivity of human hearing decreases rapidly at low frequencies, and low-frequency sounds must be played at a much higher sound-pressure level to be perceived as being as loud as mid-frequency sounds
https://www.stereophile.com/content/basso-profundo-page-2

scan6.jpg

Naravno, sa klasicnim konceptom pasivnih zvucnika i bez DSP-a ovo je ultra-mega-giga tesko postici.

 

 

https://www.hi-files.com/forum/index.php?/topic/32826-marakana/page/4/&tab=comments#comment-689294

 

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, jagermaister said:

Imao dva w170s 4 oma u seriji po kutiji u 30 lit . Tu je bilo bas-a i za komšije :D .

Kao sto ti @payal'nik vec rece, to je pre midbass, nego bass. Ne svira nista dublje od Cheap Trick 142 transmission line kutije sa samo jednim W170S, doduse uz vrlo obogaljenu efikasnost.

Exp V17:

attachment.php?attachmentid=3649&d=12564

CT 142:

b621ee6c9bb09b23094bf619b6e63502.jpg

 

Inace, moje matore kutije sa 2x W200S koje sam pomenuo su dimenzija skoro identicnih kao Exp V20, ali su dosta jeftinija varijanta. I naravno losija. Umesto 2x W130S + G25FFL ide 1x W130S + cvrcak DT94, koji je doduse skretnicom prilicno smiren i cak i ne zvuci toliko lose. Daleko bolje od Alto varijati, u svakom slucaju.

experiencev20_fs.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ako tebi uliva poverenje sam pocetak ove teme i ideja: "svideo mi se midbass iz jednih kutija i visokotonsko podrucje iz drugih kutija, pa hajde da to spojim i napravim ultra-mega-giga najbolje kutije", onda OK...

Mene samo plasi da ne ispadne laka meta nekog "svajsera" koji ce da mu uvali da ne kazem sta... :rolleyes:

Da je i sam potkovan tehnickim znanjem (po njegovim recima - nije), pa hajde i da krene da se igra i eksperimentise malo, ali ovako...

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Delija said:

Nego, otisli smo na sasvim drugu stranu iliti u offtopic...

 

Mada, kako je tema pocela - mozda je i bolje da nateramo @maxa-u da sto pre zaboravi na ovu ideju :D

:lol: ...pa da ti pravo kazem sto vise citam ove vase postove, odustaje mi se...ali kao sto rekoh nasao sam neke nacrte...proverene sa audax drajverima nesto slicno sto je radio BM Acoustics pa cu se malo poigrati time...samo da nadjem nekog dobrog majstora za kutije i igranka moze da pocne...u stvari prvo da proverim nabavljivost drajvera...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...