Jump to content


Predlog za projekat za zvucne kutije...


maxa

Recommended Posts

...U poslednje vreme  me sve više  interesuju diy zvucnici projektovani i osmišljeni od strane hi fi entuzijasta, amatera ili polu profesionalaca ako mogu tako da se izrazim...međutim nikako ne mogu da nađem neki projekat u kome se koriste drajveri koji su po meni najbolje zvučeći kao pojedine komponente. Da budem precizniji , recimo dvosistemska kutija , visoki me impresionira , a mid bass onako solidan ili obrnuto. E sad... ja sam napravio uži izbor tih idealnih drajvera da kažem po meni ali...pitanje za one koji se bolje razumeju u elektroniku i same parametre drajvera, kao i šta je sve potrebno za konstruisanje zvucnika da li je uopšte moguće upariti te drajvere, konstruisati skretnicu i kutiju za njih i da li bi to sve imalo smisla. Svaki savet dobrodošao, preporuka za konstruktura kutija, elektroničara itd itd...Možda i neki proveren projekat koji ima u sebi neki od ovih drajvera...Zamisljene kutije su dvosistemski bookshelf malo vece zapremine.

https://www.falconacoustics.co.uk/audax-hm170z0-17cm-aerogel-woofer-midrange.html

https://www.scan-speak.dk/products/prod-tweeter/?single_prod_id=78

https://www.scan-speak.dk/products/prod-tweeter/?single_prod_id=52

http://www.seas.no/index.php?option=com_content&view=article&id=358:e0018-08s-w18e001&catid=49&Itemid=359

 

Link to comment
Share on other sites

Meni se ne dopadaju ni jedan ni drugi scan-speak visokotonac. Na graficima se vidi ne prirodno naglo izdizanje od nekih 14kHz ka 20kHz. Verovatno su imali želju da im poprave pad koji se obično uočava na merenju povećanjem udaljenja od zvučnika sve do slušne tačke. Mogao bi da bude izrazito oštar.

Ovaj seas basić ima podizanje na naj neprijatnijem mestu počevši od nekih 500Hz sa pikom na oko 900 i posle blagim padom prema 2kHz. Vrlo nezgodno mesto za takav breg, obzirom da visokotonc D2604/833000 (dobacuje do 1300Hz) je moguće sa njim uklopiti "lakše" nego R2904/700000 kome počinje pad od 2kHz.

Audax deluje interesantno i mirno sa finom mogućnošću uklapanja i sa jednim i sa drugim visokotoncem.

AUDAX HM170Z0

41xWvrEGBnL.jpg

Link to comment
Share on other sites

54 minuta ranije, Father said:

Meni se ne dopadaju ni jedan ni drugi scan-speak visokotonac. Na graficima se vidi ne prirodno naglo izdizanje od nekih 14kHz ka 20kHz. Verovatno su imali želju da im poprave pad koji se obično uočava na merenju povećanjem udaljenja od zvučnika sve do slušne tačke. Mogao bi da bude izrazito oštar.

Ovaj seas basić ima podizanje na naj neprijatnijem mestu počevši od nekih 500Hz sa pikom na oko 900 i posle blagim padom prema 2kHz. Vrlo nezgodno mesto za takav breg, obzirom da visokotonc D2604/833000 (dobacuje do 1300Hz) je moguće sa njim uklopiti "lakše" nego R2904/700000 kome počinje pad od 2kHz.

"NE se s glagolom zajedno ne piše,
đače toga se boj,
osim u četiri reči,
neću, nemam, nisam, nemoj!"

Takođe, rečca "naj" u superlativu se uz pridev uvek piše zajedno, a ako pridev počinje slovom "j", pišu se oba slova "j". I na kraju, pravilno je isključivo "s obzirom", nikako drugačije...B)

Sincerely yours,

Grammar Nazi

Edit: sad videh na drugoj temi da ti je sin usred ludila oko polaganja, nadam se da mu nisi ti pomagao da se sprema za test iz maternjeg jezika, inače će imati bodova taman da upiše srednju metalo-kobasičarsku...:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Sva sreća da ti ne prčkaš po skretnicama.

Sina spremala komšinica.

Ja imao dvojku ceo život, na pismenim 2 na 1 zbog rukopisa. Analiza pesama uvek 5. Išle mi stilske figure.

Bešje srpski i onako je nacija u izumiranju. Ovoj raji što je ostala i ovakav srpski je više nego dovoljan. Onoj što je otišla nije ni bitno kako se spika.

Takođe sam Alchajmer tip čoveka. Poštujem tvoj trud ali na žalost džabe krečiš, kad sam ja u pitanju.

Možda nekome bude od koristi, zato podržavam tvoj nazi grammar pohod.

Živ ti meni bio, a već si veliki porastao.

:thumbsup2

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, Father said:

Meni se ne dopadaju ni jedan ni drugi scan-speak visokotonac. Na graficima se vidi ne prirodno naglo izdizanje od nekih 14kHz ka 20kHz. Verovatno su imali želju da im poprave pad koji se obično uočava na merenju povećanjem udaljenja od zvučnika sve do slušne tačke. Mogao bi da bude izrazito oštar.

Ovaj seas basić ima podizanje na naj neprijatnijem mestu počevši od nekih 500Hz sa pikom na oko 900 i posle blagim padom prema 2kHz. Vrlo nezgodno mesto za takav breg, obzirom da visokotonc D2604/833000 (dobacuje do 1300Hz) je moguće sa njim uklopiti "lakše" nego R2904/700000 kome počinje pad od 2kHz.

Audax deluje interesantno i mirno sa finom mogućnošću uklapanja i sa jednim i sa drugim visokotoncem.

AUDAX HM170Z0

41xWvrEGBnL.jpg

paa, mozda da pogledas Linkwitz - ov test za Seas midbas...

Link to comment
Share on other sites

Nađoh nasumice (google),  neka iskustva i mišljenja.

 

With all due respect to Mr. Linkwitz he is just looking at one aspect (distortion) and it is the least significant aspect one could look it. It will tell you nothing about how a driver sounds.

See some measurements of it on Madisonds web site. The upper range break up and ringing is plain to see.

 

The breakup at higher frequencies with the SEAS driver is a non issue PROVIDED the crossover is designed correctly.

From Mr. Linkwitz link:
 
“A most remarkable driver is the SEAS W18EX001 because of its excellent linearity, though its burst performance degrades somewhat at 1200 Hz and above, even with no cone breakup below 3 kHz. It is well built with an open cast basket, fully vented spider, and no pole vent.” 
 
 
That does not sound like a sub-optimum driver to me, nor does it measure like one.  Sounds as if you are asserting that a driver can measure better, provide no cone breakup, and still sound worse.  How is that possible?

 

You have to cross it low and steeply. Even still the ringing is still present just down in amplitude.

Linkwitz gets rid of it well by crossing it over below 1.4kHz and very steeply with an electronic crossover. And Jeff Joseph controls it with his very steep elliptical crossover.

Anything else is going to leave a slight ring. I always hear it in the trailing edges of piano notes with that woofer. It always has the little extra ring.

 

I wouldn't say it was sub optimal, but it does have it's problems and that is easily seen in its measurements.
 

Izvor:

https://www.audiocircle.com/index.php?topic=107120.80

Link to comment
Share on other sites

Nađoh nešto i ovde. Ovome dosta verujem po pitanju nezavisnih i nepristrasnih merenja.

Ima merenja za - W18EX001W18NX

Na donjem linku se mogu uporediti sa ostalim 5.6" midbass driver-ima 

http://www.zaphaudio.com/6.5test/compare.html

 

PS: Na istoj stranici se nalaze merenja i mojih 6.5" basića pod imenom MCM 55-1860

Link to comment
Share on other sites

Od svih ovih 6.5-7in sa prikaza kod zaph-a, ovaj model

http://www.tb-speaker.com/uploads/files/64b06c362c8ca54183ea5d57b90131eb.pdf

-Ima vrlo ujednacen transfer

-relativno mala izoblicenja, koja opadaju. I parnih i neparnih harmonika. Izoblicenja neparnih harmonika su na nizem nivou od parnih.

- efikasnost nije losa i lakse je primeniti visokotonac sa malom atenuacijom

-ujednacena je impedansa na opsegu

-zalazi i vise ne go dovoljno u HF spektar pa je olaksana primena visokotonca, za posledicu ce imati male fazne pomeraje.

- nece zahtevati skretnicu veceg reda a ni dodatne korekcione filtere. I ako ih bude bice blazi pa nece remetiti "osnovni" ton drivera...

- Ovaj driver ce solidno raditi i samostalno - bez visokotonca.

Nisam gledao cenu ovog drivera?

Mozda bi bilo dobro pogledati da li isti proizvodjac ima malo veci driver slicnog ponasanja i karakteristika a za par db vece efikasnosti?

Za visokotonac bih predlozio papirni visokotonac TW 6 NG

https://www.hifisound.de/out/media/pdf.php?r=N0dowAZlnJP%2BibeBGiZBtJ1oFFaxVnixst3%2BzD2uab%2FzOfKOH5KLAcAv6AycAECLMdXHBjyMzdAF73L5GuGw0A%3D%3D.pdf

- pre svega zbog slicnog paterna direktivnosti i rasprskavanja, zbog toga sto bi oba drivera u sistemu bili sa membranom.

- Ima ujednacen visoki deo spektra koji se dovoljno spusta i u donji HF ili up-mid region.

- postoji izdizanje na rezonantnoj frkvenciji i poklapa se naravno sa impedantnim izdizanjem. Bas zbog toga ce ga biti lako obraditi RLC serijskim filterom koji inace mora biti apliciran i na svaki drugi tweeter sa razlikom sto ce kod vecine delovati samo na krivu impedanse ali ne nuzno i na SPL na tom delu...

- efikasnost se dovoljno poklapa i ne mora se primenjivati velika atenuacija koja po pravilu (onako kako se inace primenjuje) narusi pocetni ton, onaj bez atenuacije...

- cena je mislim, vise nego prihvatljiva

...

Svi ovi drugi predlozeni driveri u temi nisu losi. ALI su veoma komplikovani za primenu skretnice i basici i visokotonci. Zahtevaju vise nezavisnih korekcionih modula koji moraju pripremiti "teren" za skretnicu. Pri takvom DIY potrebno je imati pri ruci veci broj zavojnica pre svega, sto je veliki problem, kao i vise vrednosti C.

Skretnica za gore spomenutew drivere bi bila velika i sigurno bi morala biti montirana van kabineta. O ceni elemenata skretnice da i ne govorim.

Link to comment
Share on other sites

6 sati ranije, Father said:

Sva sreća da ti ne prčkaš po skretnicama.

Sina spremala komšinica.

Ja imao dvojku ceo život, na pismenim 2 na 1 zbog rukopisa. Analiza pesama uvek 5. Išle mi stilske figure.

Bešje srpski i onako je nacija u izumiranju. Ovoj raji što je ostala i ovakav srpski je više nego dovoljan. Onoj što je otišla nije ni bitno kako se spika.

Takođe sam Alchajmer tip čoveka. Poštujem tvoj trud ali na žalost džabe krečiš, kad sam ja u pitanju.

Možda nekome bude od koristi, zato podržavam tvoj nazi grammar pohod.

Živ ti meni bio, a već si veliki porastao.

:thumbsup2

Ionako - jedna reč...:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Kombinovao bi midvufer od 100+ USD sa visokotoncem od 15 evra?

Taj W6-1721 po fr. odzivu izgleda poput FR drajvera, što samo po sebi nije loše, ali može biti mana jer će svirati zajedno sa visokotoncem. U predloženoj kombinaciji reznu frekvenciju bi zbog izobličenja i karakteristika visokotonca valjalo pomeriti ka 3KHz, možda i više. Zar ne bi bilo bolje da te frekvencije preuzme visokotonac (ne predloženi, već neki kvalitetniji)?

Daytonov DC160 ima ograničen frekventni odziv u odnosu na W6, nešto slabiji bas odziv, uporedivu efikasnost i košta 5 puta manje (eno ga kod Zapha u tom poređenju drajvera).

 

Ovakvih kombinacija drajvera može biti hiljade i neće preterano pomoći pokretaču teme. Predlažem da se ne traga za drajverima, već za gotovim projektima, kojih ima zaista puno, a posebno u kategoriji dvosistemskih zvučnika "veće zapremine", kako je naveo, što pretpostavljam podrazumeva zapreminu od 20+ litara, drajver od 6,5 inča i verovatno basrefleks koncepciju.

Iz vremena kada me je interesovalo zaostao je poneki bukmark: http://www.audioexcite.com

Ovde se pored većeg broja izmerenih drajvera, nalazi i solidan broj projekata. Iz opisa projekata može se  naslutiti primena zvučnika, a konstruktor neretko predočava i alternativna rešenja (utišavanje tvitera, br vs kompresija i drugo).

 

Edit: Možda treba čak razmisliti i o komercijalnimkit ponudama kakve nude SB Acoustics npr ili Meniscus Audio (ponikao iz DIY zajednice, Jeff Bagby)

Tributes

Kairos

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, ras said:

Kombinovao bi midvufer od 100+ USD sa visokotoncem od 15 evra?

Ne mora bas taj visokotonac. Moze i neki drugi, skuplji, ali tih osobina. Medjutim nema mnogo modela takvih tweetera na trzistu.  Ja sam pogledao te LF jedinice koje su predlozene. Sigurno da ima i drugih koje imaju slicne osobine. Ima sigurno u drugih LF zvucnika koji mogu doci u obzir.

Skretnica je prvog reda i za bas i za visoki. Sa ovakvim izborom drivera. Tweeter bi trebalo da ima paralelno prikljucen i serijski R-L-C clan. To je ukupno 4 elementa za HF deo skretnice. Susret na oko 2.5KHz-2.7KHz na -6db LR. LF moze (bili bi dobro) da ima Zobel net paralalno sa driverom + L. to su ukupno 3 elementa. Svi ovi elementi skretnice nisu kriticni izuzev L u delu za bas. Tu mora ici veoma debela zica 2.5-2.8mm.

Ako se predvidi da port kabineta moze biti i zatvoren, da se preformulise u kompresioni kabinet, onda se moze dodati i neki recimo sub LF driver kasnije. 

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, ras said:

Taj W6-1721 po fr. odzivu izgleda poput FR drajvera, što samo po sebi nije loše, ali može biti mana jer će svirati zajedno sa visokotoncem. U predloženoj kombinaciji reznu frekvenciju bi zbog izobličenja i karakteristika visokotonca valjalo pomeriti ka 3KHz, možda i više. Zar ne bi bilo bolje da te frekvencije preuzme visokotonac (ne predloženi, već neki kvalitetniji)?

Upravo u tim "kvalitetnijim" dvositemcima Ti tweeteri otimaju ceo spektar. Postoji taj specificni sound signature. A i atenuacije su preterano velike i do 6db da vbo to doslo kao u neki balans. Drugo pogledati i nacine zracenja kalotnih driver u odnosu na one sa standardnom membranom

Skoro svi ti basici imaju veliko izdizanje na kraju HF spektra koje kod vecine nije povezano sa desavanjima na impedansi. A upravo na tim mestima je potrebno planirati susret sa HF jedinicom. Veoma je nezgodno uraditi te skretnice i korigovati u isto vreme te velike pikove od 6-10db... Uvek je nedovoljno energije u midu, koren tona se pomera ka tweeteru, trosi se i dodatna kolocina snage na komplikovana kola i atenuacije u skretnici...

Povecava se broj skupih zavojnica i kondenzatora a skratnica, sa pravilno dimenzionisanim elementima, cesto ne moze da stane u male kabinete...

Link to comment
Share on other sites

Mislim da ovak TB driver nije FR?  Ako se uporedi vrednost pokretne mase u gramima u odnosu na bilo koji "true" fullr-ange driver istog promera, postoji razlika od oko 8-10 grama?

Mislim da su SPL vrednosti realnije predstavljene kod zaph-a nego kod proizvodjaca?

I ovaj model za liste malih LF drivera  je dobar, a skoro duplo je jeftiniji i cak malo i veci 7in.

https://www.parts-express.com/pedocs/specs/296-412-aurum-cantus-ac-180f1-specifications-45626.pdf

Link to comment
Share on other sites

Moze i ovja Audax model sa pocetka teme.

https://en.toutlehautparleur.com/media/catalog/product/datasheet/audax/HM170Z0-8.pdf

Na oko 200Hz ima 90db. Sa tim sto se mora primeniti koreksioni R-L network, zbog porasta od 300-350Hz pa do kraja korisnog spektra od 5-6db. U praksi mozda i vise. To su dodatna 2 elementa na deo skretnice za LF i u principu ce ih u nekom obliku zahtevati i bilo koji drugi driver.

Fabricki su da te i zapremine kabineta. kada se oduzme zapramina driveara, porta, i ucvrscenja - ne manje od 45 litara. Da te su i dimenzije portova... (Cena je oko 88eu). Ove mozda vece dimenzije daju i vise prostora za optimalni polozaj porta, sa fronta izmedju drivera i dna kabineta. Visokotonac se moze smestiti i u posebnu kutijicu pa se na taj nacin dodatno mogu korigovati susreti jedinica pomeranjem visokog napred ili nazad... Skretnica naravno po staroj dobroj praksi eksterna :) kao iz SAM-a... haha

 Sa ovim Audax driverom i kalotnim Viston tweeterom, nece biti potrebe ni za kakvom atenuacijom tweetera. Ili eventualno mozda 1db... A spl ce biti oko 90db. Susretna F je na oko 2.5KHz. Skretnica 1. reda LR -6db. Naravno moraju se izmeriti impedanse posle primene korekcionih filtera i onda na osnovu tih podataka uraditi skretanje.

 

Link to comment
Share on other sites

8 minuta ranije, Majda said:

Moze i ovja Audax model sa pocetka teme.

I meni se on najviše dopao od svih ponuđenih od samog početka. Verujem da kada se sabije malo LF filterom, da će dobiti koji db u delu gde se želi njegov nesmetan rad, pa bi i prilagođenje visokotonca moglo da se izvede lakše bez komplikovanja odabirom adekvatnog visokotonskog drivera.

Link to comment
Share on other sites

... koliko vidim ovde bas ima dosta poznavalaca elektronike i samogradnje zvucnika...i sto je najbitnije dobijam dosta korisnih informacija i smernica u ostvarivanju mog plana ``izgradnje zamisljenih zvucnika`` ...hvala svim ucesnicima.

I ako mi se na trenutak ucinilo da skrecemo od teme evo ponovo se vracamo na pomenute drajvere ``Audax`` sto mi je drago, visokotonce niko ne pominje koje sam naveo...pa da li to znaci da je nemoguca misija napraviti dvosistemsku , bas refleks kutiju sa navedenim drajverima?

btw...ranije sam se susretao sa kutijama B&M Acoustics , domaceg proizvodjaca zvucnika, koji je radio kutije iskljucivo sa Audax drajverima... i tu se pokazalo da je ovaj mid/bass izuzetno dobr radio ali su visokotonci bili kriticni pa se pitam mozda se nesto iz tog koncepta da nadograditi i napraviti dobro zvuceci handmade zvucnik... iako handmade vise i nije adekvatan izraz s obzirom kakvim masinama , znanjemi i iskustvom  raspolazu nasi graditelji zvucnika.

Link to comment
Share on other sites

56 minuta ranije, maxa said:

btw...ranije sam se susretao sa kutijama B&M Acoustics , domaceg proizvodjaca zvucnika, koji je radio kutije iskljucivo sa Audax drajverima... i tu se pokazalo da je ovaj mid/bass izuzetno dobr radio ali su visokotonci bili kriticni pa se pitam mozda se nesto iz tog koncepta da nadograditi i napraviti dobro zvuceci handmade zvucnik... iako handmade vise i nije adekvatan izraz s obzirom kakvim masinama , znanjemi i iskustvom  raspolazu nasi graditelji zvucnika.

Najbitnija pitanja za DIY su:

1. Koliki je budžet? Zato što može da se desi da bude skuplje od recimo nekih kvalitetnih polovnih zvučnika kojima samo treba osvežiti skretnicu i zameniti ožičenje. Ako je DIY prioritet, onda zanemari konstataciju.:heat

2. Imaš li mernu opremu? U protivnom neće ti bit nimalo lako da napraviš sam zadovoljavajuće zvučnike.

Ima takođe zanimljivih projekata za DIY kod SEAS-a, moj favorit je onaj A26. 

http://www.seas.no/index.php?option=com_content&view=category&id=66&Itemid=250

I razne druge varijante sa tim midbasom od 10"

https://www.gearogs.com/maker/55632-world-designs

Link to comment
Share on other sites

...prioritet je DIY, sa pomenutim drajverima (ako ih je uopste moguce upariti), a mernu opremu nemam niti znanja i iskustva u toj oblasti... hej cekaj pa ti nisi otpocetka pratio :rolleyes:, pitao sam i za preporuke majstora, kostruktora (vidi prvi post).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...