Jump to content


Yugoton, RTB, Suzy i ostale domaće ploče sa kvalitetnim zvukom


Borko

Recommended Posts

1 hour ago, Borko said:

Za ACT se slažem. ECM, međutim, može da zvuči dosta "suvo" u zavisnosti od CD-a naravno. Mislim da su među klasičnim Red Book CD-ovima bez premca JVC XRCD, zatim Three Blind Mice (ali to su analogni snimci), Švedski OPUS 3, FIM (First Impression Music) itd. Neki zvuče neprirodno i napumpano za mene, na primer Stockfish.

ECM zvuči kako zvuči, meni veoma dobro. Ne razumem šta podrazumevaš pod suvim zvukom. Ove druge izdavačke kuće što si nabrojao ne spadaju u normalnu produkciju, izuzimam Opus3. To su audiofilske šećerleme zamišljene da svaki sistem zvuči odlično što je daleko od realnosti... Stockfish je katastrofa,tu se slažem sa tobom. 

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 64
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

12 minuta ranije, džonibigud said:

ECM zvuči kako zvuči, meni veoma dobro. Ne razumem šta podrazumevaš pod suvim zvukom. Ove druge izdavačke kuće što si nabrojao ne spadaju u normalnu produkciju, izuzimam Opus3. To su audiofilske šećerleme zamišljene da svaki sistem zvuči odlično što je daleko od realnosti... Stockfish je katastrofa,tu se slažem sa tobom. 

Vidi, ne može se uopšteno dati ocena za jednu izdavačku kuću. Zavisi od snimka do snimka. Ali ipak, na onom što sam slušao i imam od ECM-a meni fali malo topline, ataka, voluminoznosti zvuka, a da ne bude prepumpano kao Stockfish.

Ne bih se složio s tobom da su TBM izdanja šećerlema. Oni baš jesu normalna produkcija. Nisam slušao njihove ploče, samo CD-ove. FIM i Lim izdaju pretežno audiofilske ploče i CD-ove.

Link to comment
Share on other sites

Nego, kada već ovde poredimo licence vs originali, ima li neko iskustvo...

...ono poznato izdanje "Jazz Orkestar Radio-Televizije Beograd", nešto sam se nameračio da ga kupim, jednog dana.
Vidim da ima naše izdanje iz '79 (i to dva, sa blue label, i red label). Ako sam dobro razumeo, kod nas posle '79. više nije bilo reizdanja.
A onda dalje, postoji i Britansko reizdanje iz '05, kojom prilikom je rađen i remaster. Britansko ima na vinilu i na CD-u.

Šta tu (naj)bolje zvuči?

Link to comment
Share on other sites

Ja imam CD koji je izdao Krleta za Cosmic Sounds i po meni zvuči odlično.

Vinil reizdanje sam i ja hteo da uzmem, ali je to izdato u malom broju primeraka i razgrabilo se, doštampavanja neće biti.

Originalno izdanje sam slušao, dobro zvuči, ali po meni nema potrebe da "bacaš" pare, pošto je preskupo, a i pitanje je koliko lako/teško je naći iole pristojno očuvan primerak.

Link to comment
Share on other sites

Ok, i ja sam nešto kontao da idem na CD. Ali mi je trebala potvrda se je zvučno korektan, i da nisu išli na trku za pobedu u loudness war-u.

Očuvan YU primerak iz '79 kontam da je jako redak, a Cosmic Sound vinil, ne znam dal' je neko u Srbiji uopšte video uživo?!? :P

Baj d vej, verzija na Spotify se isto čuje veoma dobro, mada nemam sa čime da poredim.
Predpostavljam da je izdavač Spotify-ju predao digitalni master.
(Tidal mi i dalje ne radi... :( )

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, NShappy said:

Ok, i ja sam nešto kontao da idem na CD. Ali mi je trebala potvrda se je zvučno korektan, i da nisu išli na trku za pobedu u loudness war-u.

Očuvan YU primerak iz '79 kontam da je jako redak, a Cosmic Sound vinil, ne znam dal' je neko u Srbiji uopšte video uživo?!? :P

Baj d vej, verzija na Spotify se isto čuje veoma dobro, mada nemam sa čime da poredim.
Predpostavljam da je izdavač Spotify-ju predao digitalni master.
(Tidal mi i dalje ne radi... :( )

Ma da li ste sigurni da striming servisi isključivo kupuju digitalne mastere? Ovde se opet vraćam na recimo Micu Trofrtaljku i Boru Drljaču na pr. Najozbiljnije pitam da li su i za njihove snimke kupovali digitalne mastere?

Link to comment
Share on other sites

Koliko sam ukapirao, oni ne kupuju tek tako muzička izdanja, već im izdavač ustupa, šta već ima, šta već želi, i ako želi da im da. A Spotify/Tidal/Dezzer i slični, dalje na osnovu broja preslušavanja, izdavaču plaćaju neku svotu na periodičnom nivou.

Otkud Spotify-ju ili Tidal-u Jazz RTB album? Pa ustupio im je izdavač. Sigurno nisu na Amazonu, Discogs-u, u Munogsu ili na KP kupili CD i sami ga grebovali u svoju bazu. :P

Izdavač će im poslati svoj digitalni snimak koji šalje i proizvođaču diska ili vinila. Sve drugo je nelogično. Jel?
Ne verujem ni da će im slati master magnetnu traku, niti će im slati vinil da ga ovi ripuju, a ni običan CD iz radnje.

Tema je za temu o stream servisima. Ajd da je prebacimo tamo, da ne trujemo ovde?

Link to comment
Share on other sites

Neću dalje da gušim, ali svakako ima izripovanih snimaka, pa sad od proizvođača il od vlasnika servisa. Ne bih se začudio da ima i od Ruja. Veliki je to poso i vredi milijarde zelenih. Spremaju se za blisku budućnos kad će i konzumenti Mice Trofrtaljke da strimuju, ako već to i ne rade.

Toliko, što bi reko onaj zarasli buzdos u skupštini negde početkom devedesetih.:huh:

Link to comment
Share on other sites

Od ostalih : Beograd Disk - za zaobilaženje u velikom luku.

Najubedljivi primer je Paranoid ( Black Sabbath ). 

Zvuk toliko inferioran u odnosu na npr. NEMS UK reizdanje ( jedno od . . .  ) i čuje se onako "na Keca". 

Sam spoljašnji omot ( na otvaranje ) B.Disk-ovog primerka je sasvim OK.

Ploča za na zid, kao trofej/detalj/ukras. :)

Slično je i sa Steely Dan ( Najveći hitovi 2 x LP ), Spyro Gyra ( Catching The Sun ), The Crusaders ( Street Life ).

A da, tragičan je i Argus ( Wishbone Ash ). Katastrofa press. :(

 

Link to comment
Share on other sites

Ne verujem da ima jaci primer za zaobilazenje od albuma UB40-Signing Off (pricam o drugom presu).

Prvo omot nema veze sa mozgom i originalnim omotom.I onakav kakav je,strasno je mutan i nakaradan.

Iz nekog volsebnog i samo njima poznatog razloga nisu ubacili dodatni maxi single.

O zvuku nema potrebe trositi reci.

Dovoljno je reci da je sve mutno,tamno,bez trunke dinamike koja inace krasi ovakve rege albume,bas kao da se valja po kutiji.Kada sam dosao u posed prvog holand presa,nisam mogao da verujem u zvucne razlike,koje su zaprepascujuce.

Sramota je uopste to zvati legalnom licencom,jer zvukom vise podseca na neoficijelno izdanje.

Link to comment
Share on other sites

Pohvalio bih Jugotonovo izdanje B52 Cosmic Thing iz 1989 godine. Iako deluje malo početnički digitalan zvučno (mislim zbog masteringa) u globalu izvanredno dobro odrađen vinil u tehničkim smislu. Posebno dobar i lak tracking duž cele strane i pored toga što je dosta cike i vriske i glasnih deonica...

Piše na omotu da je proizvedeno u Nemačkoj? Možda su samo kopirali  njihiv omot? Ne znam kako je to išlo sa omotima kod nas, ali bih rekao po onome što sam video iz svojih ruku da je bio opasan cirkus.

Link to comment
Share on other sites

Waterboys "Fisherman's blues" i Jethro Tull "crest of knave" su dobri..jest da sam ovaj zadnji  juce zamenio UK izdanjem,nesto se ne vidja po berzama,ali ex YU je definitvno dobro,ako ne nadjes oridji za neku ispalo iz kamiona cenom,ne vredi se preterano lomiti oko njega...a Steven Wilson nije stigao jos do njega :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 21.6.2019. at 12:34, Patolog said:

A da, tragičan je i Argus ( Wishbone Ash ). Katastrofa press. :(

Zavisi na koju turu naletiš. To mi je jedan od omiljenih albuma pa imam englesko izdanje iz 1974, prvo nemačko MCA iz 1972, Beograd Disk iz 1980, te novu USA ploču u izdanju DECCA records iz 2010. Najbolje je naravno englesko, dok mi je Beograd Disk na jakom drugom mestu. Nova ploča zvuči kao cd na vinilu, kao i sve druge nove ploče, ali nemac je prava katastrofa...

Nema pravila ^_^

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...