Jump to content


Yugoton, RTB, Suzy i ostale domaće ploče sa kvalitetnim zvukom


Borko

Recommended Posts

  • Replies 64
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Odličan zvuk i presing:

Yugoton: Bob Marley - Exodus, Kaya

Da ne bude da kudim samo naše licence, evo i nekih originala:

The Yardbirds featuring Eric Clapton - Charlie Records CR 30012, A strana studijski snimci, B -strana live from Marquee Club, 1964, UK pressing. Kao da je snimano kasetofonom

Eric Clapton and the Yardbirds live with Sony Boy Wiliamson, Mercury ML-8003, US pressing, snimak dokumentarnog kvaliteta

Link to comment
Share on other sites

10 sati ranije, Borko said:

 

Yugoton: Bob Marley - Exodus, Kaya

Exodus nedavno menjao,nije mi trebalo mnogo dvoumljenja da li da zadrzavam il prodajem momentalno dalje ex YU..Kaya isto tako...

al generalno gledajuci,sema je i tu bila najverovatnije ista..ako si dosao do primerka sa pocetka prese,bese OK,ako je bilo vec pri kraju,pred menjanje matrice,onda mrka kapa..ali to vazi i za vanskije ploce..ni za svaki MFSL se ne bih ugrizao za mali prst...

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, paja959 said:

Exodus nedavno menjao,nije mi trebalo mnogo dvoumljenja da li da zadrzavam il prodajem momentalno dalje ex YU..Kaya isto tako...

al generalno gledajuci,sema je i tu bila najverovatnije ista..ako si dosao do primerka sa pocetka prese,bese OK,ako je bilo vec pri kraju,pred menjanje matrice,onda mrka kapa..ali to vazi i za vanskije ploce..ni za svaki MFSL se ne bih ugrizao za mali prst...

Verovatno je u pitanju. Moj Exodus je odličan. Negde sam pročitao na netu, sada ne mogu da se setim gde, da je moguće, na osnovu urezanih podataka u onom delu ploče između lead out brazde i etikete, pročitati broj stampera i slično ?

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Koko Bil said:

PGPovi Reggatta de Blanc i Whatever You Want zvuče odlično. Police sam poredio sa holandskim i engleskim izdanjima, a Status Quo sa italijanskim i nemačkim.

Nema pravila sem one bele etikete PGP-a. Ploče sa tom etiketom, sve koje imam, su daleko bolje od ostalih njihovih. Pogotovo onih sa kopijom etikete originalnog izdanja. Do skoro nisam ni znao za ovo, a vidim da to mnogi znaju.

Na primer, Dire Straits Alchemy dupli album u izdanju PGP ima Philips etiketu na ploči. Međutim, na omotu piše Vertigo 818 243-1 ali i RTB 3220168. Uporedio sam sa italijanskim izdanjem koje ima pravu Vertigo etiketu na ploči. Razlika je drastična u korist italijanskog izdanja. A oni nisu baš čuveni po kvalitetu otisaka.

Link to comment
Share on other sites

38 minuta ranije, Borko said:

 da je moguće, na osnovu urezanih podataka u onom delu ploče između lead out brazde i etikete, pročitati broj stampera i slično ?

da,imas na internetu vise vodica kako se konvertiraju ti podaci,pa se desifriranjem istih moze doci do tacnih podataka,koji je pres u pitanju itd...

Link to comment
Share on other sites

16 sati ranije, Patolog said:

Dobra licencna RTB izdanja :

3) Jimmy Smith - Bluesmith ( PGP RTB/Verve )

Jimmy Smith ‎– Sit On It! takođe zvuči odlično (PGP RTB)

Santana ‎– Shango (Suzy)

Brooklyn Express ‎– Brooklyn Express (PGP RTB)

Ella & Basie ‎– On The Sunny Side Of The Street (PGP RTB)

20 sati ranije, Krca44 said:

Sade Diamond Life je katastrofalno losa domaca licenca. 

moj primerak zvuči odlično, ali nemam drugi da uporedim

Link to comment
Share on other sites

Ja sam u drugoj polovini '80-tih, nakon susreta sa CD-om, voleo da na omotima ex-YU LP ploča pročitam "...Is A Digital Recording" (prvi i drugi album dueta Pet Shop Boys) ili "Digitally Recorded And Mastered" ("Body And Soul" i "Blaze Of Glory" od Joe Jackson-a, n.pr), jer sam primetio da je dinamika snimaka na takvim pločama mnogo veća nego kod uobičajenih ne-digitalno snimanih izdanja.

Bio sam ubeđen da su se naši (ondašnji) izdavači kod tih izdanja potrudili da ne fušerišu kao što su umeli u bezbroj slučajeva pre i posle toga, a posebno sam zbog te dinamike voleo da slušam PGP-ovu licencu Joe Jackson-ovog albuma "Blaze Of Glory" (bez obzira na preskok u B5 "Discipline"), sve dok jednog dana slučajno nisam došao u posed nemačkog izdanja i... baš kao "sondek"-ovo iskustvo sa Sting-ovim "Soul Cages" albumom sa početka teme:

:eek

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, milos said:
On 6/18/2019 at 3:23 PM, Krca44 said:

Sade Diamond Life je katastrofalno losa domaca licenca. 

moj primerak zvuči odlično, ali nemam drugi da uporedim

Nosio kod Bujodraga, on ima USA izdanje mislim.   Ovaj nas ( moj ) je prvo jako mutan u odnosu na strano izdanje.  

Stronger Than Pride i Promises je vec znatno manja razlika.

Dodatno davno pre poredjenja sam primetio da je moj domaci Diamond Life mutniji od sledecih albuma koje imam UK i Holland press,  iako je to ista produkcija... ali kad smo poredili jedno za drugim A1 na Dimaond Life... bas je bila razlika.

Zajednicki zakljucak je bio da se isplati naci strani Diamond Life a sledece albume zavisno od cene...mogu i domace licence bez problema ako su strana izdanja skupa.

Ovo spada u retke slucajeve kad je bolje ne znati, covek bude srecniji...  :)

Link to comment
Share on other sites

^

Uzivaj, pa sve dok ne nabavis US izdanje npr. 

Tu ti onda bude sve apsolutno jasno i shvatis da ceo ovaj topic u susini i nema nekakvog smisla, sem da prikaze neke svetle tacke licencnih izdanja.

Da pojasnim - ako imas prilike da uzmes na nevidjeno GEMA ( Germany) vinil izdanje ili ovo sto si vec pomenuo Columbia Records US izdanje u odnosu na npr. holandsko, Suzy . . .  ne oklevaj . . .  masi se, plati i vise ( vredi ), svako svapsko ili jenkijevsko izdanje. :)

Eto.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Patolog said:

^

Uzivaj, pa sve dok ne nabavis US izdanje npr. 

Tu ti onda bude sve apsolutno jasno i shvatis da ceo ovaj topic u susini i nema nekakvog smisla, sem da prikaze neke svetle tacke licencnih izdanja.

Da pojasnim - ako imas prilike da uzmes na nevidjeno GEMA ( Germany) vinil izdanje ili ovo sto si vec pomenuo Columbia Records US izdanje u odnosu na npr. holandsko, Suzy . . .  ne oklevaj . . .  masi se, plati i vise ( vredi ), svako svapsko ili jenkijevsko izdanje. :)

Eto.

U pravu si za sve što si napisao. Zaboravio si samo jedno. Većina nas je odrasla i istovremeno izgradila svoj muzički ukus na licencnim izdanjima.

Link to comment
Share on other sites

^

+1

Da nije bilo tih nasih domacih licencnih krseva,zbog kojih smo bili primorani da pravimo extra kvalitetne phono sekcije,da bi culi sta je na ploci.

Secam se trenutka,dok smo slusali licencno izdanje Enya-e,da smo mogli tacno odredimo kako su stajale i u kom redu su bili glasovi zenskog hora

Lako se qciti sa originalima,iscedi ti vodu iz suve drenovine,batice...

Link to comment
Share on other sites

Током седамдесетих и осамдесетих си могао било коју плочу да наручиш из иностранства преко фирми као што су КОБ Рикордс , Тандис итд. Уплатиш банк трансфером, и за недељу дана стиже пакет. Свако је могао лако да отвори девизни рачун.  Власници бољих аудио система су презирали лиценце.

 

Link to comment
Share on other sites

8 sati ranije, zoranzu said:

^

+1

Da nije bilo tih nasih domacih licencnih krseva,zbog kojih smo bili primorani da pravimo extra kvalitetne phono sekcije,da bi culi sta je na ploci.

Secam se trenutka,dok smo slusali licencno izdanje Enya-e,da smo mogli tacno odredimo kako su stajale i u kom redu su bili glasovi zenskog hora

Lako se qciti sa originalima,iscedi ti vodu iz suve drenovine,batice...

 

2 minuta ranije, Solderer said:

Током седамдесетих и осамдесетих си могао било коју плочу да наручиш из иностранства преко фирми као што су КОБ Рикордс , Тандис итд. Уплатиш банк трансфером, и за недељу дана стиже пакет. Свако је могао лако да отвори девизни рачун.  Власници бољих аудио система су презирали лиценце.

 

nekad su licenca objavljivanja kasnila vise godina,neki izvodjaci nisu ni bili objavljivani,ili su objavljivani samo neki snimci,a vecina ostajala zavejana vecitom tamom ....a nekima jednostvano nije odgovaralo da se skrnave,prekraraju omoti albuma..ne secam se vec imena firme iz UK,mimo ovih vec pomenutih,stavio si u koverat ena chervena dinara po albumu (znaci cash !),i za jedno 2-3 nedelje si dobijao ploce..oni su tamo vani radili i money exchange..sve u svemu,situacija je bila mnogo bolja,no u tadasnjem istocnom bloku,bar smo imali neki,ako nista minimalni izbor..ali i neka izdanja recimo Amiga,Supraphon ili Hungaroton su odskakala kvalitetom,prvenstveno ozbiljna muzika u odnosu na ex YU izdanja...

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, paja959 said:

 

nekad su licenca objavljivanja kasnila vise godina,neki izvodjaci nisu ni bili objavljivani,ili su objavljivani samo neki snimci,a vecina ostajala zavejana vecitom tamom ....a nekima jednostvano nije odgovaralo da se skrnave,prekraraju omoti albuma..ne secam se vec imena firme iz UK,mimo ovih vec pomenutih,stavio si u koverat ena chervena dinara po albumu (znaci cash !),i za jedno 2-3 nedelje si dobijao ploce..oni su tamo vani radili i money exchange..sve u svemu,situacija je bila mnogo bolja,no u tadasnjem istocnom bloku,bar smo imali neki,ako nista minimalni izbor..ali i neka izdanja recimo Amiga,Supraphon ili Hungaroton su odskakala kvalitetom,prvenstveno ozbiljna muzika u odnosu na ex YU izdanja...

Лиценцна издања најкомерцијалнијих извођача тог времена нису много каснила. Могло се је наручивати и кешом у коверти. Најбоље је било уплатити преко своје банке банкарском дознаком већи износ фунти на рачун дилера плоча. Из музичких часописа тог времена сазнаш каталошки број неке плоче, назовеш продавца телефоном, кажеш свој регистарски број и издиктираш каталошке бројеве. Некада и само кажеш назив плоче. Брже него онлајн.

Сузи је генерално био без шума, али је звук некако туп. Југотон се је трудио око албума најпознатијих извођача и она често звуче веома добро. Нека друга издања су патила од јаког хука винила . РТБ је патио од крцкања и шумова због винила од рециклираних сингл плоча претопљених са налепницама. Код џеза су вероватно користили свеж винил. Комплет плоча Ерика Клептона у кутији је вероватно најгори пример лошег пресовања са великим шумом и пуцкетањем. Као што рекох, оргинали јесу били скупљи, али за озбиљан аудио систем то је био најбољи извор звука. Те плоче су углавном боље од данашњих реиздања.

Link to comment
Share on other sites

Da li se neko seca detalja ili je cak probao...

U jednom trenutku je bila opcija sa nekom engleskom distributerskom kucom za ploce da se uradi trampa,domace licence za njihove originale.Posalje se spisak,oni izaberu sta ih interesuje I sta sa spiska daju za zamenu.Mislim da je bio odnos 3 / 1 ,licence/ original.

Za paket od 10Kg dobili smo desetak ploca

 

 

Link to comment
Share on other sites

22 minuta ranije, zoranzu said:

Da li se neko seca detalja ili je cak probao...

U jednom trenutku je bila opcija sa nekom engleskom distributerskom kucom za ploce da se uradi trampa,domace licence za njihove originale.Posalje se spisak,oni izaberu sta ih interesuje I sta sa spiska daju za zamenu.Mislim da je bio odnos 3 / 1 ,licence/ original.

Za paket od 10Kg dobili smo desetak ploca

 

 

bilo je tako neceg,jer su se u prodavnicama Jugoton mogle kupiti oridji/zapadnjacki LP-i u nekom extra suzenom izboru,kratko vreme..Oscar Peterson "Reunion blues "(MPS) i jedan Rick Wakeman "Journey to the centre of the earth"

https://en.wikipedia.org/wiki/Reunion_Blues

https://en.wikipedia.org/wiki/Journey_to_the_Centre_of_the_Earth_(album)

su koji se ja secam...

Edit: u ovoj mojoj opciji nista se nije trebalo predavati..samo je moglo da se kupi stranjsko izdanje...

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Borko said:

Prvi album Leb i Sol, PGP RTB, bela etiketa, sjajan zvuk, tih vinil.

Čitajući, ovde napisana iskustva sa pločama raznih izdavača, pressinga, prva izdanja, reizdanja, itd. rekao bih onda da su manje razlike kod CD-a.

manje su razlike,ako iskljucis bugarsko-ukrajinsko-ruska ilistatijaznam vec koja mafijaska izdanja..ali postoje i tamo,kod oficijelnih...

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Borko said:

Prvi album Leb i Sol, PGP RTB, bela etiketa, sjajan zvuk, tih vinil.

Čitajući, ovde napisana iskustva sa pločama raznih izdavača, pressinga, prva izdanja, reizdanja, itd. rekao bih onda da su manje razlike kod CD-a.

Nisu, uporedi ECM i ACT sa ostalim izdanjima na cd u pa ćeš videti kakve su to razlike. 

Link to comment
Share on other sites

4 sati ranije, džonibigud said:

Nisu, uporedi ECM i ACT sa ostalim izdanjima na cd u pa ćeš videti kakve su to razlike. 

Za ACT se slažem. ECM, međutim, može da zvuči dosta "suvo" u zavisnosti od CD-a naravno. Mislim da su među klasičnim Red Book CD-ovima bez premca JVC XRCD, zatim Three Blind Mice (ali to su analogni snimci), Švedski OPUS 3, FIM (First Impression Music) itd. Neki zvuče neprirodno i napumpano za mene, na primer Stockfish.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...