Jump to content


Yugoton, RTB, Suzy i ostale domaće ploče sa kvalitetnim zvukom


Borko

Recommended Posts

Ne znam da li je tema za ovaj deo foruma ili za vinyl podforum. Neka moderatori premeste gde pripada.

Pretpostavljam da bi bio mnogo kraći spisak, ploča, u izdanju Yugotona, RTB-a, Suzy, Helidona, Diskotona ..., koje imaju zbilja dobar zvuk i bez površinskog šuma vinyla, nego onih suprotnih. Mislim na sve žanrove, klasiku, jazz, pop, rock.

Negde osamdesetih RTB je imao jednu seriju izdanja klasične muzike koje je, mislim, štampao Mađarski Hungaroton. Odskakale su po kvalitetu od proseka RTB-a. Poznavale su se po tome što je unutrašnji omot ploče bio od mekog papira, a ne obična plastična kesica uobičajena za PGP RTS.

Suzy je takođe imao ediciju CBS licenci "Great Performances" od 15 ploča klasične muzike, i seriju "I Love Jazz" koja se takođe izdvajala odličnim zvukom. Nažalost, većina ostalih i ranijih izdanja nije kvalitetna. PGP RTS je imao licencu za izdanja Deutche Gramophona. Žali bože na šta je to ličilo u RTB izdanju (sem navedenih primera). Sve sam mogao da oprostim, i krive ploče, i šum vinila, i musav i mutan omot, ali kada naprave ploču koju zbog tesne rupe nije bilo moguće ni staviti na gramofon, to je bilo za plakati. Da li je tu uopšte bilo neke kontrole kvaliteta. Zašto su ploče štampane u SSSR-u, (Melodija), Češkoj (Suprafon) i pogotovo Mađarskoj (Hungaroton) bile mnogo kvalitetnije. Ne samo ploča nego i omot, koji je bio često plastificiran, odlične štampe i čitljivog teksta.

Napišite svoja pozitivna iskustva i eventualno preporuke.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 64
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ja sam u zadnjih 4/5god. iz kolekcije izbacio nekih 25 licencnih izdanja a umesto njih ubacio iste albume ali stranski presing.

Iskustva su mi sledeca-ne postoji licencno izdanje koje u bilo kom segmentu moze da stane na crtu stranskom izdanju,posebno u zvucnom delu.

Ovo pisem odgovorno,jer sam svaki licencni album koji sam iskartirao iz kolekcije prvo zvucno poredio sa stranskim presom.Rezultat je naravno bio porazavajuci za ex-yu sljam.

Link to comment
Share on other sites

Enya/Watermark

Sting/Nothing like the Sun

Paul Simon/Graceland

Tracy Chapman/prvi album

Sigurno je da su originali imali kvalitetniji otisak,ali ovih par ploca smo izdrljali i naucili napamet kada smo testirali diy cevne fono pre ampe

Dovoljno su bile kvalitetne,da bi culi sve promene,kada bi nesto menjali .

Link to comment
Share on other sites

45 minuta ranije, ras said:

Kako sada da pišemo pozitivna iskustva kada je osnovni ton uvodnog posta na tragu Tina Ujevića?

U uvodnom postu je navedeno nekoliko pozitivnih primera.

Takođe, odlična Yugoton izdanja: Dark Side Of The Moon, Beach Boys: Pet Sounds, prvi album Rolling Stones....

RTB je imao seriju Blues Roots. Dosta korektan zvuk.

 

Link to comment
Share on other sites

10 minuta ranije, prophet said:

Imam kompletnu seriju Blues Roots. Vise je to od korektnog. Pogotovo Sonny Boy W.

U pravu si. Ja imam samo nekoliko ploča iz te serije. Imam utisak da su se u RTB-u više trudili za jazz i blues izdanja nego za klasiku i licence DG-a. I same ploče izgledaju na oko kao bolje presinzi. Vidi se odmah. Možda zato što je Mića Marković bio utrednik ?

Link to comment
Share on other sites

Skoro sva jazz izdanja RTB-a su bila bolja od uobičajenog, neka čak i odlična.

Ona koja ja imam nikad nisam poželeo da otuđim, upravo zato što je uživanje slušati.

Ostalo...pa uglavnom jako loše, do karastrofalno.

Kao i volent femmes, gledam da sve naše licence zamenim bar sa nemačkim licencama, ako do originala ne mogu da dobacim. Čak je dobar deo repress izdanja bolja opcija nego neka ex-YU licenca.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, zoranzu said:

Enya/Watermark

Sting/Nothing like the Sun

Paul Simon/Graceland

Tracy Chapman/prvi album

Sigurno je da su originali imali kvalitetniji otisak,ali ovih par ploca smo izdrljali i naucili napamet kada smo testirali diy cevne fono pre ampe

Dovoljno su bile kvalitetne,da bi culi sve promene,kada bi nesto menjali .

Zoki probaj strano izdanje Nothing like the sun.Ja sam bio ubeđen da je Soul cages dobar press,redak za PGP.Nema uobicajenog surface noise-a Pgpovskog ,deluje sve cisto i jasno od muzike.Snimana je nekim posebnim ambijentalnim sistemom snimanja,pa je stvarno zvuk dobar.Međutim nedavno kupih holandsko izdanje...madre mia sta je tu sve preskoceno.Da ne pominjem kakav pad vilice doživeh na Usa first pressu SD Gaucho. Tako da ...vrlo sam oprezan po pitanju tih ''dobrozvučećih'' domaćica.One sve zvuče još ''dobrozvučećije''.U narednom periodu sam bas planirao da neke sledeće dobro snimljene albume,za koje sam mislio OK je domacica,sto da bacam pare.Par komada i sa Zokijevog odličnog spiska

Coleman Hawkins Night hawk

Van Morrison-Avalon Sunset

Paul Simon-Graceland

Tracy Chapman ...trazim US press

Paul Simon-Graceland 

Dire Straits/Prvi album 

Miles Davis-Tutu

Sve u svemu sto se nasih izdanja treba gledati nasu muziku,ili kad je cena prioritet.Sta god sam proverio poređenjem sa stranim... test nije položilo.

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, violent femmes said:

Ja sam u zadnjih 4/5god. iz kolekcije izbacio nekih 25 licencnih izdanja a umesto njih ubacio iste albume ali stranski presing.

Iskustva su mi sledeca-ne postoji licencno izdanje koje u bilo kom segmentu moze da stane na crtu stranskom izdanju,posebno u zvucnom delu.

i dalje drzim u kolekciji Doors "Absolutely live" (Suzy),i Howlin Wolf "London session" (RTB)..Doors sam menjao 5-6 puta,na stranjska izdanja,konacno sam nasao jedno UK izdanje koje je dobro,ali nisam izbacio Suzy izdanje toga...neresen rezultat Suzy vs UK izdanje..sve ostalo od Doors,ex YU sam prodao,zamenjano,proces sam nedavno zavrsio...Howlin Wolf do sada 2 pokusaja zamene..neuspesno oba,medj njima je bila i varijanta izdata od Rolling Stones Records...Coleman Hawkins "Night hawk" vec pomenut..Benny Carter "Jazz giant"..javna tajna da je P.Floyd "TDSOM" sa SQ oznakom ex-YU, trazen i na zapadu...

Link to comment
Share on other sites

Sade Diamond Life je katastrofalno losa domaca licenca.  Sledeca dva albuma koje smo poredili u odnosu na UK i Holland press nisu bila tako losa i dosla bi obzir ako strana previse kostaju ( sto pocinje bivati ).

Talking Heads... domaci uzas, Yazzoo katastrofa, Depeche mode isto.

Jugoton je radio reizdanja Decca klasike i neka su cini mi se vrlo dobra ( Tchaikovsky Koncert br. 1 za piano...e sad cini mi se da je ovo preko u originalu kolekcionarsko izdanje i verovatno zvuci fantasticno u odnosu na Jugoton :D )

Link to comment
Share on other sites

5 minuta ranije, Krca44 said:

Sade Diamond Life je katastrofalno losa domaca licenca.  Sledeca dva albuma koje smo poredili u odnosu na UK i Holland press nisu bila tako losa i dosla bi obzir ako strana previse kostaju ( sto pocinje bivati ).

Talking Heads... domaci uzas, Yazzoo katastrofa, Depeche mode isto.

Jugoton je radio reizdanja Decca klasike i neka su cini mi se vrlo dobra ( Tchaikovsky Koncert br. 1 za piano...e sad cini mi se da je ovo preko u originalu kolekcionarsko izdanje i verovatno zvuci fantasticno u odnosu na Jugoton :D )

Tchaikovsky klavirski koncert br. 1 u B molu, Askenazi i Lorin Mazel imam Yugoton izdanje (licenca DECCA). Fantastičan snimak i tih vinil.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, paja959 said:

i dalje drzim u kolekciji Doors "Absolutely live" (Suzy),i Howlin Wolf "London session" (RTB)..Doors sam menjao 5-6 puta,na stranjska izdanja,konacno sam nasao jedno UK izdanje koje je dobro,ali nisam izbacio Suzy izdanje toga...neresen rezultat Suzy vs UK izdanje..sve ostalo od Doors,ex YU sam prodao,zamenjano,proces sam nedavno zavrsio...Howlin Wolf do sada 2 pokusaja zamene..neuspesno oba,medj njima je bila i varijanta izdata od Rolling Stones Records...Coleman Hawkins "Night hawk" vec pomenut..Benny Carter "Jazz giant"..javna tajna da je P.Floyd "TDSOM" sa SQ oznakom ex-YU, trazen i na zapadu...

Cestitam,upravo si nabrojao 10 izdanja kojima vredi presing.Howlfov "London session" sam imao licencu i apsolutno je bezvredna u odnosu na UK presing koji sada imam.

O licencnim izdanjima tipa :recent songs ,drugi signing off pressing necu ni da trosim reci.

Licence koje pominjes imam i zvuce vrlo dobro,ali se ogradjujem jer nisam poredio sa stranim naslovima istih albuma.

Ono sto sam recimo ja primetio, da je najbolji zvuk RTB licenci sa onim kretenskim belim labelom i ujedno najruznijim.....znaci Sonny Rollins and ...,Benny Carter,Dexter Gordon-Some other spring,sva 3 Paul Kelly-ja koja su izasla kod nas.

Te ploce su izuzetno tihe,odlicnog masteringa...ali to je retkost,kao sto rekoh nabrojao si 6/7 ploca.

Link to comment
Share on other sites

Dobra licencna RTB izdanja :

1) The Jimi Hendrix Expirience - Are You Expirienced ? ( PGP RTB/Polydor ) 

2) Jimi Hendrix - Band of Gypsys ( PGP RTB/Polydor )

3) Jimmy Smith - Bluesmith ( PGP RTB/Verve )

Ima jos . . . :)

Ono sto nikako ne uzimati ( davno bese kada sam u PGP RTB u Makedonskoj vracao 2 puta i onda ocajno zadrzao treci primerak ) je George Winston - December ( PGP RTB/Windham Hill Records ). Bukvalno svaki primerak krcka, pucka, "tanak" snimak, generalno krsh. 

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, prophet said:

 

Moje iskustvo sa gorepomenutim Absolutely Live je da je nemacko izdanje bolje. Pisali smo o tome, u nekoj od slicnih tema.

ja ostavio i naski,ko sto sam rekao,levo UK,desno Suzy izdanje...mene ex YU izdanja ako je ostalo 1-2% u kolekciji...

IMG_3279.JPG

Link to comment
Share on other sites

23 minuta ranije, Patolog said:

Dobra licencna RTB izdanja :

1) The Jimi Hendrix Expirience - Are You Expirienced ? ( PGP RTB/Polydor ) 

2) Jimi Hendrix - Band of Gypsys ( PGP RTB/Polydor )

3) Jimmy Smith - Bluesmith ( PGP RTB/Verve )

 

:thumbsup2

Hendrix ako se dobro secam Isle of Wight je isto bio dobar,kao i Cry of love...

Link to comment
Share on other sites

Recimo, dobri:

Lou Donaldson Quartet - Forgotten Man

Grand Funk - We're An American Band (iz 1974, ne repress)

Grateful Dead - Terrapin Station..

Kao sto covek rece, korisnije je nabrojati one koji vrede, ipak moram pomenuti Weather Report - Heavy Weather kao jedan od najvecih promasaja. Na tom Suzy izdanju i nema nesto suma ali zato je zapis takav da se ne cuje polovina odsviranog. Bese jedan prijatelj, basista, kaze " 'ajde pusti Pastoriusa", kad ono, ne cuje se Pastorius. Kasnije nabavim americko izdanje, no coment.

:cheers

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...