Jump to content


Ne pozajmljujte uredjaje


Willi Studer

Recommended Posts

Prijatelj mi donese prelepi risiver Sansui G-5700 koji je uključio posle dužeg vremena i kaže da zuji. Ja ga otvorim, pregledam i pozovem telefonom.
- Je li, od koga si kupio ovaj risiver?
- Kupio sam ga pre 30 godina u Nemačkoj.
- U radnji ili na buvljaku?
- U radnji.
- Aha. A jesi li ga nekada nosio u servis?
- Nisam. Nikada nije opravljan. Što pitaš?
- Evo zašto:

1.jpg

U risiveru nedostaje kompletan izlazni stepen a neko je umesto njega ubacio STK sa sve zelenom štampom iz ko zna kog uređaja. E sad, da bi taj stepen radio, ubudžio je još jedan transformator sa potrebnim naponima a da bi taj drugi trafo stao, originalni je pomerio unazad, a da bi mogao da ga pomeri, iščupao je dva ispravljačka kondenzatora. Radi poređenja, evo kako izgleda odiginalna unutrašnjost G-5700:

Original.jpg

Link to comment
Share on other sites

Zvoni telefon posle nekoliko minuta. Prijatelj se setio kako je pre desetak godina nekome pozajmio risiver za žurku i kako posle par nedelja nije mogao da ga dobije nazad a posle toga ga nije ni koristio jer mu je risiver bio u nekom petom sistemu.

2.jpg

Razumem da neko spali pojačalo ali ne razumem celu akciju budženja umesto da se lepo kaže da je risiver crkao i da se ponudi opravka ili novac jer je i ovo svejedno moralo da košta.

Link to comment
Share on other sites

Ima i ona čuvena popravka, kad crkne samo jedan kanal, povežu se oba izlazna konektora na taj ispravan kanal, napravi se mono od dva kanala ispred izlaznog stepena i opet sve lepo radi.:D

Tako sam čuo, možda je samo još jedna urbana legenda.

Link to comment
Share on other sites

  • Willi Studer changed the title to Ne pozajmljujte uredjaje

Moje iskustvo je obrnuto.

Dolazi pojačalo i na njemu jedan kanal STK (fabrički) a drugi budževina sa 4 ogromna tranzistora.

Neko se baš namučio da pregoreli STK zameni sa sasvim drugom konfiguracijom. Svaka mu čast.

I u pravu je bio. Ovi sadašnji STK riknu posle 5 minuta. Originalnii STK radi odlično kao i budženi tranzistori.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...