Jump to content


umetnicka restauracija vintage pojacala


PrekoBare

Recommended Posts

Reparacije starih Sansui ampova nalaze se ovdje: http://amp8.com/, medjutim server je iskljuÄen trenutno (valjda praznici, Godina Svinje, Å¡ta li), pa pokuÅ¡aj kroz par dana.

Imaj na umu da za AU-719 moraÅ¡ tražiti japanski analog, AU-707. Pogledaj i za AU-607 i za AU-707, jer je 719-ca poneÅ¡to razliÄita od svih modela (iako je novji model od AU-717, ugraÄ‘ena tehnologija je u stvari starija od istog pjaÄala - bilo je to vrijeme kada se Sansui prodavao toliko, da su jedva postizali proizvodnju)

PS: evo, uspio sam zaobići ulaznu stranu :D :

http://amp8.com/sansui/707/au-707.htm

Link to comment
Share on other sites

Mislim da cete ovde naci veoma zanimljive stvari:

http://kousoku-web.hp.infoseek.co.jp/av-top.html

lik sredjuje sve... od dekova do Sansui pojacala, pogledajte na primer poslednju sliku na sledecem linku:

http://kousoku-web.hp.infoseek.co.jp/au9900.html

izvadio je dusu pojacalu (i umetnuo mu novu :listen ), to na slici su preostali (stari) delovi.

Link to comment
Share on other sites

Zoki, isto tako i ja kad nesto opravljam, uvek mi ostane viska delova. Samo ne znam, kod mene onda iz nekog razloga nece da radi pa ne bih bas da slikam :listen

U poslednje vreme se nosim nekim Frankenstajn idejama. Recimo, sta mislis o lampaskom izlazu za Nakamichi i spoljasnjim strujnim napajanjem. Postoje neverovatna budzenja za trakase, video sam jedan clanak kako su sredili AMPEX-e da padnes u nesvest na resenja. A sa dekovima to jos niko nije radio.

Koliko sam uspeo da saznam, tajna Nakamichija je u glavama koje imaju frevkentni opseg od 16 do 37KHZ (!) znaci pola oktave ispod i skoro celu oktavu iznad opsega trake. Signal se sa glave snima na traku pa i ako traka ne moze da hvata taj ceo opseg, po sistemu kaskada visoke frekvencije uticu na one ispod sebe i to se na kraju cuje. Isto se desava i prilikom plejbeka. E, sad zamisli da taj zvuk pustis kroz lampe umesto kroz solid state. (Lampe imaju i parne harmonike za razliku od SS koji ima samo neparne)

Kad bi ti krenuo u ovakav poduhvat, za koji bi se NAK odlucio kao platformu, tj, kao najrobusniji transport? CR7 svira najbolje ali je suvise skup za eksperimentisanje.

Link to comment
Share on other sites

@ preko bare

Da li si nekad koristio kombinaciju Sansui - JBL? Posle visegodisnje kombinacije Sansui - razni KEF-ovi sam presao na JBL sa zadovoljstvom. Mozda je tajna u ovome.

The Secret of the Hashimoto Sound

THE HASHIMOTO SOUND - THE NEO-SANSUI SOUND

I had a great opportunity to personally get know of an ex-Sansui manager Mr. Ichirou Ohshima who was responsible for all ultra-high-end Sansui amps from the mid 1980’s to 1999. During this period, he managed the Sansui high-end amp department for all high-end models, such as the B-2301, the C-2301, the AU-X111 MOS Vintage, the AU-X1111 MOS Vintage, the AU-Alpha Series, the Vintage Series, the MOS Series, the Limited Series, until the reproduction of the integrated vacuum tube amp AU-111 in 1999.

The vacuum tube integrated amplifier, Sansui AU-111 has the significant meaning for Sansui as well as Mr. Ohshima. The AU-111 established the ground for the future Sansui sound, and then a young engineer, Mr. Ohshima wished to create amplifiers which could sound as good as the combination of the AU-111 and JBL speakers.

Link to comment
Share on other sites

Aleks67, nisam koristio JBL, koristim KEF 103.2. i 103.3. Ali me je nesto osinulo kad si spomenuo Sansui/JBL, to sam davno nekad cuo AU-919 i JBL ima sigurno 25 godina ali sam potpuno na to zaboravio.

Postoji neka interesantna teorija da mi zvuk subjektivno ocenjujemo tako sto ga poredimo sa necim sto nam je referentna tacka u secanju. Posto se zivi zvuk i snimljeni zvuk razlikuju, mi za ocenjivanje uredjaja iz secanja izvlacimo ono najslicnije sto smo culi nekad. Meni se ta referentna tacka definitivno vrti oko Sansuija jer je to prvi pravi dobar zvuk koji sam cuo u zivotu. 103.3 ne svira sasvim dobro sa Sansuijem, 103.2 za moje usi je match made in heaven. Mislim da si u pravu, da je JBL jos bolja kombinacija. Ali one mrge iz 1970-tih

http://www.lansingheritage.org/html/jbl ... eakers.htm

a ne ovi kinezi sa JBL markicom sto se danas prodaju.

Mislim da jedan clan foruma ima L-250 bilo bi interesantno cuti njegovo misljenje.

Link to comment
Share on other sites

Ovo je zvucnik na kojem sve svira dobro cuo sam to kod jednog lika pre par godina imao je neke mrcine od SANSUI citav stub nisam zapamtio koji su modeli bili ali znam da se radilo o starim masinama u crnoj boji i cini mi se da su ampovi imali vumetre ako se ne varam ,izvor zvuka je bio neki gramofon secam se da je bilo reci o tezini od 150 kila radilo se o nekom raritetu iz 70-ih godina .Taj zvuk nemoze da se opise tako lako :listen inace ovo je JBL PARAGON koji bih ja rado posedovao kao definitivno resenje za zvucnike do kraja zivota :D

post-1038-128510480217_thumb.jpg

post-1038-128510480217_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

@PrekoBare,

moram priznati da nikada nisam razmisljao o tako radikalnom resenju: mislio sam da, jednog dana (ali nikako da on dodje...) uzmem jedan dekic i menjam sekciju napajanja (stavio bih niskosumne regulatore, predimenzionisane kondenzatore i brze diode) i posebno izlaz (zamena switch tranzistora relejima, i posebno zamena operacionih pojacavaca, to mora da pruzi efekat). Inace, ovo sa lampama zvuci opasno...

Za eksperimente bih uzeo BX300 (moze i neki jevtiniji stariji, recimo LX5). BX300 nije skup (do 150 evra ovde, ali ih nesto nema po oglasima, relativno je pristupacan) a zvucno osetno bolji od Aiwa Execelia i Akai-a GX75/95, spadao je u spicklasu i, ma koliko jadan izgledao, zaista opravdava svoj rejting.

Usput, video sam pre par godina kod jednog gospodina koji donosi uredjaje iz inostranstva Sansui seriju 20000 (ne mogu cak ni da se setim, mislim da je bio preamp i snagas), ali me je zacudio broj jer tada nisam za to znao. Rekao mi je da to ne bi menjao nizakakve pare.

Link to comment
Share on other sites

@ Preko Bare

Ne bih Nakove dirao . Za tvoj ZX9 znam sigurno da je svaki otpornik i kondenzator koji je ugradjivan posebno meren i prilagodjavan da bi se dobio max. rezultat. Ovo neprijatno iskustvo sam imao kod moje ZX7-ice kada su joj vrisnuli neki kondenzatori .Sematske vrednosti ( imam originalno servisno uputstvo) su bile razlicite od vrednosti elemenata koje su na ploci. Zato mislim da je rezultat neizvestan. Na BX 300 ne znam koliko bi mogao da poboljsas zvuk , jer njegov najveci problem je nemogucnost finog podesavanja ( azimut , kalibracija i bias L+R), ili moras za svaku traku da ga otvaras i vrsis kalibraciju . Ovo je i razlog sto sam ga dao rodjaku( ostavio sam GX 75 samo zbog daljinskog :listen . Godinama koristeci 7icu sam dosao do zakljucka da izmadju kaseta iz iste serije postoje razlike , cak ponekad strana a i b traze drugacije podesavanje.

Za Cr7 ne znam kakva je situacija , ali po svemu sudeci je jos komplikovaniji od 9tke zbog raznih automatskih funkcija.

Link to comment
Share on other sites

@PrekoBare, Alex67,

nazalost, Alex67 je u pravu, ali mislim da je to vec odlazak u krajnost. Kalibracija nivoa (400 HZ) se radi da bi se dobio dobar odziv trake zbog Dolby kola koje u suprotnom moze pogresno kodirati/dekodirati signal. U slucaju da se Dolby ne koristi, regulacija snimanja se moze uraditi preko muzicke test deonice od par sekundi.

Dekova koji rade kalibraciju nivoabias-a na oba kanala izasebno ima, ali ih je jos vise koji rade zajedno, da ne navodim modele. Ne znam za CR7, ali jedino sam sreo Revox-a 215 koji radi potpuno nezavisnu kalibraciju za oba kanala automatski.

Iz mog iskustva, ukoliko se bias unutar deka lepo namesti (znaci, nije interno rastelovan), a uredjaj ima rucno podesavanje bias-a za oba kanala, dek ce da radi dobro na najvecem broju kaseta, tj. razlike izmedju bias-a levog i desnog kanala bice zanemarljive i necujne. Navedeno vazi ukoliko glava nije oguljena, a tada vec dolazi do problema sa naleganjem trake preko useka koji je nastao na oguljenoj glavi, problemom sa nivoom snimanja na jednom kanalu (najcesce levom), pojavama da jedna traka zvuci fantasticno, a druga nece da snima na jedan kanal ili jedna strana radi dobro a druga nikako itd.

Moje misljenje je da je i dek koji nema signal generatore za kalibraciju sasvim OK za eksperimente, jer ce se poboljsavanjem internih komponenti (ukoliko je to moguce) dobiti daleko cujniji rezultati nego savrsenom kalibracijom trake za oba kanala.

Link to comment
Share on other sites

lemond, ti bese zivis u parizu?

u vezi paragona, znas za onu staru srpsku - "naivan ko francuska sobarica". :listen

Ovo je zvucnik na kojem sve svira dobro cuo sam to kod jednog lika pre par godina imao je neke mrcine od SANSUI citav stub nisam zapamtio koji su modeli bili ali znam da se radilo o starim masinama u crnoj boji i cini mi se da su ampovi imali vumetre ako se ne varam ,izvor zvuka je bio neki gramofon secam se da je bilo reci o tezini od 150 kila radilo se o nekom raritetu iz 70-ih godina .Taj zvuk nemoze da se opise tako lako :D inace ovo je JBL PARAGON koji bih ja rado posedovao kao definitivno resenje za zvucnike do kraja zivota :D
Link to comment
Share on other sites

Kujo, kako zvuci tvoj Kenwood dek? Da li mozes da ga poredis sa nekim drugim vrhunskim dekom? Meni se po karakteristikama cini da je on tu negde kao Pioneer CT-F1250.

Pored Nakamichija, meni je hobi da isprobavam dekove pretposlednje generacije, one koji su se pojavili 1983-5 kao odgovor na CD plejere.

Po dosadasnjem iskustvu, skoro sve posle 1990 nije vredno truda, a ni vecina onoga pre 1982.

Ovaj tvoj nisam imao priliku ni da vidim uzivo a kamoli da cujem. Medjutim, posto imam Model 600, 2060 me jako intrigira.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...