Jump to content


Hi-End kao apstraktni koncept


Vlajo

Recommended Posts

Kako objasniti kada se posluša deklarativno vrhunski HiEnd i nema ničega od toga na dohvat ruke?

Sajmovi su izuzetan primer da kvalitet koji se pretpostavlja cenom ili renomeom firme nije ni u naznakama. Čak i slučajevi kada se poseti neko privatno, ko poseduje sprave koje pripadaju HiEnd lepezi.

Da li se onda stvari svode na lični doživljaj (apstrahovaću zavist ili zlonamernost), dakle ličnu referencu koja se očekuje od vrhunske reprodukcije, izgrađenoj na iskustvu slušanja živih instrumenata neposredno na koncertima ili manjim kamernim intimnijim izvođenjima.

Ili možda, treba stvari gledati na način kao vrhunski automobil koji maksimum svojih performansi ne može da pokaže na putevima nižeg kvaliteta. Ovde pravim analogiju prema ne adekvatnom akustičkom okruženju (mala zapremina prostorija, loš akustički tretman ili nikakav, loše pozicioniranje u prostoriji ...

Šta i kako, kada se živi sa netolerantnim komšilukom bez razumevanje za našu potrebu :rolleyes: za "realne glasnoće" živog nastupa ...

Da li je tiho slušanje HiEnd ili je potrebno imati zaokruženost detalja, dinamike i veličine živog nastupa da bi mogli da ga štipnemo?

Ja želim da verujem da je HiEnd moguć u punom svom zamahu i snazi, ali takođe smatram da se pre kupovine mora ispoštovati nekolicina vrlo važnih uslova da HiEnd pravac zaista može da se u to pretvori. U suprotnom to je gomilica prelepih ezoteričnih i skupih sprava lepih za gledanje bez suštinske uloge za kou su namenjeni. Nešto kao Bugati u garaži, koji se ne vozi, a pod vozi mislim gazi kako se vozi.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Father said:

Kako objasniti kada se posluša deklarativno vrhunski HiEnd i nema ničega od toga na dohvat ruke?

Sajmovi su izuzetan primer da kvalitet koji se pretpostavlja cenom ili renomeom firme nije ni u naznakama. Čak i slučajevi kada se poseti neko privatno, ko poseduje sprave koje pripadaju HiEnd lepezi.

Da li se onda stvari svode na lični doživljaj (apstrahovaću zavist ili zlonamernost), dakle ličnu referencu koja se očekuje od vrhunske reprodukcije, izgrađenoj na iskustvu slušanja živih instrumenata neposredno na koncertima ili manjim kamernim intimnijim izvođenjima.

Ili možda, treba stvari gledati na način kao vrhunski automobil koji maksimum svojih performansi ne može da pokaže na putevima nižeg kvaliteta. Ovde pravim analogiju prema ne adekvatnom akustičkom okruženju (mala zapremina prostorija, loš akustički tretman ili nikakav, loše pozicioniranje u prostoriji ...

Šta i kako, kada se živi sa netolerantnim komšilukom bez razumevanje za našu potrebu :rolleyes: za "realne glasnoće" živog nastupa ...

Da li je tiho slušanje HiEnd ili je potrebno imati zaokruženost detalja, dinamike i veličine živog nastupa da bi mogli da ga štipnemo?

Ja želim da verujem da je HiEnd moguć u punom svom zamahu i snazi, ali takođe smatram da se pre kupovine mora ispoštovati nekolicina vrlo važnih uslova da HiEnd pravac zaista može da se u to pretvori. U suprotnom to je gomilica prelepih ezoteričnih i skupih sprava lepih za gledanje bez suštinske uloge za kou su namenjeni. Nešto kao Bugati u garaži, koji se ne vozi, a pod vozi mislim gazi kako se vozi.

Da . Postavio si prava pitanja . Analogija sa autima nam je svima najbliža , ai realno je i i najbolja u smislu uporabe . Kao što večina ljudi ima neakav auto tako i večina ljudi ima neakvu vrstu reproduktora glazbe . E sad kako  nekima vozilo služi za prevoz od  točke A do točke B tako i nekima izvor glazbe služi za slušanje vijesti i da nešto "žvrngla" u pozadini  pa i jednima i drugima je to osnovno sredstvo . Nakon ovoga nastaje hedonizam odnosno udovoljavanje samome sebi u smislu kolko ko poznaje problematiku i ima para da si priušti . To bi bilo to u smislu hi fi-a i automobila za realni svijet.High End  u jednoj i u drugoj varijanti treba gledati kao egzotiku. Zašto ? pa i jedno i drugo je uglavnom prema cijenama za "odlikaše". No ima i druga varijanta , a to su performanse kod auta , a kvaliteta zvuka kod audio uređaja . Naime ima znalaca koji će "nabrijati" golfa pa če oderati  "hi end" mečku bez problema  na pisti ili na cesti tako ima i znalaca koji če "nabrijati " hi fi  sustav i  "oderati " hi end sustav bilo u tretiranoj slušaonici ili u običnoj sobi . Dali su onda ova dva potonja veči haj end od  haj enda ? :D.Samo ima jedna fora u analogiji između hi end opreme i hi end auta . Auti stanu na crtu , pa kome opanci kome obojci , dok u haj endu je stvar malo drugačija . Eto malo pametovanja od mene ^_^. U stvari tema o haj endu je kao što naslov veli apstraktna pa uglavnom svako razložno razmišljanje ima smisla.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, black coffe said:

.Samo ima jedna fora u analogiji između hi end opreme i hi end auta . Auti stanu na crtu , pa kome opanci kome obojci , dok u haj endu je stvar malo drugačija .

pa i nije. 

500 KS je isto na papiru ali nije sve jedno da li je automobilskih, traktorskih ili kamionskih. 

isto tako ako imaš sportskog kupea qrc ćeš se provesti na porodičnom letovanju sa 3 dece, ako imaš najnovijeg Trabanta sa Polo-motorom odraćeš Toyota Celicu na semaforu ali će ti radost trajati samo dok ne stignemo do serpentina, itditditd. Svugde je ista stvar, na žalost.

Kad sam video slušaonicu Fremera prestao sam da ga tretiram kao ozbiljnog hifi novinara.

Link to comment
Share on other sites

38 minuta ranije, zflazar said:

pa i nije. 

500 KS je isto na papiru ali nije sve jedno da li je automobilskih, traktorskih ili kamionskih. 

isto tako ako imaš sportskog kupea qrc ćeš se provesti na porodičnom letovanju sa 3 dece, ako imaš najnovijeg Trabanta sa Polo-motorom odraćeš Toyota Velicu na semaforu ali će ti radost trajati samo dok ne stignemo do serpentina, itditditd. Svugde je ista stvar, na žalost.

Kad sam video slušaonicu Fremera prestao sam da ga tretiram kao ozbiljnog hifi novinara.

P.S: ja prošao kroz ram od ogledala.

:thumbsup2Točno , KS su KS , a  W su W i za to postoje etaloni pa se da izmjeriti . No kako osim po osobnoj referenci ( koja nije nužno ispravna ) izmjeriti kvalitetu zvuka u odnosno razliku između hi fi i hi end zvuka .Da se o ovome elaborirati do imendana pogotovo ak se podijeli po segmentima kao što su  elektronički dizajn  sklopova pa kvaliteta ugrađenih dijelova odnosmo sveukupnog materijala  pa cijena uređaja te ugled branda koli ga proizvodi itd .Mudrovanje o ovoj temi je kao i o smislu bezsmisla ? :D ali kao i u svakom mudrovanju  ponekad se izmudruje nešto suvislo. ^_^ Za sad dosta mudrovanja ajmo malo delat .

Link to comment
Share on other sites

Pokušao sam ( sebi ) da pojednostavim. "HiEnd" i "Ultra HiEnd" su pojmovi koji se odnose na uredjaje. Analogija je "Super cars" i "Hiper cars".

HiEnd uredjaji mogu i ne moraju  reproduktovati zvuk na vrhunski način, zavisno od okruženja!  Standardni uredjaji ( pogotovo tunirani ) takodje mogu rekreirati zvuk na nivou HiEnd uredjaj u pravom okruženju!

Reproduktovati zvuk može biti veran SNIMKU živog dogadja. Ne može biti bolji od toga!!! Ne bi bio veran. 

 

Interesantno da je u skoro svakom vrhunskom sistemu, pa bio on basnoslovno skup, neki od uredjaja DIY ili custom made!

 

Link to comment
Share on other sites

2 minuta ranije, simplicisius said:

Pokušao sam ( sebi ) da pojednostavim. "HiEnd" i "Ultra HiEnd" su pojmovi koji se odnose na uredjaje. Analogija je "Super cars" i "Hiper cars".

И то је интересантан концепт.

HiEnd - као скраћени "High End" се односи на крајност - крајност изведбе, крајност безкомпромиса, крајност цене итд.

И онда, то није било довољно, па увели концепт "Ultra High End" што би требало бити веће.

Бојим се да само тржиште диктира "крајности" и за неко време оно што сада сматрамо "high end-ом" биће нормално прихватљиво - што не значи да би могли да си га приуштимо новчано.

Link to comment
Share on other sites

10 minuta ranije, zflazar said:

...hm-hm...

ja se stalno vrtim oko holističkog pristupa da ne mogu slušaonica, sistem i slušaoc da se posmatraju izvan konteksta. Kada ta tri dovedeš u ravnotežu mislim da teško možeš omašiti dobar rezultat.

u mom slučaju, slušalac ima tendenciju napuštanja Holosa, često i iz razloga koji su trivijalni - čitaj: štamijesveovotrebalo i jasamsamohteodaslušammuziku.. dakle, nesavršen slušalac (miljama daleko od upodobljenog hiend konzumenta muzičkog materijala), je potencijalno razorna nepoznata koja kruži svojom haotičnom putanjom i preti da razjebe čitav Holos, te da svakog činioca posmatra kao zaseban organizam.. zabeleženi su slučajevi svojevrsne balkanizacije Sistema, u kojim se čak i zavrtanjposmatra izdvojeno, i kao takav se pokušava smestiti u kontekst, ali avaj - bezuspešno.. ipak, tu i tamo, slušaočeva putanja obuhvati sve činioce Holosa i zavlada mir u slušaočevom univerzumu :ph34r:

Link to comment
Share on other sites

Може да се дода и то, да су највеће шансе да се у систему дуготрајно (трајно) ужива, без потребе да се нешто мења, уколико систем има врло јасно уочљиву ману, али коју власник воли. Та мана мора да нам измами осмех на лицу. Као дете, када емоцијама обожи своју играчку и удахне јој живот. Куповина било којих компоненти зарад рецензија и туђих мишљења 100% не води ка нирвани, ма колико исте биле "савршене". Тако је са свим стварима и особама у животу. 

 

Link to comment
Share on other sites

Aj da reknem i ja koju ma da nisam nešto preterano kvalifikovan za to.
 

Odustao sam og HiFi ja (Hi-End a) kao takvog. Vrhunski sistem bi za mene bio onaj koji bi bio sposoban da na njemu dobro poznate numere zvuče, onako kako ja zamišljam da treba da zvuče. Pa bilo to i kako mali đokica zamišlja.:)

Link to comment
Share on other sites

Ja sam odustao da od HiFija ( high enda) očekujem vernost kada sam u Nirnberškoj katedrali slušao Baha i shvatio da ni jedan sistem to ne može tako da reprodukuje.ma koliko koštao.

Slušanje orgulja u katedrali je korak daleko od toga da se postane religiozan.

Link to comment
Share on other sites

Meni je bliža analogija uredjaja sa kolačima.

Industriski,na kilo,svi imaju prepoznatljiv sladak ukus,a razlikuje ih samo boja i oblik.

Kome je bitno samo da napuni stomak slatkim,može jeftino to da uradi teglom Nutele ....

Kada se hoće nesto malo  mnogo više bolje kvalitetnije posebnije nesto vrhunsko za čulo ukusa tj osećaj koji ostaje posle toga,to i košta,a zavisi i ko ga sprema i od čega.

 

Link to comment
Share on other sites

Ja odustao od HiFi-ja (sem pomalo od ovog foruma), kada sam se preselio...

Imao sam (tj. imam još uvek) solidan HiFi, za Srpske pojmove visoka srednja klasa (bar po ceni), najbolji zvuk koji sam čuo među sebi bliskim ljudima (a ima ih Hi Fijevaca) koji se sasvim lepo čuo u starom stanu. Onda se preselim u drugi stan, i pomislim da se nešto od mog HiFi-ja ozbiljno pokvarilo. :(

Druga soba,  veća, sa medijapan paravanom između dnevnog boravka i trpezarije, drugačiji pod, zidovi i plafon, dosta gips kartonskih ploča, skroz druga akustika, i moj HiFi se čuje BLJAK u odnosu  na ono kako je svirao u starom stanu. Mislim, i dalje je to daleko bolje od ostale HiFi konfekcije, ali je i daleko gore nego što je bilo pre. :(

Smorilo me ovo za medalju, te odustah od ikakvih ulaganja u HiFi, ili HighEnd, jer ko će bre sada ovde opet sklopiti nešto što će biti prilagođeno ovoj sobi?!? Poslušati sve kombinacije HiFi lanca u "svom sistemu i ambijentu" je moguće samo teoretski.

Vratiću se tome jednog dana, kada deca odu od kuće, ako me sluh još bude služio do tada...

Link to comment
Share on other sites

4 minuta ranije, siroma said:

Ja sam odustao da od HiFija ( high enda) očekujem vernost kada sam u Nirnberškoj katedrali slušao Baha i shvatio da ni jedan sistem to ne može tako da reprodukuje.ma koliko koštao.

Slušanje orgulja u katedrali je korak daleko od toga da se postane religiozan.

E, i ovo je bolna istina. Simfonijski orkestar u dobroj dvorani, orgulje u katedrali, čak i gudački kvartet u valjanom ambijentu, ne postoji ni HiFi ni HighEnd sitem, koji će vas (da vam vežu oči) prevariti da se u koncertnoj dvorani, nekoj katedralli...

Link to comment
Share on other sites

Znate kako je lako zavarati mozak (oči) nekim tizerima koji kada se razotkriju stvore nevericu i smeh.

Bilo bi izuzetno zanimljivo kada bi se neki subjekt ne prevashodno audiofil, doveo sa "vakum slušalicama" i bez vida i bez prethodne naznake o čemu se radi u prostoriju vrhunske HiFi postavke. Sa eventualnim zahtevom da opiše gde je bio i šta je "doživeo-video-čuo". Pustiti mu neku odabranu numeru, koja bi izvanredno (po sudu kredibilnog ispitivača) dočaravala ambijenlani, instumentalni, dinamički i svaki drugi element verne reprodukcije.

Nakon skidanja slušalica, ali ne i poveza za oči i odslušanog izvođenja, vratiti slušalice na uši subjektu, odvesti ga u drugu prostoriju i zamoliti za opis onoga što je doživeo, do najsitnijih detalja, ako za to postoji dovoljno impresija. Tipa kako izgleda prostorija u kojoj je boravio tokom izvođenja, koliko je bilo članova orkestra, koliko su bili udaljeni, koja je visina tavanice i daljina zida ispred slušaoca ... tako nešto ?? Kao i eventualni utisak o autentičnosti svega, ali upitan na neki mističan način da se ne navede na zaključak o "prevari/simulaciji".

Priznajem idealizovana metoda, ali možda moguća za sprovesti istraživanje koje bi potvrdilo ili demantovalo eventualnu sposobnost sistema visoke vernosti da zavaraju naše čulo sluha i aparat koji je zadužen za precepciju i doživljavanje.

Verujem da vid i svesnost slušanja HiFi sistema u značajnoj meri umanjuje percepciju i iluziju koju sistem zapravo gradi ispred nas pa na neki način samim znanjem za to unižavamo vernost onoga što slušamo.

Link to comment
Share on other sites

"Haj end" moze da se desi a mozda nece nikad ako govorimo o "zvuku iz snova", i ovako je sve to relativan pojam.

Hiljadu stvari utice na zvuk, a jedino su nase licno zadovoljstvo i dozivljaj ono najvaznije.
Uzivajte u onome sto imate, vi i ste (valjda) odabrali svu tu skalameriju na kojoj slusate muziku.

Konstantno poredjenje bilo cega je majka razocarenja. One milisekunde (a vise puta u toku dana) kada pogledas ribu pored sebe i kazes "ova bre bolje izgleda od moje", ti si momentalno u kanalu. I tako do sledece prilike jer ima na hiljade dobrih/boljih/drugacijih riba, sistema, kola, cega god. Ok, ja tacno znam koja bih 3, 7, 12.. sistema udenuo umesto postojeceg (kad bih bio toliko zaludan i imao para za bacanje), ali sto vise vremena prolazi sve manje razmisljam o tome. Konstantno zudeti za necim znaci biti nesrecan.

Jes' da mozemo svi ovde da drvimo o tome sta je dobar zvuk, ali treba doci do zvuka koji ti prija i mozes da platis i onda se eventualno baviti finim "poliranjem".

Zvuk "per se" je mnogo bre ogranicen pojam, a zivot brzo prodje i zato sto vise slusajte muziku.
Rece mi jednom jedan moj prijatelj po imenu Dusko Stjepcic.

P.S. Sa druge strane, ako konstantno osluskivanje zvuka i ulazenje u sve njegove mikrokosmose ne remeti vase uzivanje u muzici, slobodno ignoriste sve napisano.

P.P.S. Hifa je jedan prokleto zeznut hobi jer u isto vreme moze da bude protivrecnost samoj muzici, tj. da nas udaljava od nje ako previse razmisljamo o zvuku.. a ne bi trebalo. Sa druge strane, kada god sam cuo dobar zvuk na nekoj hifi, pozeleo sam da istrazujem tj. nabavim novu muziku.

Ludo burazere :beer

Link to comment
Share on other sites

4 sati ranije, sondek said:

Kaze meni sinoć zena,povodom kupovine neke nove naprave " al si nakupovao tih skalamerija i sad ti to sve zvuci kao da si sve iskljucio i da pevaju bez mikrofona" ...e jbg i to je recimo neki cilj.

 

 

...to ti je siguran znak da te žena voli, a to ti je bitnije od svih skalamerija.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...