Jump to content


OP AMP-ovi


hardwareGQ

Recommended Posts

Pozdrav svima,

izvinjavam se ako temu otvaram na pogresnom mestu, ali nadam se da je sve ok.

Uskoro planiram menjazu OP2134 op-ampa nekim boljim, a dostupnim kod nas, tacnije onih koji se prodaju na KP.

Vidim da ima Burson, Sparkos i HDAM. Pretpostavljam da je Burson najbolji.

Da li je imao neko prilike da cuje Sparkos ili HDAM. HDAM ima odlicnu cenu i skoro duplo je jeftiniji od Sparkos.

Hvala svima.

Link to comment
Share on other sites

Zaboravih da napisem za gde je namenjen taj op-amp.

Ici ce na maticnu plocu kompjutera.

u pitanju je Gigabyte Z87 G1 Sniper koja ima dosta bolju audio sekciju od ostalih ploca, i dolazi sa fabrickim OP2134, koji je izmenljiv.

E sad, sta me brine. Da li je OP-AMP vezan za kompletnu audio sekciju ( ukljucujuci USB, Opticki i Coax ) ili je vezan samo onaj deo gde se ubadaju bananice od 3.5mm, takozvani analogni deo.

Posto ja koristim samo USB i Coax, hocu li uopste cuti neku razliku?

Evo linka za plocu: https://www.gigabyte.com/Motherboard/G1Sniper-Z87-rev-11#kf

 

GB SnipZ87 - Top.jpg

mb-audio_02.jpg

Link to comment
Share on other sites

@hardwareGQ

Onako kako je predstavljeno na dijagramu proizvodjaca taj OP amp ima uticaja samo na audio izlaze na poledjini kompjutera.

Nema uticaja na front izlaz za slusalice.

Nema uticaja na druge digitalne izlaze spdif i toslink.

Razlike ce biti iskljucivo na audio izlazima na poledjini. I to je najverovatnije remarkirani dvostruki Muses OP amp. https://eu.mouser.com/NJR/Semiconductors/Audio-ICs/Audio-Amplifiers/MUSES-Series/_/N-4gxtf?P=1yw726qZ1z0zl2e

(primer gde je zamenjen OP u xonar-u https://soundnews.ro/2013/02/13/asus-xonar-essence-one-muses-edition-review-english-version/ )

ALI nikako nemoj povecavati GAIN na onim malim prekidacima pored. Bilo koji OP da koristis tu postavi gain na minimalni koji je moguc. Ako uopste i koristis te audio izlaze iza, rece da koristis digitalne izlaze SPDIF i toslink...

Link to comment
Share on other sites

23 sati ranije, hardwareGQ said:

HVALA LJUDI,

ja kao nesto u svojoj glavi "ma sve je to sto struja, sve je to povezano" pa sam se ponadao.

ali ne daje mi se kinta da bih na kraju i sam cuo da ipak nece biti razlike.

Da bi čuo značajniju razliku na tim analognim audio izlazima, osim zamene OP trebalo bi zameniti i spežne elektrolite na ploči, a mesta za nešto bolje tu koliko vidim nema. Pitanje je i kakvo je napajanje tih OP. Mislim da je jedini ispravan zaključak da ne treba ništa dirati, pogotovu što se koriste samo  digitalni izlazi.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...