Jump to content


Izbor vintage tjunera


PrekoBare

Recommended Posts

U poslednjih nekoliko godina zahvaljujuci ebay-u, audiogon-u i nekim drugim sajtovima moguce je doci do 'tjunera snova", nazalost ne vise za male pare.

Ekipa entuzijasta iz Teksasa vodi sajt Fmtunerinfo i testira tjunere po sistemu duela i eliminacije. Pri tome ocenjuju koliko je tjunerpogodan za DX hobi (prijem udaljenih stanica) i za audio.

Zahvaljujuci njima neki tjuneri su postali veoma trazeni i izuzetno skupi, neki dobri su "ocrnjeni" i srecom mogu da se nadju za malo para.

Za nase uslove ovi testovi nisu primenljivi, osim eventualno za Banat i Backu i deo ravnog Srema koji imaju slicnu konfiguraciju terena kao Teksas.

Bilo bi dobro da pocnemo da iznosimo konkretne utiske o pojedinim vintage tjunerima u nasim geografskim uslovima, sa nasim radio stanicama.

Nije isto recimo kako radi Sansui Tu-717 tjuner u Somboru i u Uzicu.

Dakle, sta imate i sta ste culi da dobro radi u pojedinom nasem gradu i sa kakvom antenom. Za Beograd bi bilo pozeljno opis dela grada zbog brdovite konfiguracije terena.

Evo jednog koji danas moze da se nadje za smesne pare a imao je odlican prijem na Novom Beogradu cak i sa sobnom antenom

post-515-128510479459_thumb.jpg

post-515-128510479459_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ja imam tri tjunera.

Prastari Technics ST-S3 koji jos uvek radi, ali sada stanice hvata uglavnom mono i memorije mu odbijaju da zapamte bilo sta. Kapiram da su mu svi kondenzatori izvetreli. Zvuk mu je sasvim OK.

Imam jos Kenwood KT-990D i "legendarni" :D Kenwood KT-917.

Oba tjunera su jako dobra. Zvuk KT-917 poseduje neku specificnu toplinu i jako je prijatan i vuce te da ga dugo slusas.

Sto se prijema tice, sa KT-917 mogu da uhvatim par stanica i bez ikakve antene ili kabla. Ne znam kako, ali svira bukvalno bez izega zakacenog na antenske prikjlucke.

Ja sam na Novom Beogradu kod Fontane, gledam na reku, na osmom sam spratu.

Nemam pravu radio antenu vec koristim staru neusmerenu TV antenu Duo Lasta. Znaci totalno nepropisno, ali oba tjunera nemaju nikakvih problema.

Kada pomenu taj Audioscope, stvarno imaju nenormalne cene!

Tu se jedan KT-917 prodavao za € 1.479,00!

I sto je najgore, prodat je!

http://www.audioscope.net/product_info. ... cts_id=908

917a.jpg

917a_876.jpg

917b_407.jpg

Dodatne slike untrasnosti u jednom ranijem postu:

http://www.hifi-forumi.com/forum/viewto ... ight=kt917

Link to comment
Share on other sites

Evo mog Philips-a 673, testirao sam ga samo na kablovskoj koja ima par stanica sa osrednjim kvalitetom, nisam stigao vise da se bavim. Zvucno svira kao Revox B760 i bolje od starog A76. Placen 200 evra pre par meseci.

Na FMtunerInfo spada u vrh kategoriju. Imam servisno uputstvo, potpuno je diskretno napravljen (nema integrisanih kola u audio sekciji), koliko se secam i prepun je elektronike sa obe strane unutrasnje sasije.

post-1178-128510479503_thumb.jpg

post-1178-128510479503_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ja imam Technics St-GT550 i to radi dobro. Prijem je naravno dobar jer je zakacen za kablovski razvod. Daje dosta detaljan i neutralan zvuk ali je dosta osetljiv na kabl kojiim ga povezete za amp. Ja sam na kraju stao kod Kimber PBJ kao dobro resenje.

Medjutim ako trazite vrh-vrhova (ovo nije moja konstatacija nego onih ljudi koji su proturili mnogo veci broj tunera preko glave od mene) onda treba traziti ovde negde:

- Accuphase

- Naim

- Magnum Dynalab

Pri tome, ako se uzme u obzir i cena Naim Nait verovatno predstavlja najbolju kupovinu. Novi Accuphase je zbilja docekan sa hvalospevima ali zbog visoke cene ce verovatno ostati mnogima nedostizan. Cak i polovni Accu's uzivaju gotovo kultni status i dostizu na eBay dosta visoke cene.

Nisam slusao McIntosh, ali i oni imaju nekoliko modela koji izgledaju jako interesantno.

Sto se tice svete krave tuner-sveta: Magnum Dynalab, postoji novi model DT-5 sa cenom ispod 1000 eura, koji ima balansirane izlaze, daljinski, odlican nivo izrade i navodno sjajan sound. Ne verujem da moze da se meri sa njihovim lampasima, ali je i cena znatno niza ....

U nizem segmentu, od par stotina eura, kultni status uzivaju Denon tuneri. Njihova cuvena 260-ica je svojevremeno bila (narocito zbog pristupacne cene) podignuta na nivo kulta. Novi model 1500 je sasvim dobro opremljen (daljinski) i svira za te novce sasvim korektno.

Ja licno, kad bih sada kupovao tuner, isao bih po Naima - samo da nema one j****e DIN konektore .....

Pozdrav

Dejan

Link to comment
Share on other sites

Još niko nije pomenuo Kenwood LT-02, po mnogima najbolji tjuner na svetu koji sam slušao u Beogradu i čudom se čudio kakav je radio ustvari zvuk.

RRA je broj stanica u Beogradu svela na nivo s početka osamdesetih godina i napravila je mnoge sramne presedane, kao što je ukidanje Stereorame za područje Beograda i dodela frekvencije 98,50 privatnoj stanici Roadstar.

Ja imam Revox B261, remek-delo tevtonskog haj-faja, sa vro visokom osetljivošću i pull-inom, mada tonski nije nadigrao prethodnika B760.

Link to comment
Share on other sites

DBX TX-3 tuner koji ne zelim da menjam u skorije vreme izuzetan prijem bez ikakve antene,zice i sl. Zvuk sirok topao slicno lampama ! Nisam skoro cuo nesto slicno njemu. Jedino ako nadjem neki tuner lampas iz 60- 70-ih mozda cu da zamenim ali naravno prvo test :D

Link to comment
Share on other sites

"mada tonski nije nadigrao prethodnika B760"

Ja sam tu 760-ku jednom cuo,prije toga su u istom sistemu svirali mission cyrus tuner,koji nije los po "zvuku" ali ima losu selektivnost u slucaju da ima vise radio stanica sa vrlo bliskom frekvencijom...bio je tada tamo jos neki digit Marantz 510/530(?),koriscena je radio antena Gorenje Elrad 207.Taj Revox je tada sa signalom od svega "2" svirao kao da si hteo da uporedis mecku SL500 naspram jednog fice/marantz+cyrus,iako su oba pokazivala signal "5"/.Bas iz ovog razloga i sto se nekada i ovde po oglasima pojavi koja 760-ka jeftino,hocu da promenim Heathkit AJ-29 koji inace isto dobro svira,za jednu 760-ku.Mrzime okretati dugme za trazenje stanica i iz onog razloga "kad je bal,nek je bal".

RE Willi Studer+all:kakva su Vasa iskustva sa tom 760-kom?

BTW Kuja:jesil'Ti prvi vlasnik tih cyrus III+PSX-R ?

SRECNA VAM NOVA 2007 !

pozdrav

paja959

Link to comment
Share on other sites

"

RE Willi Studer+all:kakva su Vasa iskustva sa tom 760-kom?

Ja ga slušam isključivo u gostima ali moj sud je da ima prijatniji bas i analognije srednje (u nijansama, naravno). Na tvom mestu bih prvo poslušao 760 i zatim odlučio da li je možda isuviše neutralan i analitičan za Heath na koji si navikao a koji je pravi masni analogni radio.

Link to comment
Share on other sites

"Kujo, jesi li platio svoje Cyruse??"

Ja sam svoje pare vrlo korektno dobio,nisam zato pitao ! :)Veoma mali broj ljudi je/bar koliko ja znam/ u ovom geografskom okruzenju imalo tu kombinaciju/3+psx-r/....

Kuja:nek te sluze oni srecno jos mnogo,mnogo godina!

pozdrav

paja959

Link to comment
Share on other sites

Re Willi Studer:ja sam tog heathkit-a dobio na poklon od drugara.Mogao sam da biram izmedju 5/6 drugih digit tunera/malih/,i kad sam ga video rekoh ocu "to".Ovde su FM stanice karastrofalnog kvaliteta/uzas je isuvise blaga rec!/.Jedina dobra po "zvuku" stanica je "Bartók",ali ona svira iskljucivo ozbiljnu muziku.

Taj suvlji zvuk 760-ke,+losiji FM-i su verovatno onda razlozi zasto se maltene "bezi od njih" ovde.Video sam skor ovde oglas za nju za nekih 130 eura!,pa me je to zaintrigiralo...

Thanx za informacije!

pozdrav

paja959

Link to comment
Share on other sites

Ovde su FM stanice karastrofalnog kvaliteta

Slazem se . Ovde u NL prebacuju muziku sa originalnih nosaca na valjda MP3 i onda se sve to pusta sa kompa. Uglavnom rezultat svega je da tuner vise ni ne koristim ( osim u autu), ponekad ga upalim da vidim da li jos radi :listen

Ziveo kvantitet ,dole kvalitet!

Link to comment
Share on other sites

Taj suvlji zvuk 760-ke,+losiji FM-i su verovatno onda razlozi zasto se maltene "bezi od njih" ovde.Video sam skor ovde oglas za nju za nekih 130 eura!,pa me je to zaintrigiralo...

Los prijem FM-a je upravo povoljna situacija za 760. Niska cena koju si pomenuo verovatno upućuje na neki loš primerak ili da se ova firma generalno ne ceni u Mađara. Inače, kada kažem suv i neutralan zvuk mislim na tačan i precian sound, nikako u lošem smislu. Razmisli još jednom jer 760 ima vrlo moćan pull-in stanica.

Link to comment
Share on other sites

Re Willi Studer:negde na forumu je postavljena "lepa slika" te 760-ke,bas sam je razgledao onako uz jutarnje pijuckanje kafe,i verovatno sam imao neki "cudan odsjaj u ocima" sto mi je primitela moja draga supruga,izgleda da me je procitala"zar nema jos uvek dosta spravica na onoj polici?"

No comment..

pozdrav

paja959

Link to comment
Share on other sites

Ovde su FM stanice karastrofalnog kvaliteta

Slazem se . Ovde u NL prebacuju muziku sa originalnih nosaca na valjda MP3 i onda se sve to pusta sa kompa. Uglavnom rezultat svega je da tuner vise ni ne koristim ( osim u autu), ponekad ga upalim da vidim da li jos radi :D

Ziveo kvantitet ,dole kvalitet!

Link to comment
Share on other sites

"Arape i na Rep Rnb stanice tako da ne pomeram skalu"

Nemam ja nista protiv te sto kazu mnogi "tuc-tuc" muzike,samo nek je dobra!!!.Zbog ovog ovdasnjeg:

http://tilos.hu/artist.php?artist_id=729

Tilos= u prevodu "zabranjeni",sviraju inace:jazz, rock, reggae, dub, dancehall, downtempo, chillout, funk, breakbeat, house, tech-house, techno, acid, minimal techno, jungle , drum and bass..zbog njih ce morati ta 760-ka,jest da su "lokalni" iz Bp-e,ali je slab signal...

pozdrav

paja959

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...