Jump to content


Step up transformatori i alternativna rešenja


džonibigud

Recommended Posts

Poštovane kolege zanima me adekvatno rešenje za pojačanje signala Ortofon Cadenza Blue gramofonske glave. Njene specifikacije su sledeće:

Output voltage at 1 kHz 5 cm/sec - 0,5 mV
Channel balance - < 1,2 dB
Channel separation at 1 kHz - > 23 dB
Channel separation at 15 kHz - > 15 dB
Frequency range at -3 dB - 20 Hz - 50 kHz
Frequency response 20 Hz - 20 kHz - +2/-1
Tracking ability at 315 Hz at recommended tracking force *) - 80 μm
Compliance, dynamic, lateral - 12 μm/mN
Stylus type - Nude FG 70 on Ruby cantilever
Stylus tip radius - r/R 6/70
Tracking force range - 2,2-2,7 g (22-27 mN)
Tracking force recommended - 2,5 g (25 mN)
*) Typical value

Tracking angle - 20º
Internal impedance, DC resistance - 5 Ohm
Recommended load impedance - 50-200 Ohm
Cartridge body material - Stainless steel Aluminium
Cartridge colour - Blue/Black
Cartridge weight - 10,7 g

Izbor ove gramofonske glave je načinjen prema karakeristikama ručice koja je na mom gramofonu. Pro-ject 9cc Evo. Pretpostvaka je da je ovo krajnji domet ove ručice ako nije i preko njenih karakteristika. Svaki drugi predlog je dobrodošao. Mene naravno zanima adekvatno rešenje za MC glavu. Naginjem ka MC step up transformatorima a razmotrio bi i druge predloge, prvenstveno mislim na odgovarajuće fono pretpojačalo. Bilo bi veoma lepo da neko iznese iskustvo u korišćenju predmetne gramofonske glave:)

Cadenza Blue.jpg

Link to comment
Share on other sites

Evo i ručice:

Headshell0.5” (12.7 mm) standard

Mounting distance212 mm (platter - tonearm base, Linn standard mount)

Supplied counterweightsuitable for cartridges weighing between 5 - 7.5 g, 7 - 10 g, 9 - 11 g and 10 - 14 g

Downforce range10 - 35mN

Effective length9” (230 mm)

Effective mass8 g

Overhang18 mm

Weight265 g (without counterweight)

prod_large_4_7_2013_621.jpg

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Woland said:

evo ti online kalkulator, pa unesi parametre zvučnice i ručke: http://www.resfreq.com/resonancecalculator.html

ako ideš na step-up trafo, Ortofon T-3000 bi čini mi se bio match.. kod mene je na slušanju, sasvim fin step-up @Patolog je vlasnik

https://www.vinylengine.com/library/ortofon/t-3000.shtml

Najlepše hvala:)

Link to comment
Share on other sites

Не могу да сведочим тачно за ту комбинацију, али...

...имао сам Ortofon Kontrapunkt B (ранија верзија Cadenca Blue звучнице) на Pro-Ject 9cc ручицу (ранија верзија Pro-Ject 9cc Evolution ручице). Спецификације су обе веома сличне (ако нису исте) па ти можда моје искуство помогне.

Звучница се добро слаже са том ручицом. Колико могу да се сетим, резонантна фрекфенција је била ~9Hz (али не могу бити сигуран). Оно што сам сигуран је да сам користио тежи тег за ручицу, мало ближе тачки ослањања.

По питању phono-а - радило је на цевном phono-у, базираном на Wright-овим FVP5, са Mundorf излазима, и Pioneer step-up трафоом. Имао сам и верзију са LL1674, али је Pioneer боље радио.

Link to comment
Share on other sites

Трансформатор Т3000 је био намењен за звучницу МЦ3000 која има излазни напон свега 0.1мв и његово фиксно појачање је 30 децибела или 29 пута. Блу има пет пута већи излазни напон и са тим трафоом би имао на излазу ( ММ улазу) чак 14.6 мв што би оптеретило ММ предпојачало. Пет миливолти је оптимум.

Теби треба појачање од 20 децибела или десет пута ако идеш на варијанту са СУТ.

2 sati ranije, džonibigud said:

Mene naravno zanima adekvatno rešenje za MC glavu. Naginjem ka MC step up transformatorima a razmotrio bi i druge predloge, prvenstveno

 

Link to comment
Share on other sites

veliki broj phono sekcija se bez posledica može opteretiti većim ulaznim naponom od deklarisanog, neki proizvođači deklarišu i maksimalan ulazni napon.. ipak, očigledno je da T-3000 nije match za Cadenza Blue (nisam obratio pažnju na njenu voltažu), zbog prevelikog ratia koji može uzrokovati distorziju

koristan link: https://www.vinylengine.com/step-ups-and-mc-cartridges.shtml

 

Link to comment
Share on other sites

za probu ponudi 80e zlaji

https://www.kupujemprodajem.com/Audio/Gramofoni-Delovi-i-oprema/Sony-step-up-trafoi-72456006-oglas.htm?filter_id=256646305

malo vise db pojacanja od idealnog no nista strasno, bices u zoni 7-8mV izlaznog napona (ofrlje)

ovaj sony se prodavao kao ortofon T-5 i bio bolji od skupljih ortofona te generacije (jer je sony a ovi su neki jap OEM), T-10 i T-20

 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Woland said:

veliki broj phono sekcija se bez posledica može opteretiti većim ulaznim naponom od deklarisanog, neki proizvođači deklarišu i maksimalan ulazni napon.. ipak, očigledno je da T-3000 nije match za Cadenza Blue (nisam obratio pažnju na njenu voltažu), zbog prevelikog ratia koji može uzrokovati distorziju

koristan link: https://www.vinylengine.com/step-ups-and-mc-cartridges.shtml

 

Da li si možda imao prilke da čuješ ili da ti neko prenese iskustvo o ovom transformatoru

Ortofon-ST-80SE-Step-Up-Transformer_Main-1.jpg

Link to comment
Share on other sites

7 sati ranije, anubisgrau said:

koji bese audio note SUT prodaje aca iz nisa?

ja to ne bi kupovao bez slusanja tj probe.

da, vuklo se dugo po oglasima, zaboravih koji je bio

4 sati ranije, džonibigud said:

Da li si možda imao prilke da čuješ ili da ti neko prenese iskustvo o ovom transformatoru

nisam, ne znam ništa o novoj gami Ortofon SUTova.. razmisli o nabavci samih trafoa, njihovo skutijavanje se jednostavno odradi.. Silk Audio radi odlične, sa supermalloy jezgrima i u zalivenom mumetal kućištu.. imam njihov MC-220A, pa govorim iz iskustva.. ima on još nekoliko modela, a znam da je voljan i da prilagodi SUT konkretnoj zvučnici: http://www.sacthailand.com/Transformer_MC.html

bio mi je interesantan MC-10, proizvodi ih trafo mag Menno van der Veen, impedanca im je veća od potrebne za Cadencu, pa neka ostane samo kao informacija, a i cena im je povoljna: https://www.mennovanderveen.nl/cms/index.php/nl/producten/transformers/other/mc10-detail

evo i opisa: https://www.mennovanderveen.nl/cms/images/producten/MC10/2018-10-29_MC10-en.pdf

Menno ima saradnju sa našim Trafcom, nisam se raspitivao, ali možda je moguća nabavka preko njih

Link to comment
Share on other sites

8 sati ranije, džonibigud said:

Da li si možda imao prilke da čuješ ili da ti neko prenese iskustvo o ovom transformatoru

Ortofon-ST-80SE-Step-Up-Transformer_Main-1.jpg

nije licno,al ce ti mozda biti od koristi,moj dobar drugar se kune u to,sa SPU Classic,a vidim u specifikaciji se spominje i Cadenza serija..oli bleknuti na sto cca 1800 novcanih jedinica po zvanicnom cenovniku:

https://www.ortofon.com/st-80-se-mc-transformer-p-434-n-3447

ili traziti neki popust kod ovlascenog dealera mozda ako imas odgovarajucu zavetrinu iz dobrog pravca,su puzzle pitanja..prije tog je probao sveisvasta,al tu je stao..

Link to comment
Share on other sites

Ne vidim razlog zašto Ortofon T 3000 SUT ne bi dobro "vozio" ovu Kadencu ?

Tačno je da je T 3000 SUT urađen za MC 3000 Ortofon, ali isto tako je preporučen da ide uz ortofon Rohmann.

Imao, slusao u zdravlju i veselju, polizao vrh, na klupi za rezervne igrače. Ide ona ponovo u Ortofon LAB na kompletan retip ( bilo 650 eura ).

Takođe, koristio sam i Ortofon MCA-76 MC pre pre ( imam i dalje u kolekciji ) i to radi sasvim OK.

A da, oba ova MC predpojačivača sam koristio i sa Ortofon Rondo Red.

Pre kupovine T 3000 SUT-a sam kontaktirao Orotofon. Naravno da su mi preporučivali ovaj gore navedeni ST 80, ali je cifra smrz.

Takođe, imaju i onaj model Verto, značajno niže cene, ali ja sam se nakon te prepiske odlućio za T 3000 i nisam se pokajao.

@džonibigud nadam se da sam ti pomogao. Ako bude dodatnih pitanja, na raspolaganju sam ( bilo ovde javni, bilo na pm ).

:cheers

Link to comment
Share on other sites

Максимално допуштен улазни напон код ММ предпојачала појачања 40дб је 8мв при брзини бразде од 5цм/сек. Изнад тога пред. упада у клипинг. Како сигнал из Т3000 трафоа није еквализован, високи тонови су издигнути за 20дб на 20кхц у односу на 1Кхц. и они су 146мв за Блу, Максимална брзина бразде на 20кхц је 10 цм/сец па у најгорем случају имамо 293мв. А допуштено је око 70мв. Све ово за стандардна транзисторска ММ пред. Цевна су вероватно отпорнија на клипинг.

По мени, ни један од ових трафоа не одговара Каденци уколико користимо транзисторско ММ предпојачало.

Link to comment
Share on other sites

13 minuta ranije, Solderer said:

Максимално допуштен улазни напон код ММ предпојачала појачања 40дб је 8мв при брзини бразде од 5цм/сек. Изнад тога пред. упада у клипинг.

još jedan dokaz u prilog tezi da su lampaška phono pretpojačala superiornija od tranzistorskih (pa i od najboljeg phona na svetu :P ): iz radoznalosti sam testirao EMT TSD-15sfl (Transducing faktor 2x0,21 mV*s/cm ili oko 1mV) na T-3000 i nije klipovalo na Nagra VPS ni na Trafomatic klonu Wrightovog FVP5. pokupio je kabl ponešto iz okoline zbog velikog pojačanja, zvuk je bio delimično uškopljen, ali nije bilo klipovanja

Link to comment
Share on other sites

52 minuta ranije, Solderer said:

Максимално допуштен улазни напон код ММ предпојачала појачања 40дб је 8мв при брзини бразде од 5цм/сек.

ima ih raznih, i sa 30db i sa 50db. sve zavisi od majstora. 40db je vecina ali standard kao takav ne postoji.

moj cevni shishido LCR ima 35db mislim i mozes da ga punis cime hoces.

Link to comment
Share on other sites

Вероватно, али и они би радили боље са мањим напоном, Што би неко уопште дизао напон на 14.6 мв када може на 5мв. Тада мора и потенциометар да окрене у подручје где је лошији баланс канала.

Link to comment
Share on other sites

Да ли се Награ ВПС сматра најбољим фоно предпојачалом који неки члан овог форума поседује? Сматра ли неко да има нешто боље? Без обзира на технолохију. Хајде да на неком неутралном терену организујемо један мали слушалачки панел. Ја бих понео Парадисе и Борбели 804-419 који користе исто екстерно напајање. Оптерећење звучнице се може споља подешавати преклопником  у корацима 22, 100, 220, 470, 820 и 5К Ома што је довољно за све типове.

Link to comment
Share on other sites

24 minuta ranije, Solderer said:

Сматра ли неко да има нешто боље

I dobićemo šta.... Tvrdite li da je Vaš najbolji, najveći, najkrući... Šta dokazujete Više

Evo, najbolji je, erekcija Vam dostiže neslućene razmere a oči vam sijaju kao pohotnoj Hajdi. Aman čoveče. Pustite i druge da misle, pa makar i "pogrešno". Prosvetiteljstvo ostavite drugima. Posle ovakvog agresivnog pisanja, imam želju da eventualno ugazim u Vaš phono ( makar zaista bio najbolji). Ništa više.

Link to comment
Share on other sites

Soldere, kada bi  čuli Ecijevog Žapca, seli bi u pesak u parkiću i igrali se sa Paja Patkom. Eci nigde ne napisa da je to najbolji phono, a ja ne čuh ništa bolje do sada. Verovatno ima boljih ali ja ih, ponavljam, još nisam imao prilike čuti. Zašto ovo napisah? Čisto zbog mere koju neki imaju a neki ne. Ne kažem ni da je moje pisanje ok, daleko od toga, ali ima nas koji samo uživamo u muzici, koje boli ona stvar jeli unutra ekser ili deo od xxxx Evara. Važno nam je šta i kako čujemo. Pa makar možda i pogrešno. Insistiranje na svom apsolutu je u najmanju ruku neukusno. Izvolite na DIY forum, tamo Vas jedva čekaju, imaćete sagovornike. Ovde budite malo korektniji. Odmah da Vam kažem, moj fono je bolji od Vašeg. Ova tvrdnja je utemeljena u istini isto koliko vaša. I šta sad. Možemo i ovu temu poganiti bez kraja i konca. Usporite malo ako boga znate.

Link to comment
Share on other sites

Грозни, избриши свој претходни пост. Ко је Еци? Неки линк. Зар није интересантно упоредити Еција, Нагру, Анубисово предпојачало итд? Едукативно, не такмичарски. Чини ми се да су овде раније правили упоредне тестове..

Link to comment
Share on other sites

Eci čak nije ni član foruma (barem nije aktivan).

Drugo, koliko ga znam, nema potrebu da se dokazuje na ovakav način.

Treće, mislim da koristi svoje sheme i proračune što ne mogu komentarisati pošto nisam kompetentan za to. Kao korisnik mogu samo da kažem da 2 godine samo brišem prašinu sa phonoa, diram uklj/isklj prekidač i slušam muziku. Za sad će tako i ostati na svu sreću.

Ako smem da probam smanjiti tenzije mislim da NE postoji univerzalno dobra komponenta pa ni phono preamp jer je on samo karika u audio-lancu pa je toliko dobar koliko se on uklopio u Veliku Celinu. Eto toliko od mene, nemojte mi zameriti na umerenom pristupu.

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...