Jump to content


Furutech strujni DIY kablovi


hardwareGQ

Recommended Posts

Alpha 3 vredi za tu cenu , čak i više - u poređenju s bilo čim drugim .
TCS-31 je toliko bolji od Alpha 3 da mu je cena i 3 puta veća opet bi opravdao tu cenu .
Furutech konektori se podrazumevaju , i to bar serija 28/38.

Послато са SM-G965F уз помоћ Тапатока

Link to comment
Share on other sites

Alpha 3 - na metar,  kupljen jos pre 6 -7g , donesen iz Canade - tada se mogao nabaviti samo na nekoliko mesta ...Totalno razocaranje , mutno , bezivotno . kacen na furuteche , iego , Quaide -prave , nema pomoci . Isecen , i tri debele occ zice iskoriscene za pravisu slicnom Tozinom receptu , i to je nebo i zemlja , suvisno je reci da i dalje svira. Od tada , nikad vise fabr. kabel , ni na metar , ni bez metra , niti kabel u kome nisu posebno odvojene i sirmovane faza i nula...

Link to comment
Share on other sites

Hvala svima na podeljenim iskustvima, puno mi znaci.

Od tih kablova na metar sam probao samo Iego jeftiniji model, onaj od 50e metar, Kacio ga na hi-fi tuning gold Schuko i Iego posrebreni IEC. Nisam bio nesto zadovoljan, zvuk je bio potmuo i nesto tamniji i ne-muzikalan. Verujem da bi bilo dosta bolje da je i Schuko bio Iego.

Jedva da se mogao meriti sa Wireworld Oasis osnovnim strujnim kablom, Aurora ga je vec kidala.

Link to comment
Share on other sites

Tozmood kablovi su bili super, lepo je to Toza pleo, ali koliko vidim, digao ruke od komercijale. Ali ima po forumu njegovih receptura, može se naći.

Father-ov Hi-9 je sjajan, odlično konstruisan strujni kabl, bio baš dosta bolji od FTA, pogotovo na letvi, ali i solidno skuplji, pa ga nisam kupio.

I dalje sviraju 3 FTA kabla, za 60€ po komadu koliko sam ih platio (second hand), nisam uspeo da nađem bolji cost/benefit. Jedan je 4T, druga dva ne znam koji su, ali Zoki mi reče da su iz gornje kategorije, prodavali su se za 2,5x više para. Imam još dva pravljena, “Furukawa” OFCC žica, za 10€/m odličan, napaja CDP.

Najbolji FTA je na letvi, uskoro će da im se pridruži filter/razdvojni trafo.

Link to comment
Share on other sites

Jedno moje iskustvo sa strujnim.

Oni koji su bili kod mene znaju da imam uglavnom Shunyate strujne. Slične su klase. Međutim, iako su slične klase, uvek treba probati koji ti odgovara za koje mesto. Po meni, ne postoji gotov recept koji ti više godi za koje mesto.

Konkretno kod mene ima 6 strujnih kablova. Kad ih zarotiram dobija se svaki put drugačiji zvuk u odnosu na predhodnu rotaciju iako su svi iz iste firme i sličnih klasa. Ponekad bude dosta lošije, do mere da takav zvuk nikad nebi slušao.

Proba, proba i samo proba. Kod strujaša je to jako bitno jer unose velike razlike.

Slično iskustvo imam i sa FTA strujašima (dok sam ih imao). Iako su veoma slični, ima razlike gde koji staviš. Valja recimo zameniti mesta strujašima sa CD-a i pojačala, pa videti jel tako bolje.

Slična priča je i sa strujnim žicama i konektorima. Iz mog nekog iskustva, ne leži svaki konektor na svaku žicu, analogno ovom gore napisanom. Tako da treba biti oprezan i ovde.

Link to comment
Share on other sites

On 29.5.2019. at 18:22, milovan1963 said:

Alpha 3 - na metar,  kupljen jos pre 6 -7g , donesen iz Canade - tada se mogao nabaviti samo na nekoliko mesta ...Totalno razocaranje , mutno , bezivotno . kacen na furuteche , iego , Quaide -prave , nema pomoci . Isecen , i tri debele occ zice iskoriscene za pravisu slicnom Tozinom receptu , i to je nebo i zemlja , suvisno je reci da i dalje svira. Od tada , nikad vise fabr. kabel , ni na metar , ni bez metra , niti kabel u kome nisu posebno odvojene i sirmovane faza i nula...

Milovane,

Koji bi takav mogao da preporucis ?

Link to comment
Share on other sites

9 sati ranije, DejanM said:

Milovane,

Koji bi takav mogao da preporucis ?

Pozdrav Dejane ,  vidi , ja sam davno sto se kaze ,  ispao iz fazona da preporucim neki dobar , povoljan kupovni brend ... Danas se ubrzano desava napredak u svemu , pa i to nije izuzetak i ako to redovno ne pratis , ode voz... Dok nisam sam sebi napravio sve kablove ( bez usb , to ne koristim zasad ) , bilo je zaista nekoliko kablovskih firmi prema kojima sam imao veliki respekt , prvenstveno sto su koristili veoma razlicite materijale , a dobijali vrhunski zvuk , i ekstra recenzije . Ponesto sam cuo , ali vecinu ne , to su : Telurijum Q , Audience au 24 , sinergistic  research ,  lessloss , i JPS labs Aluminata...Ovo zadnje mi je zelja cuti , bilo koji njihov kabel jer kazu da se malte ne , ljudi upiske kad to cuju . Znaci Dejane , da imam dobru lovu licno bi  i dalje gledao u te firme. Interesantno je da ja jos ne videh puno fabr. kablova napravljenih po receptu koji je naveden , naravno da nije moj izum , ali definitivno da ta i slicne opcije itekako dobro rade. Od "normale " u cenama volim kako to neotech radi - mislim na kablove na metar.                                                                                                                                         

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Filipescu said:

Dejane, posto smo obojica u Becu, imam par koje bih ti mogao doneti na probu, čisto radi tvoje orijentacije...

Pa mogli bi nesto da organizujemo i nevezano za kablove.

Sto se tice ovih strujnih kablova gde je svaka zica sirmovana ... U principu kada imate strujni sirmovani kabl, koji je propisno uradjen (sirm povezan sa zemljom u suko uticnici), onda imate indukciju na samom sirmu, koja zbog te veze u uticnici, stvara struju koja tece u suprotnom smeru od struje u samom kablu. Ona vrsi onda kontra-indukciju u samom strujnom kablu, sto stvara zapravo dodatni otpor u samom strujnom kablu. Taj efekat je utoliko izrazeniji ukoliko je struja u samom strujnom kablu veca. U takvim slucajevima vi mozete da dobijete zvuk u sistemu, koji deluje kao da je nesto pokvareno (moje iskustvo sa AVR receiverom). Zato ja kod takvih kablova ostavljam sirm u vazduhu.

Bilo bi interesantno videti sta se desava kada se ima kabl gde je svaka zica sirmovana ... Uzgred, ja nisam video puno takvih kablova - zapravo ne mogu trenutno da se setim nijednog. To bi dodatno iskomplikovalo situaciju, i u slucaju da se sirmovi ostave da vise u vazduhu. Mada, na prvi pogled, deluje kao ultimativno resenje ....

Mozda je jednostavnija a efektivnija varijanta uzeti dobru zicu, isprepletati je u Kimber fazonu - i to je to. Ako ste bas skloni perverzijama, onda mozete da uzmete srebrnu zicu. Kod tako isprepletanih strujnih kablova, duzina jeste vazna: sto je kabl duzi to bolje, mada nije pametno imati bas 10m takvog kabla. Naravno, ni ovakav pristup nije ultimativno resenje i ima svoje mane.

Preporuka za Neotech stoji. Oni prave zbilja odlicne zice, bilo da su bakarne ili srebrne, i njihovi kablovi na metar svakako jeste nesto sto treba isprobati. Neortech ima u ponudi i tzv. hibridne kablove, gde su neke zice od srebra a neke od bakra.

A sto se tice konektora: Furutech je odlican izbor ali vodite racuna ne toliko o vrsti tankog sloja, koji je prevucen na samoj kontaktnoj povrsini (srebro, zlato, rodijum) - mada je i to bitno i tu je rodijum najbolja varijanta - vec i o tome od kog je materijala napravljeno ono ispod prevlake. Gledajte da to bude bakar a ne bronza/mesing, sto dodatno poskupljuje stvar ali se cuje ...

Link to comment
Share on other sites

51 minuta ranije, DejanM said:

Pa mogli bi nesto da organizujemo i nevezano za kablove.

Sto se tice ovih strujnih kablova gde je svaka zica sirmovana ... U principu kada imate strujni sirmovani kabl, koji je propisno uradjen (sirm povezan sa zemljom u suko uticnici), onda imate indukciju na samom sirmu, koja zbog te veze u uticnici, stvara struju koja tece u suprotnom smeru od struje u samom kablu. Ona vrsi onda kontra-indukciju u samom strujnom kablu, sto stvara zapravo dodatni otpor u samom strujnom kablu. Taj efekat je utoliko izrazeniji ukoliko je struja u samom strujnom kablu veca. U takvim slucajevima vi mozete da dobijete zvuk u sistemu, koji deluje kao da je nesto pokvareno (moje iskustvo sa AVR receiverom). Zato ja kod takvih kablova ostavljam sirm u vazduhu.

Bilo bi interesantno videti sta se desava kada se ima kabl gde je svaka zica sirmovana ... Uzgred, ja nisam video puno takvih kablova - zapravo ne mogu trenutno da se setim nijednog. To bi dodatno iskomplikovalo situaciju, i u slucaju da se sirmovi ostave da vise u vazduhu. Mada, na prvi pogled, deluje kao ultimativno resenje ....

Mozda je jednostavnija a efektivnija varijanta uzeti dobru zicu, isprepletati je u Kimber fazonu - i to je to. Ako ste bas skloni perverzijama, onda mozete da uzmete srebrnu zicu. Kod tako isprepletanih strujnih kablova, duzina jeste vazna: sto je kabl duzi to bolje, mada nije pametno imati bas 10m takvog kabla. Naravno, ni ovakav pristup nije ultimativno resenje i ima svoje mane.

Preporuka za Neotech stoji. Oni prave zbilja odlicne zice, bilo da su bakarne ili srebrne, i njihovi kablovi na metar svakako jeste nesto sto treba isprobati. Neortech ima u ponudi i tzv. hibridne kablove, gde su neke zice od srebra a neke od bakra.

A sto se tice konektora: Furutech je odlican izbor ali vodite racuna ne toliko o vrsti tankog sloja, koji je prevucen na samoj kontaktnoj povrsini (srebro, zlato, rodijum) - mada je i to bitno i tu je rodijum najbolja varijanta - vec i o tome od kog je materijala napravljeno ono ispod prevlake. Gledajte da to bude bakar a ne bronza/mesing, sto dodatno poskupljuje stvar ali se cuje ...

Pozdrav.Ja vec 20 godina koristim KIMBER 8TC kao strujni kabl i to radi odlicno.Ako vam treba uzemljenje samo provucete punu zicu od1,5mm2. i to je kraj price.

Link to comment
Share on other sites

Mislim da niko nema čist bakar u osnovi viljuški u konektoru. Sve je to nekakva legura bakra u pravcu mesinga. Zapravo da bi se dobila potrebna tvrdoća. Čist bakar se lako deformiše i krivi, lako gnječi ili grebe...

Odlični zvučni rezultati se postižu sa troslojnim pokrivanjem baznog materijala u konektoru. Postoji tu i priča o oksidaciji donjih slojeva kroz pozlatu pa se na taj način pojavljuje i nikl kao čuvar bakarnog pokrivača. Wattgate koji lično favorizujem, iz serija EVO i Audiograde 350i 390i koriste neki svoj Spring Brass (mesing) kao bazni materijal, koji presvlače bakrom, niklom i konačno zlatom. Navode da niklom impregniraju bakarni sloj koji nanose preko tog "njihovog" mesinga kako ne bi oksidirao kroz pozlatu.

Velike su razlike od konektora do konektora, a meni se najmanje dopao telerijum "bakar". Moguće je da nekome paše tako malo spušten gornji rollof, ali meni nije pružio utisak prirodnosti koji imam zacrtan kao referencu u glavi ili ušima.

Fosforbronza se dugo formira do konačnog zvuka, i radi izvanredno u Furutech izvedbi nakon nekih mesec dana.

Link to comment
Share on other sites

Father,

Ja nisam strucnjak za pravljenje uticnica niti su mi poznate tehnologije njihove izrade, pa zato "posto kupio po to i prodao":

http://www.furutech.com/technology/

Moje razumevanje ovog teksta jeste da se telo uticnice pravi od ovog kristala, u koji je onda integrisan bakar, pa onda sve to prevuceno recimo rodijumom. Znaci ne mora nuzno da se ide sa nekom bakarnom legurom, mada i ja verujem da je neka legura bakra ipak u upotrebi ali ne u onom odnosu kakvim se obicno koristi za mesing, jer Furutech ima i jeftinije varijante sa mesingom.

Kada procitas da je koriscen brass (mesing, bronza) - bezi od toga, sem ako ti nije mnogo vazno to mesto upotrebe, ili ako budzet ne dozvoljava nesto bolje. Bronza ubija zvuk.

Link to comment
Share on other sites

Dejane i ja sam tako naivno mislio, onda sam skapirao da je marketing kompanijama koje se time bave daleko jači od inovatorskog diviziona.

Kada samo pogledaš iz tog teksta koliko priče je naškrabano oko hausinga konektora, sve ti bude jasno. Barem meni.

Ne bih da polemišem, svako bira šta mu odgovara ili procenjuje da je najpoštenije. Ja sam i rekao da Furutech poštujem i da jedino njihova fosforbronza radi odličan posao. Ipak mi je favorit Wattgate iz više razloga, od kojih je jedan i cena u odnosu na druge verujem i nešto bolje proizvođače. Da Wattgate pravi i prodaje zidne i šasijske šuko utičnice verujem da bi i tu izbor pao na njihovu najbolju kolekciju, ali nažalost nije takav slučaj.

Ko ima 200e za jednu utičnicu slobodno neka izvoli da se počasti skupljim modelima sa kristalnim inovacijama u domenu plastike.

"The word crystal, when applied to sound reproduction, is a truly desirable thing. When you describe a sound system as “crystal-clear,” for instance, you’re referring to its ability to offer an open and transparent window into the original recording event."

Mislim kristalno čisto i kristalizacija plastike ??? Manipulacija terminima.... Marketing .... a da ne pominjem SF sposobnost tako kristalizovane plastike na transformaciju toplote u infracrveni spektar ???? koji je moguće izmeriti u zvučnom smislu, ako su na zvuk mislili da mere ili šta već da su merili...

Iznenenadio bi se koliko ljudi zapravo ne voli “crystal-clear". Ja sam se iznenadio priznajem.

Link to comment
Share on other sites

Da, ovaj citat koji si naveo jeste glupo srocen. Analogija je ne samo nategnuta nego jednostavno glupa.

Ko ce ga znati ...

Ja sam skoro kupio dobre Neotech uticnice kao i rodijumske Cardas IEC i nameravam da ih isprobam (nisam to jos uradio). Te Cardas IEC uticnice imaju tri sloja, koja si pominjao, samo nesto drugacija. Do sada sam koristio iskljucivo raznorazne Furutech i u par slucajeva Wattgate.

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, DejanM said:

Do sada sam koristio iskljucivo raznorazne Furutech i u par slucajeva Wattgate.

Onda imamo slična iskustva. Objavi kako su prošli ti Neotech i Cardas konektori, kada stekneš neke utiske. Pozz

Link to comment
Share on other sites

Furutech od comba sa oznakom 25/35 i na dalje ima isključivo bakar kao osnovu, a Oyaide npr ne "insistira" isključivo na bakru za osnovu ali preferira tri različita sloja i ima lepo zvučeće strujne konektore.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Pozdrav svima,

 

Poslednje strujne kablove sam napravio iz 14AWG posrebrene žice s teflonskom izolacijom. Upotrebio sam helix design, kojeg možete nači na netu. Več godinama za konektiranje upotrebljavam IeGO rhodium konektore. U nekoliko sistema se taj kabel ispostavio kao odličan i bez konkurence osim u jednom, gde je konkurent bio u klasi od cca10k€. Ja sam moga napravio s 2x14AWG za fazu i 4x14AWG za nulu i 2,5 mm obične žice za ozemljenje. Takav kabel ne treba oklopa. Na slici je kabel sa 10awg faza, nula 2x13awg i 2.5mm ozemljenje. Žice za fazu i nulu su Kineske sa ebaya.

20190619_143555[1].jpg

Link to comment
Share on other sites

45 minuta ranije, Analogist said:

Upotrebio sam helix design

Koja je dužina kabla i možeš li da nam daš merenje sa šuko konektora (kad stigneš)

kapaciteta između:

faze i nule = ___?___  pF

faze i uzemljenja = ___?___ pF

nule i uzemljenja = ___?____ pF

i ukupnog otpora (mereno do šukoa do IEC utičnice) npr. faze od početka do kraja kabla = _____ Ohm

 

Zanima me zbog predmetne konstrukcije.

Hvala!

Link to comment
Share on other sites

Kabel je dug 2.3m na fazi je 0,2ohma, na nuli je 0,4-0,5ohma, a na ozemljenju je 0,6 ohma. Kapacitete ne mugu ni izmjerit, jer nemam instrumenta. Nula ima malo veči presjek, ali je 3puta duža, isto ko i ozemljenje. Pri izradi je za pazit, da je motanje kontra, tako da vanjske žice prolaze na pod pravim uglon glede na faznu žicu. 

Link to comment
Share on other sites

47 minuta ranije, Analogist said:

Kabel je dug 2.3m na fazi je 0,2ohma, na nuli je 0,4-0,5ohma, a na ozemljenju je 0,6 ohma. Kapacitete ne mugu ni izmjerit, jer nemam instrumenta. Nula ima malo veči presjek, ali je 3puta duža, isto ko i ozemljenje. Pri izradi je za pazit, da je motanje kontra, tako da vanjske žice prolaze na pod pravim uglon glede na faznu žicu. 

Hvala.

Te vrednosti otpora su prevelike. Pretpostavio sam da će biti više od uobičajnog zbog dužine spiralno obmoranog kabla ali to je baš dosta više, koja kod mene na kablu od 1.8m iznosi 0.01ohm i na fazi i na nuli, obzirom da su im dužine identične.

Mislim da će u toj konstrukciji induktivnost nule biti jako zanimljivo izmeriti koja zajedno sa kapacitetom celine može da napravi svoje efekte u smislu nekakvog stujnog filtera koji bi mogao da čisti smetnje, ali i kao negativni efekat da ubija dinamiku. Ajde javi i kapacitet kad nabaviš neki merni instrument, možda i induktivnost izvučeš kao podatak za svaki vod ako naletiš na nekoga sa ozbiljnijim instrumentom. Ipak imaš kalem dužine 2.3 metra i to nije za zanemariti.

Link to comment
Share on other sites

Imam neki stari FLUKE, ali ne vjerujem da je točan. Smirenost i 3d osječaj zajedno sa dinamikom su mu najjače osobine u svim lancima gde je isproban. Kod mene imam sve DIY napojne kablove, koji su izrađeni iz istog materijala ali druge geometrije i ovaj se pokazao boljim. Treba ipak napomenit, da nije mišljen za upotrebu ko produžni kabel na nekom gradilištu!

Link to comment
Share on other sites

Ne, ali imao sam prilike da ih čujem u originalnoj formi. Ja pravim originalnu sopstvenu konstrukciju, ima o tome na forumu pod imenom Father Cables.

Ne bih ovde širio priču. Tema jeste Furutech pa da ne idemo u veći off.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...