Jump to content


Acoustic Invader - D Class Power Amp


Golum

Recommended Posts

Možda ste pisali o ovome, izvinjavam se ako je odgovoreno, ali bitan je podatak, pa ne smeta da se ponovi. 

Pošto je ulazna osetljivost 5V, da li je ispravna kalkulacija da ce sa standardnim hifi pretpojačalom koje daje izlaz  max 2V snaga na 8 oma biti maksimalnih 2x248w? 

Uzeo sam b&w 804 kojima nikada dovoljno snage iz pojačala pa bih da probam umesto rotela..

Link to comment
Share on other sites

7 sati ranije, Chieftec said:

Možda ste pisali o ovome, izvinjavam se ako je odgovoreno, ali bitan je podatak, pa ne smeta da se ponovi. 

Pošto je ulazna osetljivost 5V, da li je ispravna kalkulacija da ce sa standardnim hifi pretpojačalom koje daje izlaz  max 2V snaga na 8 oma biti maksimalnih 2x248w? 

Uzeo sam b&w 804 kojima nikada dovoljno snage iz pojačala pa bih da probam umesto rotela..

Slusao drugar umesto neke Classe mrge na B&W802 valjda i odvalilo Classe....

Link to comment
Share on other sites

Znam naravno, sada imam rotel 2x200w, što znam da se odnosi na maksimalno pojačanje pri deklarisanoj ulaznoj osetljivosti, što nikada nisam niti ću pojačati toliko.  

Ali recimo iako se koristi samo 10w, taj rotel zvuči neuporedivo moćnije od nekog malog rotela ra06 koji imam,  zar nije bitna i ona priča o rezervi snage, dinamika, šta znam  :) 

Znam da te b&w kače i na 1kw pojačala, nisam probao ništa osim tih rotela koje imam, niti znam da li bi bilo neke razlike zato bih i da probam, a mislim da je taj info bitan, kontam da mnogi ni ne shvataju taj odnos ulazne osetljivosti i snage koja se dobija. U principu pojačalo samo uvećava voltažu na ulazu sa nekim množiocem

Link to comment
Share on other sites

Imam nekoliko rotel pretpojačala i cambridge audio cxn, to je streamer - pretpojačalo.  On ima xlr izlaz ali ne znam da li je 5v. 

U svakom slučaju, ništa posebno nemam od pretpojačala :) 

To 1kw, jeste sinusna naravno, to sam nešto čitao po nekim forumima, neki su koristili crown PA snagaše u kućnoj varijanti sa B&W i bilo je kao 'e tek sada radi kako treba' 

Mada ja ta sva mišljenja, pa i ovde naravno, ne uzimam ozbiljno, to kako ko šta čuje i doživljava, može tako beskonačno da se piše. kao što se beskonačno i piše :) 

 

Link to comment
Share on other sites

 Razlog zasto ti treba mnogo snage je sto zvucnici, u nekom opsegu, povuku mnogo struje - pad impedanse, fazni pomeraj... To sve nema veze sa izlaznim naponom pretpojacala, pretpojacalo gleda u ulazni stepen pojacala koje bi trebalo da je stabilno opterecenje.

 Drugim recima, to sto ti treba snage da pokrenes zvucnike ne znaci da ti treba da otpanjih pretpojacalo "do daske", vec da pojacalo ima rezervu snage, a to nema veze sa izlaznim naponom pretpojacala.

 Zelim reci: Snaznije pojacalo ce imati taj efekat rezerve snage koji zelis, bez obzira na napon na pretpojacalu. Pretpojacalu daje tih 5V (ili koliko je vec maksimum) kad pojacas do maksimuma. :) Ne brini za ulazni osetljivost.

 Ovo ne znaci da mislim da je AI pojacalo dobar match - to ne znam. Samo zelim reci da ti max. izlazni napon pretpojacala nece biti faktor koji ce da ti nesto smeta.

Link to comment
Share on other sites

mislim da ne treba baš toliko generalizovani stvari.

Daleko potkovaniji ljudi od mene ovde mogu bolje objasniti da je sprega pretpojačalo- izlazno pojačalo kompleksnija stvar nego što se to ovde pokušava predstaviti.

Pretpojačalo, da je stvar tako prosta bi u suštini mogao da bude pasivna sprava koja se sastoji od selektora i atenuatora. Pošto većina modernih izvora ima na izlazu od 2-5V koji su sasvim dovoljni da naprave punu pobudu izlaznog pojačala.

Zašto onda ovakva pasivna kola tipa

-resistor volume control (RVC)

-autotransformer volume control (AVC)

-transformer volume control (TVC)

zvuče u nekim slučajevima prelepo a u nekim nikako?

pa verovatno zbog mrske nam fizike i prilagođavanja izlazne impedanse ovakvih kola ulaznoj impedansi izlaznih pojačala. 

Da bi se taj problem prevazišao, vešti konstruktori ubacuju između njih međustepen koji ima jedinično pojačanje ali prilagođuje impedanse, tzv baferom (buffer).

To neki realizuju solid stateom, ređe sa cevima, no ne menja na suštini. To su tzv pojačala sa jediničnim pojačanjem.

Pretpojačala koja imaju neko stvarno pojačanje mogu da imaju pasivni ili aktivni pojačivački stepen u praksi dosta nepotreban u eri savremenih izvora sa visokim naponima na izlazu ali vredi i njih sponenuti. Opet će biti u igri impedansna harmonija između pretpojačala i pojačala kao ključni faktor njihove dobre veze. Što su ovi postulati više poštovani, to ima manjeg upliva induktivnost i kapacitivnost kablova među njima. 

No ovaj naš hobi pokušava da spoji nespojivo, tj što manje komponenti na putu signala sa što većom električnom neosetljivosti na smetnje.

Nekada sa manje a nekada sa više sreće.

Link to comment
Share on other sites

18 minuta ranije, zflazar said:

 

Daleko potkovaniji ljudi od mene ovde mogu bolje objasniti da je sprega pretpojačalo- izlazno pojačalo kompleksnija stvar nego što se to ovde pokušava predstaviti.

Pretpojačalo, da je stvar tako prosta bi u suštini mogao da bude pasivna sprava koja se sastoji od selektora i atenuatora. Pošto većina modernih izvora ima na izlazu od 2-5V koji su sasvim dovoljni da naprave punu pobudu izlaznog pojačala.

Zašto onda ovakva pasivna kola tipa

-resistor volume control (RVC)

-autotransformer volume control (AVC)

-transformer volume control (TVC)

zvuče u nekim slučajevima prelepo a u nekim nikako?

pa verovatno zbog mrske nam fizike i prilagođavanja izlazne impedanse ovakvih kola ulaznoj impedansi izlaznih pojačala. 

Da bi se taj problem prevazišao, vešti konstruktori ubacuju između njih međustepen koji ima jedinično poja

 Da ne citiram sve, ti si apsolutno u pravu. Sve sto sam ja hteo reci je:

 Cinjenica da pretpojacalo ima izlazni napon 2V ili 5V nece bitno uticati na mogucnost pojacala snage da pobudi zvucnike na odgovarajuci nacin. To je ono sto je Chieftec pitao, ja probam da kazem da ce cinjenica da pojacalo ima mogucnost da pojaca signal na odgovarajuci nacin, tj. do odgovarajuce snage izlaznog signala nece biti osakacena time, tj. da prosta vrednost napona na izlazu iz pretpojacala ne treba da bude kriterijum da se odbaci pojacalo snage.

 To o cemu ti mnogo bolje i detaljnije od mene pricas je da treba pretpojacalo uskladiti sa pojacalom po nekim mnogo bitnijim faktorima, ja se tu apsolutno slazem. Da, moze da se desi da pretpojacalo ne odgovara pojacalu, u smislu da nije dovoljno transparentno, da ima problem sa tranzijentima, da nije prilagona izlazna impedansa pretpojacala ulaznoj impedansi pojacala... sve si u pravu. Sve su to zapravo mnogo bolji parametri od gledanja u jednu brojku "maksimalna pobuda u Voltima".

 Moze da se desi i da, dobrim pojacalom snage, shvati da mu je sad pretpojacalo usko grlo. Ne bi bio prvi sa tim "problemom". :)

Link to comment
Share on other sites

On 28.10.2019. at 22:50, Chieftec said:

Imam nekoliko rotel pretpojačala i cambridge audio cxn, to je streamer - pretpojačalo.  On ima xlr izlaz ali ne znam da li je 5v. 

U svakom slučaju, ništa posebno nemam od pretpojačala :) 

To 1kw, jeste sinusna naravno, to sam nešto čitao po nekim forumima, neki su koristili crown PA snagaše u kućnoj varijanti sa B&W i bilo je kao 'e tek sada radi kako treba' 

Mada ja ta sva mišljenja, pa i ovde naravno, ne uzimam ozbiljno, to kako ko šta čuje i doživljava, može tako beskonačno da se piše. kao što se beskonačno i piše :) 

 

Slušam CXN kao preamp sa pojačalom D klase vrlo sličnim kao AI,modul je isti icepower 1200AS2,i to radi kako treba,snage i kontrole ne manjka.Koristim XLR izlaz i nikad ne pojačavam preko 15 na CXN-u sto je vrlo glasno.Zvuk je čist,zategnut,tačan...ponekad možda i previše informacija na uštrb muzikalnosti tako da uporedo sa CXN  koristim i tube preamp.U svakom slucaju sto se tice napona na izlazu on je dovoljno velik da pobudi pojačalo a da li ce ti se zvuk svidjet to ces morati da čuješ.

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Trouble said:

... ponekad možda i previše informacija na uštrb muzikalnosti tako da uporedo sa CXN  koristim i tube preamp ...

Ključna reč je cevni preamp .... to sa D klasom pravi dar mar ... kod mene je primenjen isti recept , Lampi kao izvor (EL34+Brimar) ide na single end preamp (EAR/Yoshino 868L) i onda na kraju  Hypex Ncore500 . 

Link to comment
Share on other sites

On 28.10.2019. at 18:47, Chieftec said:

Znam naravno, sada imam rotel 2x200w, što znam da se odnosi na maksimalno pojačanje pri deklarisanoj ulaznoj osetljivosti, što nikada nisam niti ću pojačati toliko.  

Ali recimo iako se koristi samo 10w, taj rotel zvuči neuporedivo moćnije od nekog malog rotela ra06 koji imam,  zar nije bitna i ona priča o rezervi snage, dinamika, šta znam  :) 

Znam da te b&w kače i na 1kw pojačala, nisam probao ništa osim tih rotela koje imam, niti znam da li bi bilo neke razlike zato bih i da probam, a mislim da je taj info bitan, kontam da mnogi ni ne shvataju taj odnos ulazne osetljivosti i snage koja se dobija. U principu pojačalo samo uvećava voltažu na ulazu sa nekim množiocem

Na rezervu struje potrrbne da pogoni zahtevne zvucnike uopste ne utice nivo koji preamp daje snagasu.Moze da bude sa takvim predpojacanjem samo problema sa nedovoljnim SPL-om kod izuzetno neefikasnih zvucnika sa pojacalima manje snage.Upravo to i jeste prednost D klass pojacala velike snage sto iako koristis pasivni preamp ili kao i ti izlaz iz streamera/daca sa nizim izlazom ostane ti tih sitnih 200-300w kako si rekao, i to je vise nego dovoljno za bilo k9je normalne zvucnike i.prostor za vrlo,vrlo glasno slusanje tj SPL.Ja na primer nisam vec 30g presao 70w ampa i uz klasican preamp nikad nisam prelazio ni 11h na pot-u.Sa pasivnim preampom bogami bude nizak SPL,pa gramofon za ekstremno tihim izlazom mozes odvrnuti maltene "do daske" jer su i zvucnici neefikasni.Aktivni preamp je tu preko potreban,ako volis glasno slusanje,a ko ne voli bar ponekad.Tako da ta DKlasa svakako ima smisla u jako mnogo slucajeva,i zbog zahtevnih zvucnika tipa tog B&W ili recimo DY(i bezbroj drugih primera) ali i zbog tih pasivnih pojacanja koja vrlo cesto dolaze u Dac-ovima i streamerima.Oni sa klasicnim pojacalima nize snage zvuce vrlo cesto srpski receno nedo.ebano.Probao sam recimo linn streamer sa mojim ampom i bas tako je zvucao u odnosu na naimov preamp(nac82),takodje i naimov dac u ulozi preampa gde su se bas kilavo pokazali,a kao izvor izvanredni.Prikacim Linn snagas koji je neka vrsta dclass(znam da nije al...vec nesto njihovo slicno) i ni traga toj nedo.ebanosti,sve fercera super.Tako da za moderna vremena, moderna pojacala.Pritom kad dobijes i takav brutalan zvuk sa njima,a nisi platio deviLajet ili Jeff Roland cenu nije mi jasno kako se uopste i prodaje klasican amp.Verovatno zato sto ljudi ne probaju,imaju predrasudu ili vole sto kila u polici.

Naravno izuzetak su oni sa visokoefikasnim zvucnicima,hornama,zvucnicima dizajniranim za niske snage,lampaske ampove...to je druga prica.

Link to comment
Share on other sites

50 minuta ranije, sondek said:

Na rezervu struje potrrbne da pogoni zahtevne zvucnike uopste ne utice nivo koji preamp daje snagasu.Moze da bude sa takvim predpojacanjem samo problema sa nedovoljnim SPL-om kod izuzetno neefikasnih zvucnika sa pojacalima manje snage.Upravo to i jeste prednost D klass pojacala velike snage sto iako koristis pasivni preamp ili kao i ti izlaz iz streamera/daca sa nizim izlazom ostane ti tih sitnih 200-300w kako si rekao, i to je vise nego dovoljno za bilo k9je normalne zvucnike i.prostor za vrlo,vrlo glasno slusanje tj SPL.Ja na primer nisam vec 30g presao 70w ampa i uz klasican preamp nikad nisam prelazio ni 11h na pot-u.Sa pasivnim preampom bogami bude nizak SPL,pa gramofon za ekstremno tihim izlazom mozes odvrnuti maltene "do daske" jer su i zvucnici neefikasni.Aktivni preamp je tu preko potreban,ako volis glasno slusanje,a ko ne voli bar ponekad.Tako da ta DKlasa svakako ima smisla u jako mnogo slucajeva,i zbog zahtevnih zvucnika tipa tog B&W ili recimo DY(i bezbroj drugih primera) ali i zbog tih pasivnih pojacanja koja vrlo cesto dolaze u Dac-ovima i streamerima.Oni sa klasicnim pojacalima nize snage zvuce vrlo cesto srpski receno nedo.ebano.Probao sam recimo linn streamer sa mojim ampom i bas tako je zvucao u odnosu na naimov preamp(nac82),takodje i naimov dac u ulozi preampa gde su se bas kilavo pokazali,a kao izvor izvanredni.Prikacim Linn snagas koji je neka vrsta dclass(znam da nije al...vec nesto njihovo slicno) i ni traga toj nedo.ebanosti,sve fercera super.Tako da za moderna vremena, moderna pojacala.Pritom kad dobijes i takav brutalan zvuk sa njima,a nisi platio deviLajet ili Jeff Roland cenu nije mi jasno kako se uopste i prodaje klasican amp.Verovatno zato sto ljudi ne probaju,imaju predrasudu ili vole sto kila u polici.

Naravno izuzetak su oni sa visokoefikasnim zvucnicima,hornama,zvucnicima dizajniranim za niske snage,lampaske ampove...to je druga prica.

kad budes imao malo vremena,baci pogled na ovaj sajt..proizvodjac superefikasnih zvucnika,gde su bas jedinice vec aktivne od par stotina W (D klasa) ,na paleti nudi izlaz od 150-300W..integralac im je cca 50W....

https://www.avantgarde-acoustic.de/en/products/xa-series/xa-power.html

to bi trebalo da se koristi najverovatnije sa sekcijom horni vec,kod svojih zvucnika...

ideja ima raznoraznih,s jedne strane low power,s druge strane extremno visoka snaga,za superefikasne zvucnike...

 

Link to comment
Share on other sites

Hvala na odgovorima, na primer oko rezerve snage, ima smisla, sada mi je jasnije :) 

Niti ću preamp sa 2v ni sa 5v odvrnuti ikada do kraja, tako, da, logično je da preamp nije ključan u toj priči. 

Nisam mislio da uvredim nikoga time što sam rekao da ne shvatam ozbiljno mišljenja sa foruma, ne oko tehnikalja, nego oko toga kako šta zvuči. To je sve subjektivno i džaba meni što neko kaže da je tako i tako, dok sam ne probam. 

 

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, paja959 said:

kad budes imao malo vremena,baci pogled na ovaj sajt..proizvodjac superefikasnih zvucnika,gde su bas jedinice vec aktivne od par stotina W (D klasa) ,na paleti nudi izlaz od 150-300W..integralac im je cca 50W....

https://www.avantgarde-acoustic.de/en/products/xa-series/xa-power.html

to bi trebalo da se koristi najverovatnije sa sekcijom horni vec,kod svojih zvucnika...

ideja ima raznoraznih,s jedne strane low power,s druge strane extremno visoka snaga,za superefikasne zvucnike...

 

D class za bas jeste odlicna ideja.Funkcionise kod M.Logan hibridnih elektrostatika,kod woofera...ML zahvaljujući tome rade odlicno i sa skromnijim ampom,jer mu je posao laksi.Taj poluaktivni sistem ima i Linn kod Klimax serije.

Link to comment
Share on other sites

6 minuta ranije, zeljko1974 said:

da li ovo vazi samo za D klasu.

posto sam ja imao drugacija iskustva sa tranzistorskim snagasem,pa cistoda mi bude jasnije,hvala unapred .....

Stavljas me na muke :lol: 

Amp je konstruisan kako je konstruisan,preamp mu konstrukciju ne menja pa i rezervu struje.Pojacava sta na izvoru dobije,tisi ili glasniji ulazni signal.Taj tih signal sa slabijim ampom normalno da ume da bude problem pa aktivno predpojacalo dobro dodje.Sa konkretnim AI je situacija da se tolikom snagom bukvalno igra sa Laletovim Marten zvucnicima, slicno je i sa Apolon D class mono blokovima ali je AI u direktnoj usporedbi ipak bolji,bolji je i modul unutra.Razlika u odnosu na Karan amp je bukvalno D-rasticna.Sto ne znaci da sa drugacijim tipom zvucnika situacija nebi bila drugacija.Krajnji rezultat u hifi je uvek stvar sinergije komponenata,i uklapanjem sa sobnom akustikom.Zato i treba da cveta sto ruza,a u ostalom i sport je zato svima zanimljiviji.Ja konkretno ne propustam da uzivam u razlicitim varijantama.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...