Jump to content


GIGABYTE Brix mini PC kao transport


džonibigud

Recommended Posts

  • Replies 87
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

1 sat ranije, Zexx said:

JPlay troši svega nekoliko procenata CPU na mašini staroj desetak godina sa DC Intel Celeron procesorom i 2 GB DDR3 u UltraStream modu, dok za Xtream mod ipak treba malo jači CPU, ali opet ne neko ludilo, pa recimo na Mac miniju iz 2009 sa Core 2 Duo CPU i 4 GB DDR3 radi bez greške.

Znam, i meni je isto tako radilo kad sam probao, ali eto iz nekog razloga džonibigud zeli 64GB RAMa sa ultra brzim DDR4 ramom, 1 TB nvme SSD i jakim procesorom. :)

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, garson said:

Znam, i meni je isto tako radilo kad sam probao, ali eto iz nekog razloga džonibigud zeli 64GB RAMa sa ultra brzim DDR4 ramom, 1 TB nvme SSD i jakim procesorom. :)

Verujem vam. Moram vas pitati da li ste probali kombinaciju softvera kao što ja koristim,  sa 24/352. 8 fajlovima ili DSD fajl 256 (512). Na primer neku melodiju, stav neke simfonije od 20 i više minuta  ili celu,  na extreme podešeno sa max memorijskom veličinom:)

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, dj.nik said:

32GB DD4 i SSD 1TB industrijskog kvaliteta ocas pojedu 'íljadarku. No, ni jedno ni drugo nije potrebno. Windoza ne ume da upotrebi vise od 16GB memorije. 32GB bi koristilo ako se ide na opciju OS-a iz RAM-a te ostatak memorije za  komotan rad sa Hi-Res ili DSD materijalom. U svim ostalim opcijama 16GB mamorije je puna kapa.

Johny (be good ! :)) znas sta se preporucuje za plejer koji koristis - Asus P10S WS + Xeon E3-1235L V5. Uz linearno napajanje i razne emto femto izemto klokove, kartice, kablove, rutere ocas posla se stigne i do 4K ali takva masina jede Innous Zenith III za dorucak. A verujem i ostale trice i kucine od ne-specijalizovanih transporta, nalik Auralic-u, Melco-u, CocktailAudio-u i ostalim 'mesancima'.

i5-8250U po CPU PassMark-u ispada savim korektan kada se poredi sa malo starijim i7 procesorima (2600K, 2600S) pa i sa navedenim Xeon E3-1235L te bi trebalo da je dovoljan i za JPlay. E sad, Xeon E3-1235L kosta €78 a  i5-8250U oko $300. Joj. Pa mocna Asus ploca (P10S) je €260. Kuku. :)

Kod ovog bare-bone sistema vidim Wi-Fi  i ostale dodatke koji pre mogu biti smetnja ako se ne mogu iskljuciti u opcijama BIOS-a a verovatno ne mogu. Neki zakljucak ispada da je ovaj bare-bone ipak neizvesna kupovina.

Ja bih radije isao na ove proverene ploce i procesore. Tu jos treba dodati Supermicro te Asrock serverske ploce mATX formata (na JPLay forumu ima tacnih oznaka). Na e-bay se mogu naci moduli linernog PC napajanja, bas ne mora HDPLEX 200, 400. I ne mora skoro pa nista od 'femto' familije, femto je samo zgodna, zanimljiva rec. Prvi USB3 izlaz sa maticne i pravac u DAC. Ako DAC u sebi nema galvanski izolator/rekloker onda ISO REGEN i to je to generalno.

SSD nije potreban veci od 64 ili sada 'standardnih' 128GB kvalitetnog SLC diska. Muzika je na posebnoj, matoroj PC masini sa puuno HDD giga/tera bajta. Bilo koji noviji Win (W7, W8) radi lakseg umrezavanja - deljenja diskova sa svirajucom masinom. Svirajuca masina ne vidi internet nikada (prosto, dodeli se fiksna IP adresa a ne definise difot gejtvej). Svirajuca masina nema nista od softvera sem audio plejera te par pomocnih (za pregled slika, kreiranje virtuelnih diskova i sl.) 

Kad vec redjamo softver i hardver, mislim da vredi probati na nekoj savremenijoj masini (preporucuju i3 cetrvrte generacije pa na gore i 4GB memorije) na zasebnom SSD-u naravno - 'Euphony Stylus' sto je komercijalna verzija Audiophile Linux-a. Sa vise plejera i servisa unutra (Stylus, HQPlayer, Roon, Squeezelite, Airplay ...) izgleda vrlo zanimljivo. Sem cene.

 

 

 

Hvala najlepše na kao i uvek korisnom i nesebičnom objašnjenju i savetu:)

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, lalelala said:

nije , isprobano 

Aries je car u klasi cene , tek ga Melco patosira ali za 5x  više para 

Poštujem tuđe mišljenje proisteklo iz iskustva. Imam molbu. Da li postoji mogućnost da Aries čujem u svom sistemu i uporedim ga sa nepodešenim laptopom. Bio bi veoma zadovoljan da je Aries zvučno superiorniji. To bi mi uštedelo i novac i trud. Ovim putem ti upućujem poziv za druženje u Nišu. Bilo bi mi veliko zadovoljstvo da budeš moj gost.:)

Link to comment
Share on other sites

34 minuta ranije, džonibigud said:

Poštujem tuđe mišljenje proisteklo iz iskustva. Imam molbu. Da li postoji mogućnost da Aries čujem u svom sistemu i uporedim ga sa nepodešenim laptopom. Bio bi veoma zadovoljan da je Aries zvučno superiorniji. To bi mi uštedelo i novac i trud. Ovim putem ti upućujem poziv za druženje u Nišu. Bilo bi mi veliko zadovoljstvo da budeš moj gost.:)

ja probao to isto više puta i uvek je Aries bio čujno bolji od laptopa ...

Može na  PP pa se dogovaramo .

1 sat ranije, dj.nik said:

Lale lolo - ti uopste ne znas sta je dobro podesen PC, tvoja 'ísprobavanja' nisu validna kao ozbiljna ocena. Rang cena ne postoji. Il' hebe il' je heban, nema izmedju.

ja nisam nikada ni rekao da znam , tako da je sve u redu ..... opis "dobro podešen" je relativna kategorija tako da bemliga ...voleo bi da čujem nešto tako kod sebe pa ako imate "konja za trku" ajde da se dogovaramo.

Zašto Vam ovo kažem ? Probao sam Melca N1A kod sebe nedelju dana i bolji je dosta od Ariesa ... i skuplji je  dosta , mada sam našao polovnog Melca koji bi mogao da bude moj za 1000€ doplate .

Ako Vi imate neko dobro rešenje u tom cenovnom rangu rangu (<1.500€) voleo bi da tako nešto probam.

Moji testovi su validni za mene (i bez navodnika :D) , a rang cena je veoma bitna stvar jer danas nije poenta rešiti problem , nego je kvaka rešiti  problem u okviru budžeta i pri tome još i zaraditi ....

Poenta cele priče je da je laptop ili desktop PC  kako sam ga ja zamišljao uvek bio dosta  skuplji od tog Aries Mini -ja koji sam ja platio 500€ i napravio linearno napajanje za još nekih ispod 100€ ne sećam se tačno.

To sve beše pre tri godine, dal se nešto u medjuvremenu promenilo , verujem da jeste ...

Može na PP da razmeninimo telefone pa se dogovarmo ...

Link to comment
Share on other sites

On 25.5.2019. at 20:03, dj.nik said:

...Uz linearno napajanje i razne emto femto izemto klokove, kartice, kablove, rutere ocas posla se stigne i do 4K ali takva masina jede Innous Zenith III za dorucak. A verujem i ostale trice i kucine od ne-specijalizovanih transporta, nalik Auralic-u, Melco-u, CocktailAudio-u i ostalim 'mesancima'.

Oh yes - ja sam tu glavom I bradom da posvedocim o gore napisanom...:thumbsup2

Link to comment
Share on other sites

@lalelala

Kad pricamo o Aries-u da odmah razjasnimo: prica je o "Aries Mini", USB DAC-u, strimeru, skladistu itd sa ESS Sabre 9018K2M chip-om. Da pomenem samo coveka sa foruma kao jednog od vlasnika (Grozni Mica) sa spravom zvanom Cocktail Audio N15D koji je isto sto i Aries Mini (i ne koristi WiFi, za meni je to ferboten radnja) i on uz apsolutno ne podesen mali PC koji mu istovremeno sluzi i za emajl poslovni i za surf internetom i za skidanje torenta i sta znam sta sve ne, mozda automatski jos hrani i napaja Mashu (labradorku mazulju najvecu) uz to koristi bezicnu tastaturu i misha  (dakle WiFi prijemnik aktivan na USB liniji) i sa takvim set-ap-om se priblizava svirki sa gramofona gde samo zvucnica kosta vise od N15D koktelcica i tog PC-a zajedno. I jos koristi besplatni audio pleer i besplatni optimizator zvani 'Fajdelajzer'.

Melco pobedio. Bilo bi loodo da nije. A moje licno iskustvo je takvo da smo jedva nekako nadrndali Melco da ne upropasti prezentaciju Kii Three zvucnika na poslednjem HiFiles sajmu. Jedva.

Zato se i razdvaja transport (vidi naslov teme) od 'mesanaca' kako ih ja zovem (transport+DAC+strimer+server+...). A da ponovim po ne znam koji put: laptop nije dobro resenje za funkciju transporta. Verujem da bi se mali LattePanda uz optimizaciju W10 kako je to opisao japanac na ovom blogu (ukljucen google translate): http://asoyaji.blogspot.com/2018/07/pc.html i sa baterijskim napajanjem umesto svicerskog zaista pokazao kao dobar PC transport. Nije velika investicija pa se moze probati. Uz napomenu da se ne bih zadrzao na foobar2000 kao audio pleeru :)

Odoh da srafim kuhinjicu seosku, ima dosta posla. Seoski PC (neoptimizovan), APlayer i narodnjaci al' probrani da stimulisu rad. Uz rakijicu. Dunju neku blagu :)

Link to comment
Share on other sites

@dj.nik

moj Aries jeste MINI model ..... povezan je na DAC preko USB kabela a na mrežu preko žice. Muzički fajlovi su na laptopu.

Na tom laptopu je i Roon koji fajlove vuče sa sopstvenog lokalnog diska uradi DSP korekciju i dalje  šalje mrežom do Ariesa koji sve to lepo složi i šalje na DAC

Po tebi bi Coctail Audio x50d bio čujni korak napred u odnosu na Ariesa ?

Link to comment
Share on other sites

X50D je transport a ja sam pisao o spravi imena N15D slicnog cenovnog ranga kao Aries Mini. Odlican USB D/A konverter i solidan strimer (ubi ga android aplikacija koja nikako da doceka novu iteraciju). DakleM, za obradu audio sadrzaja zaduzen PC svastara i Album Player (APlayer, ruski besplatni softver) pa u N15D (kod Mice Grozomornog Slatkorecivog).

 

Link to comment
Share on other sites

Kad smo kod Aries Mini kao transporta (i pleera) evo sta kaze proizvodjac:

navod:

* Tested under Filter Mode Precise for all sampling rate
** With optional 2.5-inch HDD or SSD installed
*** 352.8KHz and 384KHz and 32bit are not supported via digital outputs
**** DSD128 and DSD256 are not supported via digital outputs

kraj navoda.

Dakle 32 bita nije na digi izlazu, niti 352/384 sempling. Niti podrska za DSD128, 256. Poprilicno ogranicenja za transport.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, dj.nik said:

*** 352.8KHz and 384KHz and 32bit are not supported via digital outputs
**** DSD128 and DSD256 are not supported via digital outputs

kraj navoda.

Dakle 32 bita nije na digi izlazu, niti 352/384 sempling. Niti podrska za DSD128, 256.

To se ne odnosi na USB out, već na coax i toslink, ako se ne varam.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...