Jump to content


Martion Orgon i sve ostale DSP primene u "Out of the Ordinary" sistemima


Iron man

Recommended Posts

Zoki vjerovatno je obicno to u pitanju da nije dobro podesena skretnica pa se zakljucuje da je zvucno losa. Po mom osobnom iskustvu moze se vrlo lako zabrljati i zamuljati zvuk pa onda i bude sve skupa lose. Pasivne komponente (u pasivnoj skretnici), osim reza na obicnoj skretnici rade i peglanje nekih grbina tj. eqalizaciju, svaka promjena donosi neku promjenu u zvuku i na krivulji mjerenja sto je poprilicno dug proces.

Kada se vrsi mjerenje na krivulji se pokaze samo ukupni rezultat i ne moze se znati precizno sto je pasivni elemenat napravio na kojoj freq.

Kod DSP-a se moze vrlo precizno uzrokovati na signal u koracima od par Hz, promjenom Q parametra se zahvat lovi šire ili uze i tako utjece na krivulju odaziva. Ako se upotrebi krivi odnos Q i razina promjene u dB moze se poprilicno zajebati zvucna slika.

Mozdam grešim ali cini mi se da kada se ide konstruirati pasivna kutija jako se pazi na parametre svakog drivera da budu u dobrom odnosu da bi međusobno se dobro uklopili, dok kod aktive sa DSP-om vidim da mnogi pokusavaju spojiti neke drivere jer misle da se sa jakim pojacalima i DSP moze sve popeglati i spojiti u dobru cjelinu. Cesto puta je to ogromna greska.

Kada napravis veliki zvucnik sa hrpu horni i svakakim pozicijama drivera, pa to pokusavas vremenski uskladiti jer to kao DSP "može" mislim da je to krvav posao. Sto je najgore ta usklađenost nece biti jednaka na 2 ili 4 m udaljenosti od zvucnika.

Tu sad dolazimo do onoga sto ja sa svojim kutijama pokusavam progurati. Svaka kutija se mora custom posloziti na licu mjesta gdje su pozicinirane i odakle se slusa. Tu je velika prednost u odnosu na pasivne kutije. Skretnica je napravljena u nekom drugom prostoru i kada se prenese u tvoju slusaonu sa signalom se čuda dešavaju i sve moze pasti u vodu.

Link to comment
Share on other sites

Martion je interesantan lik i meni je uvek bilo zadovoljstvo da sa njim razgovaram. On ima tako neke svoje ... ajd da kazem predrasude ... i one ga cine jos neobicnijim nego sto bi inace bio. Interesantan je i citav taj koncept, koji ja nazivam nemackom underground HiFi scenom. Ona se sastoji od niza malih firmi, ne retko ih cini samo jedan covek, koje su pri tom sve povezane (jedni proizvode pojacala, drugi zvucnike, treci napajanja, cetvrti digitaliju, itd.) i ne retko saradjuju jedni sa drugima. Oni svi poticu iz DIY scene ali su bavljenje HiFi-jem podigli na jedan visi nivo, napravivsi od toga business. Medjutim, oni ne igraju po pravilima industrije - npr. ne ucestvuju na Minhenskom sajmu nego obicno iznajme prostor u blizini i prave svoj sajam (i tu moze da se vidi i cuje zbilja jako interesantnih stvari). Takodje nisu rukovodjeni iskljucivo profitom i nisu spremni da prave kompromise koji su tako karakteristicni za masovnu HiFi industriju. Nacin prodaje je takodje drugaciji i zasniva se vise na kompletnoj usluzi kupcu a ne samo na prodaji neke sprave (npr. kada kupite od Martiona zvucnike, on dolazi kod vas kuci i namesta ceo sistem u vasem prostoru, sto ponekad moze da potraje i vise dana). Takav pristup ima naravno i svoju cenu i ovi proizvodjaci nisu jeftini. Oni bi se mozda mogli definisati kao proizvodjaci HiFi za znalce, koji imaju novca. Tako nekako ...

Meni se Martion zvucnici jako svidjaju i jedno vreme sam se ozbiljno razmisljao da uzmem Bullfrog. Neverovatno je sta izlazi iz tih kutija. Na kraju to nisam uradio - splet dogadjaja me je odveo u drugom pravcu - ali i danas kada pomislim na njih ... obuzme me neka milina ali i tuga sto to nisam uradio. Ili sto to ne uradim sada ...

Link to comment
Share on other sites

Da li netko dolazi na Multipak u Pakracu kod Boze za 2 tjedna pa mozemo i tamo raspravljati konkretno uz primjenu DSP-a?

S obzirom da kao i obicno nece biti vremena za prava mjerenja i finu korekciju DSP-a mislim da ce biti dovoljno na licu mjesta korigirati bas ako bude bilo potrebno. Prostorija je dosta manja i drugog oblika nego moja pa mogu ocekivati neke probleme ali prema poznatom glazbenom materijalu mogu lako napraviti par korekcija na podrucju do 200 Hz. Ostatak spektra bi trebalo biti ok.

Link to comment
Share on other sites

12 sati ranije, Dacho said:

Svaka kutija se mora custom posloziti na licu mjesta gdje su pozicinirane i odakle se slusa. Tu je velika prednost u odnosu na pasivne kutije. Skretnica je napravljena u nekom drugom prostoru i kada se prenese u tvoju slusaonu sa signalom se čuda dešavaju i sve moze pasti u vodu.

Može ali i ne mora. Zavisi od toga koliko je zvučnik elaboriran i sa te strane. To naravno najčešće nije slučaj. Ali postoje izuzeci svakako. Govorim o pasivnim zvučnicima.

Link to comment
Share on other sites

On 17.5.2019. at 11:23, anubisgrau said:

 DSP je dosao kasnije kada sam vec izgubio interesovanje za njihov pristup jer sam se u medjuvremenu uverio u apsolutnu dominaciju PLLXO u odnosu na vulgaris aktivu.

Hajde da te malo pecnem.:)

Da imaš cojones pa da u aktivnom delu staviš lampašku skretnicu i lampaški amp.

 

Link to comment
Share on other sites

Davno sam slusao Avantgard horn sistem kod drugara. HF manja horna + veca MID horna + LF box sa po 2 drivera. Tada jos nije bio u upotrebi dsp. Pretpostavljam da je bio neki multiamping i kombinacija aktivne i pasivne skretnice? Ne secam se... Bas je bilo dobro. Svi smo otisli zadovoljni... Od materijala se prisecam da je bilo J. Hartman, Rare Earth, itd. Razlicito. Gramofon kao izvor, CD nismo ni pustali... Mislim da je neki Quad tranzistorski "cerao" subove? Preamp Jeff Rowland sa pripadajucom RIAA sekcijom. Ne secam se rucice ni koja je bila glava? Secam se vrlo vrlo dobrog zvucnog ugodjaja. :) Kao i toga da me je stravicno nervirao taj inace dobar gramofon rekao bih, ALI ima onaj vizueni idijotski sistem da se metalni valjci vrte ispred ociju... Uzas. Jednostavno nesto te tera da buljis u te valjke i strasno remeti slusanje. U jednom momentu sam morao da se okrenem da ne gledam u te valjke koji idu u krug... Mislim da je Michell gyrodec... Hteo sam da isecem makazicama traku od papira i da prelepim preko diska sa tim valjcima. Nesnosno.

Link to comment
Share on other sites

On 19.5.2019. at 7:45, zflazar said:
On 19.5.2019. at 7:34, damic said:

Nezgodna tema, na forumu ima izuzetno malo ljudi koji imaju iskustva iz prve ruke sa aktivnim sistemima. Sa druge strane je vecina “pozavalaca” pripadnika “stare skole” gde se upotreba DSP-a, aktivnih skretnica, vise subova i aktive uopste, apriori odbija. Ista je situacija i na drugom domacem forumu.

slažem se u potpunosti. Da li tražim previše ako zamolim DSP/aktiva vlasnike/poznavaoce da napišu neki tutorijal o istima tipa minimum requirements za iste?

sa konkretnim primerima, linkovima štatijaznam.

Hvala unapred.

Koliko je meni poznato, tutorijal kako praviti aktivan sistem ne postoji. Gomila informacija se moze naci ali rastrkana na stranim sajtovima.

https://www.gearslutz.com/board/studio-building-acoustics/

https://www.hometheatershack.com/forums/rew-forum/

https://www.avsforum.com/forum/91-audio-theory-setup-chat/

https://www.diyaudio.com/

https://www.rane.com/library.html

itd.....

Aktivni sistem nije za prosecnog audiofila, zahteva se vise znanja o akustici malih prostora, akusticnim merenjima, poznavanje rada dsp-a i aktivnih skretnica, target curve, itd. Dolazi se i u kontakt sa PA opremom, ja koristim dve profesionalne dsp-xo.

Kako nema zvucnika koji imaju korektan odziv do 20Hz, u celu pricu se ukljucuje i vise subova, jer se sa jednim ne moze postici ravnomeran bas.

Ima smisla primenjivati aktivu na jacim i zahtevnijim zvucnicima i ako se zeli imati dobar odziv niskih frekvenci.

Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, Majda said:

Davno sam slusao Avantgard horn sistem kod drugara. HF manja horna + veca MID horna + LF box sa po 2 drivera. Tada jos nije bio u upotrebi dsp. Pretpostavljam da je bio neki multiamping i kombinacija aktivne i pasivne skretnice?

Ziveo sam jedno vreme sa Avantard Uno, slusao sam vise puta i Avantgard Duo.  Kod oba bas modul ima ugradjeno pojacalo i skretnicu i kaci se na izlaz pojacala koje vozi horn module. Bas ide do jedno 200-300hz a gore preuzimaju dve horne. To su lepi i muzikalni zvucnici, ali sam tu saznao dve stvari vezano za vece horne.

Prvo treba ih slusati na malo vecem rastojanju, na jedno 2m sweet spot je premali i po horizontali i po vertikali. Drugo midbas treba da je horna (kao kod Trio modela) bar do 100hz, da bi subwoofer mogao dinamicki bolje da se integrise. Vremenom  Avantgard je  unapredio te bas module i ugradio DSP u njih, ali to ne moze da naknadi dinamicki disbalans, koji te stalno tera da stisavas bas module da manje "zagadjuju"

Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, prophet said:

Hajde da te malo pecnem.:)

Da imaš cojones pa da u aktivnom delu staviš lampašku skretnicu i lampaški amp.

 

Uh ja bih to probao na JBL wooferima mesto yamahe snagasa i minidsp. Rezem nisko ispod 100hz, ali se disbalans sto zbog skretnice sto zbog drugog tipa pojacala na basu itekako cuje. Prvo bih probao lampasku skretnicu, ima li ko neku da pozajmi na probu? 

Link to comment
Share on other sites

On 5/19/2019 at 10:02 AM, neskor said:

pricamo  o rezoluciji koja se gubi sa aktivom

ja jos nisam cuo aktivu koja je bila 100% transparentna

kod mini DSP-a  imas prvo A/D konverziju a zatim D/A, sa bas ne nekim chipovima ;) 

I po mom iskustvu problematika kvalitetne aktivne skretnice se podudara sa promlematikom kvalitetnog preampa. Preamp je uglavnom najcesce menjana komponenta kod vecine audiofila. 

Najbolje bi bilo kad bi se pojacala za biamp dizajnirala da pokrivaju odredjeni opseg, da bi se rezanje odradilo sa sto manje pojacavackih stepena. 

Link to comment
Share on other sites

54 minuta ranije, hifista said:

Ziveo sam jedno vreme sa Avantard Uno, slusao sam vise puta i Avantgard Duo.  Kod oba bas modul ima ugradjeno pojacalo i skretnicu i kaci se na izlaz pojacala koje vozi horn module. Bas ide do jedno 200-300hz a gore preuzimaju dve horne. To su lepi i muzikalni zvucnici, ali sam tu saznao dve stvari vezano za vece horne.

Prvo treba ih slusati na malo vecem rastojanju, na jedno 2m sweet spot je premali i po horizontali i po vertikali. Drugo midbas treba da je horna (kao kod Trio modela) bar do 100hz, da bi subwoofer mogao dinamicki bolje da se integrise. Vremenom  Avantgard je  unapredio te bas module i ugradio DSP u njih, ali to ne moze da naknadi dinamicki disbalans, koji te stalno tera da stisavas bas module da manje "zagadjuju"

Mene je uvijek kopkala ta integracija subwofera u ostatak sistema tj stapanje sa zvukom kada su horne u pitanju, a na freq ispod 100Hz.

Kod velikih kutija takvog ustroja gotovo uvijek se desava kada je bas u aktivi da ili ga je previse ili fali mesa na donjim registrima. Slicno je kada se pokusava obican aktivan sub uklopiti u sistem.

Ja sam zato isao na takav sistem da bas driver pustam do 900Hz tj u mid bas ali i prema dolje je limitiran na nekih 35Hz da nebi bilo nekog bumijanja. Sa tim sam dobio vrlo brz bas i mid bas sa dovoljnom dubinom od 35Hz koje na papiru ne izgleda bas nesto ali u stvarnosti je to vrlo mocan i pun bas koji ne zasjenjuje ostatak spektra. Mislim da se zvukovno slicno ponasaju i recimo top modeli JBL kao K2, 67000 i sl.

U obicnim prostorijama 20-25 m2 obicno dolazi do visetrukih losih odbijanaca u basu sa takvim zvucnicima pa je ponekad te pikove koji kvare i muljaju sliku potrebno smanjiti u nekoj mjeri sa DSP-om. Ne treba pretjerivati jer onda zvucnik gubi na energiji i autoritetu.

Link to comment
Share on other sites

Marchand Electronic je po stranim forumima neki etalon za aktivne lampaske skretnice, sa solidnom izradom ali ne na nivou jacih audiofilskih predpojacala. Njihova XM126 lampaska skretnica sa eksternim napajanjem kosta od 2500-5000usd zavisi od konfiguracije. Ovo pominjem u prilog tezi da se se aktivna skretnica moze smatrati posebnom vrstom predpojacavaca sa pripadajucom problematikom i cenom. Mislim da je lampaska skretnica moze biti dobro resenje za harmonizaciju izmedju solid state pogonjenog basa i lampaski pogonjenih ostalih drajvera. Za full lampaski multiamping moze se razmotriti i pasivna linijska skretnica (PLLXO)

https://www.marchandelec.com/xm126-tube-electronic-crossover.html

XM126 Vacuum Tube Electronic Crossover

Tube Electronic Crossover - Inside View

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

M2TECH je najavio svoju verziju analogne aktivne skretnice kojom se izbegavaju A/D D/A konverzije i upotreba DSP a da su pritom programabilne. Objašnjenje:

The use state variable filters in which frequency and Q are set by two variable resistors which are made with integrated ladders operated by SPI interface, operated by a controller which set via USB using a program running on a PC and stored in non-volatile memory

 

 

M2TECH XOVER ACTIVE.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...