Jump to content


Martion Orgon i sve ostale DSP primene u "Out of the Ordinary" sistemima


Iron man

Recommended Posts

8 minuta ranije, damic said:

Hmmm, nesto mi ovo daleko odstupa od ustaljenog misljenja, da je za ovakve zvuje osetljivosti do 116dB, vrh 5 do 10W SE amp :ph34r:

BTW,  uvek sam za opciju da kod ovakvih sistema treba ubaciti sto vise snage, bez obzira na osetljivost, sa napomenom, sto visa freq., to kvalitetniji amp.

Ne znamo kakva je raspodela, možda se 990W koristi za bas, a 10W za ostala tri zvučnika.:lol:

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, ab said:

Kolega @Dacho,

kako ide prodaja posle proteklih prezentacija, koliko prodatih primeraka?

Na žalost dugi put je u ovakvom segmentu i takve cijene do prodaje. Interesa ima jako puno ali najvise USA i arapske zemlje sto meni za sada ne pase jer se radi o pojedinacnim interesima a ne neke kolicine sto naravno donosi probleme oko naplate, mojeg uloga novaca i proizvodnju.

Neki dogovori vec postoje ali se oteglo zbog novaca i sl. ptoblema. Jednog dana kada se to prevaziđe bit ce lakse.

Link to comment
Share on other sites

14 sati ranije, nkrgovic said:

 Sklonjen post sa psovkama. Upozorenje clanu, usmeno samo, da vodi racuna. Post u kome neko vice i psuje nije primeren forumu.

 

isto kao i trolovanje teme, makar i u najboljoj nameri. otvorite DSP pa pisite o tome, ionako ima vise smisla drzati sve postove od znacaja tamo nego na 53. strani teme o necem drugom.

Link to comment
Share on other sites

Slažem se. Otvorite posebnu temu vezano za DSP i aktivu. OK dok se razmatra u načelu, sa argumentina pro et contra. Ali nemojte pobogu zasipati prikazima svojih sistema. Postoji deo foruma namenjen za te prikaze. Ima ovde učesnika koji imaju mnogo dobre sisteme, da nekažem nekoliko klasa iznad, pa ih nijednom ne pomenuše. 

Link to comment
Share on other sites

13 sati ranije, Zexx said:

 Interesantno je da sam konstruktor na sajmovima demonstrira svoje sisteme sa elektronikom koja je prilično "obična", a da je zvuk po pravilu jedan od najboljih, ili najbolji na sajmu.

Citirano jeste jedna od odlika dobro konstruisanog zvučnika. Uz dodatak da mora da pokaže razlike izmežu različitih izvora zvuka u kvalitativnom smislu.

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Dacho said:

Mozete si zamisliti kako bi to bilo da je pristup svim parametrima u DSP-u dostupan svakome tko kupi takve aktivne kutije i da sam moze prčkati po tome.

Dacho, a zbog cega oni sa "lampama" mogu da prckaju a oni sa DSPom ne? Ako ne prckaju ni sa cevima ni sa dspima prckace sa softverom, kablovima utikacima... Pa valjda je i zamisljeno tako da svi mogu da prckaju po svemu - i onda da prenose iskustva na forume, zar ne?

Ace Ventura u jednom filmu rece - A zasto ja nisam dobio pistolj? :blush:

Link to comment
Share on other sites

18 minuta ranije, Majda said:

Dacho, a zbog cega oni sa "lampama" mogu da prckaju a oni sa DSPom ne? Ako ne prckaju ni sa cevima ni sa dspima prckace sa softverom, kablovima utikacima... Pa valjda je i zamisljeno tako da svi mogu da prckaju po svemu - i onda da prenose iskustva na forume, zar ne?

Ace Ventura u jednom filmu rece - A zasto ja nisam dobio pistolj? :blush:

Ako promjenis koju komponentu ili samo lampu u nekom pojacalu zvuk ce se malo promijeniti ali bit ce samo drugaciji i nista vise. Ako prosjecan korisnik koji jedva zna spojiti kablove na komponenti ima pristup DSP- u moze u jednoj minuti sve pokvariti u toj mjeri da moze dovesti zvucnik u neslusljivo stanje ili cak do spaljivanja drivera. Kada se pobrka 10-15 parametara ili obrise postavka gotovo nemoguce je sve opet vratiti nazad osim ako nemas zapisano sve brojke..

Link to comment
Share on other sites

Nije ovde poenta da se sadrzaj vezan za dsp i aktive prebaci u drugu temu. Ovde je bitan nsalov. 

Predlazem da se svi ostali postovi prebace u neku posebnu temu, sa bilo kojim drugim naslovom, a grupa postova o aktivi i dspu neka ostane u ovoj temi sa ovim naslovom?:???:

 

 

Link to comment
Share on other sites

15 sati ranije, Dacho said:

Ako promjenis koju komponentu ili samo lampu u nekom pojacalu zvuk ce se malo promijeniti ali bit ce samo drugaciji i nista vise. Ako prosjecan korisnik koji jedva zna spojiti kablove na komponenti ima pristup DSP- u moze u jednoj minuti sve pokvariti u toj mjeri da moze dovesti zvucnik u neslusljivo stanje ili cak do spaljivanja drivera. Kada se pobrka 10-15 parametara ili obrise postavka gotovo nemoguce je sve opet vratiti nazad osim ako nemas zapisano sve brojke..

Pa? Onaj ko ne zna ništa o DSPu i ne dira, onaj ko dira je spreman na posledice svojih akcija.

Iskreno se nadam da je sve dostupno kod DSPa jel onda on nema nikakvog smisla. Zamisli bilo koji program ili operativni sistem bez podešavanja. Nema šanse. OK, treba podeliti na nivoe npr. napredne opcije i sl. ali onemogućiti nešto znači to i ne postoji.

Link to comment
Share on other sites

9 minuta ranije, skrstic said:

Pa? Onaj ko ne zna ništa o DSPu i ne dira, onaj ko dira je spreman na posledice svojih akcija.

Iskreno se nadam da je sve dostupno kod DSPa jel onda on nema nikakvog smisla. Zamisli bilo koji program ili operativni sistem bez podešavanja. Nema šanse. OK, treba podeliti na nivoe npr. napredne opcije i sl. ali onemogućiti nešto znači to i ne postoji.

Tesko je to dijeliti, nisam probao da li kod zakljucavanja bude sve nedostupno ili ne. Mislim da se svaka od 4 memorije moze zasebno zakljucavati.

Nemam bas iskustva sa tim ali da li recimo KII Audio, Avandgarde, Backs&Muller imaju dostupan DSP da se moze cackati po njima?

Link to comment
Share on other sites

Dosta sam pratio i raspitivao se oko razvoja Martion Orgon horni. Oni su dugo bili relativno konvencionalan 4-way sistem sa obicnom aktivnom skretnicom i pratecom bazicnom amplifikacijom. DSP je dosao kasnije kada sam vec izgubio interesovanje za njihov pristup jer sam se u medjuvremenu uverio u apsolutnu dominaciju PLLXO u odnosu na vulgaris aktivu. Sklon sam da pretpostavim da Martion koristi DSP iskljucivo za integraciju u sobi i to u domenu bas i sub-bas podrucja, da bi izbegao potrebu za masivnim subovima koje ima i Avantgarde i Cessaro. U medjuvremenu se i cena duplirala - kada sam se bavio njima koštali su 22.000 evra a sada su skoro 3x više.

Jedina sansa da se sve ovo cuje na jednom mestu je minhenski Hi-End show a tu su impresije i misljenja nasih ljudi dosta diskutabilna, niko od ljudi koji sa ovih prostora redovno ide tamo nije hornaš po prirodi pa onda večito slušaš jedne te iste priče, da se to dere, napada, nije linearno, gomilu opštih generalizacija koje pokazuju elementarnu zalutalost u priču. Ja bih zaista voleo da čujem nekog ko je čuo flagship proizvode sve 3 (najmanje te 3) koji mogu kredibilno da diskutuju ne samo zvuk nego i filozofiju. Zato što je ovo što recimo radi Martion sa Orgonom prilično replikabilno u nekoj domaćoj samogradnji uz jedno pola godine odricanja od života i fokusa na ovo. Mislim većina ovih sistema se može napraviti manje više u kućnoj radinosti ali mi se Orgon čini lakšim.

Link to comment
Share on other sites

17 minuta ranije, anubisgrau said:

Dosta sam pratio i raspitivao se oko razvoja Martion Orgon horni. Oni su dugo bili relativno konvencionalan 4-way sistem sa obicnom aktivnom skretnicom i pratecom bazicnom amplifikacijom. DSP je dosao kasnije kada sam vec izgubio interesovanje za njihov pristup jer sam se u medjuvremenu uverio u apsolutnu dominaciju PLLXO u odnosu na vulgaris aktivu. Sklon sam da pretpostavim da Martion koristi DSP iskljucivo za integraciju u sobi i to u domenu bas i sub-bas podrucja, da bi izbegao potrebu za masivnim subovima koje ima i Avantgarde i Cessaro. U medjuvremenu se i cena duplirala - kada sam se bavio njima koštali su 22.000 evra a sada su skoro 3x više.

Jedina sansa da se sve ovo cuje na jednom mestu je minhenski Hi-End show a tu su impresije i misljenja nasih ljudi dosta diskutabilna, niko od ljudi koji sa ovih prostora redovno ide tamo nije hornaš po prirodi pa onda večito slušaš jedne te iste priče, da se to dere, napada, nije linearno, gomilu opštih generalizacija koje pokazuju elementarnu zalutalost u priču. Ja bih zaista voleo da čujem nekog ko je čuo flagship proizvode sve 3 (najmanje te 3) koji mogu kredibilno da diskutuju ne samo zvuk nego i filozofiju. Zato što je ovo što recimo radi Martion sa Orgonom prilično replikabilno u nekoj domaćoj samogradnji uz jedno pola godine odricanja od života i fokusa na ovo. Mislim većina ovih sistema se može napraviti manje više u kućnoj radinosti ali mi se Orgon čini lakšim.

Bogami, ni ovi Martion subovi nisu baš neprimetni ako odrastao čovek može da se nasloni na njih bez saginjanja, ali je činjenica da u odnosu na Cessaro i Avantgarde bas horne deluju kao igračke...:rolleyes: Što se utisaka tiče, @DejanM ih je slušao i kao što znaš nije horn-guy, ali o Orgonu ima vrlo nedvosmisleno mišljenje, a od nekoliko komentara koji mogu da se nađu pretragom foruma, citiraću samo ovo:

"Ali zbilja pravo otkrovenje su bile Martion Orgon aktivne horne (cetrvorosistemske horne gde je svaki driver imao svoje ugradjeno pojacalo). Tu sam imao utisak da uopste nema izoblicenja bez obzira koliko se glasno slusalo. Takva lakoca, prirodnost, odsustvo svakog vestackog artefakta ... cudesno dobar sound. Pre svega prirodan. Aktivne Martion Orgon kostaju 50 K eura. TAD veci zvucnici (pasivni) kostaju preko 60 K eura. Tannoy Kingdom Royal su negde oko 40 K eura. Tako posmatrano je Martion Orgon dobra kupovina ... :rolleyes:"

Što se tiče kućne radinosti i šes' meseci, citiraću stare Latine: "Hic Rhodus, hic salta!"B)

Link to comment
Share on other sites

Kod Martion Orgon, meni je zanimljiva upotreba ala Klipsh ugaone horne. Ma koliko vam to izgledalo veliko, to je najkompaktnija bas horna iz koje se moze izvuci 40hz uz room gain. Ta ugaona horna ima dinamicki potencijal, ali su je tokom godina audiofili odbacivali zbog koloracija usled refleksija savijene horne i zakucanosti za ugao (nemoguc time alignment drajvera, losa pozicija za vise frekvencije), mozda tu DSP i dosta snage moze da pomogne. 

Pominjao sam ranije, ti ugaoni koncepti su bili popularni do pocetka 60tih kad su prakticno nestali sa scene.

Link to comment
Share on other sites

 Izdvojeno iz Out of the Ordinary teme, kao odvojena tema za DSP sisteme. Aktivni, sa subwooferom ili potpuno aktivni, sa hornama ili bez.... ovo je izdvojeno kao mesto za neuobicajene hign-end kontrukcije koje ukljucuju DSP u bilo kom obliku.

 Neki od DSP sistema (Kii audio npr.) imaju vec svoju temu, ova ostaje za one koji je nemaju.

Link to comment
Share on other sites

Nezgodna tema, na forumu ima izuzetno malo ljudi koji imaju iskustva iz prve ruke sa aktivnim sistemima. Sa druge strane je vecina “pozavalaca” pripadnika “stare skole” gde se upotreba DSP-a, aktivnih skretnica, vise subova i aktive uopste, apriori odbija. Ista je situacija i na drugom domacem forumu.

Link to comment
Share on other sites

7 minuta ranije, damic said:

Nezgodna tema, na forumu ima izuzetno malo ljudi koji imaju iskustva iz prve ruke sa aktivnim sistemima. Sa druge strane je vecina “pozavalaca” pripadnika “stare skole” gde se upotreba DSP-a, aktivnih skretnica, vise subova i aktive uopste, apriori odbija. Ista je situacija i na drugom domacem forumu.

slažem se u potpunosti. Da li tražim previše ako zamolim DSP/aktiva vlasnike/poznavaoce da napišu neki tutorijal o istima tipa minimum requirements za iste?

sa konkretnim primerima, linkovima štatijaznam.

Hvala unapred.

Link to comment
Share on other sites

Moja licna iskustva sa aktivnim skretnicama je pocela pre nekih deset godina sa analognom skretnicom JBL5235, na kojem je uradjen upgrade OPAMP-ova i kondova, zatim se preslo na dobro modifikovanu digitalnu skretnicu Behringer DCX2496, a zatim na legendarnu (i preskupu) Bryston 10B koja bila etalon tada aktivnih analognih skretnica.

Po meni opet mi je bolje svirala klasicna pasivna skretnica.

Skoror sam nabavio MiniDSP 2x4HD da vidim da li se nesto pomerilo za deset godina.

Po meni super spravica za igranje i testiranje raznih rezova i padova pri dizajniranju skretnice,  ali i dalje ostajem pri stavu da je dobra pasivna skretnica jos uvek zvucno bolja.

Slusao sam i ozbiljnu Xilicu digitalnu skretnicu ali ni ona me nije nesto dojmila ;)

 

Link to comment
Share on other sites

Pa nisi dobro podesio. B) Aktivne skretnice (sa dsp-om) su po mom misljenu i nekom nevelikom iskustvu veoma korisne. Secam se da je drugar (inace "kompjuteras" i jedan od genijalacakoje poznajem, jednostavno mu SVE ide zna da rastavi i automobil i da ga ponovo satavi...) podesio Behringer DA/AD aktivnu dsp skretnicu za Linkwitz Phoenix LF jedinice - bukvalno za 10 min. Cak je provalio da nekako moze i da uradi shelving low pass. Sto inace ne pise u manualu? Centralni mu je bio Philips FR u kompresionom kabinetu, HF rall. 

Jednostavno mu je tako bilo lakse imao je jedno pojacalo viska, a nije imao u tom momentu set zavojnica da bi vrsio eksperimente. Cena tih zavojnica i kondenzatora je bila veca nego Behringer aktivne skretnice... Nije imao ni vremena.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...