Jump to content


CarPlay


DejanM

Recommended Posts

Ako kupujete nov auto, obratite paznju na opciju, koju nude gotovo svi proizvodjaci automobila, koja se zove Apple ili Android CarPlay. U principu to je software koji sluzi za integraciju vaseg Apple ili Android telefona sa Infotainment sistemom u vasem autu.

Ono sto je posebno interesantno u ovoj opciji, koja ne kosta puno, jeste nacin kako se slusa muzika. Naime, ne treba vam vise CD player ili memory card, kaseta ionako nema odavno, vec je dovoljno da imate Spotify na telefonu i onda mozete preko ekrana infotainment sistema da ga aktivirate i slusate recimo svoje unapred pripremljene playlists. FM radio je naravno ostao ali sada imate pristup i internet radijima.

Link to comment
Share on other sites

On 17.5.2019. at 7:43, DejanM said:

Ako kupujete nov auto, obratite paznju na opciju, koju nude gotovo svi proizvodjaci automobila, koja se zove Apple ili Android CarPlay. U principu to je software koji sluzi za integraciju vaseg Apple ili Android telefona sa Infotainment sistemom u vasem autu.

Ono sto je posebno interesantno u ovoj opciji, koja ne kosta puno, jeste nacin kako se slusa muzika. Naime, ne treba vam vise CD player ili memory card, kaseta ionako nema odavno, vec je dovoljno da imate Spotify na telefonu i onda mozete preko ekrana infotainment sistema da ga aktivirate i slusate recimo svoje unapred pripremljene playlists. FM radio je naravno ostao ali sada imate pristup i internet radijima.

imao na Hondi dok sam bio u USA ....deluje cool ali u praksi nije jer smo više navikli da prčkamo po telefonu iako vozimo ....u Honda primeni telefon je skroz mrtav dok se vozi i koristi se samo displej automobila koji ima svoje vreme reagovanja , sporije nego na telefonu i svoj raspored na koji se treba privići ...

Generalno sretniji sam sa BT vezom i odvojenim sistemima u automobilu , znači posebna navigacija i ostalo.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Delija said:

Kako moze da se "grbavi" diler?

Kupac odlucuje da li ce da plati nesto ili nece.

To može biti standardni deo opreme u paketu kada se uveze kontigent za rasprodaju na akciji za vozila sa lagera, a može biti i specifičan deo opreme.

...oću da kažem, neka npr. KIA je na akciji 14k€ sa određenim paketom opreme (koju je probrao diler). I samo taj model sa tim paketom je na akciji. Ako hoćete da dodate bilo šta od opreme i da doplatite, tako odabrano vozilo više nije na akciji, pa doplaćujete npr. 150€ za CarPlay, i još 2000€ jer ne uzimate akcijski model.

Zapetljali su sa tim paketima opreme k'o da su SBB ili MTS. :P

Link to comment
Share on other sites

Rekao bih da je tu veci problem od "grbavljenja" neznanje.

Nasi distributeri i/ili dileri su retko dovoljno potkovani i ne znaju uopste da optimalno konfigurisu pakete.

 

Ne znam kako drugacije objasniti gomilu BMW-a bez tempomata, sa polu-automatskim klimama i slicne nebuloze :roll:

Link to comment
Share on other sites

16 sati ranije, Delija said:

Nasi distributeri i/ili dileri su retko dovoljno potkovani i ne znaju uopste da optimalno konfigurisu pakete.

Ne znam kako drugacije objasniti gomilu BMW-a bez tempomata, sa polu-automatskim klimama i slicne nebuloze :roll:

Не знам дали је у Србији иста ситуација као и у Македонији, али дилери овде поручују аута са "стандардним" пакетима опреме како би добили што нижу акцизу, а тиме и што нижу крајну цену.

Рецимо, један од најпродаванијих модела Porsche-а је "голи Кајен" - како то дилери називају. Ништа металик, ништа посебна опрема (што је свакако тешко код Поршеа) све док пише Кајен позади.

Зато и могу се видети небулозе типа да врхунска модел линија код Пасата долази са халогеним фаровима.

Када сам ја поручивао своји ауто, опција адаптивног темпомата, називно €500 у ценовнику је одједном постала €2,000 зато што је ауто (тако конфигуриран) прескочио пар акцизних стопа. 

Link to comment
Share on other sites

19 sati ranije, lalelala said:

imao na Hondi dok sam bio u USA ....deluje cool ali u praksi nije jer smo više navikli da prčkamo po telefonu iako vozimo ....u Honda primeni telefon je skroz mrtav dok se vozi i koristi se samo displej automobila koji ima svoje vreme reagovanja , sporije nego na telefonu i svoj raspored na koji se treba privići ...

Generalno sretniji sam sa BT vezom i odvojenim sistemima u automobilu , znači posebna navigacija i ostalo.

Navigacija se kupuje odvojeno i to je dobro da bude nezavisno od telefona. Jedino u sta jos nisam siguran jeste kako rade internet servici kada se auto vozi recimo 130 ili 140 km/h ? Meni se desavalo kada vozim tom brzinom da ne mogu da razgovaram telefonom sa nekim bilo direktno ili preko BT sistema u kolima ...

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, perodeformero said:

Pričaš mobilnim telefonom tokom vožnje, direktno, bez handsfree pri brzini 130, 140 km/h? :unsure:

Ne, ja pricam preko BTa a moja zena preko telefona. Ali je rezultat cesto bio isti - dolazi do prekida komunikacije pri toj brzini.

Link to comment
Share on other sites

Meni car play u bilo kojoj iteraciji nikad nije bila opcija koja mi je bila prioriteta na autu (doduše nikad nisam kupio nov auto tako da nisam mogao da ga konfigurisem kako hoću), ali sam uvek birao auto sa premium sound opcijom (najbolji paket muzike). Kod Range Rover-a to je bio Harman Kardon Logic 7 HD. Sad na Lexusu imam Mark Levinson 17 speakers sistem i razlika je u odnosu na osnovni je ogromna. 

Link to comment
Share on other sites

Ovde je tema promena izvora zvuka u kolima a ne sound sistemi koji u njima postoje. To smo vec doziveli u proslosti kada su kasete nestale a umesto njih se pojavili CD playeri. Sada oni nestaju a pojavljuje se internet preko telefona kao glavni izvor zvuka.

Ali kada smo vec kod Mark Levinsona ... Skoro sam vozio Lexus RX450h sa Mark Levinson sistemom i bio prilicno razocaran zvukom. Moguce je da sound nije bio namesten kako treba jer auto nije bio moj, ali u svom autu imam taj Harman Kardon i on mi zvuci dosta bolje. Juce sam vozio Volvo sa Harman Kardon sistemom i to mi je sviralo isto odlicno. Kada uporedis tvoj sadasnji Mark Levinson sa Harman Kardonom iz prethodnog auta, kakvi su utisci ?

Link to comment
Share on other sites

55 minuta ranije, DejanM said:

Ovde je tema promena izvora zvuka u kolima a ne sound sistemi koji u njima postoje. To smo vec doziveli u proslosti kada su kasete nestale a umesto njih se pojavili CD playeri. Sada oni nestaju a pojavljuje se internet preko telefona kao glavni izvor zvuka.

Ali kada smo vec kod Mark Levinsona ... Skoro sam vozio Lexus RX450h sa Mark Levinson sistemom i bio prilicno razocaran zvukom. Moguce je da sound nije bio namesten kako treba jer auto nije bio moj, ali u svom autu imam taj Harman Kardon i on mi zvuci dosta bolje. Juce sam vozio Volvo sa Harman Kardon sistemom i to mi je sviralo isto odlicno. Kada uporedis tvoj sadasnji Mark Levinson sa Harman Kardonom iz prethodnog auta, kakvi su utisci ?

Imam taj Lexus RX450h, u odnosu na onaj HK iz autobiography-ja ovaj je, po meni, daleko bolji i ima više mogućnosti prilagođavanja željama slušalaca kao i naprednije opcije podešavanja BT izvora

Link to comment
Share on other sites

7 sati ranije, pollux said:

Imam taj Lexus RX450h, u odnosu na onaj HK iz autobiography-ja ovaj je, po meni, daleko bolji i ima više mogućnosti prilagođavanja željama slušalaca kao i naprednije opcije podešavanja BT izvora

Cestitke na autu. Taj Lexus je izuzetan auto.

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, DejanM said:
9 sati ranije, pollux said:

Imam taj Lexus RX450h, u odnosu na onaj HK iz autobiography-ja ovaj je, po meni, daleko bolji i ima više mogućnosti prilagođavanja željama slušalaca kao i naprednije opcije podešavanja BT izvora

Cestitke na autu. Taj Lexus je izuzetan auto

Hvala, stari model nije novi 2014 godiste.... 

Link to comment
Share on other sites

On 21.5.2019. at 14:35, Delija said:

Rekao bih da je tu veci problem od "grbavljenja" neznanje.

Nasi distributeri i/ili dileri su retko dovoljno potkovani i ne znaju uopste da optimalno konfigurisu pakete.

 

Ne znam kako drugacije objasniti gomilu BMW-a bez tempomata, sa polu-automatskim klimama i slicne nebuloze :roll:

Pre će biti da je to uvoz polovnjaka. Pogledaj malo nove automobile, bar po bgd. Skoro da nema nijednog sa početnom opremom. 

Inače, prezadovoljan sam korisnik Android auta. U telefonu imam hrvatski Bonbon pa imam i stalno Internet po celoj Evropi. 

Najviše volim kad mi predloži da prodjem kroz Čačak a ne da gubim vreme na onim semaforima

Link to comment
Share on other sites

Jok. Pricam o "novim" iliti kupljenim u Srbiji.

Nagledao sam se svega i svacega, a najvise u vreme dok sam "jurio" 328-icu.

Bilo je i primeraka sa 25k opreme, a bez tempomata :rolleyes:

U Nemackoj ni ne mozes da konfigurises 3-jku bez tempomata - deo je standardne opreme.

Link to comment
Share on other sites

13 sati ranije, pollux said:

Hvala, stari model nije novi 2014 godiste.... 

Mislim da sustinski nije velika razlika. Ja sam vozio ovaj najnoviji i to sa full opremom. Kao ni u jednom autu do sada, a vozio sam dobre primerke, imao sam osecaj da zapravo vozim neku vanzemaljsku letilicu a ne auto. I drugi auti u toj klasi su odlicno opremljeni i puni elektronike, ali ovaj Lexus je .. .cudo. Kada sam zavrsio voznju i ugasio motor, volan i sediste se pomerise tako da sam mogao lakse da izadjem iz kola. E, to me je definitivno oborilo sa nogu :D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...