Jump to content


Povezivanje risivera i ekvilajzera?


Recommended Posts

1 sat ranije, Body said:

Minidisc ukopčaj u bilo koji drugi ulaz svejednoje samo ne u gramofonski ako postoji a onda EQ poveži kako sam ti naveo pa ćeš videti da li radi.

Kako misliš da proveri kad na Tape Out/In ima priključen uređaj koji ne proizvodi zvuk?

Link to comment
Share on other sites

Sad pogledah slike oba uredjaja i cini se da nema nikakvih problema.Imas prikljucaka video in i out barem dva i jedan tape.Morao bi makar tape obavljati funkciju koja ti je potrebna za eq.Spajanje ide md na ekvilajzer tj. u ekvilajzer na tape monitor in i out, a ekvilajzer na tape in i out na risiveru.Nije nemoguce da taj tape monitor nema funkciju da "propusta" neki drugi signal kao sto je to obicaj?Isprobaj ovo, ako ne uspije skini sa neta uputstvo, mozda jednostavno ne moze.

Naravno, postoji mogucnost da md prikljucis i na video in i out.

Evo neko vrijeme na neka pojacala se napravi jedan ili dva ulaza analogna i jedan ili dva digitalna, i to je pojacalo.Da ne pricam o gramofonskom ulazu kad su ga vecina izbacila iz uredjaja radi stednje , a ne neke nazovi audio filozofije.

:wave2

Link to comment
Share on other sites

Ekvilajzer se povezuje na risivere i integrisana pojačala kao bilo koji kasetofon. Pošto je time potrošen tape ulaz, on se takođe nalazi i na ekvilajzeru, tako da se u tom slučaju kasetofon povezuje ne ekvilajzer. Može i minidisc da se poveže na ekvilajzer (REC IN) i čuće se kad uključiš TAPE na ekvilajzeru, ali je znatno bolje vezati ga direktno na risiver da se izbegnu dodatni negativni uticaji interkonekcijskih kablova i prekidača.

TAPE/MD  REC OUT na risiveru povežeš na LINE IN ekvilajzera. LINE OUT ekvilajzera povežeš na TAPE/MD REC IN risivera.

Minidisc povežeš na AUDIO IN bilo koji na risiveru, pa kad hoćeš da slušaš minidisc uključiš taj ulaz, 

Da bi ti radio ekvilajzer, na risiveru treba da bude uključen TAPE/MD ulaz, a na ekvilajzeru TAPE da bude isključen A EQUALIZATION da bude uključen.

Ako nećeš da koristiš ekvilajzer, isključiš TAPE/MD na risiveru ili EQUALIZATION na ekvilajzeru (bolje ovo prvo).

Lično ne podnosim ni ekvilajzere ni 1000 dugmića i funkcija, bez uvrede. :)

Probaj naravno da povežeš ekvilajzer kad je već tu, ali mislim da ćeš ga brzo zaboraviti jer on unosi dodatna izobličenja i šum, a najgore od svega je što obično tragično zamućuje zvuk, maskira detalje, više štete nego koristi. 

Postoji i opasnost pri upotrebi ekvilajzera, laudnesa i tonskih kontrola po pojačalo i zvučnike koja se odnosi na veliko izdizanje nekog opsega.  Kako te kontrole dižu uglavnom 10db ili više,opasnost od preopterećenje je velika. Kako je 10db tačno 10 puta više snage u tom opsegu, treba biti oprezan. Već i 3db je 2x više snage, 6db je 4x više snage. Recimo 3db izdizanje ćeš ti jedva i čuti na niskim frekvencijama, 3db izdizanje na srednjim i visokim će se čuti značajno.

PS

Ako sam negde pogrešio u opisu izvinjavam se unapred. :unsure:

Link to comment
Share on other sites

8 minuta ranije, Zexx said:

Nisi ništa pogrešio, nego propustio da pročitaš post u kome se pominje Tape Monitor...:rolleyes: Ne može da radi bez toga.

https://docs.sony.com/release/SEQ411.PDF

Nisam zagledao dataljno risiver, mislim silni dugmići su svuda okolo, ali ako ima TAPE/MD ulaz/izlaz  i neki selektor za taj ulaz, možda ga ne zovu baš TAPE MONITOR, ali valjda je to isto ako ima REC IN/OUT?

Link to comment
Share on other sites

Just now, Nixie said:

Nisam zagledao dataljno risiver, mislim silni dugmići su svuda okolo, ali ako ima TAPE/MD ulaz/izlaz  i neki selektor za taj ulaz, možda ga ne zovu baš TAPE MONITOR, ali valjda je to isto ako ima TAPE IN/OUT?

Nije isto, jer Tape Monitor ne čine samo dva para konektora, nego i odgovarajući prekidač, odnosno "tape loop" elektronika koja omogućava da se porede snimak i izvor preko zvučnika, odnosno u ovom slučaju, da se na "Tape In" ulazu dobije ekvalizovan signal sa bilo kog trenutno aktivnog ulaza. Jbt, mislio sam da smo ovo savladali još pre 30+ godina kad su kasetofoni i magnetofoni suvereno vladali...:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

25 minuta ranije, Zexx said:

Nije isto, jer Tape Monitor ne čine samo dva para konektora, nego i odgovarajući prekidač, odnosno "tape loop" elektronika koja omogućava da se porede snimak i izvor preko zvučnika, odnosno u ovom slučaju, da se na "Tape In" ulazu dobije ekvalizovan signal sa bilo kog trenutno aktivnog ulaza. Jbt, mislio sam da smo ovo savladali još pre 30+ godina kad su kasetofoni i magnetofoni suvereno vladali...:rolleyes:

Valjda znam šta je TAPE monitor, pravio sam pretpojačalo (svoje prvo) tamo neke 79, tad je tape mon bio obavezan kao i phono, što više nije slučaj. Tape monitor je u najjednostavnijem i najčešćem obliku jedan preklopni par kontakata iza selektora ulaza a ispred potenciometra kojim se bira da li je ulaz u pretpojačalo sa selektora ili kasetofona, a ima funkciju samo ako kasetofon ili trakaš ima tri glave. Koristi se za monitoring snimka na traci i upoređivanje sa originalom. Ja samo kažem da mi taj TAPE/MD liči na to pošto imai REC OUT/IN.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Nixie said:

Valjda znam šta je TAPE monitor, pravio sam pretpojačalo (svoje prvo) tamo neke 79, tad je tape mon bio obavezan kao i phono, što više nije slučaj. Tape monitor je u najjednostavnijem i najčešćem obliku jedan preklopni par kontakata iza selektora ulaza a ispred potenciometra kojim se bira da li je ulaz u pretpojačalo sa selektora ili kasetofona, a ima funkciju samo ako kasetofon ili trakaš ima tri glave. Koristi se za monitoring snimka na traci i upoređivanje sa originalom. Ja samo kažem da mi taj TAPE/MD liči na to pošto imai REC OUT/IN.

Osim što ima i izlaze za snimanje, TAPE/MD ulaz na ovom risiveru je praktično isti kao i svaki drugi, odnosno mora da bude aktivan da bi se čula reprodukcija sa uređaja koji je na njega priključen, što ga čini neupotrebljivim za priključenje ekvilajzera.

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, Nixie said:

ako ima TAPE/MD ulaz/izlaz  i neki selektor za taj ulaz, možda ga ne zovu baš TAPE MONITOR, ali valjda je to isto ako ima REC IN/OUT? 

Nema tape monitor, a nema ni rec out selektor, pa isti izvor koji se sluša šalje se i na rec out. Kada se odabere tape in za slušanje, na rec out ne ide ništa (ili možda ide tape in, ovisi o uređaju), a pošto ekvilajzer tako ne prima ništa, niti proizvodi zvuk - nema šta da se čuje.

Ekvilajzer se ipak može povezati "u nizu": izvor (osim gramofona) u EQ, pa EQ u bilo koji ulaz na risiveru (osim phono), time što je korisnik ograničen na samo jedan izvor (u ovom slučaju možda dva?). Moguća rešenja za priključivanje više izvora:

- selektor na ulazu u EQ

ili

- Y kablovi od svakog izvora, kod Srba poznato i kao "Od izvora dva putića", jedan u risiver, drugi u EQ, ukoliko se želi izbor između "dva zvuka", klot i ekvilizovani. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...