Jump to content


Историја, повест и слично


Filipescu

Recommended Posts

Evo malo domace istorije...

Koliko da znate u Kraljevini Jugoslaviji ucitelj ( nastavnik u skoli ) nije mogao izdrzavati porodicu od svoje plate.   Zivelo se na dug a onda kad nije bilo novca za placanje rata dolazili su zaplenjivaci.

Ko je pricao protiv kralja i vladajuce porodice mogao je zavrsiti u zatvoru ( vojnom licu, oficiru ovo se i desilo ).

Pa sad lepo pricajte o komunistima i americkom liberalnom kapitalizmu u zadnjih 30 godina.

Link to comment
Share on other sites

3 minuta ranije, ivanp said:

Ne znam ja sam hteo preko neke agencije čito papire, i tamo lepo piše da primaju do pedeset. Šta ja da kažem, ja sam preko šeset i to dosta. Tuga.

 

Ne znam. kaže da je bio najstariji u grupi. I samo on zaradio pare. Ostali, omladina . potrošili na pivo i taxi izgleda:D

Link to comment
Share on other sites

2 minuta ranije, ivanp said:

Ne znam ja sam hteo preko neke agencije čito papire, i tamo lepo piše da primaju do pedeset. Šta ja da kažem, ja sam preko šeset i to dosta. Tuga.

Čuo sam neke priče iz prve ruke. U glavnom se svodi na ovo

https://jugmedia.rs/posao-u-slovackoj-prevare-lazi-ispovest-leskovcanina-koji-je-preziveo-pakao-prvi-deo-video/

 

mada ovde je dosta toga i objašnjeno

 

 

Link to comment
Share on other sites

2 minuta ranije, Krca44 said:

Evo malo domace istorije...

Koliko da znate u Kraljevini Jugoslaviji ucitelj ( nastavnik u skoli ) nije mogao izdrzavati porodicu od svoje plate.   Zivelo se na dug a onda kad nije bilo novca za placanje rata dolazili su zaplenjivaci.

Ko je pricao protiv kralja i vladajuce porodice mogao je zavrsiti u zatvoru ( vojnom licu, oficiru ovo se i desilo ).

Pa sad lepo pricajte o komunistima i americkom liberalnom kapitalizmu u zadnjih 30 godina.

Komunisti samo opismenili državu, naterali i žensku decu u škoju, dali ženama pravo glasa, elektrifikovali zemlju, uveli besplatno školstvo i zdravstvo...

Užas

Link to comment
Share on other sites

2 minuta ranije, vladat1 said:

Čuo sam neke priče iz prve ruke. U glavnom se svodi na ovo

https://jugmedia.rs/posao-u-slovackoj-prevare-lazi-ispovest-leskovcanina-koji-je-preziveo-pakao-prvi-deo-video/

 

mada ovde je dosta toga i objašnjeno

 

 

Pa ima prevarantskih agencija ali sve manje. Dodju prevareni, koji nemaju ništa pa nemaju ništa ni da izgube, u agenciju i isprave im ledja.

Uglavnom jeste najvažnije da nadješ dobru agenciju.

Drugo najvažnije je da ispuniš normu. Onda ide puna plata i bonus i ima zarade.

Link to comment
Share on other sites

15 minuta ranije, ivanp said:

Ne znam ja sam hteo preko neke agencije čito papire, i tamo lepo piše da primaju do pedeset. Šta ja da kažem, ja sam preko šeset i to dosta. Tuga.

Nema obogaćivanja za tri meseca.

Ko ovde nema nikakav posao onda se isplati da ode.

Link to comment
Share on other sites

9 minuta ranije, siroma said:

Komunisti samo opismenili državu, naterali i žensku decu u škoju, dali ženama pravo glasa, elektrifikovali zemlju, uveli besplatno školstvo i zdravstvo...

Užas

Bilo je toga i van Užasa :D

Link to comment
Share on other sites

Краљевина Југославија је, упркос свим изазовима, била једна озбиљна држава са изграђеним институцијама које су добро функционисале у Европи у којој је бујао фашизам, нацизам, комунизам и разноразне диктатуре. Имала је велики економски и индустријски раст, упркос Великој светској кризи 30-их година. За разлику од СФРЈ, која се сама распала након десет година од смрти диктатора који ју је основао, Краљевину су морале да сруше 28 немачких дивизија и око 300 авиона нападајући са свих страна, осим из Грчке, грађански рат у време окупације, најбруталнији геноцид над Србима, енглеска издаја, улазак Црвене армије итд.

Пре 1941. године, наша земља је имала на пример чак 11 фабрика авиона и више од 100 фабрика са по преко 10.000 запослених радника.

Обичан сеоски учитељ је рецимо могао са својом једном месечном платом да одседне у неком добром београдском хотелу и да од те плате живи у хотелу скоро читава два месеца. Колико дана можете данас да проведете у неком добром београдском хотелу од једне месечне плате?

Технологија је била у огромном повоју. Ово што видите на слици је званично представништво холандске компаније ”PHILIPS” на београдском сајму из 1938. године. Тада на Западу бесни велика економска криза, коју је наша Краљевина успешно заобишла. На слици се уочава реклама једног од најранијих јавних телевизијских преноса, који је реализован управо у Београду.

http://www.novosti.rs/vesti/beograd.74.html:460132-Beogradske-price-Prvi-TV-ekran-zasvetleo-1938-godine

s.jpg

Link to comment
Share on other sites

Grešite što se tiče uže Srbije.  Živelo se i radilo vrlo dobro. Bilo je mesta sa skoro stopostotnom zapošljenošću, proizvodnja prodata u inostranstvu i pre nego je proizvedena po unapred dogovorenim cenama, kao i sa visokom tehnologijom. 

Ono što je bila blagodet je slobodno i veliko tržište radne snage, dolazili su ljudi iz svih krajeva Jugoslavije. To mešanje kultura je na poseban način doprinosilo kulturnom razvoju. Izložbe, koncerti, projekcije sve je bilo uvek maksimalno posećeno.

Ono što nije valjalo u tom Titovom sistemu je raskid sa tradicijom. Evolucija ipak bolje pokaže ko je za nešto sposobniji od revolucije. Mislim da je bilo potrebno mnogo više pragmatizma i još tada napraviti neku vrstu pomirenja. Nažalost radilo se po planovima kominterne i tu je srbima bila zapečaćena sudbina, još 1928.

Smatram da je velika mudrost objediniti plemena i forsirati ono što ih povezuje, napraviti jedno veliko tržište bez granica, jedan jezik i na kraju jednu naciju. Velika je i lepa ideja Jugoslavije, još veća Balkanske konfederacije.

Na kraju krajeva iz uže Srbije je stigla sloboda, ako se sećate šta to beše. 

Treba istaći jednu veoma važnu činjenicu: dok su sve države u evropi imale kraljeve i careve germanskog porekla, samo je Srbija imala autohtone loze i to dve - Karađorđeviće i Obrenoviće. 

Velika je mudrost bila u naših predaka, odmah je bio prepoznat značaj obrazovanja, prosvetiteljstva. I pre oslobađanja od turaka. Recimo Dositej je doneo krompir u Srbiju kako narod ne bi pocrkao od gladi. Pre toga krompir se gajio kao cveće, za ukras.

Obrenovići su veoma uzdigli Srbiju. Najpre Knez Miloš. Za vreme njegovo se prvi put posle nekoliko stotina godina čulo zvono u Srpskoj crkvi. Ljudi su dolazili iz svih krajeva Srbije u Kragujevac samo da bi čuli zvona kako zvone. Izgradio je preko 250 crkava širom Srbije. Podigao je dekretom i nekoliko varoši from the ground up. Što bi danas rekli - greenfield investicija. Jedna od njih je i ona maloprespomenuta. Dovodio je arhitekte iz Češke kako bi projektovali ulice i zgrade. Pravio je i železničke stanice iako pruge još uvek nije bilo, ali su projektom planirane. Za vreme Kneza Mihajla je nestao i poslednji znak turske vladavine. Napravljena je veoma snažna vojska, kadar školovan širom Evrope. Ista ona vojska koja će ratovati 1878, 1912, 1913, 1914-1918.  Otvarane su gimnazije, visoke škole... Ta i takva Srbija je bila nedosanjani san svih okolnih naroda - slobodna. Proterala turke, pobedila bugare, nemce i austrougare. Nažalost platila i previsoku cenu - 60% muškog stanovništva ili 25% ukupnog stanovništva je bilo mrtvo ili onesposobljeno.

1878. velike sile nisu dozvolile pripajanje Srba iz BiH matici, posle ustanka u Hercegovini.

1918. Srbija i Crna Gora utapaju svoju državnost u SHS odnosno Jugoslaviju. Da, Srpski vojnik je morao još 4 godine posle I svetskog rata da čuva granice u Dalmaciji i Sloveniji kako ih Italijani ne bi oteli.

Tog kralja koji je ujedinio te narode ubijaju ustaše i vmro uz pomoć Italije i Nemačke.

Šta god mislili o Srbiji ili Jugoslaviji jedno je nepobitno - bez nje ne bi postojalo ni Slovenije, ni Hrvatske, ni BiH, ni Makedonije. Pogledajte primer Makedonije - danas postoji samo ono što je bilo pod Srbijom odnosno Jugoslavijom. U Albaniji - makedonije i makedonaca nema, u Grčkoj nema, u Bugarskoj nema. Slično sa Slovencima u Italiji i Austriji.

Na kraju zapitajmo se, do pre nekih 30 godina među nama nisu postojale granice, razumeli smo se dobro, bili smo slobodni i držali sudbine u svojim rukama. U to isto vreme u Evropi su postojale granice. Danas smo omeđeni, forsira se mržnja, tržišta nikakva, nudimo samo najjeftiniju radnu snagu i sirovine. Narod sa ovih prostora ne da beži nego se evakuiše. Mislim da su naši stari bili mnogo pametniji od nas. I da, Evropa je bez granica.

Link to comment
Share on other sites

7 sati ranije, ivanp said:

:DE Bujo ima te razapnu fundamentalisti za ono o religiji. A i ostalo si u pravu. E sad kad bi ovdi razglabo zašto sam (sve) autošovinista, bilo bi ko Rat i mir u dva toma, a možda bi bio i banovan.

Ma, ja nisam (auto) šovinista, Ne mogu da volim nacije, mogu samo da volim (pojedinačne) ljude. Meni je to dosta, ponekad i previše jer ima puno ljudi.

A one što se lože na grupe i nacije, njih smatram budalama i nemam ni mrvicu  poštovanja za takve, samo nezainteresovani prezir.

Link to comment
Share on other sites

  • Ljuba locked this topic
Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...