Jump to content


Artefakti u zvuku FM stanica


Recommended Posts

Pitanje za slušaoce Radio Beograda 1 (95,30) i 2 (97,60): da li ste primetili da se ponekad zvuk pesme načas uspori, kao da je neko na trenutak prikočio ploču na gramofonu? Ja ovo čujem bar jednom dnevno, valjda zato što dosta slušam radio i taj "cim", da ga tako nazovem, traje oko pola sekunde. Po pravilu se javlja na muzici. Nisam ga nikada primetio u govoru, mada ga možda ima ali ga je teže zapaziti.

Drugo što sam zapazio je da se odjednom preko jedne od ove dve stanice umeša neka treća i to traje po nekoliko sekundi. Ovo se zaista retko desi.

Siguran sam da mi je sluh u redu, samo još da proverim da li je sve u redu i sa Radio Beogradom pre nego što posumnjam u svoj radio.

 

Link to comment
Share on other sites

Ja slušam obe stanice i nisam to primetio. Međutim, ja slušam preko analognog signala u kablovskoj i obe stanice u prebačene na druge frekvence u kablu. Ali ako je uzrok na izvoru (studio) morao bi da se čuje i na drugim frekvencama.

Link to comment
Share on other sites

9 sati ranije, Willi Studer said:

Pitanje za slušaoce Radio Beograda 1 (95,30) i 2 (97,60): da li ste primetili da se ponekad zvuk pesme načas uspori, kao da je neko na trenutak prikočio ploču na gramofonu? Ja ovo čujem bar jednom dnevno, valjda zato što dosta slušam radio i taj "cim", da ga tako nazovem, traje oko pola sekunde. Po pravilu se javlja na muzici. Nisam ga nikada primetio u govoru, mada ga možda ima ali ga je teže zapaziti.

Drugo što sam zapazio je da se odjednom preko jedne od ove dve stanice umeša neka treća i to traje po nekoliko sekundi. Ovo se zaista retko desi.

Siguran sam da mi je sluh u redu, samo još da proverim da li je sve u redu i sa Radio Beogradom pre nego što posumnjam u svoj radio.

 

Meni se to mešanje druge stanice na nekoliko sekundi ponekad čuje u kolima, što je doduše i jedino mesto gde slušam FM radio, pa druga iskustva nemam... Mislim da uzrok mogu da budu oni FM predajnici koji se zabodu umesto upaljača, jer to mešanje nikad nisam čuo u vožnji, nego isključivo dok stojim na semaforu ili u nekoj gužvi.

Link to comment
Share on other sites

4 sati ranije, Ružić Slavoljub said:

Ja te ništa ne razumem.

U kablovskoj distribuciji frekvencije Radio BG 1 i 2 u etru konvertuju se u neke druge frekvencije i tako se ditribuiraju kablom (manji gubici). To bi onda značilo da ako je to problem zbog nečeg vezanog za radiodizuzijskom emitovanje na frekvencijama koje je Wili napisao, ja to i ne mogu da čujem.

Link to comment
Share on other sites

3 minuta ranije, Borko said:

U kablovskoj distribuciji frekvencije Radio BG 1 i 2 u etru konvertuju se u neke druge frekvencije i tako se ditribuiraju kablom (manji gubici). To bi onda značilo da ako je to problem zbog nečeg vezanog za radiodizuzijskom emitovanje na frekvencijama koje je Wili napisao, ja to i ne mogu da čujem.

Ok. Sad kapiram.

Link to comment
Share on other sites

Radio u kolima sam prebacuje frekvenciju na najjači signal, ako stanica ima više frekvencija. To nam omogućuje da slušamo istu stanicu od Beograda do Brodareva. Ali kad se prebaci na drugu frekvenciju drugo je i kašnjenje, jer je sledeći repetitor dalje, a verovatno i sama retransmisija unosi svoje kašnjenje. Zato i čujemo to "preskakanje". U kućnim uslovima može da se javi ako je signal sa dva predajnika slične jačine, nekad prelomi jedan nekad drugi. Mislim da je to deo RDS standarda, pitanje je da li može da se isključi na konkretnom FM prijemniku.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...