Jump to content


Network and Cables - razdvojeno iz teme : Amphenol činčevi


Toza

Recommended Posts

2 sati ranije, Majda said:

2. Napraviti galvansku izolaciju (bitno je naneki nacin odvojiti interni sistem od ostatka instalacije)

3. ubaciti neki redriver ili repeater IC (ovo je vazno zbog onoga sto se smatra signa lntegritetom, protokoli se bave "integritetom" podataka a ne signala. Vec postoje gotovi uredjaji, koji sadrze i konektor i galvnasju izolaciju i redriver/repeater i mogu se ugraditi u zidni konektor. Takodje su jeftini)

....

neki linkovi za ove elemente posebno da bi se videlo o cemu se radi i kojih su dimenzija.

http://www.rj45transformer.com/sale-447812-poe-rj45-connector-with-internal-isolation-transformer-module-for-industrial-application.html

https://eu.mouser.com/new/halo-electronics/halo-10-100base-tx-transformers/

 Ovo su 100Mbit/s elementi. :)

 Ne radim L1, ali sam prilicno siguran da je @Zexx u pravu - ovo mora da ima na svakom portu u switch-u, da nema imali bi groud loop po celoj zgradi... ;) Na zidu samo treba sto bolja mikroiuticnica i to je sve.

 https://www.telegaertner.com/en/info/highlights/amj-modul-k/

 Mislim da su ovi oko 1500 dinara, sa PDV-om, ako hocete zidnu uticnicu (ja sam hteo ;) ). Patch panel je dvadesetak hiljada, ovako nesto:

https://www.telegaertner.com/en/info/catalogue/datavoice/?IdTreeGroup=3000203328&IdProduct=14272

 Ali to je jedan za 24 porta na drugom kraju. Onda izmedju ide wall kabl (pun presek), i kratky fly patchevi i to je to. Ja sam to radio kad sam se useljavao u nov stan, provukli mi kroz creva mrezu... ;) Kome je ultra bitan kvalitet uradi atest na Cat6A/500MHz, pozove se neko ko ima dobar Fluke merac, pa se sve sto ne valja popravi - i onda si miran.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 95
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

3 hours ago, Zexx said:

Ethernet transformatori su deo standarda, ne postoji mrežni adapter bez transformatora na sebi.

in nomine Patris et Filii et Spiritus Sancti

(Tako bi trebalo da bude jesu preporuceni deo standarda, ali najverovatnije nije 100% sigurno da ih bas svi uredjaji imaju. Za ocekivati je da poznatije firme tih uredjaja ugradjuju i taj sklop? Najbolje je konsuktovati specifikaciju uredjaja? Mislim na trzistu ima mnogo i posebnih uredjaja i elemenata, pa cak i konektora koji u sebi imaju taj sklop, akosvi uredjaji to imaju malo mi je cudna tolika ponuda...)

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, nkrgovic said:

ovo mora da ima na svakom portu u switch-u, da nema imali bi groud loop po celoj zgradi...

Da Ali da li je to tako?

BTW

Zavisi sta se koristi, klasican racunar, ili laptop. Ako se koristi lap top onda cak i da ne postoji pravilana izolacija nece imati ground loop (zbog drugacijeg napajanja i punjaca baterije). Tek kada se prikljuce dodatni uredjaji kojima je kuciste komunikacionog kabla uzelmljeno docice eventualno do ground loopa. Pri upotrebi klasicnog desktop racunara ako nema pravilne izolacije dolazi do ground loopa posto je sasija uzemljena kao i kucista konektora koji su isto uzmljeni...;)

Pa eto ti konektori sa linka su odlicni a mislim da nisu skupi. To je otprilike nesto oko 10% cene striming servisa

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Majda said:

Da Ali da li je to tako?

BTW

Zavisi sta se koristi, klasican racunar, ili laptop. Ako se koristi lap top onda cak i da ne postoji pravilana izolacija nece imati ground loop (zbog drugacijeg napajanja i punjaca baterije). Tek kada se prikljuce dodatni uredjaji kojima je kuciste komunikacionog kabla uzelmljeno docice eventualno do ground loopa. Pri upotrebi klasicnog desktop racunara ako nema pravilne izolacije dolazi do ground loopa posto je sasija uzemljena kao i kucista konektora koji su isto uzmljeni...;)

Pa eto ti konektori sa linka su odlicni a mislim da nisu skupi. To je otprilike nesto oko 10% cene striming servisa

Da ponovimo još jednom ako nije bilo dovoljno jasno - Ethernet transformatori NISU opcioni, nego obavezni:

https://www.eenewsembedded.com/blog/5-things-you-need-know-when-selecting-ethernet-magnetics

Link to comment
Share on other sites

 Da, ja sam ovo isto spomenuo. Fluke DTX 1800, imao sam mrezu merenu ovime, sve sto ne prodje se radi ponovo. Ne vidim problem, ovo nije nesto sto je iko od nas koji radimo ista sa mrezama rekao da ne valja - mi ovo radimo redovno. (Tj. trazimo od installera da rade) :)BTW, ovo je mator Fluke. I dalje odlican, ali mator.

 I da, ako kabl ne prodje ovaj test, on je, po meni, neadekvatan. Ako kupis npr. Telegartner, ili Panduit Patch kabl, koji je Cat6A, i ne prodje ti ovo, odes lepo i vratis ga, trazis nov. To je sasvim normalno. :) Svaki patch na kome pise Cat6A mora ovo da prodje - to je ono sto "Cat6A kabl" zapravo znaci. :D

P.S. Ovo je Cat6, sertifikovan na 250MHz, lepo se vidi, cak je jedan par malo ispod standarda. Cat6A mora da prodje na 500MHz. :D

 

 

Link to comment
Share on other sites

Moj patch je custom za I2S vezu EVO HiFace i EVO dac, praktično 2 RJ45 konektora dužine (kabal je minimalne dužine i 2 RJ45 konektora se praktično dodiruju) - najkraća moguća veza, pa za CAT6a nije bilo potrebe.

Realno, ne znam ni da li je bilo izvodljivo ovu custom varijantu izvesti za CAT6a?

Probao sam razne patch iz Netiksa (sertifikovane za CAT6 i 6A) cak sam probao i Furutech LAN7, nijedan nije bio tako dobar - zbog ove ultra kratke "dužine". 

Imam i svoju DIY varijantu, praktično kloniran ovaj Drakin

 http://www.netiks.rs/sftp-kabl-kat-8-multimedia-1500mhz-bez-halogena

tako što su povađeni njegovi provodnici (parice) i istim korakom upletene nove parice od čistog solidcore srebra, upotrebljena al.folija takođe preslikan korak i shield od originalnog kabla, instalirani Telegartner masivni konektori, kabal dužine oko 20cm, ali za ovu upotrebu kod mene presudno izgleda što kraće. :)

Edited by ab
Link to comment
Share on other sites

 Taj I2S nije mrezni kabl, tako da ti niko ovde ne moze odgovoriti sta taj kabl treba da ima da bi radio kako treba... :) 

 Za mrezu, ako ti neko proda Cat6A on mora da radi jednako dobro kao taj Blue Jean koji si okacio. Ja kad sam radio atest mreze mi smo merili, kao taj patch, ceo run od rack-a do mesta gde stoji comp, tako sto je u rack-u bio jedan uredjaj, na patch-u, a drugi na drugom patchu - i pri tom smo te peceve cimali, vrteli, smarali - sve dok se radilo merenje, bas da bi bili sigurni da nece da popusti kontakt, ili da nije nesto sto ce sutra da otkaze. I tako svaku uticnicu. :)

 

Link to comment
Share on other sites

Izgleda sam uboo to što treba, praktično prvi put slušam domete ovih kockica...i to odlično radi. Mnogo mazohizma za stići do toga - napajanje, USB, I2S, coax BNC, nije baš plug&play.

P.S. Vaše testiranje mreže nikako dozvoliti za gledanje naručiocu posla :)

Link to comment
Share on other sites

 Ja sam bio narucioc posla :)

 Ja ne radim to, instalater to radi, a ja sam bio onaj sto treba da zivi sa tim. :D Moj deo je bio layer 2 i navise, za kabliranje smo uzeli instalatera koji je imao pristup i opremi za atest. (Taj Fluke je jezivo skup). Ulazili smo u nov prostor i hteli da budemo mirni jedno 5 godina, pa smo trazili da se instalacije odrade kako treba, da znamo da smo tih 5 godina mirni. :)

Link to comment
Share on other sites

10 sati ranije, ab said:

Izgleda sam uboo to što treba, praktično prvi put slušam domete ovih kockica...i to odlično radi. Mnogo mazohizma za stići do toga - napajanje, USB, I2S, coax BNC, nije baš plug&play.

P.S. Vaše testiranje mreže nikako dozvoliti za gledanje naručiocu posla :)

Te kockice super rade, ali baš mora da im se ugodi, skoro pa mazohizam.

i2S kabl što bolji i što kraći, moj bio 30cm, CAT7, fabrički. Kraći nije bio da se kupi, a i problem bi bilo saviti ga kako treba.

Link to comment
Share on other sites

To mu je što mu je, nema kraće i nema više savijanja, kockice su sada u "vozić" položaju. RJ45 konektori su takođe njihova izrada (made in USA), razmišljam se samo da im napravim aluminijumski oklop po meri.

P.S. to što je fabrički (koja fabrika?) ne mora da znači da je prošao test.

Link to comment
Share on other sites

9 sati ranije, ab said:

To mu je što mu je, nema kraće i nema više savijanja, kockice su sada u "vozić" položaju. RJ45 konektori su takođe njihova izrada (made in USA), razmišljam se samo da im napravim aluminijumski oklop po meri.

P.S. to što je fabrički (koja fabrika?) ne mora da znači da je prošao test.

 Mora. :) Tj. ne mora, ali mora da znaci da MOZE da prodje test, tj. ako ga kupis i on ne prodje test ti ga vracas i trazis nov kabl.

 Nije to hobi primena, ako ti platis Cat6A i on nije Cat6A ti imas problem. Najnormalnije je da ga vratis i trazis nov, jer ti posao trpi drugacije.

Link to comment
Share on other sites

^ samo sam hteo nagovestiti da u moru kineskih, a još gore često i "audiophilskih" kablova mnogi nisu za prići sertifikaciji, pa je često slučaj da se određeni kabal vrlih osobina poredi sa nekim koji ni ne ispunjava svoj(e) osnovni zadatak.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...