Jump to content


Network and Cables - razdvojeno iz teme : Amphenol činčevi


Toza

Recommended Posts

2 sati ranije, lalelala said:

Moj slučaj izgleda ovako:

Kontam da je kod mene Aries Mini , koji je u stvari računar sa dosta rama (2GB ) i malim SSD diskom od 4GB baferuje dobar deo numere pre nego što je pusti na DAC i da je to razlog manje osetljivosti na dolazne kablove .

Slucaj u baferu izgleda  ovako

Napunjen je onim sto je proslo kroz i oko lan kabla.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 95
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

1 sat ranije, lalelala said:

za integritet toga  što je stiglo se brinu mrežni protokoli ... 

Prvi deo price

Kada mrezni protokoli  nauce  da razlikuju lan konektore,provodnike, dijelektrik

i jos nauce da koriguju timing error u digitalnom signalu pre daca a koji je nastao zbog fizickih osobina lan kabla,

e tada cemo moci da povezemo i metalnom vesalicom sa hemiskog ciscenja :D

PS

Pricamo o zvuku a ne textu za stampac

Link to comment
Share on other sites

4 sati ranije, lalelala said:

Probao sam i sa bežičnom mrežom od laptopa do routera i to vrlo često radi ali kad se poveća broj aktivnih korisnika kod kuće počne da štuca .... skoro svi telefoni i taj N76 stari laptop rade na 2.4 GHz pa je u tom delu malo veća gužva.

Na ovo može da utiče više stvari. Da se ne raspišem mnogo, problem bi u mnogome mogao da reši neki MikroTik Wireless, Access Point i da zaokruži kućni Wi Fi. To je baš kvalitetno rešenje, i ne baš jeftino. Kao dosta jeftinju zamenu, veoma pristojnu, predlažem Xiaomi WiFi Router 3G. Bolji je mnogo od naslednika, četvorke. Planiram ga za sebe.

"● Stable and reliable: MT7621A processor, 128MB SLC Nand Flash ROM, 256MB DDR3-1200.
● The latest 802.11ac WiFi standard: get 3x faster access and more reliable streaming for your home computers and mobile devices.
● Simultaneous dual band networks, 2.4GHz ( 300Mbps ) and 5GHz ( 867Mbps ).
● Four external antennas for faster wireless performance at greater distances.
● Manage your network settings easily with the Xiaomi Mi WiFi APP".

 

Tamo gde se većna nas u glavnom ne slaže, je u tome šta više volimo. Ja recimo više volim žičanu vezu, i zato sam išao na bolje kablove i kvalitetniji  gigabajtni switch. Nije me mrzelo da provlačim kablove svuda po kući :D Moja žena vrišti od toga, za to moram za njen lap top, ćerkicin i njen mobilni, da nabavim neki dual band. Zato su mi i predložili ovaj Xiaomi.

 

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, zoranzu said:

Prvi deo price

Kada mrezni protokoli  nauce  da razlikuju lan konektore,provodnike, dijelektrik

i jos nauce da koriguju timing error u digitalnom signalu pre daca (*) a koji je nastao zbog fizickih osobina lan kabla,

e tada cemo moci da povezemo i metalnom vesalicom sa hemiskog ciscenja :D

PS

Pricamo o zvuku a ne textu za stampac

Ne bih da offujemo previše ...

TCP/IP je iznad fizičkog nivoa i njega baš nikako ne interesuju provodnici , konektori i dielektrici ...

Neke stvari koje si naveo su na dušu USB (*) kabela i to priznajem da ima uticaja. Čak sam se uverio svojim ušima koliko to može biti čujno.

Moglo bi se reći da Roon i Aries prenose muzički fajl iscepkan na deliće  i svaki delić prodje provere pre nego što se ubaci u izlazni bafer na Ariesu. Ako nešto ne valja traži se ponovljeno slanje. Kad Aries sve to lepo poredja kako treba dalje je stvar na USB kabelu. Dakle LAN kablovi u ovoj priči ne mogu imati previše značaja . U nekoj drugoj možda mogu.

Link to comment
Share on other sites

21 sati ranije, lalelala said:

Ne bih da offujemo previše ...

TCP/IP je iznad fizičkog nivoa i njega baš nikako ne interesuju provodnici , konektori i dielektrici ...

 Vecina streaming protokola koristi UDP koji nema retransmission. Da se strimer kaci na file share i radi TCP, ne bi kabl imao nikakav uticaj, sve dok je softverski streamer uradjen dobro uz neki buffer. Ovako, kad ide UDP streaming, svakave gluposti mogu da smetaju :(

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, nkrgovic said:

 Vecina streaming protokola koristi UDP koji nema retransmission. Da se strimer kaci na file share i radi TCP, ne bi kabl imao nikakav uticaj, sve dok je softverski streamer uradjen dobro uz neki buffer. Ovako, kad ide UDP streaming, svakave gluposti mogu da smetaju :(

uopšteno si u pravu ali specifično u ovom slučaju gledajući baš ROON  nisi ....ROON ne koristi  UDP protokol .

 

kopirao sam ispis sa mog ekrana :

C:\Users\Lale>netstat -p udp

Active Connections

  Proto  Local Address          Foreign Address        State

Kao što vidiš nema ni jedne veze sa UDP protokolom aktivne u tom trenutku ...

A kad to isto uradimo za TCP dobijem sledeće :

C:\Users\Lale>netstat -p tcp

Active Connections

  Proto  Local Address          Foreign Address        State
  
  TCP    127.0.0.1:54954        Asus_N76:54953         ESTABLISHED
  TCP    127.0.0.1:54955        Asus_N76:54956         ESTABLISHED
  TCP    127.0.0.1:54956        Asus_N76:54955         ESTABLISHED
  TCP    127.0.0.1:54958        Asus_N76:54959         ESTABLISHED
  TCP    127.0.0.1:54959        Asus_N76:54958         ESTABLISHED
  TCP    127.0.0.1:54960        Asus_N76:54961         ESTABLISHED
  TCP    127.0.0.1:54961        Asus_N76:54960         ESTABLISHED
  TCP    192.168.1.17:54813     40.67.254.36:https     ESTABLISHED
  TCP    192.168.1.17:54822     DE-HAM-PLS-R001:http   ESTABLISHED
  TCP    192.168.1.17:54823     DE-HAM-PLS-R001:http   ESTABLISHED
  TCP    192.168.1.17:54903 AURAL-T35AWS4P:36543   ESTABLISHED
(ovo je Auralic Aries Mini)
  TCP    192.168.1.17:54924     31:https               TIME_WAIT
  TCP    192.168.1.17:54949     195.252.107.182:9250   ESTABLISHED
  TCP    192.168.1.17:54950     AURAL-T35AWS4P:55797   ESTABLISHED
  TCP    192.168.1.17:54963     ec2-52-0-253-121:4244  ESTABLISHED
  TCP    192.168.1.17:54976     51:https               TIME_WAIT
  TCP    192.168.1.17:55008     wa-in-f125:5222        ESTABLISHED
  TCP    192.168.1.17:55009     prg03s05-in-f10:https  CLOSE_WAIT
  TCP    192.168.1.17:55012     prg03s05-in-f10:https  CLOSE_WAIT
  TCP    192.168.1.17:55034     prg03s05-in-f10:https  CLOSE_WAIT
  TCP    192.168.1.17:55035     104.18.24.243:http     ESTABLISHED
  TCP    192.168.1.17:55045     40.101.4.18:https      ESTABLISHED
  TCP    192.168.1.17:55062     ec2-52-51-217-129:https  ESTABLISHED
  TCP    192.168.1.17:55072     prg03s06-in-f237:https  TIME_WAIT
  TCP    192.168.1.17:55073     prg03s05-in-f14:https  TIME_WAIT
  TCP    192.168.1.17:55075     fra02-005:http         ESTABLISHED
  TCP    192.168.1.17:55077     prg03s05-in-f10:https  ESTABLISHED
  TCP    192.168.1.17:55092     37:9200                TIME_WAIT
  TCP    192.168.1.17:55094     37:9200                TIME_WAIT
  TCP    192.168.1.17:55096     37:9200                TIME_WAIT
  TCP    192.168.1.17:55101     a104-103-72-123:http   ESTABLISHED
  TCP    192.168.1.17:55105     37:9200                TIME_WAIT
  TCP    192.168.1.17:55108     37:9200                TIME_WAIT
  TCP    192.168.1.17:55110     31:https               ESTABLISHED
  TCP    192.168.1.17:55111     37:9200                ESTABLISHED

 Dakle sve je pod kontrolom TCP/IP-a i svaki pristojan kabel će da radi dobro ...

dok sam ovo radio išla je Radio NOSTALGIJA  ... 

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, nkrgovic said:

 Kudos za Roon - sad mi ima smisla zasto ljudi misle da je sjajan. Neko je implementirao svoj protokol, ali je bar upotrebio malo mozga.... :) melikes .

:cheers

znaju ljudi , samo dodsta traže  .... mada, daš za software malo više a onda  možeš i da štediš na kablovima !

Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, lalelala said:

Dakle sve je pod kontrolom TCP/IP-a i svaki pristojan kabel će da radi dobro ...

Kabl je izmedju sklopova koji su Driver, na strani uredjaja koji odasilje nesto i receicver uredjaj koji prima to isto. Ti    sklopovi, njihovo setovanje, PCB ruting i ostalo primarno odredjuju ono sto se desava u samoj vezi transmisije. Kao i kod vecine veza tog tipa...

Ali korisitit kvalitetniji kabl ima smisla ako niste drugo onda zbog boljih konektora, boljih materijala fizicke veze i generalno zbog solidnijih mehanickih osobina. Samo u slucaju kada su i konektori na driveru i receiveru istog ili boljeg kvaliteta...

Cesto se vidja da se koriste skupi kablovi a konektori kao i sklopovi nakoje su povezani ti konektori su losi.

Za lan kabl umesto standardnog tipa mize se upotrebiti i firewire kabl. Mislim da isto ima 4 para twisted zica unutra, sa tim sto ima izolacije za svaki par ponaosob + izolaciju celokupnog kabla. Za konektore za LAN mogu da preporucim sasijske i nihove komplementarne kablovske firme Neutrik. Sasijski su inkororirani u XLR fizicki standard tako da su malo veci.

Google neutrik LAN images. Kao tenk su i tu nema mrdanja... :)

Ima sigurno i drugih i boljih i skupljih, medjutim ja mislim da je u toku neki prelazak na Thunderbolt standard i pitanje je vremena kada ce svi tipovi veza da budu kompatibilni sa Thuderboltom. Vec duze vreme koristim Thunderbolt/Firewire800 vezu, a kao novi standard je i Thundebolt/USB-c. Svaki kabl u sebi ima pripadajuci redriver i re-receiver, veze su duplex tipa ima i vise parova veza nego sto je potrebno. A postoje i verzije kablova koje su true optics, tako da je i galvanska izolacija totalna. Mislim na ovo

https://www.corning.com/optical-cables-by-corning/worldwide/en/products/thunderbolt-optical-cables.html

(Ovaj originalni "kabl" sa linka duzine 5m je 250eu na amazonu. To je smesno u odnosu na bilo koji audiofilski kabl... Ovakve kablove ce neko da porucuje od ovih nemaca u duzini od 1-1.5m rebrendirace ih i prodavace ih za 1Keu uskoro)

Link to comment
Share on other sites

Nisam ni spomenuo TCP/IP... Nego kablove o kojima je i bilo reci.

Izvinjavam se sto sam quatvao Vasu recenicu, (mogao sam i neke druge koje su govorile o kablovima) i dao konkretne primere za kvalitetne LAN konektore na osnovu iskustva, kao i predlog za kabl za LAN konektor.

Link to comment
Share on other sites

14 minuta ranije, Majda said:

Nisam ni spomenuo TCP/IP... Nego kablove o kojima je i bilo reci.

Izvinjavam se sto sam quatvao Vasu recenicu, (mogao sam i neke druge koje su govorile o kablovima) i dao konkretne primere za kvalitetne LAN konektore na osnovu iskustva, kao i predlog za kabl za LAN konektor.

Kad treba i ima smisla uložiti u  kablove i konektore ja to isto uradim  ali upravo smo pričali o jednoj  retkoj situaciji u kojoj je to potpuno nepotrebno a vi ste u nerazumevanju citirali baš taj moj post .

Dakle kada se mrežni protokoli brinu o kvalitetu prijema , kablovi i konektori su stvar standarda  i nije potrebno trošiti pare na nešto bolje jer to neće uroditi podizanjem kvaliteta reprodukcije.

Izvinite ako sam Vas  uvredio , nije bila namera. 

 

Link to comment
Share on other sites

5 sati ranije, lalelala said:

Dakle kada se mrežni protokoli brinu o kvalitetu prijema , kablovi i konektori su stvar standarda  i nije potrebno trošiti pare na nešto bolje jer to neće uroditi podizanjem kvaliteta reprodukcije.

Izvinite ako sam Vas  uvredio , nije bila namera.

Nema vređanja, a i zašto bi :) Znam da su se moji postovi, a verujem i drugi, odnosili više na to, da je bolje kupiti i bukvalno dati par dinara više za kvalitetniji kabal, nego "uštedeti" i uzeti neki no name. Do nekih brzina i neće se primetiti razlika, ali tenologija napreduje, i svake godine imamo sve brži net. Zato je bolje postaviti kvalitetnu osnovu, nego kasnije dorađivati, ili je kompletno menjati. Što se tiče kvaliteta reprodkucije, on je direktno uslovljen kvalitetom interneta. Bilo Wi Fi ili preko kabla. Normalno da streaming neće da dobro radi ako veza nije dobra.

A sada ono glavno. Ne mogu da tvrdim kako utiče mrežni kabal na zvuk kao zvuk(nisam probao), ali poučen primerima kabla za napajanje ili zvučnika, ne bi me čudilo :)

 

Link to comment
Share on other sites

Citat jednog konsultanta ove kompanije:

http://www.sonore.us

"Hi AB Folks,

Barrows here, product development consultant for Sonore/Simple Design, the company making the best audio Ethernet Renderers available. One thing your readers should be aware of is that most of the generic Ethernet cable available is of unknown Chinese origin (including many branded cables, cables available from Amazon and eBay, at staples, etc) and often does not even meet its marked specification. We advise our customers to use Blue Jeans cables CAT 6A, which is very affordable, made of quality solid core copper, bonded twisted pairs, made in the USA by Belden, and terminated by Blue Jeans Cables. Each cable is individually tested before shipping so one can be assured of the quality, and the price is a fraction of the "audiophile" brands. While we do not discourage folks from trying the "audiophile" ethernet cables, we do caution that comparisons should be made vs. a quality cable such as Blue Jeans Cables CAT 6A, and not versus generic Chinese made product which often does not even meet spec!
It would be easy for a very expensive "audiophile" cable to win a shoot out if it is vs. generic Chinese made Ethernet cables: so start with good quality first, and then compare the "audiophile" brands to that."

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, lalelala said:

Kad treba i ima smisla uložiti u  kablove i konektore ja to isto uradim  ali upravo smo pričali o jednoj  retkoj situaciji u kojoj je to potpuno nepotrebno a vi ste u nerazumevanju citirali baš taj moj post .

Dakle kada se mrežni protokoli brinu o kvalitetu prijema , kablovi i konektori su stvar standarda  i nije potrebno trošiti pare na nešto bolje jer to neće uroditi podizanjem kvaliteta reprodukcije.

Izvinite ako sam Vas  uvredio , nije bila namera. 

 

Zbog cega mislite da ste me uvredili? Zbog toga sto nekoliko puta ponavljete po postovima da ja nesto ne razumem a na kraju se izvinavate za nesto sto Vam nije bila namera? Primer rdjavog "protokola"? :)

BTW

postoji vise vrsta i stadarda hardware okruzenja za iste ili slicne protokole, consumer, professional, space&military, medical...

Nemoguce je da u nekom recimo medicinskom uredjaju postoji plasticni lan konektor (sa pripadajucim kablom istog standarda) kojem otpadne onal plasticni stift posle 10 puta . Takodje razlicite kategorije imaju i druga driverska/receiverska kola, napajanja, itd...

Link to comment
Share on other sites

@Majda

da li ste nekada zapitali kako falj stigne iz tačke u tačku b na  internetu sa 100% tačnim sadržajem nula i jedinica ?

On prodje kroz  više čvorova  i stigne na Vaš računar  bez audiofilskih konektora , jer o njemu brinu internet protokoli koji su isti za sve bankare , medicinare ili igrače ili audiofile ...

Jedini podaci koji imaju prioritet su iz grupe real time , dakle govor i slika .

Današnji internet je dovoljno brz i pouzdan da  npr Tidal može da radi u normalnim kućnim uslovima sa CD ili višim kvalitetom.

Mi ovde pričamo o kućnoj instalaciji i slučaju kada vam je fajl na kućnom računaru ili NASu a vi to vučete iz kuće i strimujete na nakom plejeru , dakle kao ja što radim u putanji LAPTOP - > Aries , gde pri tome aplikacija na laptopu drži apsolutnu kontrolu nad svim  delićima tog transfera .... sadržaj fajla se podeli u manje delove i šalje se sukcesivno  , na prijemu se svaki paketić proveri da li je primljen OK ako jeste ide drugi ako nije, traži se retransmisija tj ponovno slanje sve dok bukvalno svaki paket ne stigne na krajnje odredište u 100% tačnom obliku .

Svaki kabel / konektor koji odgovara specifikaciji brzine porta na vašim uređajima će da radi dobro i nijedan (a ima boljih skupljih , izdržljivijih , lepših itd) bolji/skuplji  neće učiniti da se muzika bolje ili lepše čuje .

Radiće isto . Možete potrošiti pare i tešiti sebe da ste investirali u  dugovečnost kablova i konektora . 

Ja kod sebe kući imam razvučenu mrežu po celom stanu i potkrovlju i do garaže sa BELDEN CAT6 kablovima , koristim zidne utičnice neke slovenačke , imam neke bezvezne fly kabliće i sve mi radi super i ne pada mi na pamet da investiram bilo šta u tom smeru jer to nema smisla , neće se desiti ništa ...

U nekoj drugoj priči  gde TCP/IP nije osnovni protokol možda to i ima smilsla... treba proučiti svaki pojedinačno slučaj videti šta vaš software kojim vučete muziku tamo vamo koristi ispod haube pa analizirati  i doneti kranju odluku .

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, lalelala said:

.... sadržaj fajla se podeli u manje delove i šalje se sukcesivno  , na prijemu se svaki paketić proveri da li je primljen OK ako jeste ide drugi ako nije, traži se retransmisija tj ponovno slanje sve dok bukvalno svaki paket ne stigne na krajnje odredište u 100% tačnom obliku .

Pa o tome se upravo i radi zasto bi zbog prostog kabla radio ponovno slanje podataka i aktivirao ponovo milion interupt-a, sa milion dodatnih otkucaja nekog clocka koji radi interni racunar ne samo kao receiver nego i kao uredjaj koji salje "nazad" neke podatke...

17 minutes ago, lalelala said:

da li ste nekada zapitali kako falj stigne iz tačke u tačku b na  internetu sa 100% tačnim sadržajem nula i jedinica ?

 

Ne nisam se zapitao nikada - verujem da te nule i jedinice prenose neki mali ljudi koji trce tamo amo...

(Nisam ni u jednom postu rekao da se moraju imati skupi "specijalni" LAN kablovi. Dao sam informaciju za afordable LAN konektore, i dao primer za kabl koji je namenjen drugom protokolu, a radice dobro i u LAN sistemu. Nista vise.)

Link to comment
Share on other sites

11 sati ranije, lalelala said:

@Majda

Jedini podaci koji imaju prioritet su iz grupe real time , dakle govor i slika .

 Ovo je tzv. QoS - Quality of Service. Nije u pitanju magija, vec klasifikacija po tipu podataka. Da bi QoS radio aktivna oprema (pre svega Switch) mora da ga podrzava. Kucni ruteri po pravilu to nemaju, ali oni uredjaji koji to imaju implementirano kako treba mogu da se podese da bilo koji protokol prioretizuju. Nije problem da se neki UDP tipa UPnP digne na najvisi QoS prioritet, to moze npr. svaki Cisco Catalyst L3 switch.

 E sad, pro note: QoS na mrezi koja nije zagusena nema smisla. Ako je protok manji od 70% kapaciteta (ili veci od 95%) QoS ne sluzi nicemu. Switch se ne gusi niti ima problem da radi sa protocima potrebnim za audio... ;)

10 sati ranije, Majda said:

(Nisam ni u jednom postu rekao da se moraju imati skupi "specijalni" LAN kablovi. Dao sam informaciju za afordable LAN konektore, i dao primer za kabl koji je namenjen drugom protokolu, a radice dobro i u LAN sistemu. Nista vise.)

 To sto je kabl "dobar" ne znaci da se raditi dobro kao LAN kabl. Mrezni kablovi zatevaju posebne vidove oklapanja, na drugim frekvencijama, kao i zastitu od preslusavanja na blizem i daljem kraju.

 Zelim reci: Moze to da bude jako kvalitetno konstruisan kabl, on nije zamena za pravi sertifikovani mrezni kabl - ovaj drugi je bolji. Ja ne znam gde bi nasao FireWire kabl od 80-90m da bi napravio demo, ali ne bi pokusavao da isti koristim za bilo sta na toj duzini... Mrezni kablovi se rutinski koriste, ako si pravilno postavljeni.

 Takodje, nije ni sa konektorima prica jednostavna. Nije problem imati ni optiku, koja pri tom moze da bude vrlo kontrolisanog jittera i veliko kvaliteta, ako neko bas hoce to da plati. Jitter je mnogo bolnija tacka za provajdere nego za audiofile jer im smanjuje ekeftivni opseg gubitkom podataka (i retransmisijom), pa im linkovi rade sa efektivno manje kapaciteta..... Provajderi gube desetine i stotine hiljada eura mesecno (ok, domaci mozda godisnje) na jitter i mnogo se trude da ga eliminisu.

 Konektori su isto dobra prica, ali sve dok su konektori na switch-u takvi kakvi jesu pitanje je koliko pomaze konektor na uredjaju. Nece da smeta, ako je cena pristojna to jeste dobra investicija, tu se apsolutno slazem - ovo je vec preporuka koju cu da podrzim, ali uz ogradu da treba imati i dobro kabliranje sa kvalitentnim uticnicama na zidu, dobar patch panel. Uostalom, Cat6A mreza se sertifikuje mernim uredjajima, pa se lepo vidi sta i kako radi.... 

 

P.S. Odvojicu ja ovo o mreznim kablovima u posebnu temu.

Link to comment
Share on other sites

12 sati ranije, Majda said:

Pa o tome se upravo i radi zasto bi zbog prostog kabla radio ponovno slanje podataka i aktivirao ponovo milion interupt-a, sa milion dodatnih otkucaja nekog clocka koji radi interni racunar ne samo kao receiver nego i kao uredjaj koji salje "nazad" neke podatke...

 Sad mi pade na pamet: Je'l neko probao sa karticama koje rade TCP offload? :) Ne verujem da je to problem, ali danas ima brdo mrezni karti koje rade kompletan TCP offload, imaju svoje buffere, rade retransmisiju i sve ostalo direktno na karti... Verujem da ima i onih koje su gigabitne, za ovakve primene, a i ako nema - moze neka 10GBase-T da uskoci, radice na sporijoj brzini.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...