Jump to content


Network and Cables - razdvojeno iz teme : Amphenol činčevi


Toza

Recommended Posts

Uostalom, svaka nova generacija takvih uređaja je sve bolja jer se sve više signal prenosi u digitalnom domenu pa se samim tim gubici svode na minimum jer receptori digatalnog signala rade u zadatim tolerancijama tako da se maksimalno skraćuje put analognog signala koji je podložan gore opisanim pojavama. Rešavanjem džitera i još nekih stvarčica iz domena digitalnog uopšte nije daleko dan kad će ti sistemi da prešišaju standardni žičani hi - fi

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 95
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

1 sat ranije, Toza said:

Uostalom, svaka nova generacija takvih uređaja je sve bolja jer se sve više signal prenosi u digitalnom domenu pa se samim tim gubici svode na minimum jer receptori digatalnog signala rade u zadatim tolerancijama tako da se maksimalno skraćuje put analognog signala koji je podložan gore opisanim pojavama. Rešavanjem džitera i još nekih stvarčica iz domena digitalnog uopšte nije daleko dan kad će ti sistemi da prešišaju standardni žičani hi - fi

slažem se u potpunosti!

nisam postavio pitanje bezveze jer mislim da firme poput KII i Dutch&Dutch upravo trasiraju put u tom smeru.

Hvala na odgovoru.

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, Zexx said:

Takva tehnologija postoji, i zove se Devialet Air.

Која је интересантна опција, признајем (мада је веома ретко користим) - али повлачи сијасет других потенцијалних проблема, нарочито око стабилности везе у "врућем" спектру хиљаде рутера у мојој згради који се преклапају мени на инат.

Свакако, Devialet Air ради и преко жичане везе (RJ45) али се онда опет враћамо на каблове. :)

Link to comment
Share on other sites

7 minuta ranije, InSides said:

Која је интересантна опција, признајем (мада је веома ретко користим) - али повлачи сијасет других потенцијалних проблема, нарочито око стабилности везе у "врућем" спектру хиљаде рутера у мојој згради који се преклапају мени на инат.

Свакако, Devialet Air ради и преко жичане везе (RJ45) али се онда опет враћамо на каблове. :)

Interferencija je uvek problem, šteta što, barem za sada, ne postoji mogućnost da se Air koristi i na 5G opsegu koji je mnogo manje zagađen i ima mnogo veći broj kanala na raspolaganju. Ako ništa drugo, onda treba sve druge uređaje u kući zakačiti na 5G mrežu, a 2.4G ostaviti za Devialet i obezbediti optičku vidljivost između rutera i pojačala bez prepreka, a to je koliko se sećam i preporuka na njihovom sajtu. Većina modernih rutera ume automatski da izabere najpovoljniji Wi-Fi kanal, ali svakako treba i nekim softverom proveriti može li bolje od toga.

Link to comment
Share on other sites

11 minuta ranije, Zexx said:

Ako ništa drugo, onda treba sve druge uređaje u kući zakačiti na 5G mrežu, a 2.4G ostaviti za Devialet i obezbediti optičku vidljivost između rutera i pojačala bez prepreka, a to je koliko se sećam i preporuka na njihovom sajtu.

Ту је квака. Није проблем мој сет UniFi уређаја који би могли да раде на 5GHz, него сви остали рутери који кабловске компаније испоручују "бесплатно" са својим пакетима, и који су увек на 2.4GHz спектру. Зато се више ослањам на RJ45.

Него... слабо се нешто прича о Ethernet кабловима?

...а није да нема аудиофилских опција.

 

Link to comment
Share on other sites

Svaka žica ista priča. Bez razlike da li je kratka ili dugačka, da li prolazi analogni ili " digitalni" signal. 

Signal je signal i zavisan je od elektromagnetnog polja kroz koji se prenosi sve dok je vezan za žice i bilo kakve druge vodove.

Da li se radi o kućnom audiju ili o profesionalnoj opremi, da li je u pitanju kabl za mikrofone, miksete, instrumente, usb, eternet ili šta god.

Dok god se prenosi kroz žicu to je to. Da li je u pitanju štampa na pločici ili elementi, ista stvar. Ne može se uteći od elektromagnetizma.

Link to comment
Share on other sites

1 minut ranije, InSides said:

Ту је квака. Није проблем мој сет UniFi уређаја који би могли да раде на 5GHz, него сви остали рутери који кабловске компаније испоручују "бесплатно" са својим пакетима, и који су увек на 2.4GHz спектру. Зато се више ослањам на RJ45.

Него... слабо се нешто прича о Ethernet кабловима?

...а није да нема аудиофилских опција.

 

Kao neko iz IT branše, gledao sam s priličnim podozrenjem na audiofilske Ethernet kablove dok se i sam nisam uverio da razlike u odnosu na standardne industrijske zaista postoje. Verovatno ne postoje odgovarajuća merenja kojima je moguće objasniti ove razlike, ali kada već postoje čujne, i to je sasvim u redu što se mene tiče. Imao sam ideju da kod Filipa isprobamo neki WireWorld Ethernet kabl između njegovog Melco servera i Devialet, ali to nažalost nije bilo moguće, jer Air aplikacija ne vidi Devialet kao media renderer u takvoj konfiguraciji. @Филип je testirao kabl i na drugim pozicijama, pa je možda bolje da on napiše kakva su njegova iskustva.

Link to comment
Share on other sites

10 sati ranije, jagermaister said:

Javit cu ti odmah . Kupuj ovo pod hitno :wub: . S ovim nema zahebancije :D

Sjajno. Probaću prvo šta imam.

57 minuta ranije, InSides said:

Свакако, Devialet Air ради и преко жичане везе (RJ45) али се онда опет враћамо на каблове. :)

I na potrebu pronalaženja najslušljivijeg lan kabla.

@Zexxsvaka čast. Bilo je pitanje vremena kada ćeš priznati. :thumbsup2

Link to comment
Share on other sites

13 minuta ranije, Zexx said:

Kao neko iz IT branše, gledao sam s priličnim podozrenjem na audiofilske Ethernet kablove dok se i sam nisam uverio da razlike u odnosu na standardne industrijske zaista postoje. Verovatno ne postoje odgovarajuća merenja kojima je moguće objasniti ove razlike, ali kada već postoje čujne, i to je sasvim u redu što se mene tiče. Imao sam ideju da kod Filipa isprobamo neki WireWorld Ethernet kabl između njegovog Melco servera i Devialet, ali to nažalost nije bilo moguće, jer Air aplikacija ne vidi Devialet kao media renderer u takvoj konfiguraciji. @Филип je testirao kabl i na drugim pozicijama, pa je možda bolje da on napiše kakva su njegova iskustva.

Mjerenjem R, L i C se zaista ne može objasniti ama baš ništa. Fiziologiju procesa je jedino moguće sagledati kroz elektromagnetnu teoriju, a na kraju, vrijednosti za R, L i C se dobiju iste i ovako i onako.

Link to comment
Share on other sites

13 sati ranije, zflazar said:

ajd da pitam ovde: koji bi bio komentar poznavaoca i ljubitelja kablova na uređan koji nema kablove u svom audio-lancu sem neophodnog napajačkog?

mislim konkretno na uređaje koji su realno budućnost hajfaja gde se bežično/bezžično/ prenosi digitalna informacija sa nekog servera do prijemnika koji se integrisano sa pretvaračem i pojačalom nalazi unutar odgovarajućih kutija sa zvučnicima?

Moj odgovor se odnosi samo na boldirani deo pitanja.

Dovoljno dugo (pre par godina) eksperimentisao sam sa Devialet Air protokolom prenosa signala sa MacBook Pro na Devialet i na kraju digao ruke od toga.

Razlozi su sledeci:

1. Stabilna reprodukcija nije bila moguca osim za 44.1/16, a ponekad cak ni za to.. Btw, Dev je imao nekoliko firmware upgrade-a ali se cudo u smislu tehnicki savrsenog prenosa nije nikada dogodilo.

2. Kvalitet “bezicne” reprodukcije je u poredjenju sa USB vezom sa Mac-a bio priblizan, a na momente cak i bolji.

3. Pucanje signala/muzike, a sa njima i mojih zivaca, pogotovo za high-res (DSD je jedino bio moguc preko USB veze) postalo je tako cesto da sam morao nesto da preduzmem.

4. Kada je Melco stigao na policu, sve prethodne tacke su postale totalno nebitne :)

Dakle, recenice tipa “the best cable is no cable” u mom slucaju nisu pile vodu.

Za sada cvrsta veza rulZ!

p.s. Pretpostavljam da je razlog neuspeha Devialet Air-a bila nesposobnost njihovih inzinjera tj. programera (a mozda i volje menadzmenta da ulazu dovoljno velike kolicine zelenih novcanica) da napisu dovoljno dobar kôd beizicnog prenosa za “real world” uslove (citaj: zgrada prepuna wifi rutera).

Tako da sa te strane Devialet, iako tehnoloski napredan i u cijem zvuku uzivam vec godinama, kao uredjaj nikada do kraja nije zaokruzen u funkcionalno “obecanom” smislu u stilu “just add speakers”.

Cudni su putevi kapitala..

Link to comment
Share on other sites

7 sati ranije, Zexx said:

Kao neko iz IT branše, gledao sam s priličnim podozrenjem na audiofilske Ethernet kablove dok se i sam nisam uverio da razlike u odnosu na standardne industrijske zaista postoje. Verovatno ne postoje odgovarajuća merenja kojima je moguće objasniti ove razlike, ali kada već postoje čujne, i to je sasvim u redu što se mene tiče. Imao sam ideju da kod Filipa isprobamo neki WireWorld Ethernet kabl između njegovog Melco servera i Devialet, ali to nažalost nije bilo moguće, jer Air aplikacija ne vidi Devialet kao media renderer u takvoj konfiguraciji. @Филип je testirao kabl i na drugim pozicijama, pa je možda bolje da on napiše kakva su njegova iskustva.

Za nekoga ko pretezno uziva u muzici sa streaming servisa, svakako ima smisla da ulozi u dobar ethernet kabl.

Za nas koji trosimo usb vezu sa voljenom nam kompjuKterskom spravom u “lokalu” :crno-na-belo, ili i dalje prizeljkujemo neki dobar CD transport :D.. Ethernet veza ce malo da priceka.

Link to comment
Share on other sites

uf momci, kakvu offčinu sam napravio u kablovskoštekerskom raju, izvinjavam se-puno se izvinjavam. U isto vreme hvala digitalnim magovima Foruma što su iz svog ličnog iskustva osvetlili aktuelne smernice i stranputice u njihovom carstvu.

Na osnovu pročitanog usuđujem se da razimiram:

-koliko sam shvatio, ne može bez kabla ni dalje

-moj san digitalni koji se svodi na sledeće: 2 kutije sa svim vragolijama u sebi (strimer/wifi-risiver, DAC, DSP/D-class aktiva/zvučnici) uštekani u po jedan šteker u sobi a kod mene samo tablet sa kog daljinišem po streaming-bibliotekama (Tidal, Deezer itd) će još malo da popričeka.

Link to comment
Share on other sites

Nikada nisam isporobao neki audofilski interetn kabal, ali jesam dosta običnih. Najviše sam Cat 5 i Cat 6a. Naravno uvek zavisi od posla, jer nisam od onih koji bespotrebno guraju najbolje. Uvek sam gledao cena - kvalitet - posao, za šta treba. O ovim kablovima mogu reći da su odlični i dosta kruti :). Evo tabelice jedne koja će da pokaže razliku.

 

 "

Category 5

Cat5 Ethernet, introduced 10/100 Mbps Ethernet over distances of up to 100 meters, also known as Fast Ethernet. Even though some older deployments still use CAT5 cable, it is now considered obsolete and has since been replaced by Cat5e.

NOTE: 100 Mbps /100m.

Category 5e

Though Cat5 and Cat5e cables are physically similar, Category 5e Ethernet adheres to more stringent IEEE standards. “E” is for enhanced, meaning a lower-noise version where the potential for crosstalk is reduced. Crosstalk is interference that transfers from adjacent wires.   

Cat5e is the most common type of cabling used for deployments due to its ability to support Gigabit speeds at a cost-effective price. Even though both Cat5 and Cat5e support a maximum frequency of up to 100MHz, Cat5e has completely replaced its predecessor. Gigabit Ethernet utilizes 4 data pairs in comparison to Fast Ethernet which utilizes 2 data pairs.

Further, Cat 5e supports speeds of up to 1000 Mbps. It’s flexible enough for small space installations like residences, though it is still used in commercial spaces. Of all the current cabling options, Cat5e is your least expensive option.

NOTE: 100-250Mhz/1 Gbps/100m.

Category 6

Cat6 wiring can support up to 10 Gbps and frequencies of up to 250 MHz. While Cat5e cable features 1.5-2 twists per cm, Cat6 cables are more tightly wound and feature 2 or more twists per cm. (The amount of twists per cm varies upon each cable manufacturer).

Cat6 cables also sport thicker sheaths in comparison to Cat5e. Though standard Ethernet supports distances of up to 100 meters, CAT6 cable only supports 37-55 meters (depending on crosstalk) when transmitting 10 Gbps speeds. Its thicker sheath protects against Near End Crosstalk (NEXT) and Alien Crosstalk (AXT).

Cat 6 cables are also great ethernet cables for gaming due to their high data transfer speeds and dependability.

Even though Cat6 and Cat6a cabling offer higher performance rates, many LANs still opt for CAT5e due to its cost-effectiveness and ability to support Gigabit speeds.

NOTE: 250-500Mhz/10 Gbps /100m.

Category 6a

Cat6a supports bandwidth frequencies of up to 500 MHz, twice the amount of Cat6 cable, and can also support 10Gbps like its predecessor. However, unlike Cat6 cabling, Cat6a can support 10 Gigabit Ethernet at 100 meters. [Cat6 cabling on the other hand, can transmit the same speeds at up to 37 meters.]

Cat6a also features more robust sheathing which eliminates alien crosstalk (AXT) and improves upon the signal-to-noise ratio (SNR). “A” = augmented. The stronger sheathing makes Cat6a cabling considerably thicker than Cat6, also making it less flexible to work with, and therefore, better suited for industrial environments at a lower price point.

NOTE: 250-500Mhz/10 Gbps /100m".

 

Naravno o kategoriji 7 nisam ni razmišljao. Nisam se našao u takvoj situasciji. 

Capture1.JPG

Capture2.JPG

Link to comment
Share on other sites

 Dodaci:

- Duzine date su duzine zice, ne duzine kabla. Cat5 kabl podrzava gigabit na 100m duzine zice, ali kako su zice upredene ovo je, koliko se secam, 93m fizickog kabla. Za Cat6/6A duzine su jos krace, jer su ti kablovi upleteni sa vecim korakom uplitanja.

- Duzine date su za "Wall" kablove, koji su solid-core i krti. Nisu predvidjeni, niti je preporuceno da se pomeraju, vec iskljucivo da se polazu u zid (kanalicu/crevo) i da stoje tako, bez pomeranja. Kabl se terminira uticnicom. Spoj racunar-uticnica je predvidjen da bude tzv. "fly" tj. licnastim kablom, duzine 2-3m. Spoje uticnica-switch se radi unutar razvodnog ormana, kablom duzine 60cm. Ovo je standard koji je uzet u obzir i kod racunjanja duzine, ne mozete imati 90m "fly" kabla. Sto je kabl vece kategorije, to je deblji - i ima i veci bend radius, o ovome treba voditi racuna kod polaganja.

- Cat6 i Cat6A, kao i bolji Cat5E kablovi imaju "foil", ako ne "shield". Ovo je folija obmotana oko sva 4 para. Ona sluzi kao EMI shield, i mora biti uzemljena na wall kablu. Uzemljenje je na strani ormana, ne na strani zidne uticnice, da bi se izbegla razlika u potencijalu (efektivno ovako imate zvezdasto uzemljenje). Uticnica na strani zida nikad nije uzemljena.

- U realnoj primeni su Cat5E i Cat6A, sa preporukom da se za sve noev instalacije ide na Cat6A. Stavljanje Cat5E se radi samo kao ama-bas-krajnja mera stednje. Kako ima BRDO instalacija Cat5E i dalje, postoje mere koje omogucavaju i vece brzine, takozvani NBase-T, ili mGig - koji omogucava da se kroz Cat5E radi 1/2.5/5Gbit transfer, uz odgovarajucu opremu, naravno na manjim rastojanjima.

- Cat6A je jedini koji se koristi, niko ne kupuje Cat6 bez A. Razlog je prvo 10G link na punoj duzini, a drugo podrsha za "Converged Ethernet" ili kako se vec zove- Cat6A kablovi na duzinama do 30m podrzavajui FCoE storage protokol, uz BER garantovan kao 10^-15 ili bolje.

Link to comment
Share on other sites

Moj slučaj izgleda ovako:

Roon server trči na Asus N76 laptopu (i7/RAM8GB/SSD256GB) ....laptop je povezan na ASUS ruter putem običnog fly kabla .

Na ASUS ruter takođe običnim fly kabelom je povezan Aries Mini koji je dalje povezan na DAC sa FTA USB kabelom 

Kvalitet reprodukcije za sada ne pokazuje zavisnost od UTP kablova ali zato promena USB kabela daje čujne promene.

Probao sam i sa bežičnom mrežom od laptopa do routera i to vrlo često radi ali kad se poveća broj aktivnih korisnika kod kuće počne da štuca .... skoro svi telefoni i taj N76 stari laptop rade na 2.4 GHz pa je u tom delu malo veća gužva.

Kad sam sve to probao sa novim laptopom koji ima wifi na 5GHz sve mi je radilo super i na bežičnoj mreži čak i na hires fajlovima 192/24

 

Kontam da je kod mene Aries Mini , koji je u stvari računar sa dosta rama (2GB ) i malim SSD diskom od 4GB baferuje dobar deo numere pre nego što je pusti na DAC i da je to razlog manje osetljivosti na dolazne kablove .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...