Jump to content


Fabrika ploča u Srbiji?


Mingus,Mingus

Recommended Posts

bas me zanima gde su kupili prese i kog su originalnog porekla. moj prijatelj je posredovao u prodaji presa iz diskosa, jugotona i PGP, sve su otisle u london sredinom 90-tih ali su u medjuvremenu sve do jedne zatvorene kada su vinili skoro bili prestali da se traze u vecim kolicinama. pa bi mi bilo neobicno ako je jedna od tih koja se "vratila" kuci. zapravo cu da ga pitam, i on se vratio iz londona u zemun.

Link to comment
Share on other sites

Mislim da oni imaju samo prese,a kalupe donose od negde

nemaju onu rendalicu za urezivanje,pozitiv pa kalup negativ ,pa ploca lp pozitiv

Mada toga treba da ima po svetu,Ceo istocni blok se bavio time gde su im te prese

stoji to negde po otpadima

 

Link to comment
Share on other sites

17 sati ranije, Willi Studer said:

Za ovu fabriku znam ali mi je čudan podatak naveden u prvom tekstu da štampanje omota ne može da se radi kod nas. Ja znam da naše štamparije mogu da naprave doslovno sve što se radi u svetu a izrada omota nije nikakav naročito zahtevan posao.

Mislim da je problem da niko nema automatizovanu mašinu koja štampa omote, a onda seče i prelama karton i sastavlja omot. Ne sumnjam da danas postoji linija digitalne štampe kojoj samo učitaš slike za omot, a ona izbacuje sastavljene omote, uz mogućnost da izbacuje 3-4-5 tipova omota (ono, najjednostavniji, luksuzniji, deblji, dupli...)

Ali ovo bi bila veoma komplikovana mašina, i isplati se praviti je samo za ogromne tiraže.

Piše tamo da domaće štamparije nakon štampe ručno "sklapaju" omot, a to nije najsrećnije rešenje.

Link to comment
Share on other sites

Резачи плоча се не производе више. Једна јапанска фирма покушава али још не успева да направи прототип. Можда ће Кинези бити бржи. Сада су у употреби модели са почетка седамдесетих. Један Немац је у електроници на путу сигнала резача плоча избројао осамнаест најобичнијих електролитских кондензатора. А ми бринемо о једном или два у нашим уређајима.

Употреба дигитализованих фајлова за мастеринг винила негира све потенцијалне предности тог медијума. То се онда претвара у најобичније помодарство.

Link to comment
Share on other sites

Другачији су захтеви код резања у односу на репродукцију. Главе резача се погоне појачалима снаге од 500 Вати. Игла резача врши велики притисак на фолију за нарезивање. Има ту пуно технолошких захтева. Замислимо појачало снаге у најпопуларнијем резачу ВМС 70 из 1970 год. у поређењу са данашњом технологијом. А већина винила се реже са њим. Добро очувани ВМС70 се продаје око 50000 Фунти.

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, bokyy said:

Ispade da omot komplikovaniji od svega ostalog

Verovatno da je to jeftinije na drugom mestu

Nije omot komplikovano napraviti. Komplikovano je napraviti ga u velikom tiražu, a da bude jeftin.

Nije isključeno da će neko kod nas da pokrene i liniju za omote.

Nego, slažem se sa poslednjim konstatacijama. Vinili danas se režu sa digitalnih mastera. Sve to malo ubija pojam onoga što bi ploča trebala biti. :(

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, Miomir said:

A gde se prodaju izdanja i sta su izdali.Pominje se i grupa Smak.

Ima eto npr. u Merkatoru u NS. Ima i u Mungosu. Za Niš, ne znam...

Ima sada novih ploča kojekude, uopšte nisu retkost. Ali neke su me baš razočarale kako se čuju. Ko bugarski diskovi '90-ih. :(

Ove sada nove "mass production" ploče, pre bih rek'o da im je cilj hipsteraj nego neki ne znam kakav HiFi.

Link to comment
Share on other sites

14 sati ranije, steve_pan said:

 

Sada vidim da su oni štampali od Riblje Čorbe-Nema laži, nema prevare uživo u Zagrebu '85, koliko znam to je objavljeno na CD-u '95 tako da me ne čudi da je izvor CD.
Inače kada već pominjem Riblju Čorbu, na poleđini omota albuma Buvlja Pijaca iz '82 piše da je ta ploča rezana na rezaču Neuman VMS 80 sa kompjuterskom kontrolom u najnovijem postupku half speed cutting, cutting engineer je bio Jovan Stojanović.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...