Jump to content


Koji je najbolji CD player koji ste slusali, i zasto?


anubisgrau

Recommended Posts

Naucilo se sto sta u medjuvremenu. Postavka ti je skroz upside-down. Tom logikom mozemo se pitati sledece: "Kako to da tvorac gramofonske ploce nije osmislio krajnje domete formata i nije konstrusao gramofon koji bi mogao da izvuce maksimum? "

Da ne govorimo o samom nacinu kako su se projektovali i stancovali plejeri - dobijes cip i datasheet i cepaj. Malo je tu bilo ozbiljnih pokusaja. Vecina i danas tako radi, nazalost.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 242
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

A el mogu ja da pitam neÅ¡to Äisto teorijski?

Ako je PHILIPS ( ajde de i SONY) ...

Ista logika vazi i za sve drugo, ne samo CD.... Ko je prvi konstruisao push-pull pojacavac snage? Ko je prvi konstruisao elektromagnetski zvucnik? Ko je prvi napravio gramofon? I tako dalje....

Link to comment
Share on other sites

Pa nije isto. Ako smisliš princip snimanja ( kodiranja) i implementiraš ga, onda si odredio i granice kvaliteta dekodiranja ( reprodukcije).

Otkud sad da moderni playeri zvuÄe bolje ( da li zvuÄe bolje) od vintage?  Ili se menja i kvalitet snimanja?

Analogno kod gramofona. Da li gramofon može iz ploÄe da izvuÄe veći kvalitet nego Å¡to ga je rezaÄ upisao u brazde? ÄŒemu svemirski dizajni gramofona ( nekoliko platformi, protiv tegovi, Äuda nevidjena) kad je ploÄa snimljena priliÄno jednostavnim tangencijalnim rezaÄem?

Link to comment
Share on other sites

Pa nije isto. Ako smisliš princip snimanja ( kodiranja) i implementiraš ga, onda si odredio i granice kvaliteta dekodiranja ( reprodukcije).

Otkud sad da moderni playeri zvuÄe bolje ( da li zvuÄe bolje) od vintage? Ili se menja i kvalitet snimanja?

Analogno kod gramofona. Da li gramofon može iz ploÄe da izvuÄe veći kvalitet nego Å¡to ga je rezaÄ upisao u brazde? ÄŒemu svemirski dizajni gramofona ( nekoliko platformi, protiv tegovi, Äuda nevidjena) kad je ploÄa snimljena priliÄno jednostavnim tangencijalnim rezaÄem?

Vrlo dobro napisano, ali u gramofon i plocu nisi smeo da diras...sad kad opale gramofondzije da ti objasnjavaju..

No ostavimo to na stranu, za ovo u vezi cd formata si potpuno u pravu. Znaju oni koji su krajnji dometi vrlo dobro, ali mi ne znamo, i mislimo da 44,1khz 16bit nije dovoljno.

Link to comment
Share on other sites

Pa kad Prophet zahebava. Menja post na koji sam mu već odgovorio i uvodi u igru gramofon.   :)

Ajde da ne meÅ¡amo gramofon ako se plaÅ¡iÅ¡, mada je analogija  dobra, ali za CD mi je baÅ¡ Äudno. Ako je PHILIPS definisao kvalitet snimanja zaÅ¡to ga nije adekvatno propratio i kvalitetnim reproduktorom?  Dobro , možda se foikusirao na Å¡iroko tržiÅ¡te a vrhunski kvalitet ostavio drugima, ali otkud sad da se toliko uznapreduje u reproduktorima? Å ta to CD100 , CD73  ( 14 bitni ) nisu mogli da odrade a ovi sad mogu?

Link to comment
Share on other sites

Pa kad Prophet zahebava. Menja post na koji sam mu već odgovorio i uvodi u igru gramofon. :)

Ajde da ne meÅ¡amo gramofon ako se plaÅ¡iÅ¡, mada je analogija dobra, ali za CD mi je baÅ¡ Äudno. Ako je PHILIPS definisao kvalitet snimanja zaÅ¡to ga nije adekvatno propratio i kvalitetnim reproduktorom? Dobro , možda se foikusirao na Å¡iroko tržiÅ¡te a vrhunski kvalitet ostavio drugima, ali otkud sad da se toliko uznapreduje u reproduktorima? Å ta to CD100 , CD73 ( 14 bitni ) nisu mogli da odrade a ovi sad mogu?

Pa generalno nista, isti djavo al drugo pakovanje. Ajd da damo malu prednost i 16to bitnim masinama koji koriste maksimum formata. Ali mislim da su i onda i sad nule i jedinice jednako ocitavane sa diska. Onda cak i kvalitetnije, ali to je vec nesto drugo. Ocigledno da je konverzija kriva za razlike i da ova nova lepse laze...

Link to comment
Share on other sites

Pa generalno nista, isti djavo al drugo pakovanje. Ajd da damo malu prednost i 16to bitnim masinama koji koriste maksimum formata.

I 14 bitni dacovi dekodiraju 16 bitni materijal.
Ali mislim da su i onda i sad nule i jedinice jednako ocitavane sa diska. Onda cak i kvalitetnije, ali to je vec nesto drugo. Ocigledno da je konverzija kriva za razlike i da ova nova lepse laze...

E ovo za laganje si dobro reko. Ja nisam smeo. Dobro da je neko drugi. ( Ali sam te dobro navodio)

Link to comment
Share on other sites

Da li si ti svoj CD73 unapredjivao? U smislu,da ga obogatis novijim chipovima,boljim kondenzatorima itd i kakav je zvuk sa njega ako si ovo radio posle zahvata? Hajde ako te ne mrzi opisi jos jednom zvuk svog plejera u poredjenju sa nekim drugim plejerima koje si imao a pouzdano znam da si imao prilike da ih dosta poslusas u svom sistemu.Pozdrav!!!

Link to comment
Share on other sites

... e pa sad izvini sto sam procitao sto-sta pa i nesto od onoga sto se tebi ne svidja... kako god, evo i tebi jedan "sikter" ! :D

Mada to "sikter" me vise podseca na knjigu "Derviš i smrt" od Meše Selimovica,teže je štivo od "Noža",može i"Tvrdjava"da prodje od istog autora.

A podseca me i na kafu sikterušu! :)

Link to comment
Share on other sites

Pa nije isto. Ako smisliš princip snimanja ( kodiranja) i implementiraš ga, onda si odredio i granice kvaliteta dekodiranja ( reprodukcije).

Eh Siroma, znas li kolika je razlika izmedju matematike, MATLABa i implementacije? U MATLABu sve to lepo radi.... Drugo, odakle ti ideja da su konstruktori bili audiofili?....

14-bitni dac je koriscen jer tada nije postojao 16-bitni. Koriscen je oversampling by 4 da bi se dostiglo tih 16 bita....

Sledece pitanje: Da li je takav kvalitet komercijalno dovoljno dobar? Kako da ne! Cim smo kod kuce dobili CD kvalitet, sledece sto je bilo na redu je kako da to 'redukujemo' da stane 50000000 pesama u dzepni player.....

Link to comment
Share on other sites

Eh Siroma, znas li kolika je razlika izmedju matematike, MATLABa i implementacije? U MATLABu sve to lepo radi.... Drugo, odakle ti ideja da su konstruktori bili audiofili?....

14-bitni dac je koriscen jer tada nije postojao 16-bitni. Koriscen je oversampling by 4 da bi se dostiglo tih 16 bita....

Sledece pitanje: Da li je takav kvalitet komercijalno dovoljno dobar? Kako da ne! Cim smo kod kuce dobili CD kvalitet, sledece sto je bilo na redu je kako da to 'redukujemo' da stane 50000000 pesama u dzepni player.....

Istinito. Sony je pavio i CDP-R10/R1/R1a, a pravio je i diskemene, pa kome šta odgovara. Sve je stvar novca i komercijale, a mi stalno pokušavamo da napravimo idilu od ove naše pasije. Zašto bi se audio industrija razlikovala od bilo koje druge.

Link to comment
Share on other sites

Eh Siroma, znas li kolika je razlika izmedju matematike, MATLABa i implementacije? U MATLABu sve to lepo radi.... Drugo, odakle ti ideja da su konstruktori bili audiofili?....

14-bitni dac je koriscen jer tada nije postojao 16-bitni. Koriscen je oversampling by 4 da bi se dostiglo tih 16 bita....

Sledece pitanje: Da li je takav kvalitet komercijalno dovoljno dobar? Kako da ne! Cim smo kod kuce dobili CD kvalitet, sledece sto je bilo na redu je kako da to 'redukujemo' da stane 50000000 pesama u dzepni player.....

Ne moraju konstruktori da budu audiofili ( mada verujem da jesu, kao Å¡to i graditelji klavira umeju da sviraju na njima) ali , ako pretpostavimo i da nisu, ti isti konstruktori su kreirali i sistem snimanja i snimaÄe a ne samo playere. Pa je Äudno otkud im se omaklo da ga tolko dobro naprave, iako su neaudiofili, da ga( toga formata mislim) sada posle 30 godina neki novi indžiliri otkrivaju i prave reproduktore koji su toliko bolji od originalno zamiÅ¡ljenih.Ili su ti novi samo fikcija i magla.

Da li si ti svoj CD73 unapredjivao? U smislu,da ga obogatis novijim chipovima,boljim kondenzatorima itd i kakav je zvuk sa njega ako si ovo radio posle zahvata? Hajde ako te ne mrzi opisi jos jednom zvuk svog plejera u poredjenju sa nekim drugim plejerima koje si imao a pouzdano znam da si imao prilike da ih dosta poslusas u svom sistemu.Pozdrav!!!

Ne , 73ku nisam upgradovao jer sam hteo da ostane originalan kakav je zamišljen i napravljen. Samo tako ima pravu vrednost.

Link to comment
Share on other sites

Ne moraju konstruktori da budu audiofili ( mada verujem da jesu, kao Å¡to i graditelji klavira umeju da sviraju na njima) ali , ako pretpostavimo i da nisu, ti isti konstruktori su kreirali i sistem snimanja i snimaÄe a ne samo playere. Pa je Äudno otkud im se omaklo da ga tolko dobro naprave, iako su neaudiofili, da ga( toga formata mislim) sada posle 30 godina neki novi indžiliri otkrivaju i prave reproduktore koji su toliko bolji od originalno zamiÅ¡ljenih.Ili su ti novi samo fikcija i magla.

Ne , 73ku nisam upgradovao jer sam hteo da ostane originalan kakav je zamišljen i napravljen. Samo tako ima pravu vrednost.

Mislim da sam već negde pisao, ali ne fali da ponovim. Imao sam onomad Sony CDP-X55es plejer i nosio ga kod Dejana Dobrina na servis. BaÅ¡ toga dana je na tezgi bio joÅ¡ jedan identiÄan x55es, ali sa lahkim upgradeom, i nakon Äišćenja mog plejera, seli smo da uporedimo reprodukciju.

Prvo je stavio disk u moj plejer, a onda u ovaj drugi (upgradeovan) i onda sam ja pao u nesvest.

Å ta reći povodom ovog sluÄaja. Dejan je odliÄan inženjer i istinski audiofil, ali mislim i da su one Äike u Sony-ju takodje nezgodni igraÄi. Å ta je Dejan uradio ne znam, ne razumem se u elektroniku, ali sigurno nije napravio novi Äip za konverziju signala. Pretpostavljam da je izmanjao neke komponente i upotrbio znatno kvalitetnije.

Treba da razdvojimo naÅ¡a razmiÅ¡janja, kao Äistih entuzijasta i zaljubljenika, od onih koje imaju korporativni menadžeri, koji opet iskljuÄivo razmiÅ¡ljaju o profitu.

Link to comment
Share on other sites

Ja sam u zivotu imao/intenzivno slusao svega tri CD plejera:

1.) Denon DCD 560

2.) Pioneer PD-S703

3.) Rotel RCD-1072 (aktuelni)

Svaki mi je bio dobar i bez problema sam uzivao u muzici, svaki sledeci je bio nesto bolji.

Meni CD plejer nije bio najbitniji. Najvecu promenu u zvuku su donosili zvucnici, zatim pojacalo, a CD plejer je bio na poslednjem mestu.

Ne znam mnogo ni o "digitalitisu". Veliki broj starijih CD izdanja zvuci lose zbog losih remastera.

Neka nova CD izdanja su fenomenalna i kod mene zvuce bolje od originalnih verzija na vinilu.

Bitno je da se opustis.

Ja sam pre nekoliko meseci bio u frci da li ovaj kabl ili onaj.

I sve sam lovio da li se cuje ovo ili ono i muziku nisam uopste slusao.

Onda sam imao problema sa sluhom.

E tada sam poceo da ponovo uzivam u muzici! laugh.gif

Znao sam da ne cujem idealno, te da necu u potpunosti moci da uzivam u kvalitetu zvuka.

Ma koliko absurdno zvucalo, to me je opustilo.

Prestao sam da slusam uredjaje i poceo sam ponovo da uzivam u muzici.

Sluh se vratio, ali se nije vratila ta nervoza i opsesija uredjajima.

Setio sam se da sam najvise u muzici uzivao kada sam bio tinejdzer i ploce slusao na plasticnom Trubadur gramofonu.

Ma koliko danas imao dobre uredjaje, takve emocije vezane za muziku nikada vise nisam doziveo.

Kapiram da je najvazniji hifi uredjaj nas mozak.

Ja se jednostavno naviknem na zvug mog sistema i to je to.

Svi moji sistemi (promenio ih tri u zivotu) dok su bili aktuelni, su mi svirali savrseno. Cesto sam se pitao da li uopste treba/moze bolje?

Moglo je. To sam shvatio kada sam kupovao nove komponente.

Ali nemam problem da i dalje slusam bilo koji od mojih starih sistema. Jos uvek ih imam i slusam - jedan u studiju, drugi u radnoj sobi.

Dok je hifi histerija trajala, shvatio sam da vise uzivam u muzici slusajuci je na losijim uredjajima, posto sam svestan njihovih ogranicenja i nesavrsenosti.

Kada nije svirao moj "referentni" sistem mogao sam da se opustim i slusam muziku. Nisam osecao prinudu da lovim greske u zvuku.

Ako mozes, jednostavno se opusti i slusaj muziku.

Ako ne mozes, verovatno nikada neces biti zadovoljan.

Konacnih resenja nema.

Zvuk koji cujemo zavisi u jako velikoj meri i od naseg psihofizickog stanja.

Meni moj sistem moze od dana do dana zvucati razlicito.

Da li si siguran da si kod svih tih preslusavanja uredjaja ti bio u top formi, da ne kazem "usviran"? ;-)

Ja sam trenutno sasvim zadovoljan.

CD plejer je kao sto rekoh Rotel RCD-1072.

Meni je dobar, a opet neko bi mu vec sigurno nasao neku manu.

Zivot ide dalje.

Kuja, odavno nisam stavio post na ovaj forum ali ovo sto si ti rekao potpisujem 100%. Upravo si pogodio bit onoga sto se vecini nas desava. Naime, slusanje ""referentnog "" sistema ometa koncentracija na zvuk sto preraste u nervozu i onda nista od uzivanja. A kad neku pjesmu sto volis cujes preko tunera (gdje ne ocekujes neki poseban zvuk pa nema ni nervoze oko slusanja zvuka) onda vidis sta je istinsko uzivanje u muzici. Tako, kod mene su jos prisutne obje faze.

Obzirom da je topic koji su najbolji cd playeri, ja imam Advance Acoustic hibridni player, nedavno sam slucajno naletio na neke DDR lampe, proizvedene 60tih godina i one su mi znatno unaprijedile zvuk.

Kolega koji je postavio topic treba da zna a mozda i zna da je najvaznija prostorija za slusanje, pa zvucnici, pojacalo, KABLOVI i izvor zvuka. Tako da tek kad ostvari dobre rezultate i sinergiju u svim nabrojanim kategorijama, onda moze ocekivati pristojan i dobar zvuk.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...