Jump to content


Koji je najbolji CD player koji ste slusali, i zasto?


anubisgrau

Recommended Posts

Nesto me malo proganja generalno nezadovoljstvo stanjem stvari u CD svetu.... mnogo digitalitisa kod uredjaja, mnogo ocajnih snimaka, cak i u remasterovanoj verziji.

Nisam slusao puno CD playera u zivotu, narocito ne vrhunskih, ali mislim da nikada nisam cuo uredjaj koji me je potpuno zadovoljio i opustio tako da sam mogao bez dekoncentracije da se usmerim na slusanje muzike.

Cak ni Audio Aero Prima nije konacno resenje.

Kakva su vasa iskustva i zasto? Koji su vam se CD playeri zaista dopali?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 242
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ja sam u zivotu imao/intenzivno slusao svega tri CD plejera:

1.) Denon DCD 560

2.) Pioneer PD-S703

3.) Rotel RCD-1072 (aktuelni)

Svaki mi je bio dobar i bez problema sam uzivao u muzici, svaki sledeci je bio nesto bolji.

Meni CD plejer nije bio najbitniji. Najvecu promenu u zvuku su donosili zvucnici, zatim pojacalo, a CD plejer je bio na poslednjem mestu.

Ne znam mnogo ni o "digitalitisu". Veliki broj starijih CD izdanja zvuci lose zbog losih remastera.

Neka nova CD izdanja su fenomenalna i kod mene zvuce bolje od originalnih verzija na vinilu.

Bitno je da se opustis.

Ja sam pre nekoliko meseci bio u frci da li ovaj kabl ili onaj.

I sve sam lovio da li se cuje ovo ili ono i muziku nisam uopste slusao.

Onda sam imao problema sa sluhom.

E tada sam poceo da ponovo uzivam u muzici! :lol:

Znao sam da ne cujem idealno, te da necu u potpunosti moci da uzivam u kvalitetu zvuka.

Ma koliko absurdno zvucalo, to me je opustilo.

Prestao sam da slusam uredjaje i poceo sam ponovo da uzivam u muzici.

Sluh se vratio, ali se nije vratila ta nervoza i opsesija uredjajima.

Setio sam se da sam najvise u muzici uzivao kada sam bio tinejdzer i ploce slusao na plasticnom Trubadur gramofonu.

Ma koliko danas imao dobre uredjaje, takve emocije vezane za muziku nikada vise nisam doziveo.

Kapiram da je najvazniji hifi uredjaj nas mozak.

Ja se jednostavno naviknem na zvug mog sistema i to je to.

Svi moji sistemi (promenio ih tri u zivotu) dok su bili aktuelni, su mi svirali savrseno. Cesto sam se pitao da li uopste treba/moze bolje?

Moglo je. To sam shvatio kada sam kupovao nove komponente.

Ali nemam problem da i dalje slusam bilo koji od mojih starih sistema. Jos uvek ih imam i slusam - jedan u studiju, drugi u radnoj sobi.

Dok je hifi histerija trajala, shvatio sam da vise uzivam u muzici slusajuci je na losijim uredjajima, posto sam svestan njihovih ogranicenja i nesavrsenosti.

Kada nije svirao moj "referentni" sistem mogao sam da se opustim i slusam muziku. Nisam osecao prinudu da lovim greske u zvuku.

Ako mozes, jednostavno se opusti i slusaj muziku.

Ako ne mozes, verovatno nikada neces biti zadovoljan.

Konacnih resenja nema.

Zvuk koji cujemo zavisi u jako velikoj meri i od naseg psihofizickog stanja.

Meni moj sistem moze od dana do dana zvucati razlicito.

Da li si siguran da si kod svih tih preslusavanja uredjaja ti bio u top formi, da ne kazem "usviran"? :wink:

Ja sam trenutno sasvim zadovoljan.

CD plejer je kao sto rekoh Rotel RCD-1072.

Meni je dobar, a opet neko bi mu vec sigurno nasao neku manu.

Zivot ide dalje.

Link to comment
Share on other sites

Za mene je najbolji CD plejer koji sam cuo do sada kompjuterski hard drajv kao transport. Jedina mana je neopisivo maltretiranje dok se sve podesi i sto je potreban PC samo za ovu namenu.

Ja sam sa CD plejerom raskrstio i uopste mi ne nedostaje mi.

Doduse, imam profesionalni CD rezac HHB 830 koji je istovremeno i odlican CD plejer/transport ali ga samo sporadicno slusam, ako me mrzi da nesto prvo izripujem.

Link to comment
Share on other sites

anubisgrau:

"Kakva su vasa iskustva i zasto? Koji su vam se CD playeri zaista dopali?"

CD plejeri Pierre Lurne-a (da, to je isti onaj covek koji pravi "opasne" gramofone). Slusao sam nekoliko modela CD-a (Obsession, ObsessionII, Kreatura , Mephisto...). Kreatura je u mom posedu. Napomena: zahtevaju paznju pri postavci i, dodao bih, sistem koji ih moze "ispratiti" mada ne i neophodno preskup sistem za "manje" modele.

Lurne je covek koji pravi jako dobre gramofone i postici zvuk slican analognom zvuku kod cdp-a mu je bio cilj. Uz njegove uredjaje se mogu opustiti cak i mnogi okoreli "analogasi".

Uglavnom, mislim da se misljenja oko Pierre Lurne cdp-a polarizuju. Ili ih ljudi vole ili ne. Sredine nema...

U svakom slucaju preporucio bi ih kao jedan od "lekova" protiv "Digititisa". :D

Pozdrav!

Link to comment
Share on other sites

I ja sam oduvek zapostavljao CD-player, uvek sam gledao da upgradujem amp ili zvuÄnike, u životu sam promenio ukupno 6 cd-playera. Tek je kod poslednjeg (Thule CD100) bila uoÄljiva zaista ozbiljna razlika u odnosu na prethodnike mada i dalje mislim da je za sledeći oziljan pomak u relevantnim parametrima potrebno uložiti zaista mnogo novca, a opet nisam siguran da kvalitet zvuka sa CD-a (govorim o regularnim izdanjima, ne audiofilske kuće i sl) ne opravdava toliku investiciju u CD-player.

Kad se sve sabere i oduzme, proÄitati Kujin odgovor VIÅ E PUTA i zauvek napustiti ovu temu. :D

Link to comment
Share on other sites

A sta koristis za D/A konverziju? Neka zvucna ili eksterni DAC?

Koristim lanac koji se sastoji od:

1. Spoljasnji adapter koji konvertuje USB signal u SP/DIF

2. Behringer Ultramatch 2496 (pojaca SPDIF signal, upsampluje na 88.2 i "reclockuje" signal na stabilnu vrednost)

3. DAC

Adapter kosta $29 na ebay-u a DAC je stvar licnog izbora. Behringer Ultramatch je pozeljan, ali nije neophodan.

To je u grubim crtama, pogledaj diskusije na PC audio podforumu.

post-515-128510478752_thumb.jpg

post-515-128510478757_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Evo onog cega mogu odmah da se setim:

Posedovao:

1. Philips CD 104 - stara masina, solidan zvuk za pocetnike, fale detalji na visokim, bas malo digitalizovan ali topao i pun zvuk.

2. Philips CD 304 - isto kao 104

3. Philips CD 304 Mk2 - bolji detalji (16 umesto 14 bita), los digitalni izlaz

4. Marantz CD 74 - malo bolji od osnovne verzije Philips-a 304

5. Denon DCD3300 - tezak 15 kilograma, pobakrena sasija, dva trafoa, kostao 4000 DM, top model, BB konverteri, izuzetna masina, topao zvuk.

6. Grundig CD9009, top model, kostao 3000 DM, pobakrena sasija, mehanizam od kompozita, dva trafoa, Philips 1541 Silver Crown konverteri itd.

7. Marantz CD17Mk2, cuvena masina, kostala oko 2500 DM, potpuno me je razocarao.

8. Sony CDP-XA50 - potpuno razocaranje

9. Sony CDP-XA555ES - tri generacije posle XA50, poslednji plejer iz ES serije, sa Fixed Pickup mehanizmom, tri trafoa, 13.5 Kg tezak, topao, detaljan, odlican, sjajna masina.

10. Sony CDP-X505ES, odlicna masina.

Pored toga slusao sam i:

1. Revox B225 - isto kao Philips CD304

2. Revox B226 - nista narocito, isto kao CD304 Mk2

3. Yamaha CDX1100 - divna na izgled ali zvucno tvrda i bedna

4. Marantz CD67SE - osrednje za male pare

5. Marantz CD52 - isto kao CD67

Link to comment
Share on other sites

Ja planiram za jedno par godina da kupim nov CDP pa se polako pripremam za to. Na mojoj listi playera koji su mi se dopali a imaju balansirane izlaze (jer zelim da predjem kompletno na balansiranu vezu) se nalaze sledeci playeri:

- Audio Research CD 3 MK II

- Lyngdorf CD-1

- Meridian G08

Pri tome Lyngdorf ima veliku prednost jer je najjeftiniji od pomenuta tri. Najveci problem pri tom je zapravo nemogucnost staviti te playere u svoj sistem i videti koliku i kavu razliku zbilja prave - kroz jedan direktni A-B-A test. Sva tri medjutim, bar mi se tako cini, daju reprodukciju takvu da jednostavno nemate sansi da slusate uredjaj. Prezentacija je tako realna i neutralna, da se cini da ne moze bolje .... Naravno tu ima jos playera koji dolaze u obzir, ali zbog njihove cene ih nikada nisam (i necu na zalost moci) uzeo ozbiljno u razmatranje (Mark Levinson, Wadia ili Teac-Esoteric).

Sto se tice tih "psiho-somatskih" efekata, koji se sa dosta nesigurnosti konstatuju pa se cak ide i tako daleko da se tvrdi da reprodukcija zavisi i od raspolozenja .... Tu naravno ima nesto istine i sigurno je da uzitak pri slusanje nece biti uvek isti u zavisnosti i od raspolozenja. Ali pre nego sto otpisete te efekte kao " psiho-efekte" potrudite se da ustanovite neke druge stvari.

Meni se to takodje desavalo (i jos uvek mi se ponekad desi da mi se cini da sistem zvuci malo drugacije) ali sam u vecini slucajeva nalazio vrlo prizemne uzroke zasto je sistem zvucao drugacije. Jednom je polaritet strujnog kabla bio pogresno okrenut, jednom mi je bio riknuo kondenzator u AVRu pa se bila izgubila konfiguracija .... Ako vam se cini da s vremena na vreme zvuk vaseg sistema varira i da nije isti, nemojte odmah misliti da ste "odlepili". Pogledajte sta vam se desava sa strujom. Merite varijacije i smetnje a ako to niste u mogucnosti, poigrajte se kacenjem kvalitetnih filtera za struju. Naime, varijacije mreznog napona i stepen zagadjenja mreze moze biti jedan od uzroka drugacijeg sounda sistema. Te pojave su u vecini slucajeva tesko predvidljive i izgledaju kao "slucajna pojava" - njihova eliminacija upotrebom kvalitetnih filtera bi mogla da dovede do "stabilnog" i poboljsanog zvuka celog sistema. Problem je naravno u tome sto naci takav filter predstavlja jedan dosta mukotrpan proces a i cena dobrih filtera nije zanemarljiva.

Pozdrav

Dejan

Link to comment
Share on other sites

Postoje dva plejera kod kojih mi je ostalo srce:

1. Studer D-730 zbog zvuka nalik na traku koja ima dinamiku od 100 dB

2. Teac P10 + D10 zbog najslađih viskoih koje sam ikada čuo da izlaze iz CD mašine.

Naravno, ni kod jednog od ova dva plejera nećete čuti zrnast zvuk visokih, oštrinu i slično.

Link to comment
Share on other sites

Da li ima smisla davati 1000 i vise eu za cdplayer ?

Kolko se po vama dobije u kvalitetu reprodukcije u odnosu na neki player do recimo 500e?

Mogu da se kladim da polovina nas u blind testu ne bi skontala koji je cd player bolji ... dok me neko ne razuveri ...

Link to comment
Share on other sites

Da li ima smisla davati 1000 i vise eu za cdplayer ?

Kolko se po vama dobije u kvalitetu reprodukcije u odnosu na neki player do recimo 500e?

Mogu da se kladim da polovina nas u blind testu ne bi skontala koji je cd player bolji ... dok me neko ne razuveri ...

To puno zavisi od ostatka sistema. Ako imas dobar, rezolutan i muzikalan sistem onda ce kvalitet izvora zvuka naravno da se cuje. Ako imas sistem sa komponentama od oko 500 eura svaka, onda nema nekog narocitog rezona kupovati CD player od oko 10.000 eura.

Koliko su velike razlike ? One su sve manje kako cena uredjaja raste. Staro pravilo o iscezavajucim razlikama u HiFi-ju .... Ali ... za razlicite ljude razlicite stvari predstavljaju razliku i jos se vise razlikuju osecaji za velicinu tih razlika. Navescu jedan primer: jednom sam pricao sa jednim muzicarem koji je tezi oblik HiFi zaludjenika. Covek je muzicki obrazovan, svakodnevno se bavi muzikom ali je i slusa na svom dobrom HiFi sistemu. On mi je jednom prilikom objasnjavao kako mu se jedan CD player ne svidja jer ne uspeva da reprodukuje okidanje zice na gitari (akusticnoj) onako kako to treba da bude. Onda mi je objasnjavao kako to treba .... Iskreno, nisam razumeo niti rec onoga o cemu je pricao. Ali njemu je to bilo bitno. I nije kupio CDP koji je meni inace skroz dobro svirao.

To znaci da svako mora za sebe to da razluci u skladu sa svojim ukusom, navikama, obrazovanjem, .... ne znam ni sam sta sve tu moze biti od uticaja. Ali definitivno ostatak sistema igra veliku ulogu, odnosno njegova sposobnost da prenese te fine muzicke informacije do kojih je nekima stalo.

Pozdrav

Dejan

Link to comment
Share on other sites

Najvise uticaja na zvuk imaju zvucnici, pa pojacalo. CD plejere sam slusao razne, a najvise su mi se svideli Denon 820, Pioneer 705 i oni stari Philipsi 8xx multibitni.

Izvini, ali mislim da grešiš. Najvažniji je izvor zvuka, a to je CDP ili gramofon ili trakaš. Naravno da je sve važno, pa i soba ili stalci, footeri, šiljci, ali najviše će promeniti zvuk dobar CD sa dobrim strujnim kablom.

Link to comment
Share on other sites

Pre neki dan sam bio u Vox-u i kad Äovek vidi i Äuje Meridian CD i sva ona skandinavska Äudesa, pomisliÅ¡ kako je mp3 u stvari bogohuljenje, skrnavljenje i pljuvanje u lice pravoj muzici.

Na žalost i ja kao i milioni obiÄnih smrtnika, a istovremeno i zaljubljenici u dobru pesmu, koristimo to "tehnoloÅ¡ko Äudo", jer ono pravo možemo Äuti tek ponekad.

Link to comment
Share on other sites

Izvini, ali mislim da grešiš. Najvažniji je izvor zvuka, a to je CDP ili gramofon ili trakaš. Naravno da je sve važno, pa i soba ili stalci, footeri, šiljci, ali najviše će promeniti zvuk dobar CD sa dobrim strujnim kablom.

Izvini, mislim da ti gresis...

Na opakim zvucnicima i pojacalu ce i MP3 zvucati dobro...

Izvinite ali mislim da obojica grešite... :D

Pod jedan, ne treba mešati pojmove CD-player i izvor zvuka...

Razlika između gramofona od 100, 500 i 2000 eura - OGROMNA! Primenjivo i na dek, tjuner ili nešto treće...

Kod CD-a je situacija malo drugaÄija, u startu sa 100 eura dobijate barem 50% onoga Å¡to CD nudi, svaki dalji pomak ozbiljno koÅ¡ta. Sa 500-1000 eura imate barem 80% onoga Å¡to CD nudi. Procenti su naravno slikoviti ali verujem da nije daleko od istine, ona je možda joÅ¡ gora. Kod ostalih izvora zvuka nije tako...

Delija, nije problem u mp3, verujem da veliki dao audiofila ne bi iz cuga ni detektovao tako malu kompresiju na proseÄnom snimku, pogotovo malo stariji ljudi, već u kvalitetu velikog % originalnih snimaka koji je dosta nizak a ako pojam "opakog" poistovetimo sa "visoko-vernom" reprodukcijom zvuka, "opaki zvuÄnici i pojaÄalo" Äine sound joÅ¡ gorim, razotkrivajući njegove mane.

Link to comment
Share on other sites

Delija,

Izvor kad ne valja nista mu ne moze pomoci.

Misleci da ce dobar zvucnik da zakrpi los izvor, gresis u startu. Bas naprotiv. Sa druge strane, sa dobrim izvorom i adekvatnim pojacalom i kanta ce da propeva. Mozda ne sjajno ali svakako bolje od ocekivanog.

Pa zato se i ubismo da pronadjemo balans ove tri komponente.

sta mislis zasto DejanM toliko dugo trazi parnjake za svoje Elektre, zasto je Anubis u frci trazeci nesto sto ce adekvatno da nahrani njegove ATC monitore...?

PS. a sto se blind testa tice, to sto pominjes nebi proslo ni na testu sa zapusenim usima!

Link to comment
Share on other sites

:D ...iz prethonih nekoliko postova covek bi zakljucio da se hi-fi visestruko ne isplati...Prvo se iskeshiras do yaya za neku ok opremu i onda pustis neki disk koji je ocajno isproduciran a na koji si btw kao klinac ''seko vene'' :D .I sta onda raditi ???Menjati muzicki ukus spram kvaliteta produkcije :D ,ili bataliti hi-end sprave???
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...