Jump to content


CD kao transport


Recommended Posts

  • Replies 98
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Dugo nisam narezao ni jedan disk ali se dobro secam da je bilo razlike kad narezem disk na one diskove sto lice na ploce i pise koliko se secam da su dedicated za audio (prirodniji zvuk sa dominantnijim basom) u odnosu na princo, sony , maxell .....

Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, Ružić Slavoljub said:

Nešto znam ali nisam potpuno siguran u ovo gradivo. Verujem da će i drugima pomoći.

Imam CD player koji vrlo lepo radi za onoliko koliko košta ali možda možemo da mu još poboljšamo zvuk DAC-om koji trenutno stoji u fioci.

Ako dobro kapiram,kod ove veze se koristi laser CD plejera a potom se signal šalje u DAC koji je kvalitetniji od onog integrisanog u CDP.

Dakle,DAC  koax kablom spajamo na digital out na CD pkejeru a iz DAC-a ide interkonekt u pojačalo. Jel tako ?

Ja sam to probao sa dva kvalitetnija DACa i ne dobija se ništa nema razlike u zvuku. DAC je samo za kompjuter i tu pokazuje sve šta može a ovu kombinaciju zaboravi. Isto se odnosi i na AV risivere ili pojačala sa DACom imao i to i ništa nisam dobio nego što sam imao sa klasičnim povezivanjem na stereo pojačalo tako da ne gubiš vreme oko toga

Link to comment
Share on other sites

24 minuta ranije, Body said:

Ja sam to probao sa dva kvalitetnija DACa i ne dobija se ništa nema razlike u zvuku. DAC je samo za kompjuter i tu pokazuje sve šta može a ovu kombinaciju zaboravi. Isto se odnosi i na AV risivere ili pojačala sa DACom imao i to i ništa nisam dobio nego što sam imao sa klasičnim povezivanjem na stereo pojačalo tako da ne gubiš vreme oko toga

Ili nije bio ptičar, ili si ga ti prenisko bacao...B)

Link to comment
Share on other sites

Nema ovde mnogo nejasnoća.

Transport=CD=čitač digitalnog zapisa

Digitalni zapis može biti ili file ili CD (16/44.1) ili optička DVD media sa HD file-ovima ili DVD-a disk sa masterizovanim sadržajem ili SACD disk ...

U zavisnosti od kvaliteta transporta koji god optički bio uređaj (CD, DVD, SACD) ili kompa (software playera) čitanje zapisa će biti kvalitetnije.

Digitalni kabl, takođe izrazito važan.

DAC ... Od njegovog kvaliteta zavisi konačan analoni signal koji se šalje u preamp/pojačalo.

Želim da naglasim da od kvaliteta čitača i izvornog faila mnogo zavisi.

Izrada CD Audio diska narezivanjem iz file-a koji je npr. 24bit 192 nije dobar potez, jer aplikacija koja narezuje radi expresnu i ne kvalitetnu downgrading konverziju na 16bit 44.1 kako bi pripremila Red book CDA format za snimanje na CD mediju koja je isključivo u 16/44.1 kvalitetu i jedino je takva čitljiva u standardnom CD Audio obliku. Sigurno će biti bolje skinuti CD rip 16/44.1 i njega spržiti na mediju. Imaćeš bolji zvuk sigurno od prethodno opisanog.

Link to comment
Share on other sites

Svakako je bolje sada uzeti prosecan cd koji se dobro pokazao dobro kao transport( pozeljno je da ima nabavljiv laser) i dobar DAC .

DAC mozes da vezes na PC ,TV ,CD .... Ako sve pare spucas na CD plejer imas dobar plejer i tu se prica zavrsava (sem kod novijih plejera koje mozes da koristis i kao dac)

Pogotovo sada kada ima toliki izbor DAC-ova 

Link to comment
Share on other sites

CDP je odsvirao svoje, kao i CD kao medij.

Ko baš voli da ima i njega (ja npr. volim) kupi neki proveren model za onoliko para koliko smatra da je to okay i uživa. Imati višestruko skuplji (i verovatno bolji) CDP od ostalih komponenti, a prevashodno DAC-a, po meni je neracionalno. Ko ima Hi-End ostatak sistema naravno da će da kupi Hi-End CDP, i tu je bacanje para (samo manje) uzeti neki jeftin komad. I ne slažem se sa konstatacijom da treba gledati modele sa nabavljivim laserom, pošto su ti nabavljivi u 99% slučaja krš kineske kopije koje ne valjaju ništa. Mislim, svira to, ali nema blage veze sa originalom. Bolje je kupiti proveren model sa provereno izdržljivim laserom (npr. Philips) i koristiti ga dok traje, a onda uzeti original NOS.

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Engine said:

Nije, nije. Tako su pričali i za ploče pa se kod nostalgične gerijatrije još drže :D ':D

Kada mi dođe da sekirom i bacačem plamena vratim laptop u izvorni oblik, čitaj naftu, rudu gvožđa i pesak pustinjski, onda mi dođe da pazarim dobar transport, ali zdravo dobar. Za to mi treba x5 novca u odnosu lap ali ok... 

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, Engine said:

Imam ja nedoumici u razlici izmedju originala i rezanca (osim u problemu čitanja, odnosno preskakanja). Jedni mi kažu da narezivač od 10$ u laptopu nije ni primac po kvalitetu zvuka onom što reže original, dok drugi mi kažu da digitalni zapis je zapis, ili radi ili ne radi, a kvalitet zvuka mora biti isti.

Ovi drugi su ti neki zajebanti.:D

Ne misle to ozbiljno, siguran sam.

Link to comment
Share on other sites

46 minuta ranije, Ružić Slavoljub said:

Nemam koaxijalni kabl niti ga mogu kupiti u mom gradu.Dali mogu nekako da ga napravim ili za probu da upotrebim interkonekt ?

pitaj u WinWin-u ili u Fedri ako već nisi. Ne vidim razloga zašto ne bi mogao da upotrebiš običan RCA interkonekt ali ja sam debil za digitaliju. Meni ovo zdravo liči na pola od stereo interkonekta:

https://www.amazon.com/AmazonBasics-Digital-Audio-Coaxial-Cable/dp/B01D5H8TS4/ref=mrai_hpb_ps_hpb_1/143-5942688-2045501?_encoding=UTF8&pd_rd_i=B01D5H8TS4&pd_rd_r=caa16442-53f8-11e9-a2b1-d79daa2f5004&pd_rd_w=nnJAI&pd_rd_wg=awgzX&pf_rd_p=0fb291aa-1e95-4a4b-9ef0-1556bf4d781f&pf_rd_r=F87KG9TEN5DP054XQSEK&psc=1&refRID=F87KG9TEN5DP054XQSEK

Link to comment
Share on other sites

24 minuta ranije, zflazar said:

Nisam se setio FEDRE. Hvala.

Link to comment
Share on other sites

5 sati ranije, Engine said:

Imam ja nedoumici u razlici izmedju originala i rezanca (osim u problemu čitanja, odnosno preskakanja). Jedni mi kažu da narezivač od 10$ u laptopu nije ni primac po kvalitetu zvuka onom što reže original, dok drugi mi kažu da digitalni zapis je zapis, ili radi ili ne radi, a kvalitet zvuka mora biti isti.

Izgleda da ne spadam u ove druge.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Ružić Slavoljub said:

Nemam koaxijalni kabl niti ga mogu kupiti u mom gradu.Dali mogu nekako da ga napravim ili za probu da upotrebim interkonekt ?

ne možeš običan kabl mora digitalni koaksijalni ili optički ali tvrdim ništa se ne dobija u zvuku nikakvo poboljšanje ma šta ovi gore pričali.

Link to comment
Share on other sites

20 minuta ranije, siroma said:

Pa njemu treba samo da proba da li DAC poboljšava zvuk. Posle može da napravi kasvetni spdif kabl.

Pa ako treba da testira kvalitet, onda i nije bas 100% svejedno.

http://cablesondemandblog.com/wordpress1/2014/03/06/whats-the-difference-between-50-ohm-and-75-ohm-coaxial-cable/

https://www.belden.com/blog/broadcast/50-ohms-the-forgotten-impedance

http://www.bluejeanscable.com/articles/impedance.htm

Link to comment
Share on other sites

51 minuta ranije, Body said:

ne možeš običan kabl mora digitalni koaksijalni ili optički ali tvrdim ništa se ne dobija u zvuku nikakvo poboljšanje ma šta ovi gore pričali.

Da li misliš da je cela industrija DACova bazirana na placebo efektu da poboljšavaju zvuk a samo ti znaš da ne daju nikakvo poboljšanje?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...