Jump to content


CD kao transport


Recommended Posts

Nešto znam ali nisam potpuno siguran u ovo gradivo. Verujem da će i drugima pomoći.

Imam CD player koji vrlo lepo radi za onoliko koliko košta ali možda možemo da mu još poboljšamo zvuk DAC-om koji trenutno stoji u fioci.

Ako dobro kapiram,kod ove veze se koristi laser CD plejera a potom se signal šalje u DAC koji je kvalitetniji od onog integrisanog u CDP.

Dakle,DAC  koax kablom spajamo na digital out na CD pkejeru a iz DAC-a ide interkonekt u pojačalo. Jel tako ?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 98
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

40 minutes ago, Ružić Slavoljub said:

E sad,pitanje koje mi se nameće samo po sebi:

Ako ja narežem CD sa muzikom u Flac formatu na 24/192 i ubacim ga u CD player koji ide do 16 / 44.1 (ako se ne varam) a na njegovom izlazu je DAC koji podržava 24/192,šta stiže u pojačalo ?

Od te dve numere koje narežeš u tom formatu neće stići ni jedna. U pojačalo, tj. predpojačalo će stići samo interkonektivni kabl... Pod uslovom da si ga povezao:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Svi CD plejeri čitaju isključivo .wav format, a to je 16bit/44,1khz. Taj kvalitet ti dobijaš na DAC-u i to ćeš čuti. 24/192 se automatski kompresuje u 16/44 kad se reže disk u audio format. Ovo rade uglavnom svi programi za rezanje cd-a.

Ovako rade klasični cd plejeri, multimedijalni plejeri uglavnom čitaju sve formate i to ti pošalju na digitalni izlaz.

U našem narodu je zavladao sveopšti cinizam, nema više elementarne pomoći već su tu sličice sa kreveljenjem.

Link to comment
Share on other sites

Peter, brate mili, u pojačalo kako god okreneš stiže analogni signal. Ono što tebe zanima verovatno je šta je izvor za analogni signal, 16/44.1 ili 24/192. To zavisi od toga da li tvoj DAC radi upsampling ili ne, ali recimo da je to u osnovi 16/44.1 i to je sasvim OK pod uslovom da ti je izvorni fajl OK. 

Link to comment
Share on other sites

@Ružić Slavoljub

Definiši čudno i glupio pitanje. Ova tvoja konkurišu opasno. Nisi kriv što ne znaš ali nivo postavljenih pitanja sugeriše da imaš mnoge rupe u obrazovanju. 

Ne razumeš findamentalne principe pa kreni od razjašnjavanja toga.

BTW format muzike na CD medijumu je CDA. WAV je Microsoft reprezentacija muzike u fajl sistemu. CD medijum nema fajl sistem ( u smislu operativnih sistema) več kao poziciju na medijumu.

Link to comment
Share on other sites

13 minuta ranije, vdzele said:

Svi CD plejeri čitaju isključivo .wav format, a to je 16bit/44,1khz. Taj kvalitet ti dobijaš na DAC-u i to ćeš čuti. 24/192 se automatski kompresuje u 16/44 kad se reže disk u audio format. Ovo rade uglavnom svi programi za rezanje cd-a.

Ovako rade klasični cd plejeri, multimedijalni plejeri uglavnom čitaju sve formate i to ti pošalju na digitalni izlaz.

U našem narodu je zavladao sveopšti cinizam, nema više elementarne pomoći već su tu sličice sa kreveljenjem.

Većina CD plejera ne ume da čita WAV format nego isključivo Red Book audio, jedino zajedničko im je što su oba formata  nekomprimovana, i što oba kodiraju audio signal kao nekomprimovani PCM.

Link to comment
Share on other sites

2 minuta ranije, Ružić Slavoljub said:

E sad mi je jasno. Hvala obojici.Dakle,već je sam laser ograničen. Teško da mogu mnogo da popravim zvuk dodavanjem jeftinog DAC-a.

 

Laser nije ograničen. RedBook standard ograničava muzičke CDe na svoj format. Laseri u DVD i SACD čita i visokorezolutne fajlove.

Zvik CDa možeš da popraviš DACom ako je DAC bolji od onog implementiranog u CD. Možeš i da tweakuješ CD

Link to comment
Share on other sites

11 minuta ranije, siroma said:

čudno i glupio pitanje. Ova tvoja konkurišu opasno. Nisi kriv što ne znaš ali nivo postavljenih pitanja sugeriše da imaš mnoge rupe u obrazovanju. 

Naravno da ne znam mnogo toga u Hi-Fi u ali to ne bi trebalo da znači da sam ne obrazovan i da ne treba da pitam. Za mene ne postoje glupa pitanja. Glupo je ako pitanje ne postaviš. Još je i naša Desanka Maksimović rekla "Nije glupo ne znati-glupo je ne naučiti".

Mene,dragi prijatelju ne možeš ni uvrediti ni iznervirati. Ne trudi se. 

:wave2

Link to comment
Share on other sites

Bice ti 44.1 sa cd-a jer to ti je format cd-a.A poboljsanje mozes imati ako ti je eksterni dac bolji od onog u uredjaju.Primera radi moj marantz cdr 630 vezem na koktel preko optike ili coaxa i zvuk je primetno bolji jer coctail x45 ima dosta noviji i bolji dac u sebi.

Stim da onda vezujes dac na pojacalo a cd koristis samo kao transport.

41 minutes ago, Ružić Slavoljub said:

Pa,to i radim.

Nadam se da sam uspeo bar  malo da ti docaram

Link to comment
Share on other sites

6 minuta ranije, JTGTS said:

Inace uvek se trudi da rezes audio cd sa flaca jer cuce se bolje,Ne razbijaj glavu zasto je tako :D (naravno nemora samo flac imas i druge formate koji imaju malo gubitaka)

Koji su to drugi formati koji imaju malo gubitaka, pitam za druga?:ph34r:

Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, TurboMaximus said:

A još više se trudi da izbegneš rezance.

Imam ja nedoumici u razlici izmedju originala i rezanca (osim u problemu čitanja, odnosno preskakanja). Jedni mi kažu da narezivač od 10$ u laptopu nije ni primac po kvalitetu zvuka onom što reže original, dok drugi mi kažu da digitalni zapis je zapis, ili radi ili ne radi, a kvalitet zvuka mora biti isti.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...