Jump to content


Ebay - prodaja iz Srbije


ab

Recommended Posts

Ima li neko iskustva i znanja kako prodati preko Ebay-a?

Procedure od A-Š, uslovi prodaje, provizija Ebay-a, naplata, posiljka....

 

Lepo bi bilo da neko u crtama iznese, ukoliko je prodavao, svoj slucaj.

Hvala na informacijama.

Link to comment
Share on other sites

Otvori pay pal nalog i povezi ga sa svojim računom i ebay nalogom za pocetak,to imas ako si već nesto kupovao.Tako će jedino i hteti neko da kupuje iz srbije,inače okačiće ti "from serbia" za plašenje kupaca :lol: .Imas i opciju da oni za tebe prodaju ali uzimaju mnogo za tu uslugu,mislim 20%.Ostalo imas na ebay sajtu dosta lepo objasnjeno.Prouči dobro deo o minimalnoj ceni,tu se često zeznu ljudi prvi put pa daju nesto za "tepsiju ribe" (za školu).Najbolje navezbati prvo sa nekim jeftinijim stvarima,a i da se stekne bar bilo kakav feedback za nesto vrednije.Ploče,diskovi i sl.

Inače temu pozdravljam,čekam i sam  iskusne :thumbsup2

Link to comment
Share on other sites

Da, zamislio sam temu u kojoj bi mogli da se upoznamo blize sa prakticnim delom i podelimo iskustva i ukazemo na pojedine trikove i upozorenja...

Evo sta za pocetak Ebay kaze o bazicnim informacijama za prodaju preko njih u slucaju kada zelis sam za sebe da prodas:

"To sell on eBay, you'll need to set up your account for selling. You may need to verify your contact information and add an automatic payment method to pay your seller fees. You can then start selling by following these steps:

  1. Select Sell at the top of the page, and then select Sell it myself.
  2. Follow the instructions to list your item.
  3. Send the item only after you receive payment."

 

Kada se zeli da prodaju za nas obavi Ebay:

 

"  1.  Select Sell at the top of the page, and then select Sell it for me.

    2. Verify that your item is eligible for our valet service. Not all items are eligible—if it's not, you'll need to Sell it yourself.

    3.  If it's eligible, select Get Started, enter your Payment & Return info, then select Get my prepaid shipping label.

    4.  Send the item to our valet service.

You’ll get paid after the item sells."

Link to comment
Share on other sites

ajd' pitaću drugara sta treba,al da budete konkretni s pitanjem.On zivi od ebay bar 10g i stalno nesto salje,koliko znam sa poste bez DHL-a koji je skup.Slao sam i ja neke stvarčice prodate preko pfm foruma i najredovnije slao sa poste.Odkada je proradio pay pal nema drugar vise nikakvih problema u trgovini preko ebay,zapravo ima...ne moze ovde da postigne sa svojom manufakturom poraslu potražnju.

Link to comment
Share on other sites

Ako se ide preko poste proveriti da li uopste salju pakete preko 3kg, mislim da sam na nekom forumu video da krkobabic ne radi sa inozemstvom preko tri kile a cini mi se i da otkidaju usi sa cenom. Uglavnom, pisem po secanju (koje nije hi end nikako) pa neka ostane upozorenje da se proveri u posti (ako se ide preko njih a ne preko ups fedex... ).

Link to comment
Share on other sites

On 31.5.2016. at 18:00, sondek said:

ajd' pitaću drugara sta treba,al da budete konkretni s pitanjem.On zivi od ebay bar 10g i stalno nesto salje,koliko znam sa poste bez DHL-a koji je skup.Slao sam i ja neke stvarčice prodate preko pfm foruma i najredovnije slao sa poste.Odkada je proradio pay pal nema drugar vise nikakvih problema u trgovini preko ebay,zapravo ima...ne moze ovde da postigne sa svojom manufakturom poraslu potražnju.

Sondek, ima li neki info od drugara? B)

Predmet prodaje bi bio PC 186 za sta bi USA trziste bilo pozeljno...dakle - tezak paket.

PayPal i Ebay nalog otvoren, treba da se aktivira opcija prodaje preko Ebay-a, sta dalje, paket, slanje...?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
6 minuta ranije, Ljuba said:

I onda treba da idem u poresku da platim porez na ino uplatu... no thanks...

Mene su pokusali da nagaze iz poreske kada sam ih upitao za savet (uplata iz USA za konsultantske poslove koje obavljam), procitam Zakon i vidim da nista nema smisla. U opstini kazu da moram da platim, a inspektor kaze da Zakon taj vid zarade preko interneta ne prepoznaje, kao i da nisam u obavezi da platim porez. 

Sta kazu iz Ministarstva kada sam ih pitao da li moram da platim porez... 

Поштовани, 
 
Према одредбама члана 7. став 1. и члана 100а став 2. Закона о порезу
на доходак грађана (''Сл. гласник РС'', бр. 24/01,.. .47/13, 48/13 -
исправка, 108/13, 57/14, 68/14 - др. закон) обвезник пореза на доходак
грађана је резидент Републике Србије (у даљем тексту: резидент), за
доходак остварен на територији Републике Србије (у даљем тексту:
Република) и у другој држави.
Ако исплатилац прихода нема обавезу да обрачуна и плати порез по
одбитку, обавезу утврђивања и плаћања пореза самоопорезивањем има
обвезник који остварује зараде и друге приходе у или из друге државе,
код дипломатског или конзуларног представништва стране државе, односно
међународне организације или код представника и службеника таквог
представништва, односно организације, као и у другом случају када
исплатилац прихода нема обавезу да обрачуна и плати порез по одбитку.
Према члану 95. став 5. Закона, пореску пријаву са обрачунатим порезом
за који је чланом 100а овог закона утврђена обавеза самоопорезивања,
осим из ст. 1. и 4. овог члана, подноси се у року од 45 дана од дана
остваривања прихода.
На интернет страници: www.purs.gov.rs део Актуелно од 11. 02. 2014.год.
- Обавештење о обавези обрачунавања и плаћања остварених прихода,
самоопорезивањем, у 2014. години, дато је појашњење начина
утврђивања и плаћања пореске обавезе. Физичка лица која остварују
приход, у зависности од врсте прихода и исплатиоца, плаћају порез на
доходак грађана на један од следећих начина: 1) по одбитку од сваког
појединачног прихода; 2) на основу решења надлежног пореског органа; 
3) самоопорезивањем. Опорезивање прихода физичких лица, системом 
самоопорезивања у 2014. години односи се и на физичко лице које је 
дужно да само обрачуна и плати порез. 
Упућујемо Вас и на ПРАВИЛНИК о обрасцу пореске пријаве о обрачунатом
и плаћеном порезу самоопорезивањем и припадајућим доприносима од 
стране физичког лица као пореског обвезника („Службени гласник РС“, број
77/13) којим је  прописан образац пореске пријаве о обрачунатом и
плаћеном порезу самоопорезивањем који доставља физичко лице као 
порески обвезник када сам обрачунава и уплаћује порез на доходак грађана
(у даљем тексту: самоопорезивање).
Пореску пријаву из члана 1. овог правилника порески обвезник доставља
Пореској управи на Обрасцу ПП ОПО - Пореска пријава о обрачунатом и
плаћеном порезу самоопорезивањем и припадајућим доприносима на
зараду/другу врсту прихода од стране физичког лица као пореског
обвезника за приход примљен ______20__. године, који је одштампан уз
овај правилник и чини његов саставни део. 
За све даље информације обратите се надлежној Пореској управи где се
водите као порески обвезник.
Контакт центар Пореске управе даје општа мишљења о примени пореских
прописа и о пореском поступку. 

 
Срдачан поздрав,
Контакт центар Пореске управе Републике Србије

------------------------------------------------------------------------------

Da se vratim na temu.

Ebay u zadnje vreme komplikuje stvari za prodavce. Nisam mogao da izvrsim promene na oglasu, pa je sve proslo slanjem invoice-a kupcu i to preko PayPal-a, a ovi na ebay-u su sve to precutali jer su toliko zakomplikovali stvari, da im je lakse da im ne platim proviziju nego da oni azuriraju softver. Jedini minus je bio sto kupac nije mogao da ostavi pozitivnu ocenu. 

Sto se tice PayPal-a i prebacivanja love, to funkcionise besprekorno, ali se u mom slucaju reflektuje na racunu (South Africa) tek za 7-8 dana. Samo moram da vodim racuna da ne prebacim vise od 3000$ jer sve preko toga podleze porezu od oko 30% na kraju godine kad radim povracaj. 

 


 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Imam nekoliko ljubiteljskih hi-fi uređaja koje bih prodao preko Ebay-a u EU, razume se radi više cene. Poznate su mi procedure oko prodaje, plaćanja i cena novca koju Ebay i PayPal naplaćuju. Samo ne znam da li pri slanju u EU postoji rizik od toga da kupcu budu naplaćeni carina i PDV na polovne hi-fi uređaje, doduše čije cene prelaze 1.000 pa i 2.000 evra. Ima li neko iskustva i može li da me posavetuje? Hvala unapred.

Link to comment
Share on other sites

Ja to radim preko posrednika koji odnese sprave napolju, postavi oglase na e-bay, meni posalje link da mogu da pratim. Oko pocetne cene se dogovorimo prethodno i to je to. Kada se uredjaj proda, od prodate cene se odbiju postanski troskovi i 20% za proviziju njemu. Ostatak se izbroji na adresi u Bg. Ako ti je interesantno, posalji mi poruku na PP da ti dam kontakt.

 

Link to comment
Share on other sites

Nemam iskustva u ovom 'komercijalnom' smislu ali sam vracao skuplji i poveci uredjaj proizvodjacu nazad (na apgrejd) sto u krajnjem slucaju ne menja pitanje / postupak.

Svakako neces deklarisati punu vrednost robe jer se preko 1000e i ne moze poslati kao privatno lice. Primaoc uvek placa nekakve uvozne dazbine/nadoknade pa i u slucaju vracanja proizvoda originalnom proizvodjacu. Dakle - deklarisana vrednost uvek ispod 1.000e, najbolje u dogovoru sa kupcem. Roba je roba, uvek ima vrednost, bez obzira da li je polovna ili ne. Mislim da je na nivou EU dozvoljen uvoz bez placanja carine do 150e, iznad toga se naplacuju i uvozne takse. PDV ce se svakako naplatiti kada roba dolazi van EU.

Sto se dokumentacije tice, imas dva nacina: sa izradom carinske deklaracije ili bez nje - ako carinska sluzba prihvati slanje predmeta tj. robe bez deklaracije i na tvoju potpunu odgovornost. Izradu carinske deklaracije placas, to mora da uradi spedicija. Usluga podnosenja carinske deklaracije je oko 35e i na posti to radi 'Fersped'.

U posti imas i trosak pakovanja jer svi paketi treba da budu uniformne boje, da se spreci lako prepoznavanje sadrzaja posiljke. Donosis otvorenu transportnu kutiju i na tebi je obezbedjenje od ostecenja u transportu.

Zasebno mozes (pozeljno je) da uradis osiguranje robe kod nekog osiguranja, na punu (100%) ili opste uobicajenu, 110% vrednosti robe. Premija osiguranja ne bi trebala da bude veca od 1% deklarisane vredosti sem kod osetljivih stvari (lomljivo, kvarljivo itd). Ne treba bezati od osiguranja robe.

Posiljku saljes preporuceno ili sa jos nekim nacinom pracenja te potvrde prijema jer ti ebaj/ppal drzi zarobljena sredstva ili do isteka prava na reklamaciju (45 dana bese) ili potvrde ocenom da je kupac zadovoljan. Racunaj da je zadrska parica uvek 45 dana.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...