Jump to content


Za sve ljubitelje klasicne muzike


DejanM

Recommended Posts

7 minuta ranije, DejanM said:

Ali o ukusima ..

naravno.. ali o neukusu bi mogli, kao i o poimanju lepote.. a i o klavirskoj tehnici.. možemo i o tangama koje sputavaju tu tehniku.. a zašto ne bi zašli malo dublje u baštu u kojoj cveta 1000 cvetova, pa spomenuli Srpsku Vanesu Mej, još jednu žrtvu autfita i egzibicionizma

 

ma, nećemo o tome :D

 

Link to comment
Share on other sites

Woland,

Ove mlade dame (ili Nemanja)  ocigledno imaju drugacije shvatanje o tome kako treba da izgleda umetnik na koncertu. Ja licno ne obracam previse paznje na odecu, ali jeste neobicno kada se pojavi neko obucen kao Lola. Ono sto medjutim na kraju ostane jeste izvodjenje ...

Moje misljenje je da gotovo svi ti mladi izvodjaci odlicno vladaju instrumentom. Znaci tehnika sviranja i vladanje instrumentom uopste vise nije tema. Ali izvodjenje jednog muzickog dela nije samo tehnika sviranja. Treba "porinuti" u delo koje se izvodi i iz njega izvuci ono, sto ono zbilja jeste. A to nije jednostavno i lako. I po tome se razlikuju vrhunski izvodjaci od onih prosecnih.

Meni je pre svega u ovoj prici interesantan taj fenomen mladih, lepih, devojaka, koje odlicno vladaju svojim instrumentom a da pri tome unose u svoj nastup elemente (oblacenje, ponasanje) koji su strani nekom ustaljenom kodeksu ponasanja izvodjaca klasicne muzike. Da li je to lose ? Strogo govoreci verovatno jeste jer odvlaci paznju gledaoca i slusaoca od samog izvodjenja. Sa druge strane, to jeste dobar marketing i u svetu gde je marketing veoma vazan element gradjenja karijere, deluje cak i logicno da je u jednom trenutku doslo do ovakve pojave. Naravno, onda se postavlja pitanje: a gde je granica ? I da li sve treba da bude dozvoljeno zarad marketinga, publicity-ija, skretanja paznje cak i u slucajevima kada se zbilja radi o vrhunskim izvodjacima ? Zdrav razum kaze: ne ! Ali gde je ta granica ? E na to pitanje nemam odgovor ...

Link to comment
Share on other sites

@DejanM istina je da danas tehnika nije upitna - ima mnogo izvođača, najčešće sa dalekog istoka, koji su školovani po tzv Suzuki metodi, i koji suvereno vladaju tehnikom ali razumevanje muzičkog dela to ne prati..

ali ima i onih, npr naša Vanesa Mej, koji vladaju tehnikom, razumeju delo ali ne uspevaju da dosegnu vrh zbog toga što njihov mentalni razvoj nije otpratio tehniku koju su stekli..

Nemanja je preskakao razrede u školi, bivao prerano istrgnut iz jedne pa druge sredine, mnogo vremena proveo usmeren na nekoliko ljudi iz najbliže okoline, na Mentora, pa nije postigao da mentalno sazri.. danas se od njega očekuje rezultat, ne treba biti naivan pa pomisliti da njegovi Francuski finansijeri pomažu bez interesa..

slična je situacija i sa ostalima, koji skraćuju suknje, popunjavaju usne idt..

šoubiznis je ušao i u klasičnu muziku, pitanje je u kojoj meri je autfit posledica ekscentrizma a koliko je nametnut očekivanjima publike

Link to comment
Share on other sites

36 minuta ranije, Woland said:

@DejanM istina je da danas tehnika nije upitna - ima mnogo izvođača, najčešće sa dalekog istoka, koji su školovani po tzv Suzuki metodi, i koji suvereno vladaju tehnikom ali razumevanje muzičkog dela to ne prati..

ali ima i onih, npr naša Vanesa Mej, koji vladaju tehnikom, razumeju delo ali ne uspevaju da dosegnu vrh zbog toga što njihov mentalni razvoj nije otpratio tehniku koju su stekli..

Nemanja je preskakao razrede u školi, bivao prerano istrgnut iz jedne pa druge sredine, mnogo vremena proveo usmeren na nekoliko ljudi iz najbliže okoline, na Mentora, pa nije postigao da mentalno sazri.. danas se od njega očekuje rezultat, ne treba biti naivan pa pomisliti da njegovi Francuski finansijeri pomažu bez interesa..

slična je situacija i sa ostalima, koji skraćuju suknje, popunjavaju usne idt..

šoubiznis je ušao i u klasičnu muziku, pitanje je u kojoj meri je autfit posledica ekscentrizma a koliko je nametnut očekivanjima publike

Mislim da je kljucna rec ovde: business. Ulozene pare treba da se vrate sa zaradom. Zato je Marketing toliko vazan.

Nisam toliko upoznat sa likom i delom Nemanje tako da mi preostaje samo da ti verujem. Ali imao je on par komentara iz oblasti Etnomuzikologije, koji su se meni ucinili jako zanimljivim. U svakom slucaju on nije neobrazovan ..

Link to comment
Share on other sites

43 minuta ranije, DejanM said:

Mislim da je kljucna rec ovde: business. Ulozene pare treba da se vrate sa zaradom. Zato je Marketing toliko vazan.......................

 

Da li dozvoljavate da se rasprava proširi i na druge vrste muzike? Rock u širem smislu?

Link to comment
Share on other sites

Kakva publika, takva i predstava.

Ženska s početka teme ume da svira klavir. Kad bi se koncentrisala na izvođenje, možda bi od sviranja i ispala muzika, otkud znam. Reklo bi se da joj je nešto drugo na umu. Ovako, zapetih nogu, isturenog dupeta i sisa, neprirodno odmaknuta od klavira (povezano s prethodnim), jedva zadržavajući genitalije pod suknjom, svakako stimuliše i levake i dešnjake. Možemo zamisliti scenu u publici kojoj su na petnaest minuta isključene kočnice.

Link to comment
Share on other sites

15 minuta ranije, TurboMaximus said:

Kakva publika, takva i predstava.

Ženska s početka teme ume da svira klavir. Kad bi se koncentrisala na izvođenje, možda bi od sviranja i ispala muzika, otkud znam. Reklo bi se da joj je nešto drugo na umu. Ovako, zapetih nogu, isturenog dupeta i sisa, neprirodno odmaknuta od klavira (povezano s prethodnim), jedva zadržavajući genitalije pod suknjom, svakako stimuliše i levake i dešnjake. Možemo zamisliti scenu u publici kojoj su na petnaest minuta isključene kočnice.

To je reklamni spot. Kako to u stvarnosti izgleda to moze ovde da se vidi:

 

 

Link to comment
Share on other sites

Elementi predstave u muzičkom izvođenju sigurno nisu kompenzacija za sviračko neumeće (nerazumevanje) bar kod velikih performera.

Najbliže što sam gledao Queen je bilo sa TV a. Žao mi je ali je tako. Da li bi vilica ostala da mi visi pola sata posle odgledanog nastupa na Live Aid u  85. da oni za tih dvadesetak minuta nisu izveli pravu malu predstavu na bini? Pa ne bi.
Vrhunski svirači i pevači ali i produkcija i predstava. To se od njih i očekivalo.
Jednostavno imate izvođače kojima je šou (predstava) jako važan element nastupa a imate i one koji bukvalno ne umeju da se pomere na sceni. Tako ih i prihvatate.

Link to comment
Share on other sites

9 sati ranije, DejanM said:

Pa ova celistkinja ti bas i ne izgleda nesto posebno ... <_< Ali o ukusima ...

Ima tu jedan problem: ako je neko lud, perverzan, lep, itd. to ne znaci da nije ili da ne moze da bude vrhunski umetnik. Sarkissova je npr. priznata vrhunska balerina. Lola, koja je ovde od nekih sa gnusanjem docekana, je zavrsila veoma ozbiljan konzervatorij u Moskvi (pre toga je klavir ucila od gdje Popovic) i vazila je za cudo od deteta. Uostalom njena tehnika sviranja je besprekorna. Za Aidu i da ne govorim ...

U istoriji umetnosti cete pronaci takvu kolekciju ludaka, koji su medjutim napravili vrhunska umetnicka dela, kojima se mi danas divimo a da vecina nas i ne zna nista o njihovom privatnom zivotu. Cesto su te zivotne price bile ne samo neobicne, vec skandalozne. Navescu samo jedan primer: Marcel Prust. Vrhunski pisac, sa neverovatnim stilom pisanja, cija svaka recenica u Potrazi za Izgubljenim Vremenom predstavlja malo umetnicko delo. U stvarnosti, Marcel, inace veoma bogat, je ziveo potpuno izolovano u svom stanu u Parizu, koji je napustao samo uvece kada je isao u potragu za mladim decacima....

Prema tome sudeci o nekome covek treba da bude oprezan i da ne podlegne sopstvenim predrasudama. I da bude svestan da stvari gotovo nikada nisu tako jednostavne ...

stvari nikad nisu jednostavne. 

-ako ideš u potragu za mladim dečacima ne znači da si automatski Marcel Prust

-ako si ružan ko lopov ne znači da umeš da sviraš klavis

-ako si lep ko lutka ne znači da nemaš sluha

-ako umeš da sviraš klavir ne znači da ideš u potragu za mladim dečacima

druga stvar je koju su mi pričale moje dve drage tetke koje su završile muzičku akademiju: onomad ako si hteo da se probiješ u vrh morao si ili da budeš iz nekog klana ili da spavaš sa mentorom/profesorom/profesoricom. Nekad i jedno i drugo. A bez garancije da ćeš se i onda probiti.  :) 

Ne znam kakva su sad vremena.

Link to comment
Share on other sites

14 sati ranije, zflazar said:

stvari nikad nisu jednostavne. 

-ako ideš u potragu za mladim dečacima ne znači da si automatski Marcel Prust

-ako si ružan ko lopov ne znači da umeš da sviraš klavis

-ako si lep ko lutka ne znači da nemaš sluha

-ako umeš da sviraš klavir ne znači da ideš u potragu za mladim dečacima

druga stvar je koju su mi pričale moje dve drage tetke koje su završile muzičku akademiju: onomad ako si hteo da se probiješ u vrh morao si ili da budeš iz nekog klana ili da spavaš sa mentorom/profesorom/profesoricom. Nekad i jedno i drugo. A bez garancije da ćeš se i onda probiti.  :) 

Ne znam kakva su sad vremena.

Drago mi je da se o ovome slazemo.

Sto se tice muzickog businessa ... ja nisam u toj bransi ali verujem da danas nije nista bolje nego u vreme kada su zivele tvoje tetke. Cak verujem da je mnogo gore ...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...