Jump to content


Clamp za gramofon


Aoxomoxoa

Recommended Posts

  • Replies 55
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

11 minuta ranije, Bujodrag said:

Oni imaju veliki i masivan tanjir pa dodatna težina tega ili klampa ne utiče mnogo ali im je motor toliko kilav da moraš rukom da ga pokreneš. Opet, ako je sve izbalansirano, i osovina i motor su bezbedni.  

 

 

6 minuta ranije, Bujodrag said:

Ja ne poštujem tudje mišljenje ali poštujem ispravno mišljenje. Nije mi bitno čije je.

u manualu nijednog Thorensa na belt na pise da se MORA tanjir rukom pokrenuti,ni u slucaju dodavanja fabrickog Thorens tega koji je negde oko 0,5kg..praktikuje se pokretanje rukom i kod drugih beltasa sa razlogom ,da bi "stedeli" (produzili) vek trajanja belta..na kraju krajeva,stipse smo...

https://www.analogueseduction.net/record-clamps/thorens-stabilizer-chrome-record-weight.html

Link to comment
Share on other sites

Koliko me sećanje služi, stari Thorens motori su imali kvačilo na osovini motora u sklopu remenice koje je proklizavalo pri startu. Nikakvo pokretanje rukom nije potrebno, tanjir ne treba puno pipkati rukama jer ostaju fleke. Remen sa tim kvačilom nije proklizavao, proklizavalo je isključivo kvačilo.

Što se tega tiče, on samo opterećuje vertikalno ležaj tanjira. Na pokretanje ne utiče skoro ni malo jer se nalazi u centru rotacije, pa je njegov moment inercije mali u odnosu na sam tanjir.

Kod lakših tanjira i gramofona, ležaj je slabiji pa ne treba preterivati sa veličinom tega. Onda je bolje koristiti klamp.

Ako teg prouzrokije nagib tanjira, nivelaciju treba uraditi sa tegom i posle ga stalno koristiti.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 1 year later...
On 7.5.2019. at 8:58, Nixie said:

Što se tega tiče, on samo opterećuje vertikalno ležaj tanjira. Na pokretanje ne utiče skoro ni malo jer se nalazi u centru rotacije, pa je njegov moment inercije mali u odnosu na sam tanjir.

Kod lakših tanjira i gramofona, ležaj je slabiji pa ne treba preterivati sa veličinom tega. Onda je bolje koristiti klamp.

Ako teg prouzrokije nagib tanjira, nivelaciju treba uraditi sa tegom i posle ga stalno koristiti.

Odlično objašnjeno. :thumbsup2

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...