Jump to content


Clamp za gramofon


Aoxomoxoa

Recommended Posts

  • Replies 55
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

1. record clamps-obezbedjuju pritisak na plocu odupiranjem o spindle, tj. osovinu tanjira. Pri tome oni ne izazivaju znatnije povecanje tezine pa su pogodni za ogibljene gramofone. Bilo ih je raznih pa cak i ingenioznih. Pre 20-tak godina je bio popularan tzv. "Puck", gumena stvarcica u obliku sahovskog piona sa rupom odozdo, na bazi. Rupa je bila za dlaku uza od osovine tanjira. "Puck" se navuce na osovinu a elasticna svojstva gume vec ucine svoje - obujmivsi osovinu baza upire o plocu ... i to je to. Michel clamp pak, ima futer iz tri segmenta (kao busilica za ucvrscivanje burgije). Stezanjem centralnog zavrtnja oko osovine obezbedi se pritisak na plocu. Na osovinu tanjira, ispod ploce se postavi filcani prsten. Kada clamp odozgo pritisne plocu (precnik mu je otprilike kao etiketa ploce - record label) on izazove blagu konusnu deformaciju elasticnog vinila te ploca i po obodu pritisne tanjir. Ovaj efekat je pojacan samim oblikom Michel clampa - one je takodje blago konusan odozdo. Pickering

To je verovatno to.Samo me je interesovalo kako se postize to prijanjanje ,ili srafljenje,uz osovinu tanjira.

Sve ovo pitam jer sam mislio da sam napravim ovako nesto,ne zbog para ,vec zabave.

Link to comment
Share on other sites

11 sati ranije, Aoxomoxoa said:

 Na osovinu tanjira, ispod ploce se postavi filcani prsten. Kada clamp odozgo pritisne plocu (precnik mu je otprilike kao etiketa ploce - record label) on izazove blagu konusnu deformaciju elasticnog vinila te ploca i po obodu pritisne tanjir.

https://www.lpgear.com/product/SOTAREFLEX.html

slicno radi i Sota,filcani (?) prsten se postavlja na podmetac od ploce,na to stavljas plocu,sa "zatvaracem" od gore vrsis fiksiranje gornjeg dela na osovinu gramofona..zaljubljenici balansiranih tanjira nek postave slobodno primedbu,pa to ne valja,raspored tezine clampa nije identican na sve strane

:lol:

10 sati ranije, zbrujic said:

Ideja :) 

Image1.jpg.e6e5ccce2bb250de5557636eb1f72662.jpg

:thumbsup2

Link to comment
Share on other sites

16 minuta ranije, Aoxomoxoa said:

Ovo me zanima kako da uradim.Od ploce do vrha osovine imam 5mm slobodnog prostora za koji treba da fiksiram klamp.

Најлакше се рефлексни кламп ради уз помоћ осовине која има навој на себи, као рецимо, неки Pro-Ject модели.

Ако урезање навоја на осовини је проблем (претпостављам да јесте), онда друга могућност је израда стежног прстена који би окретањем стезао осовину.

Рецимо, онај пример у првој поруци ове теме, чини ми се да има рупу која је нешто мањег дијаметра од дијаметра осовине (RIAA спецификација каже 0.286" / 7.26mm). Ако је рупа на клампу нешто мања (рецимо 7мм) а материјал је "пластичан" и може да се деформира, онда само стављање на осовину врши притисак преко стежања осовине.

Оно горе мени личи на 3D принт, што значи да је веома јефтино пробати такво нешто - модели се налазе онлајн, а ако нема, могао бих и ја нешто нацртати.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...