Jump to content


SHURE


Ružić Slavoljub

Recommended Posts

Imam Shure M 95 ED i Ortofon i trt mrt... rekao bih u osnovnom rangu. Shure 91 je navodno nesto bolja od 95.

S kojom god zvucnicom poredio doci ces do toga da ti se svidja Shure ili ti se ne svidja ( u ovom drugom slucaju verovatno vise Shure neces pogledati ).

Link to comment
Share on other sites

2M Red ili AT VM 520 & 530 ( mislim da je 530 bolja ) od aktuelnih.  Od starijih koje se jos prodaju Ortofon OM10 i Super OM10 ( ovo su bas osnovni modeli ).

Ne znam sa kojim ciljem mislis da ih poredis, ako ti se svidja kako radi gledaj da nabavis dobru iglu kad dodje vreme za to a ako mislis da menjas... pa izbor postoji, ja koristim Shure ali znam da ima ljudi koji ih ne vole i imaju svoje favorite kod drugih proizvodjaca.  Meni se izbor sveo na to sta mi odgovara, dakle subjektivna odluka nevezana za to da li je Ortofon 2m Blue zaista bolja ( moj slucaj ) ili neki AT model.

Link to comment
Share on other sites

Bitno je samo da nabavis ed iglu za tu shure glavu. Tj. da igla bude elipticna otuda i taj sufiks ED eliptic diamond. Sa njom ces imati bolji zvuk i treking. Obicna sfericna igla je losija pogotovu kada se rucka blizi kraju ploce.

Link to comment
Share on other sites

Poredio sam je sa AT 95 i sa AT 120. Deluje mi da je negde između. Zato postavljam ovakvo pitanje.

Slušao sam samo 3-4 ploče pa i nemam neki valjan sud a najveći problem ( pri donošenju suda ) je što sam napravio ozbiljne promene u sistemu i sad ono što sam znao ne vredi.Hoću da kažem,evidentno je bolji zvuk ali ne znam šta je najviše doprinelo tome,t.j. koliko je sama glava donela poboljšanje.

Uglavnom,posle tih par poslušanih ploča,mogu reći da dobro svira ali ne koliko ja očekujem od gramofona pa ću je sigurno menjati kad budem mogao.

Odličan treking,odlični i basovi i srednji ali mršav gornji spektar tonova. To je ono što mi se ne sviđa.Za većinu gramofondžija ova glava odlično svira.

Momentalno lupam glavu dali ići na te skupe MM glave kao što je npr. AT VN 540 i slično ili preći na najjeftinije MC kao što je AT F-2.

 

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Ružić Slavoljub said:

Slušao sam samo 3-4 ploče pa i nemam neki valjan sud a najveći problem ( pri donošenju suda ) je što sam napravio ozbiljne promene u sistemu i sad ono što sam znao ne vredi.

(.....)

Pa onda je stvar jasna. Strpi se, nahrani svinje/ovce/piliće/whateva' i ne kupuj, ne menjaj ništa barem pola godine. Do tad će se i stavovi i želje iskristalisati. A može za to vreme i dosta para da se uštedi, malo po malo, bez napora.

1 sat ranije, Ružić Slavoljub said:

Odličan treking,odlični i basovi i srednji ali mršav gornji spektar tonova. To je ono što mi se ne sviđa.Za većinu gramofondžija ova glava odlično svira.

(....)

Pa da, zato i vole te jeftinije Šurke. Lake su za slušanje. 

To je solidna osobina ali ja nikad nisam bio zadovoljan.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Ružić Slavoljub said:

Odličan treking,odlični i basovi i srednji ali mršav gornji spektar tonova. To je ono što mi se ne sviđa.Za većinu gramofondžija ova glava odlično svira.

Momentalno lupam glavu dali ići na te skupe MM glave kao što je npr. AT VN 540 i slično ili preći na najjeftinije MC kao što je AT F-2.

ATF2 ima prema katalogu izlazni nivo od 0,32 mV,  za ovo ti treba dobar MC predstepen ( ili trafo ), dakle nije za pocetnike sem ako imas pomoc nekog iskusnog iako je cena relativno niska ( za MC zvucnicu ).

AT VM 540 je njihova cenjena MM glava, sa njom nema greske ( sem ako ti karakter iz nekog razloga bas smeta ), cena nije visoka, samo montiras, ubodes kablove u phono i treba da radi odlicno ( nemas razmisljanje/zezanje oko MC predstepena/trafoa i uklapanja ).

P.S. Ako nisi koristio MC zvucnice bolje da se upoznas sa njima preko nekog ko tu temu zna dobro.

P.P.S. Izvini ako ti pisem kao pocetniku, mozda i nisi, ja to ne znam ali cim se pomenu MM i jeftine MC smatram da treba reci da je potreban dobar MC predstepen ( ili trafoi ).

Link to comment
Share on other sites

10 sati ranije, Bujodrag said:

Pa onda je stvar jasna. Strpi se, nahrani svinje/ovce/piliće/whateva' i ne kupuj, ne menjaj ništa barem pola godine. Do tad će se i stavovi i želje iskristalisati. A može za to vreme i dosta para da se uštedi, malo po malo, bez napora.

Pa da, zato i vole te jeftinije Šurke. Lake su za slušanje. 

To je solidna osobina ali ja nikad nisam bio zadovoljan.

Sviraće ova možda i celu godinu dok se ne steknu uslovi za kvalitetniju zvučnicu.

Link to comment
Share on other sites

1 minut ranije, paja959 said:

ne samo jeftinije,vec i malo skuplje....:lol::xmas

MC:?

 

Znam da imaju svoje kvalitete i svoju fan bazu. Naročito one V 15. Drugaru koji se interesovao za njih sam rekao da se javi tebi za savet. 

One jeftinije a popularne, M95 i M 97, meni se nisu svidele ali to je samo svidjanje. Mogu ga promeniti.

 

A šta, ima i MC Šurki?

Link to comment
Share on other sites

9 sati ranije, Krca44 said:

ATF2 ima prema katalogu izlazni nivo od 0,32 mV,  za ovo ti treba dobar MC predstepen ( ili trafo ), dakle nije za pocetnike sem ako imas pomoc nekog iskusnog iako je cena relativno niska ( za MC zvucnicu ).

AT VM 540 je njihova cenjena MM glava, sa njom nema greske ( sem ako ti karakter iz nekog razloga bas smeta ), cena nije visoka, samo montiras, ubodes kablove u phono i treba da radi odlicno ( nemas razmisljanje/zezanje oko MC predstepena/trafoa i uklapanja ).

P.S. Ako nisi koristio MC zvucnice bolje da se upoznas sa njima preko nekog ko tu temu zna dobro.

P.P.S. Izvini ako ti pisem kao pocetniku, mozda i nisi, ja to ne znam ali cim se pomenu MM i jeftine MC smatram da treba reci da je potreban dobar MC predstepen ( ili trafoi ).

Ne družim se ni sa jednim ozbiljnim vinilašem tako da nemam gde da dobijem bitne informacije pa ovde davim Vas. 

Moje pojačalo poseduje MC ulaz . Mislio sam da mi ne treba ništa drugo osim MC zvučnice.

Slobodno piši što jednostavnije ja jesam početnik. 

Link to comment
Share on other sites

36 minuta ranije, Ružić Slavoljub said:

AT VM 540 je njihova cenjena MM glava, sa njom nema greske ( sem ako ti karakter iz nekog razloga bas smeta ), cena nije visoka, samo montiras, ubodes kablove u phono i treba da radi odlicno ( nemas razmisljanje/zezanje oko MC predstepena/trafoa i uklapanja ).

540-ka jeste jedan od izbora kao i 2M Blue a i Buja mi je predložio jedan Goldring. Razmišljam ja o tome ali me jako greje MC. Moram naći nekog vinildžiju u Zrenjaninu da mi pozajmi neku svoju polovnu samo da uočim razlike da skapiram vredi li meni da ulazim u te vode.

Ako dobro shvatam,MC ide više u visokotonski spektar a to mi fali kod MM. Grešim li ?

Link to comment
Share on other sites

34 minuta ranije, Ružić Slavoljub said:

(....)

Ako dobro shvatam,MC ide više u visokotonski spektar a to mi fali kod MM. Grešim li ?

Grešiš. Mis'im, ako bi razliku sveo strogo na tu odrednicu.

 

To su zvučnice kao i sve ostale. Kao i svi ostali uredjaji. Mene baš briga kako rade i zašto rade. 

Ne moram znati šta je to napon izlaznog signala, na šta se odnosi ta lepozvučeća reč impedansa niti kako funkcioniše nuklearni reaktor.

 

No, iz mog skromnog korisničkog iskustva, mogu oprezno reći da su MC zvučnice koje sam čuo imale nekakvu teško opisivu prisutnost zvuka koje MM zvučnice nisu imale. Opis koji sam često koristio u ovakvim pričama je: Kao da je teže oterati zvuk MC zvučnice nekakvom spoljnom bukom, glasovima, razgovorom ili udaranjem u šerpe nego zvuk MM zvučnica. 

Ta "prisutnost" mi ostaje kao glavni utisak. Neko to naziva direktnošću, neko opisuje tonalne razlike, neko prosto kaže da zvuče bolje. Naravno, taj opis generalno važi i kao opis boljeg celog HiFi sistema.

 

Jbmliga,  zvučnice su poskupele.Digitalija se značajno popravila. Ima li smisla danas, iz proste korisničke perspektive, mučiti glavu i lomiti se oko  gramofonije? Ja smatram da nema, ali, nek cveta 1000 cvetova kako vole da kažu oni što se lože na political correctness

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Bujodrag said:

Znam da imaju svoje kvalitete i svoju fan bazu. Naročito one V 15. Drugaru koji se interesovao za njih sam rekao da se javi tebi za savet. 

One jeftinije a popularne, M95 i M 97, meni se nisu svidele ali to je samo svidjanje. Mogu ga promeniti.

 

A šta, ima i MC Šurki?

ma ne mari nista,sve OK..vozimo dalje..nema MC Shure,bese mala digresija od moje strane samo :1038:..ne volem ni ja bas svaku od tog brenda..znas kako,i Deadheadovci su probirljivi  :lol::D

Link to comment
Share on other sites

29 minuta ranije, paja959 said:

(....)

Deadheadovci su probirljivi  :lol::D

E, a to mi je uvek bilo interesantno. Ja sam hipik u duši i u telu. Obožavam Jefferson Airplane i svašta nešto iz tog perioda, i opskurne bendove i kraljicu Joni Mitchel. I naslednike jam rocka Gov't Mule. Čak i ploče njihove imam.Dakle, volim taj zvuk i to vreme. Ali, ni sam ne znam zašto, jedne od najvažnijih i najbitnijih predstavnika svega toga, Grateful dead, baš ne volim. Nikako ih ne kapiram i ne umem da ih čujem. 

 

Čudno.  

Ali, takva je muzika, ne mari ona za doslednost i koherentnost.  :D 

 

:wave2

Link to comment
Share on other sites

6 minuta ranije, Bujodrag said:

. . .  Ali, ni sam ne znam zašto, jedne od najvažnijih i najbitnijih predstavnika svega toga, Grateful dead, baš ne volim. Nikako ih ne kapiram i ne umem da ih čujem. 

. . . . 

:wave2

Mali hint za GD - kreni ispočetka ( od prvog albuma, pa polako . . . ).

Ako ono baš žuriš i želiš da te GD odmah "spucaju", onda album Live/Dead i A1 numera - Dark Star i sve će ti biti kristalno jasno, skapiraćeš i sve ćeš dobro čuti. 

:wave2

Link to comment
Share on other sites

ma, probavao sam sve to nekoliko puta, čak i ploče kupovao.

 

Nego, pogledaj forum. Neki od ovih priglupih debila od kilavih i zatucanih jajarskih moderatora je pobrisao one topike koje je pokrenuo onaj Cirkavoja ili kako se već zove.

 

Stvarno je ovaj HiFiles forum postao sramota. I sad ću se, iz inata, potruditi da ih denunciram svuda na internetu. I imenom i nickovima.

Budaletine.

 

Link to comment
Share on other sites

35 minuta ranije, Bujodrag said:

, pogledaj forum. Neki od ovih priglupih debila od kilavih i zatucanih jajarskih moderatora je pobrisao one topike koje je pokrenuo onaj Cirkavoja ili kako se već zove.

Polako Bujo. Možda je ipak neki podjebant pa su ga provalili. Sačekaj da vidimo šta će da bude...

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, Bujodrag said:

E, a to mi je uvek bilo interesantno. Ja sam hipik u duši i u telu. Obožavam Jefferson Airplane i svašta nešto iz tog perioda, i opskurne bendove i kraljicu Joni Mitchel. I naslednike jam rocka Gov't Mule. Čak i ploče njihove imam.Dakle, volim taj zvuk i to vreme. Ali, ni sam ne znam zašto, jedne od najvažnijih i najbitnijih predstavnika svega toga, Grateful dead, baš ne volim. Nikako ih ne kapiram i ne umem da ih čujem. 

 

Čudno.  

Ali, takva je muzika, ne mari ona za doslednost i koherentnost.  :D 

 

:wave2

@Buja:kod @Patologa se obrati,bit ces u sigurnim rukama za GD :lol:..u muzickoj sekciji,svojevreno bejase jedna fina tema oko njih..ali nazalost,raznoraznim transformacijama foruma,neke stvari su se pogubile (za neke clanove foruma perfeto-prelepo,jer nemere sad da im metnes ogledalce,sta su nahajpovali nekad,a sta hajpuju sada hifisticki:1038:)

Link to comment
Share on other sites

Odoste u offtopic.

Postoji razlika u prezentaciji muzike.

Sa MC zvucnicom dolaze do izrazaja razne karakteristike koje sve zajedno mogu poboljsati sveukupni dozivljaj.  

Sa MM zvucnicom bih te razne karakteristike nazvao sekundarnim pojavama ali te pojave mogu biti bitne a to je kako je neko odsvirao neki instrument, kako muzicari zajedno sviraju itd...

Sa MC generalno cela zvucna slika je znatno cistija i svi instrumenti imaju jaci fokus ( to je mozda deo prisutnosti o kojoj Buja prica ).

Ako slusas puno klasicne muzike MC je tu meni bila mnogo bolja.

Druga strana medalje je to sto mnogima MC nije za svakodnevno slusanje i generalno vise cifre i vise paznje oko uklapanja zvucnice sa ruckom, sa phono preampom.

Pokusaj da dodjes do nekoga kod koga bi mogao cuti par ploca, nema veze sto je sistem potpuno drugaciji, trebalo bi da cujes tu neku osnovnu razliku izmedju MM i MC zvucnica.

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...