Jump to content


Škljocanje risivera i još neka pitanja (Denon 1500H + Yamaha 5.1)


Mil@n

Recommended Posts

Ćao svima, iz naslova možete zaključiti kakav sam sistem sklopio. :) Denon x1500h

Pošto do skora nisam imao posla i dalje se upoznajem sa metodologijom i principima rada jednog takvog sistema... Postaviću par pitanja pa ako neko može da odgovori, bio bih jako zahvalan. :)

1. Primetim da risiver škljocne npr kada pojačavam i pređe volume preko neke cifre tipa 50, jel to normalno? Desilo se 2, 3 puta pri pojačavanju pa kontam da je pravilo. Ume da škljocne po još nekad, no ne nalazim patern, pa kontam da je neminovno. Isto tako, čitam da je normalno da škljoca kada se pali i sl. 

2. Slušanje muzike. Za sada sam super zadovoljan kako šljaka slušanje muzike preko HEOS aplikacije tj strimovanja preko iste muzike sa kompa na kom sam već imao instaliran medija server za gledanje filmova sa kompa na tv-u. Ono što me zanima su režimi rada. Kada menjam režime rada u aplikaciji najbolje mi deluje da radi u multi stereo režimu? Pošto je zvuk konfigurisan preko auddisey mikrofona, ne da mi da menjam neke opcije u setup-u, da li uopšte da čačkam bilo šta sa obzirom da je već konfigurisan zvuk kao što rekoh?

Za sada toliko, verovatno ću imati još koje pitanje...

 

Hvala :)

Link to comment
Share on other sites

14 minuta ranije, Mil@n said:

1. Primetim da risiver škljocne npr kada pojačavam i pređe volume preko neke cifre tipa 50, jel to normalno? Desilo se 2, 3 puta pri pojačavanju pa kontam da je pravilo. Ume da škljocne po još nekad, no ne nalazim patern, pa kontam da je neminovno. Isto tako, čitam da je normalno da škljoca kada se pali i sl. 

Normalno je da kada upališ pojačalo nešto canke ili škljocne kako ti kažš i da se upali. Nije normalno da ništa škljoca, pucka, krcka ili prekida muziku tokom pojačavanja ili stišavanja. Izuzetak je samo kada se poseduje atenuator umesto potenciometra koji prilikom promene glasnoće radi kao preklopnik i može da proizvede pucketanje kako se otvara ili zatvara volume dugme. Čak je i u ovom slučaju puckanje prevaziđeno novijim rešenjima.

Možda da malo bolje pojasniš to što ti se događa jer nije, barem meni dovoljno jasno šta se dešava kada okrećeš Volume. Da li dolazi do kratkog prekida zvuka ili samo krcne/šušne nešto?

Link to comment
Share on other sites

... i to je sasvim normalno pri paljenju. Meni i dalje nije jasno šta cakće kao relej pri pojačavanju? Jedino ako nije nešto spojeno dobro pozadi prema zvučnicima pa se neka zaštita aktivira??

Da li prekida i zvuk na trenutak kada cakne ili muzika radi, ali se samo čuje da cakne iz kutije?

Link to comment
Share on other sites

Nisam 100% siguran, mislim da samo cakne :) Ja sam kontao da je možda normalno pošto mi se čini da je odprilike na istom levelu jačine caknulo pa kao neka zaštita, prebaci neki režim rada ili tako nešto... Kontao sam da možda i daljinski ima veze, pošto pojačavam sa TV daljinskim.

Link to comment
Share on other sites

Tnx, znao sam da mora da ima neko objašnjenje tj nadao se. Čim odem kući, eco mode off :)

Dajte koji hint i za slušanje muzike... Što se tiče tog multi stereo režima, zvuk je nekako puniji, verovatno jer rade svi zvučnici.. U kom režimu rade, verovatno npr zadnji levi dajte stereo kao prednji levi i obrnuto?

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Gox co. said:

Ne bi bilo lose da ti ipak iscitas uputstvo za koriscenje, da ne moramo mi umesto tebe... Tamo sve lepo pise.

Jel ti pročitaš uputstvo od a do š kada kupiš nešto? Malo sutra. 

Pročitao sam ono što me zanimalo i što koristim, a pri tom, zvučnike sam kupio odprilike pre 2 i po nedelje a zbog puta proveo sa njima tipa 2 dana, al nemoj da te sprečava to, uvek mora da bude jedan "imaš uputstvo" smarač. 

Link to comment
Share on other sites

Aha, ljutis se a ne znas s kim pricas... Dakle igrom slucaja sam ovlasceni serviser za Player prodavnice i tvoj risiver sam imao u rukama barem 20 puta u poslednjih godinu dana. Dakle, ja sam sasvim sigurno savladao tu materiju uzduz i popreko a ti trazis da ti neko udrobi stivo kao da si beba koja ne zna da cita... Dakle, smarac ti porucuje da pokazes malo vise pristojnosti jer nikad ne znas kada ti moze zatrebati neko sa Foruma. Ja toliko a ti razmisli...

Link to comment
Share on other sites

Just now, Gox co. said:

Aha, ljutis se a ne znas s kim pricas... Dakle igrom slucaja sam ovlasceni serviser za Player prodavnice i tvoj risiver sam imao u rukama barem 20 puta u poslednjih godinu dana. Dakle, ja sam sasvim sigurno savladao tu materiju uzduz i popreko a ti trazis da ti neko udrobi stivo kao da si beba koja ne zna da cita... Dakle, smarac ti porucuje da pokazes malo vise pristojnosti jer nikad ne znas kada ti moze zatrebati neko sa Foruma. Ja toliko a ti razmisli...

Ne ljutim se ja ništa, nego ja razmišljam ovako: da se neko pojavi na forumu koji se tiče nečega oko čega se taj neko slabo razume i postavi pitanje tipa mog a ja znam odgovor, ja bih uvek rado odgovorio čoveku i tako mu uštedeo ko zna koliko vremena traženja, i ostavio mu ostatak vremena da se bavi daljim istraživanjem uređaja. Ja sam naravno već googlao temu, našao sam neke moguće  odgovore, ali ne konkretan, a uvek najviše verujem ljudskom iskustvu kakva god da je tema ili dilema u pitanju. A možda sam sam istražio i 10 prethodnih problema i dilema i odgovora koji su me zanimali pa sam pitao za 11. slučaj /kao što i jesam, nisam imao AV Risiver u životu, sve sam sam setupovao, povezao, konektovao, osposobio/ i onda naravno, javi se neko kao ti da mi pametuje za jednu glupost koju na prvu nisam znao zbog čega se dešava... Smarač, kako drugačije te opisati? Od poslednjih 14 dana, 12 nisam bio u državi, i ova dva što sam bio kući sa sistemom sam jedva uspeo da osposobim celu priču od manjka vremena. Al što bi te zanimale okolnosti? Važno je da si car koji zna da uputi na uputstvo.

A za to što znaš odgovor i prećutiš "jer si savladao materiju uzduž i popreko" mogu samo da kažem svaka čast, dobar si čoek. Od tebe mi pomoć svakako ne treba, a kako vidimo nije ni da si raspoložen da je daš (haha).

Izvinjenje ostaliam na off-u.

 

Link to comment
Share on other sites

47 minuta ranije, Mil@n said:

Ne ljutim se ja ništa, nego ja razmišljam ovako: da se neko pojavi na forumu koji se tiče nečega oko čega se taj neko slabo razume i postavi pitanje tipa mog a ja znam odgovor, ja bih uvek rado odgovorio čoveku i tako mu uštedeo ko zna koliko vremena traženja, i ostavio mu ostatak vremena da se bavi daljim istraživanjem uređaja. Ja sam naravno već googlao temu, našao sam neke moguće  odgovore, ali ne konkretan, a uvek najviše verujem ljudskom iskustvu kakva god da je tema ili dilema u pitanju. A možda sam sam istražio i 10 prethodnih problema i dilema i odgovora koji su me zanimali pa sam pitao za 11. slučaj /kao što i jesam, nisam imao AV Risiver u životu, sve sam sam setupovao, povezao, konektovao, osposobio/ i onda naravno, javi se neko kao ti da mi pametuje za jednu glupost koju na prvu nisam znao zbog čega se dešava... Smarač, kako drugačije te opisati? Od poslednjih 14 dana, 12 nisam bio u državi, i ova dva što sam bio kući sa sistemom sam jedva uspeo da osposobim celu priču od manjka vremena. Al što bi te zanimale okolnosti? Važno je da si car koji zna da uputi na uputstvo.

A za to što znaš odgovor i prećutiš "jer si savladao materiju uzduž i popreko" mogu samo da kažem svaka čast, dobar si čoek. Od tebe mi pomoć svakako ne treba, a kako vidimo nije ni da si raspoložen da je daš (haha).

Izvinjenje ostaliam na off-u.

 

Ovakvim svojim stavom si pokazao kako se odnosiš prema nepoznatim ljudima i još očekuješ da drugi budu korektni prema tebi.

Link to comment
Share on other sites

On 3/11/2019 at 5:54 PM, zek said:

Ovakvim svojim stavom si pokazao kako se odnosiš prema nepoznatim ljudima i još očekuješ da drugi budu korektni prema tebi.

Dok je stav "znam odgovor na tvoje pitanje ali neću da ti pomognem, idi traži" stav poželjan za komunikaciju?

Kao da uputstvo ima 3 strane, i kao da ja znam šta i gde da tražim. I kao da je dotični znao koliko sam već sam potrošio vremena da nešto osposibim, saznam, provalim, no me je odmah napušio da hoću neko da mi "udrobi štivo kao da sam beba koja ne zna da čita". Predpostavljam da je i to po tebi poželjan način komunikacije? Verovatno ste drugari.

Link to comment
Share on other sites

Stereo muzika se slusa stereo (sa ili bez subwoofer-a). Nikakvi multichannel zbudzevi.

Ako nisi zadovoljan kako zvuci u tom rezimu, onda treba da gledas u smeru poboljsanja risivera i/ili zvucnika i/ili eventualno dodavanja snagasa (ako risiver ima pre-out izlaze).

Multichannel sluzi samo ako pravis zurku u stanu/kuci :)

Link to comment
Share on other sites

On 11.3.2019. at 14:49, Mil@n said:

Slušanje muzike.

Ja na mom Denonu (doduše AVR-X1200) slušam muziku u Direct modu, tj. žuto Pure dugme na daljincu. E sad, tu mi se ne pali vufer a imam bookshelf zvučnike kojima niski tonovi nisu baš jača strana, pa ako slušam nešto gde su niski tonovi baš izraženi (hiphop, elektronika) onda prebacim na crveno Music dugme i u DTS Neural:X  ili kako se već zove mod, onda se upali i vufer ali i centralni zvučnik pa on vrši separaciju zvukova i ne sviđa mi se baš uvek kako zvuči, zvuk prestaje da bude prirodan, naročito kad izbaci vokale na centralni zvučnik pa izgubim i stereo separaciju, a muzika ide sa vinila pa je to naročito skrnavljenje zvuka.

Uglavnom ne sviđa mi se kad se upali procesiranje zvuka za muziku, sledeća kupovina će morati da bude podnostojeći stereo zvučnici sa boljom i jačom reprodukcijom niskih tonova.

Link to comment
Share on other sites

hmm sad sam malo čitao uputstvo, ima neki Stereo mod ali ne sećam se da je radio vufer na njemu, doduše sad vidim i da piše " Audio is output when “Subwoofer Mode” in the menu is set to “LFE+Main” tako da možda ako podesim to izbacivaće na vufer, koliko piše ako to podesim izbacivaće i u Direct modu, vredi probati.

EDIT: Eto zašto treba čitati uputstvo :P

Link to comment
Share on other sites

Obrati paznju na to da i tu imas dve varijante (na vecini AVR-ova):

1. "Small" fronts + sub -> aktivan je bass management, odnosno high-pass filter je primenjen na stereo zvucnike, a low-pass na sub.

2. "Large" fronts + sub -> stereo zvucnici sviraju full range, a uz njih svira i sub, tj. preklapaju se u opsegu do rezne frekkvencije. Primenjen je samo low-pass filter na sub.

Link to comment
Share on other sites

On 3/19/2019 at 11:09 AM, milos said:

Ja na mom Denonu (doduše AVR-X1200) slušam muziku u Direct modu, tj. žuto Pure dugme na daljincu. E sad, tu mi se ne pali vufer a imam bookshelf zvučnike kojima niski tonovi nisu baš jača strana, pa ako slušam nešto gde su niski tonovi baš izraženi (hiphop, elektronika) onda prebacim na crveno Music dugme i u DTS Neural:X  ili kako se već zove mod, onda se upali i vufer ali i centralni zvučnik pa on vrši separaciju zvukova i ne sviđa mi se baš uvek kako zvuči, zvuk prestaje da bude prirodan, naročito kad izbaci vokale na centralni zvučnik pa izgubim i stereo separaciju, a muzika ide sa vinila pa je to naročito skrnavljenje zvuka.

Uglavnom ne sviđa mi se kad se upali procesiranje zvuka za muziku, sledeća kupovina će morati da bude podnostojeći stereo zvučnici sa boljom i jačom reprodukcijom niskih tonova.

Na temu ovoga što si dole pisao, tako je, uputstvo se treba čitati, zato sam uključio LFE + main jer mi woofer nije radio. :P

Kao što rekoh ja imam full range prednje, veće, zvučnike. Svaki od sound mode-ova mi se ne sviđa osim stereo i multi stereo moda. Ja većinu vremena provodim u ćošku sobe, a 5.1 sistem sam okrenuo ka središnjem sedištu na garnituri, koje je u najboljem položaju za gledanje filma, i onda kada upalim multi channel stereo, nekako mi je ok jer zvuk ide sa svih strana, puniji mi je i bolji kada sam van garniture. Komp mesto mi je u ćošku sobe i praktično skroz van opsega zvučnika u smislu pravca u koji su namešteni da sviraju.

Ja sam na kraju odustao od harman kardon zvučnika koje sam prvobitno naručio pa su stigli sa vuferom koji šušti te dodao 100e i uzeo:

YAMAHA NS-F51 5.1 komplet. 

ns%2051%205.1%20blk.jpg?lastmod=15522498

 

U praksi izgleda ovako:

 

IMG_20190312_012034.thumb.jpg.c414b1aeefa67b0d9e80e1fc3350e056.jpg

Mogu da se pohvalilm da sam umesto vufera SW 012 dobio SW 050 koji je kod nas u radnji tipa 20.000 a ja ceo set platio 450e na nekoj akciji :D


 

Link to comment
Share on other sites

baš uredan setup :)

 

On 20.3.2019. at 14:35, Delija said:

Obrati paznju na to da i tu imas dve varijante (na vecini AVR-ova):

1. "Small" fronts + sub -> aktivan je bass management, odnosno high-pass filter je primenjen na stereo zvucnike, a low-pass na sub.

2. "Large" fronts + sub -> stereo zvucnici sviraju full range, a uz njih svira i sub, tj. preklapaju se u opsegu do rezne frekkvencije. Primenjen je samo low-pass filter na sub.

Na small su mi jer su valjda Monitor Audio BR2 small mada kontam da nema veze i da bi bolje bilo da ih stavim kao Large jer ovi ipak imaju malo mogućnosti niskih tonova?. Upalio sam LFE+Main i eto ga vufer krenuo da peva, trebao sam ranije malo da se poigram sa ovim podešavanjima

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...