Jump to content


Zujanje risivera


savam93

Recommended Posts

Pozdrav ljudi, 

Imam Sony Gx70es risiver na kome stoji gramofon. Problem je što nakon uključivanja risivera zvučnici počinju da zuje. Čuje se i kada ne puštam muziku i počinje odmah nakon uključivanja risivera. 

Prvo sam mislio da je do zvučnika, ali menjao sam ih i zujanje je i dalje tu. Sklanjao sam gramofon sa njega, ništa. Probao sam da zamenim utičnice pa ni to nije pomoglo. 

Zujanje ne postaje glasnije, a ni tiše, sa pojačavanjem na samom risiveru. 

Da li neko zna možda šta može biti, ili šta još mogu da probam kako bih rešio ovaj problem? 

Hvala unapred na odgovorima! 

Link to comment
Share on other sites

Velika verovatnoća dotrajali elektroliti, potreban refreš risivera. Valja zamena i ostalih kondenzatora pri tom osveženju. 

Prvenstveno zamena elektrolita za eliminaciju spomenutog manifestovanja zujanja, pa sve ostalo.

Link to comment
Share on other sites

Elektrolit ima jasno označen + i - , ako si vičan sa lemilicom (nisam bacio pogled šta je u tom modelu ugrađeno - trebalo bi da je snap-in tip elektrolita) i pod uslovom da ispratiš pozicije demontaže/montaže možeš i sam izvesti zamenu. 

Neđi PDF datasheet datog risivera na netu i pogledaj kapacitet i voltažu postojećih elektrolita u njemu. U odnosu na njih možeš uzeti identične ili nešto malo većeg kapaciteta i voltaže, nikako manjih vrednosti. Pokušaj kupiti kvalitetne i originalne elektrolite, ne iz najjeftinije serije već neki srednji segment. 

Preporučujem Silken iz Balkanske ulice za nabavku.

Link to comment
Share on other sites

Samo da javim da sam uspešno rešio problem, barem tako deluje. 

Nakon otvaranja, makar vizuelno, svi kondenzatori i elektroliti su delovali regularno. 

Proverio sam da li je ploča zašrafljena dovoljno, i dva šrafa su imala možda petinu kruga da se dovrnu. I nakon paljenja zujanje je nestalo! Nadam se da ga neće biti ni narednih dana, pa da mogu da potvrdim ovo. 

Hvala svima na pomoći! 

Link to comment
Share on other sites

Ako je zujanje bilo u zvučnicima a ne u samom risiveru, onda ti nisi rešio problem, jer nedotegnuti šrafovi ploče ne mogu da izazovu zujanje u zvučnicima, mora da je tu neki hladan lem ili nešto oko releja koji otvara izlaz na zvučnike.

Link to comment
Share on other sites

U zvučnicima je bilo zujanje, ali evo 3 ploče sam preslušao i nema nikakvih zvukova gde im mesto nije. 

U međuvremenu sam naišao na klip gde je neko imao sličan problem, a u komentarima je neko rekao da se rešio buke upravo na taj način. 

Za sad uživam bez tih nesnosnih šumova :-D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...