Jump to content


Wolandov Sistem


Recommended Posts

12 sati ranije, Solderer said:

Шта је оно што Ортофон СПУ чини тако изузетним , да их они производе од 1958 год. ? Клипови на ЈТ са њом звуче добро, али медијум не дозвољава детаљне анализе. Како стоје у директном поређењу са модерним главама?

ja koristim Ortofon SPU N-E zvučnicu. Ona je identična Wolandovoj s tom razlikom da nije integrisana u headshell. Slušao Anubisovu anniversary edition, Neskorovu SPU i Wolandov Royal blue & ovu što je na Garrardu 401.

zajedničko im je to uvlačenje u materiju muzičkog sadržaja.

Sviraju na strani muzike bez obzira na odnos cene 1:3 ali ni najskromniji po tom parametru (tj ja) nisam uskraćen za vrhunsku zabavu.

Meni u tom svetu MC -a isto tako fenomenalno zvuči kombinacija EMT & Silk u Wolandovoj režiji.

nadam se da nisam odmogao.

Link to comment
Share on other sites

@RingeRaja SME M2-12R

8 sati ranije, JTGTS said:

X50 verovatno ide na younga kao i marantz :D

da, ide na Younga (USB konekcijom), a on balansiranom vezom u preamp, pa potom u balansiran amp.. moguća je i SE konekcija, pošto je preamp SE / BAL, kao i jedan od dva ampa koja imam

7 sati ranije, Krca44 said:

EMT TSD 15 u odnosu na Ortofon SPU N

EMT TSD15N sfl (N kao nude, bez pripadajućeg EMT shella) je u cenovnoj kategoriji, u kojoj je i SPU Royal N (N je i ovde nude - bez SPU bakelitnog shella), tako da je poređenje pravedno.. TSD15 je projektovana po uzoru na Ortofon SPU (1965 ako se ne varam), i "zavladala" je studijima i radio stanicama, prvenstveno zbog svoje robusnosti, kvaliteta i neutralnog zvuka.. SPU Royal je zvukom na nešto toplijoj strani od TSD 15, detalji su joj malo u pozadini, nenametljivo prisutni, a utisak koji ostavlje je nekakva vrsta hifi elegancije, mada joj je zvuk objektivan.. TSD 15 je brža zvučnica, allrounder je, neposrednija i ostavlja utisak poput monitorskh zvučnih kutija - dakle, doslovno isporučuje snimljen materijal, bez nekog ličnog pečata.. naravno, i to je lični pečat.. obe zvučnice su muzikalne, i kako @zflazar kaže - uvlačljive, TSD 15, manje gadljiva na vrstu muzike, Royal šarmantniji, TSD energičniji, ali obe zvučnice su veoma slušljive, i neopterećujuće na duže staze 

@Delijaevo jutarnja fotka ugašenog sistema, sa drugim preampom

 

Webp.net-resizeimage.jpg

Link to comment
Share on other sites

Америчке радио станице су највећим делом биле опремљене са Стентон 500Е ММ звучницама које никако не спадају у аудиофилске. Главни критеријум им је била робустност . У Србији, чак и локалне радио станице су користиле ЕМТ ТСД , моно или стерео. Мени се чини да је газна сила СПУ звучница од 3-5гр превелика за данашље стандарде. Код конусних игала то може да прође, али не и код елиптика. Ванденхул чак сматра да све преко 2гр убрзано оштећује плоче. Код Ортофона, и новији модели имају све већу газну силу. И једни и други су брендови за респект.

Link to comment
Share on other sites

58 minuta ranije, Woland said:

@RingeRaja SME M2-12R

da, ide na Younga (USB konekcijom), a on balansiranom vezom u preamp, pa potom u balansiran amp.. moguća je i SE konekcija, pošto je preamp SE / BAL, kao i jedan od dva ampa koja imam

EMT TSD15N sfl (N kao nude, bez pripadajućeg EMT shella) je u cenovnoj kategoriji, u kojoj je i SPU Royal N (N je i ovde nude - bez SPU bakelitnog shella), tako da je poređenje pravedno.. TSD15 je projektovana po uzoru na Ortofon SPU (1965 ako se ne varam), i "zavladala" je studijima i radio stanicama, prvenstveno zbog svoje robusnosti, kvaliteta i neutralnog zvuka.. SPU Royal je zvukom na nešto toplijoj strani od TSD 15, detalji su joj malo u pozadini, nenametljivo prisutni, a utisak koji ostavlje je nekakva vrsta hifi elegancije, mada joj je zvuk objektivan.. TSD 15 je brža zvučnica, allrounder je, neposrednija i ostavlja utisak poput monitorskh zvučnih kutija - dakle, doslovno isporučuje snimljen materijal, bez nekog ličnog pečata.. naravno, i to je lični pečat.. obe zvučnice su muzikalne, i kako @zflazar kaže - uvlačljive, TSD 15, manje gadljiva na vrstu muzike, Royal šarmantniji, TSD energičniji, ali obe zvučnice su veoma slušljive, i neopterećujuće na duže staze 

@Delijaevo jutarnja fotka ugašenog sistema, sa drugim preampom

 

Webp.net-resizeimage.jpg

Znalački postavljen sustav , vidi se da su prioritet vinili . Po postavci  ( širokopojasnih ) zvučnika vidi se da fokus nije na prostornosti zvuka iako je po mojoj procijeni ima nego "direktnom " zvuku koji je najbliži  "živom" . Malo uži swit  spot , ali  to slušaš Ti , a ne selo ?:D Onako iz primozga ? jesi probao supertwitere  , mene bi "kopalo" , bar da "znam" ?  . Znam da u našim godinama ne čujemo ? :), al navodno osječamo . Sjedi  odličan 5 .  :thumbsup2.

Link to comment
Share on other sites

Supertweetere treba prvo probati u svom sistemu da bi covek u njih verovao.Ja jesam, ljubaznošću kolege Pecass i prave odlicnu stvar.Malo sam lenj, ali pokupovao sam materijal već pre nekog vremena i osmisljen je ST sa vise reznih frekvencija i regulisanjem efikasnosti na njemu, na bazi Raal ribona...pa kad bude gotov evo Woolandu nudim probu u njegovom sistemu kao sto sam je i ja dobio.Tanoy pravi ST, ali su papreno skupi.

Link to comment
Share on other sites

21 minuta ranije, sondek said:

Supertweetere treba prvo probati u svom sistemu da bi covek u njih verovao.Ja jesam, ljubaznošću kolege Pecass i prave odlicnu stvar.Malo sam lenj, ali pokupovao sam materijal već pre nekog vremena i osmisljen je ST sa vise reznih frekvencija i regulisanjem efikasnosti na njemu, na bazi Raal ribona...pa kad bude gotov evo Woolandu nudim probu u njegovom sistemu kao sto sam je i ja dobio.Tanoy pravi ST, ali su papreno skupi.

Gledaj  jasam ovo sa supertwiterima napisao kao znatiželju , a ne kao sugestiju , naravno da neče probati  sa "kikirikijima"  velim  samo bi probao ? Na kraju sam još jedno iskustvo ?  A ak ima smisla - zadoviljstvo -  , pa što košta ?  ;)

Link to comment
Share on other sites

41 minuta ranije, black coffe said:

Znalački postavljen sustav , vidi se da su prioritet vinili . Po postavci  ( širokopojasnih ) zvučnika vidi se da fokus nije na prostornosti zvuka iako je po mojoj procijeni ima nego "direktnom " zvuku koji je najbliži  "živom" . Malo uži swit  spot , ali  to slušaš Ti , a ne selo ?:D Onako iz primozga ? jesi probao supertwitere  , mene bi "kopalo" , bar da "znam" ?  . Znam da u našim godinama ne čujemo ? :), al navodno osječamo . Sjedi  odličan 5 .  :thumbsup2.

Zvučnici su Dual Concentric u MLTL (meni sviđa, liči mi na pravi zvuk), sweetspot je širok, i više nego što treba, udaljenost do zvučnika oko 3 metra, šire su postavljeni i na dužoj strani prostorije - to je sigurno mana (probao na kraćoj strani i bolje je zvučalo), ali ja nisam audiofil, barem ne od onih koji bi žrtvovali komfor radi zvuka.. Nisam probao supertvitere, ali čuo sam ih zajedno sa DC Tannoyem, OK je to, ali ne toliko da bi ih poželeo.

24 minuta ranije, sondek said:

pa kad bude gotov evo Woolandu nudim probu u njegovom sistemu kao sto sam je i ja dobio.

hvala, svakako ćeš ih poneti, a da li i kako ćemo ih probati, zavisiće od našeg trenutnog raspoloženja - napustio me je entuzijazam u vezi slušanja uređaja, naći će se nešto od muzike za slušanje :)

 

Link to comment
Share on other sites

5 minuta ranije, Woland said:

Zvučnici su Dual Concentric u MLTL (meni sviđa, liči mi na pravi zvuk), sweetspot je širok, i više nego što treba, udaljenost do zvučnika oko 3 metra, šire su postavljeni i na dužoj strani prostorije - to je sigurno mana (probao na kraćoj strani i bolje je zvučalo), ali ja nisam audiofil, barem ne od onih koji bi žrtvovali komfor radi zvuka.. Nisam probao supertvitere, ali čuo sam ih zajedno sa DC Tannoyem, OK je to, ali ne toliko da bi ih poželeo.

hvala, svakako ćeš ih poneti, a da li i kako ćemo ih probati, zavisiće od našeg trenutnog raspoloženja - napustio me je entuzijazam u vezi slušanja uređaja, naći će se nešto od muzike za slušanje :)

 

Je  ! točno onaj koji ne posloži opremu po nekakvim  pravilima  nije  audiofil neg se pravi važan :thumbsup2 koda se slušaju pravila , a ne  glazba ? .  Slika laže  više od tisuću riječi . Twiter  kad bude , ako bude prilika , ponavljam ! "ki bi da bi "  - neznaš dok nisi probao . NHF  :banana

Link to comment
Share on other sites

@black coffe imam supertviter na drugim kutijama (širokopojasni u OB, 12" bas u MLTL).. kad ga otkačim, u prvi mah ne čujem razliku, ali kasnije zafali to njegovo "šuškanje", dosoljavanje.. međutim, kasnije prestanem da osluškujem i bude sve OK

 

 

ali, negde mora da se odsvira kraj, da se okonča trka za novim, boljim.. a i ako stavim supertviter na vrh kutija, neću imati da stavljam ploče koje su na listi za snušanje.. a tamo ih stavljam horizontalno, potpuno neaudiofilski

 

 

Link to comment
Share on other sites

54 minuta ranije, Woland said:

@black coffe imam supertviter na drugim kutijama (širokopojasni u OB, 12" bas u MLTL).. kad ga otkačim, u prvi mah ne čujem razliku, ali kasnije zafali to njegovo "šuškanje", dosoljavanje.. međutim, kasnije prestanem da osluškujem i bude sve OK emoji3.png

 

 

ali, negde mora da se odsvira kraj, da se okonča trka za novim, boljim.. a i ako stavim supertviter na vrh kutija, neću imati da stavljam ploče koje su na listi za snušanje.. a tamo ih stavljam horizontalno, potpuno neaudiofilski emoji3.png

 

 

Nisi se  deklarirao  po potanju  supertvitara ?   , ja sam nako naivno  eto  izletio - sory  .  Ak čemo za istač , obzirom na posloženost  sustava  bilo mi je čudno da nebi nešto tako barem probao ( ko nije probao  nezna ) .  ( :banana) na kutije ( zvučne ) moreš privremeno  stavit dosta ploča , uz twitere  da im se  urezane  brazde ( vajlda ) neče po audiofilskik postulatima promijenit rezovi ?  . Zgodna  priča ?  i navek ima bedak sa tzv  argumentima koji ju nastavlja ,  No ?  o čemu bi se pisalo ili prišalo  .  ETO  Svu sreču !  :thumbsup2

Link to comment
Share on other sites

...nikakva sikiracija.Nisam ni ja vise audiofil,pa kad budem dosao ocekujem da slusam muziku a ne uređaje.Inace sve delove za ST sam pazario pre nesto vise od godinu dana,toliko o zurbi i neizdrzu.Krajem preprosle godine obećao sam da biti do kraja godine,ali nisam precizirao koje...volim da stvari i utisci odleze.Meni je zadovoljstvo najlepse kad je na rate. Ostavio sam neizdrž u mlađim danima,kad su uređaji bili losiji,a entuzijazam veći...Primetio sam da odkad me je prosao taj entuzijazam oko tehnike,da opustenije uzivam u muzici.Neka promena jednom godisnje ipak obraduje.

Interesantna mi je oduvek ideja da imam vise gramofona,mozda bih probao i da sam neki napravim,pa mi je zato mđuostalom interesantan ovaj sistem.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Apsolutno !  ? ja sam u ovim godinama izgubljen u  vremenu i  prosturu  , pa ? . Dugo bi  trajao "elaborat"  pa kad bude više  vremena  živaca , što li ? ! :) ? znači ? iskustvo nas navodi na iskustvo ? :) . A gledaj  svi imaju  koje kakove interese  ?  godinice iskustva su na formirale  mišljenja , ne nužno točna   ( kako kome paše i ko je lajaviji )  i kaj sad ? :order:thumbsup2 aj sretno ! .

 

Link to comment
Share on other sites

Wolande hvala ti za opis   :)

.....

6 hours ago, Majda said:

Da li je to model Ortofon zvucnice sa malim transformatorom unutar headshell-a odmah iza glave?

Nekad stavljali a vise ne rade tako, samo je zvucnica montirana u bakelitnom shellu, kad se tako kupuje sa shellom ( mislim i da vise ne prave shell od bakelita...nema materijala )

 

Link to comment
Share on other sites

7 sati ranije, sondek said:

Interesantna mi je oduvek ideja da imam vise gramofona,mozda bih probao i da sam neki napravim,pa mi je zato mđuostalom interesantan ovaj sistem.

e, vidiš ta ideja pomaže da izdržiš neizdrž :) imaš čime da se zanimaš, nisi ograničen rokovima, pošto gramofon imaš, a na kraju rezultat bude sasvim OK

Link to comment
Share on other sites

18 sati ranije, zek said:

@black coffe imam utisak da nisi skontao da se ne radi o širokopojasnim zvučnicima, u pitanju je Tannoy koji je dual-koncentrik, odnosno ima tweeter u sebi, a bilo je reči da li treba dodati ili ne i supertweeter. :order

Skontao sam i znam što je dual konektik  zvučnik . Visokotonac u  centru , tamo di je  obično  dast kap ? ;)- točkasti izvor , mnogo poznatiji je kolko uspješan je ? Kef .  U tom smislu sam napisao široko pojasni  žao mi je što sam krivo shfačen . Naravno da je razlika između  dual konektika  i širokopojasnog , ako po ničemu (zvučno)  ono barem po frekvencijskom opsegu . Moja greška koja mislim da ne utječe na komentar imaginarne  zvučne slike  na osnovu postava sustava .  Recimo ovako  iskusna  osoba more na osnovu  postava sustava u prostoru i viđenih komponenti istih pretpostaviti kako sustav zvuči ? . Naglasak je na iskusna .  Nebi se htio praviti pametan , ali  po meni je sva dobro posložano . :) . Al ipak je to  neverending stori  ?  Najte kaj zameriti . :thumbsup2

Link to comment
Share on other sites

35 minuta ranije, black coffe said:

Skontao sam i znam što je dual konektik  zvučnik . Visokotonac u  centru , tamo di je  obično  dast kap ? ;)- točkasti izvor , mnogo poznatiji je kolko uspješan je ? Kef .  U tom smislu sam napisao široko pojasni  žao mi je što sam krivo shfačen . Naravno da je razlika između  dual konektika  i širokopojasnog , ako po ničemu (zvučno)  ono barem po frekvencijskom opsegu . Moja greška koja mislim da ne utječe na komentar imaginarne  zvučne slike  na osnovu postava sustava .  Recimo ovako  iskusna  osoba more na osnovu  postava sustava u prostoru i viđenih komponenti istih pretpostaviti kako sustav zvuči ? . Naglasak je na iskusna .  Nebi se htio praviti pametan , ali  po meni je sva dobro posložano . :) . Al ipak je to  neverending stori  ?  Najte kaj zameriti . :thumbsup2

Dual Konektik™️?!

tenor.gif

Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, Krca44 said:

Wolande hvala ti za opis   :)

.....

Nekad stavljali a vise ne rade tako, samo je zvucnica montirana u bakelitnom shellu, kad se tako kupuje sa shellom ( mislim i da vise ne prave shell od bakelita...nema materijala )

 

Steta sto vise ne rade i te verzije, dobra ideja.

Ortofon SPU T.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...