Jump to content


Pomoc oko kupovine DAC-a


moonru

Recommended Posts

Procitao sam ovih dana pa skoro sve teme ovde koje se ticu dac-ova, i otprilike znam sta hocu da kupim, ali mi ipak treba i po koji savet :D  ... dakle, ne jurim skup dac, budzet je od 150 do 300 evra ... odmah bih kupio TOPPING D30 ili jos bolje D50, ali nemaju klasican izlaz za slusalice, pa se drama nastavlja :D  ... sto se zvuka tice topping bi zavrsio posao jer vidim da mnogi hvale zvuk, dakle ono sto znam je da bih kupio nesto tog ranga kvaliteta zvuka, nista losije, nista bolje ... ali da ima klasican izlaz za slusalice, i volume potenciometar, da direktno na dacu pojacavam i smanjujem jer uglavnom sedim pored kompa a pojacalo je udaljeno, pa trenutno sve sto slusam sa kompa pojacavam i smanjujem misem ili preko tastature, a vol pot mi je mnogo gotivniji :D  ... dakle treba mi sprava klase topping zvuika, da ima vol pot, i izlaz za slusalice, pa ako neko ima nesto da preporuci bilo bi super, moze i samogradnja ako je izvodljiva. Na kraju krajeva D50 bi mogao da bude kupljen jer ima volume pot za razliku od D30, a sluske cu da guram u komp i dalje, jbg.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 91
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Hvala na odgovorima :D ... DX3 pro je taman ono sto hocu, cak ima i bluetooth za sluske pored klasicnog ulaza iako trenutno koristim sluske sa kablom , ali mozda zatreba.

iFi je takodje odlican, ali mi je topping gotivniji.

E sad, treba mi misljenje o AKM AK4493 cipu, koji je u D3X pro ... vidim da D30 i D50 imaju sabre cip, pa ako neko zna razlike u zvuku bilo bi sjajno, ustvari vise mi treba potvrda da je AKM AK4493 u tako nekoj dobroj klasi kao ugradjeni sabre u D30/D50 

 

I jos nesto, pojacalo bi mi bilo udaljeno jedno 4 metra od dac-a, sto znaci da moram da nabavim kvalitetan RCA kabl te duzine. E sad, imam opticki kabl od 4 metra, koji bi mogao sa nekom redukcijom da se iskoristi umesto RCA kabla, da li postoji takav adapter sa optickog na RCA, sta se gubi na zvuku, itd ... i ako tako nesto ne moze,  sta preporucujete za RCA kabl te duzine, koliko je vazno da taj kabl bude sto kvalitetniji, itd ... 

 

Ako ko zna jos neko resenje, a da je 99% slican dizajn, cena i mogucnosti kao topping dx3 pro, neka javne, tipa nesto sa nekim  boljim cipom, pa i neka bude malo skuplje.

Link to comment
Share on other sites

23 minuta ranije, moonru said:

E sad, imam opticki kabl od 4 metra, koji bi mogao sa nekom redukcijom da se iskoristi umesto RCA kabla, da li postoji takav adapter sa optickog na RCA

Optički kabl nosi digitalni signal i on se jednostano adapterom ne može prevesti u analogni signal RCA kabla. Znači morao bi jedan DAC sa optike na analogni RCA izlaz. Jedino ako pojačalo ima optički digitalni ulaz onda može optika od DAC-a do pojačala.

Link to comment
Share on other sites

Imam pojacalo iz 70-ih, tako da mora RCA, sto znaci da ne mogu da iskoristim opticki kabl koji imam, jbg ...  da cujem jos neki savet oko AKM 4493 cipa, i ako je super onda jos samo ostaje da vidim gde bi topping mogao da se nabavi, i kakav RCA da jurim obzirom da ce biti duzine 4 metra, pa da bude sto bolji da bi se sto manje signala gubilo, ili sta vec.

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, moonru said:

Imam pojacalo iz 70-ih, tako da mora RCA, sto znaci da ne mogu da iskoristim opticki kabl koji imam, jbg ...  da cujem jos neki savet oko AKM 4493 cipa, i ako je super onda jos samo ostaje da vidim gde bi topping mogao da se nabavi, i kakav RCA da jurim obzirom da ce biti duzine 4 metra, pa da bude sto bolji da bi se sto manje signala gubilo, ili sta vec.

Klasifikacija uređaja po čipovima i njihovim specifikacijama ti neće reći ništa pametno o tome kako stvarno zvuče. Iz ličnog iskustva, zvuk DX3 pro na line-out izlazu (RCA izlaz za pojačalo) baš i nije za pohvalu - ravan, kompresovan, nema punoću i forsira visokotnosku oštrinu. Topinzi iz D serije svi zvuče osetno bolje od DX3, samo što nemaju izlaz za slušalice nijedan i samo D50 ima kontrolu jačine zvuka na sebi.

iFi nano nisam čuo ali pre bih i rizikovao sa njim nego kupovao DX3 pro za kog već znam da ne zvuči dobro.

Link to comment
Share on other sites

Ja imam D30 i dobar je. Pre toga sam imao DAC poznate engleske firme. Topping D30 je ubedljiviji.
Možda bi prava kombinacija bila D30 sa njihovim pojačalom za slušalice, ali to sve ako hoćeš da slušaš muziku sa televizora i jutjubeta nema smisla.

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, Aibo said:

ravan, kompresovan, nema punoću i forsira visokotnosku oštrinu. Topinzi iz D serije svi zvuče osetno bolje od DX3

Hvala Aibo, ovo sam hteo da cujem, zato sam i otvorio temu ne bi li cuo nesto iz prve ruke i iskustva, da ne kupujem napamet, jer ako nesto ne volim to je bas ovo citirano sto si nabrojao :D  ... Ifi nano me nervira zbog RCA izlaza koji su napred, ali neka ostane kao opcija ako bas nista bolje ne smislimo. I lepo si objasnio oko toga da cip nije vazan za konacan zvuk.

 

Sada definitivno trazim misljenje clanova foruma koji imaju, slusali su, sta vec,  uredjaj koji nije sve ovo sto je gore citirano :D  ... moji su zvucnici prilicno svetliji, tako da mi treba dac koji je bolji na basu, toplijeg zvuka, analognog ... najvise slusam elektroniku - house, disco, pa mozda eto pomogne i to oko izbora.

 

Ivane, D30 bi odmah pazario, ali nema volume na sebi, nije da mi je neophodan ali ako vec kupujem novu spravu onda bih da ima.  D50 je za sada u najuzem izboru, iako nema za sluske. Dakle, nesto dizajna i mogucnosti kao D3X, idealan je, ali ako mu je zvuk njesra onda nesto kao  D3X a zvuk da bude D50...budzet moze da se poveca i do 400, a takodje ako nesto od drugara ovde ima to sto meni treba a hoce da predje na nesto bolje, neka mi ponudi.

Link to comment
Share on other sites

29 minuta ranije, moonru said:

Hvala Aibo, ovo sam hteo da cujem, zato sam i otvorio temu ne bi li cuo nesto iz prve ruke i iskustva, da ne kupujem napamet, jer ako nesto ne volim to je bas ovo citirano sto si nabrojao :D  ... Ifi nano me nervira zbog RCA izlaza koji su napred, ali neka ostane kao opcija ako bas nista bolje ne smislimo. I lepo si objasnio oko toga da cip nije vazan za konacan zvuk.

 

Sada definitivno trazim misljenje clanova foruma koji imaju, slusali su, sta vec,  uredjaj koji nije sve ovo sto je gore citirano :D  ... moji su zvucnici prilicno svetliji, tako da mi treba dac koji je bolji na basu, toplijeg zvuka, analognog ... najvise slusam elektroniku - house, disco, pa mozda eto pomogne i to oko izbora.

 

Ivane, D30 bi odmah pazario, ali nema volume na sebi, nije da mi je neophodan ali ako vec kupujem novu spravu onda bih da ima.  D50 je za sada u najuzem izboru, iako nema za sluske. Dakle, nesto dizajna i mogucnosti kao D3X, idealan je, ali ako mu je zvuk njesra onda nesto kao  D3X a zvuk da bude D50...budzet moze da se poveca i do 400, a takodje ako nesto od drugara ovde ima to sto meni treba a hoce da predje na nesto bolje, neka mi ponudi.

Ne razumem šta će ti volum na DAC u? DAC se pojača maksimalno u plejeru sa kog puštaš a jačinu zvuka podešavaš na pojačalu.
Nisi me potpuno razumeo u predhodnom postu. D30 ima parnjaka, pojačalo za slušalice istog dizajna i sa volume potom!! Lepo izgledaju jedan postavljen na drugi. Pa ako ti je baš potreban potenciometar, eto.

Link to comment
Share on other sites

Za kompjuterskim stolom sedim, radim, slusam muziku, itd, i trenutno pojacavam i smanjujem misem, ili preko tastaure, dakle drndanje ... pojacalo je 2 metra iza mene, ko svaki cas da se saginje i trci tamo vamo, tako da opcija kontrolisanja snage na pojacalu otpada ... zato hocu mali dac, koji ce da stoji na komp stolu, ispred mene, sa volume potom gde cu za cas da smanjim ili pojacam. To je za sada drugi uslov, prvi je da ima pristojan zvuk, a treci uslov je da ima za sluske, ali i ne mora.

 

Nasao sam to o cemu pricas, A30 je model, oko 100 evricja je. U kompletu sa D30 nece preci 250, takav komplet bi bio skroz ok, videcemo.

 

Ne odustajem od iFI nano iDSD LE  i dalje, jer ima sve sto hocu, i ok cenu, samo kad bih znao da mu zvuk nije ravan, kompresovan, nema punoću i forsira visokotnosku oštrinu :D 

 

Zanimljiv je AUDIOENGINE D1, pa ako neko ima iskustva da cujem. 

 

https://www.amazon.com/dp/B006IPH5H2/ref=sspa_dk_detail_0?psc=1&pd_rd_i=B006IPH5H2&pd_rd_w=GWS0h&pf_rd_p=80559f3c-f83b-49c1-8a72-40f936e9df7a&pd_rd_wg=S2Eis&pf_rd_r=64XZ4WT5YEHRVHXZB6RX&pd_rd_r=c55bc560-3ded-11e9-80bb-6f5e2ddbf8f2&smid=A17IVE6SUAZA2P

 

ili ovaj iFI

 

 

https://www.amazon.com/dp/B076K9M2TZ/ref=sspa_dk_detail_5?psc=1&pd_rd_i=B076K9M2TZ&pd_rd_w=GWS0h&pf_rd_p=80559f3c-f83b-49c1-8a72-40f936e9df7a&pd_rd_wg=S2Eis&pf_rd_r=64XZ4WT5YEHRVHXZB6RX&pd_rd_r=c55bc560-3ded-11e9-80bb-6f5e2ddbf8f2&smid=A2H1DLE1VLYNIR

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, ivanp said:

D30 ima parnjaka, pojačalo za slušalice istog dizajna i sa volume potom!!

Koji model

1 sat ranije, ivanp said:

Ne razumem šta će ti volum na DAC u? DAC se pojača maksimalno u plejeru sa kog puštaš a jačinu zvuka podešavaš na pojačalu.

Slažem se. Zašto mu je to toliko bitno ? Ako se već ima para TOPPING D50, ili 30 + pojačalo za slušalice. Ako se već ima para 

Ja sam išao na SMSL, ali to je druga priča.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

D30 ima punoću. Ima neka tema na forumu gde naš član piše, pre nekoliko meseci, kako su probali D30 u nekom sistemu od "seosko domaćinstvo u Banatu" evra!!
Jedva se uzdržo da ne napiše kako je mali Kinez do nogu potuko DAC našeg poznatog konstruktora DAC ova. Msm:D:D..

Link to comment
Share on other sites

14 minuta ranije, ivanp said:

Evo ih D30+A30. Lepi ko lutke.:)

Jesu lepi. Slušao sam D30, pre moje koupovne. Zapravo više toga. D30 paraleleno sa DACMAGIC 100. Na osnovu toga sam samo mogao da predpostavim da D50 zvuči još bolje. Nema ovde velikog lufta za grešku.

Link to comment
Share on other sites

Da spomenem i SMSL M6. Sjajajn kao DAC. Njega sam prvobitno i jurio da kupim. 

 

https://www.amazon.com/SMSL-M6-Converter-Headphone-Amplifier/dp/B014P5HQ34

 

 Nisam ga slušao sa slušalicama. Ostao mi je ostao u boljem sećanju od Topping D30. Dobro, nije bio ni isti sistem, a ni ova fensi verzija sa daljinskim :) Svakako zasluđuje da uđe u uži izbor

Capture.JPG

Link to comment
Share on other sites

Dobar je, samo ne znam da li je pot levo i za volume, ili samo za setanje po meniju... i jel zna neko kako se nabavlja smsl kod nas, model M9 im je lud, pa kad bi mogao da se nabavi za oko 300 ne bih se razmisljao ni sekund. Kod topinga jos uvek nisam siguran sta bih, kombo D30 A30 ili D50, cena im je ista, s tim da je zvuk nesto bolji kod 50 a kombo ima za sluske, pa nisam pametan sta izabrati. Raspitao sam se i za audioengine d1, ima sve sto hocu, cena 140 kao i za ifi nano, jos samo kada da navatam neki review uporedni, da vidim sta ima topliji zvuk, sa vise basa, i manje visokih. Moze da se poruci kod nas, oba, tako da su u uzem izboru ako dobijem potvrdu da bilo koji od ova dva ima zvuk koji hocu. 

 

Ovo ne zvici lose za ifi nano 

The iDSD also produces an overall warmish sound-though not quite to the point of warm. I think this warmish quality really helped the tonal balance, and also helped with instrumental harmonics to sound very good. Generally, it’s a fairly full-bodied converter, with the exception of a slight leanness in the mid-band of the frequency range on a few recordings. I’m sure my Sensation M451 integrated is contributing much to this result, as it tends to slightly “lean” in that direction.

Link to comment
Share on other sites

49 minuta ranije, ivanp said:

Kako god okreneš moraćeš neki dugačak interkonekt kabl da staviš do pojačala. Ako hoćeš da slušaš DAC preko pojačala.

Bice to laksa nabavka od ove , nadam se :D  

 

Chord mojo nema rca izlaze, za slusalice, volume, ali ima zvuk ... u ovom momentu mi zvuk nije toliko vazan koliko ove stvari, samo treba da bude pristojan.

 

Za sada su mi favoriti ifi nano dsd le, i audioengine d1, samo jos da provalim ciji mi zvuk vise odgovara.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...