Jump to content


Pocetnicka pitanja, stari zvucnici, potrebno pojacalo


Recommended Posts

Nabavih sebi par starih yamaha ns10m studio zvucnika

Pa me zanima, idem teorijom da uzmem neko novo jeftino pojacalo u radnji. Medjutim posto nista ne znam o impedansama i stvarima, eo o cemu se radi

zvucnici kazu :

Power capacity - Program 60w, Max 120w

Nominal impedance 8 ohm

Sensitivity 90 dB SPL (1w, 1m on axis)

 

Koje pojacalo bi preporucili ? Voleo bih da to bude Yamaha, najjeftiniji rang gledam..

 

Hvala !

 

 

Link to comment
Share on other sites

Black Coffe, hvala na odgovoru !

Vise sam ciljao na to da mi neko malo pojasni sta treba gadjati u smislu omaza i u smislu max min izlaza sa pojacala, tome nisam vican.

Ali svakako informacija koju nisam znao - znaci Nad je tamniji u izlazu po onome sto kazes? 

Hvala jos jednom !

 

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, HajFajista said:

Pozdrav,

https://www.gigatron.rs/pojacala/yamaha_as301_integrisano_pojacalo_srebrna-59101

Da li bi ovakvo nesto odgovaralo ovim zvucnicima? Previdjam li nesto ? Hvala !

 

Meni je to ok. I na popustu je. Nisam je slušao ali po papirima odgovara. Novo,garancija,razne mogućnosti povezivanja a i ista firma. Što kaže kolega Engine ,ne mora biti isti brend ali i zašto da ne ?. Kako voliš tako radi.

Ima je i u "4 Audio" i možda bi ti dozvolili i da je probaš kod njih pre kupovine sa tvojim kutijama. Svakako su tamo 3 X upućeniji trgovci koji mogu da ti pojasne i uproste stvari .

A imaju i kablove za povezivanje. Ja bih otišao do njih.

Link to comment
Share on other sites

22 sati ranije, HajFajista said:

Black Coffe, hvala na odgovoru !

Vise sam ciljao na to da mi neko malo pojasni sta treba gadjati u smislu omaza i u smislu max min izlaza sa pojacala, tome nisam vican.

Ali svakako informacija koju nisam znao - znaci Nad je tamniji u izlazu po onome sto kazes? 

Hvala jos jednom !

 

A gledaj Omaža te nebi trebala zabrinjavati ( dok ga ne "frjjliš" do  jaja) . Zvučnici su pasivan element i oni kao takvi nemaju "snagu" nego kolko podnose snage . Što je omski otpor zvučnika veči pojačalu je lakše raditi . Obzirom da su zvučnici visoke osjetljivosti (90 db ) kao što pišeš  nije potrebno nekakvo posebno jako pojačalo . Važnije je kolko mu ( zvučniku ) šeta impedanca u radu . Imredanca je laički rečeno nešto "slično " otporu i mijenja se tokom reprodukcije zvuka i može padati i na 2 oma  ovisi o konstrukciji zvučnika , skretice itd. Joj to je duga priča zato pojednostavljujem . Kratki spoj je 0 oma ? - rikava pojačalo ili zvučnici  znači čim više "oma" sigurnije je . Btw  za svaka 3 db osjetljivosti zvučnika potrebno je za istu glasnoču duplo slabije pojačalo . Priča je odokativna jer još pojedini parametri utječu na nju .

Link to comment
Share on other sites

13 sati ranije, Peter said:

Meni je to ok. I na popustu je. Nisam je slušao ali po papirima odgovara. Novo,garancija,razne mogućnosti povezivanja a i ista firma. Što kaže kolega Engine ,ne mora biti isti brend ali i zašto da ne ?. Kako voliš tako radi.

Ima je i u "4 Audio" i možda bi ti dozvolili i da je probaš kod njih pre kupovine sa tvojim kutijama. Svakako su tamo 3 X upućeniji trgovci koji mogu da ti pojasne i uproste stvari .

A imaju i kablove za povezivanje. Ja bih otišao do njih.

I meni se čini ok , obzidom da je D klasa mislim da bi se posložilo sa uvjetno rečeno  svijetlijim zvučnidima , a obzirom da ta pojačala nemaju problema sa  "grijanjem"  - pad impedance - , moglo bi to biti OK .

Link to comment
Share on other sites

17 sati ranije, HajFajista said:

Pozdrav,

https://www.gigatron.rs/pojacala/yamaha_as301_integrisano_pojacalo_srebrna-59101

Da li bi ovakvo nesto odgovaralo ovim zvucnicima? Previdjam li nesto ? Hvala !

 

Vidim da nisi gadljiv na polovno, a ako ti je zapalo za oko baš to pojačalo, imaš polovni primerak na KP za 150e:

https://www.kupujemprodajem.com/Audio/Poja-ala/Yamaha-as-301-vrh-pojacalo-2x95w-74120294-oglas.htm?filter_id=318697741

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...