Jump to content


Stereo @ InSides (dŵr & Friends).


InSides

Recommended Posts

7 sati ranije, Majda said:

Sta se eliminise?

Механички спојеви.

7 sati ranije, Majda said:

Nemoguce je eliminsati sve onda glava ne bi bila izmenljiva lako i brzo?

Не дирам електричне спојеве. Јесте немогуће смањити број електричних контакта за стандардни носач главе, а задржати флексибилност лаке и брзе измене.

Али није то поента.

Поента је елиминирати механичке спојеве на самом носачу главе.

Типичан носач главе има бар пет дела - (1) носач главе, (2) конектор за ручицу, (3) ручица за манипулацију, (4) завртањ за фиксирање конектора, (5) завртањ за фиксирање ручице за манипулацију. Сваки од спојева тих 5 елемента је могући извор нежељених вибрација.

Ако успем израдити носач главе који спаја ова 5 елемента у један, елиминирао сам неколико непотребних спојева.

Узмимо као пример разлике између Ortofon SPU и EMT Tondose:

  1. SPU користи класичан носач главе од пластике или дрвета, у који је уметнут метални конектор, који се завртњем фиксира на носач главе, и користе се жичице за повезивање са звучницом, која је стандардна 1/2" mount звучница, само уметнута у пластичну кутију; или;
  2. ЕМТ Tondose, чији је "носач главе" уствари само тело главе - генератор је фиксиран на носач главе, конектор је део тела, и не постоје икакви спојеви сем спој завртњем за ручицу за манипулацију.

Оно што бих ја хтео добити су предности ЕМТ система за стандардне 1/2" mount звучнице.

Link to comment
Share on other sites

4 sati ranije, anubisgrau said:

da li bi primena iste konekcije kao kod čvrste veze shell/ručka tj onih natakaljki na pinove glave bila rešenje? uz pomoć pincete se može lagano skidati i stavljati?

Сасвим издводљиво решење - браћа Јапанци су већ урадили нешто на ту тему:

36094.jpg

Проблем овог приступа је што је тешко урадити универзално решење - мора се радити по звучници.

3 sati ranije, giZ_Mo said:

Јел ово озбиљно или се шалиш, мало?

:)

Link to comment
Share on other sites

Ja sam te ustvari pitao za ovaj deo, metalni prsten, sa konektorima za primac na rucici. Da li to pravis sam ili koristis vec neki gotov deo?

"For the models with an integrated connector, you would need to provide the actual connecting pins (rods).

For the models that do not feature an integrated connector, you would need to provide the full connector. This approach is easier to implement, although it may suffer from decreased rigidity."

s5NngoQ.jpg

Link to comment
Share on other sites

11 sati ranije, InSides said:

Сасвим издводљиво решење - браћа Јапанци су већ урадили нешто на ту тему:

Мени је интересантнија верзија са дрветом, штета што праве само за те сељачке деноне...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

@InSides

Svaka cast na posvecenosti, pristupu i izradi resenja. Procitao sam u cugu celu temu, ali tek sad nadjoh vremena za par pitanja:)

Verujem da ce te naci vremena i za uzivanje u predivnom sistemu, pored konstantnih unapredjenja :)

Imam nekoliko pitanja, za koja se nadam da ce te imati vremena za odgovor:

1. Main power  Blizzard, ovako cisto subjektivno koliko je doprineo sistemu? Vase misljenje ukoliko se koristi filter, da li ima smisla ulagati i u kablove pet puta vise. Verujem da ste kabl kupovali pre nego sto je izasla nova generacija AQ High power kablova, pa je pitanje imate li neke informacije vezano za njih? Jako je tesko naci bilo kakvu informaciju koji bi mrezni kabl bio najbolji za devialet.

2. Da li ste primetili razliku kod Nuc izmedju RoonCOre u odnosu na Rock? Naime, meni je na NUC-u samo ROON, tako da nije opretecen sistemski, ne znam ima li smisla preci na rock, verujem da je sistem rastereceniji, ali nisam siguran da li nekog realnog poboljsanja tu moze da ima. U dolasku je linearno napajanje svakako:)

Vise razmisljam da dodam NAT server, jer ce HDD verujem biti jako brzo pun, naravno nije lose i imati RAID konfiguraciju da bi se materijal sacuvao.

3. Ako moze preporuka, moze i na PM, za firmu iz SRB koja se bavi distribucijom ili izradom difuzora i akusticnih panela.

(meni je to jasno odavno da je u mom slucaju jedino resenje).

4. Moram da upitam i za UniFi resenje. Wow, to je nesto sto meni godinama treba. 

Da li je ovo resenje kompatibilnoi dostupno sa domacim kablovskim operaterima, zahvalan bi bio za dodatne smernice.

Hvala unapred i uzdravlje 

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, loshmi said:

1. Main power  Blizzard, ovako cisto subjektivno koliko je doprineo sistemu?

Купио сам Близард зато што је задовољавао карактеристике које сам себи поставио - проводници на нивоу остатка система (PSC+), DBS (као остали каблови) и прикључак који је довољно нископрофилан да се може убацити у Devialet без отстрањивања поклопца.

Кабал овог типа (ове ценовне класе) сам себи оправдао тек након сређивања целе мреже од табле до утикача.

Devialet традиционално (колико знам од различитик власника и себе) не ради добро са већином пасивних филтера.

2 sati ranije, loshmi said:

2. Da li ste primetili razliku kod Nuc izmedju RoonCOre u odnosu na Rock?

Имао сам Roon Core неко време на рачунару који је дизајниран као HTPC (има детаља у теми). Када сам прешао на NUC, то сам урадио само ради ROCK-a, и тај NUC није диран од првог дана инсталације. Део музике је складиран унутар NUCа на посебни диск, системски диск је, по препоруци, SSD. Мислио сам да некад надградим storage на SSD, али видим да нема никаквих проблема, па тиме, никакве ни потребе.

Линеарно напајање нисам размишљао никад за NUC зато што је смештен у мрежни орман, Ethernet мрежом повезан на стример (endpoint).

2 sati ranije, loshmi said:

3. Ako moze preporuka, moze i na PM, za firmu iz SRB koja se bavi distribucijom ili izradom difuzora i akusticnih panela.

Било је доста приче на форуму, претраживање лако даје резултате. Знам да фирма која је мени испоручила акустичке третмане има сестру фирму и у Србији (Децибел).

2 sati ranije, loshmi said:

Da li je ovo resenje kompatibilnoi dostupno sa domacim kablovskim operaterima, zahvalan bi bio za dodatne smernice.

Не видим зашто не би било, мада нисам запознат са спецификама српских кабловских оператора. UniFi јесте релативно једноставан систем, али бих ипак препустио планирање и инсталацију стручњацима.

Link to comment
Share on other sites

23 sati ranije, InSides said:

Купио сам Близард зато што је задовољавао карактеристике које сам себи поставио - проводници на нивоу остатка система (PSC+), DBS (као остали каблови) и прикључак који је довољно нископрофилан да се може убацити у Devialet без отстрањивања поклопца.

Кабал овог типа (ове ценовне класе) сам себи оправдао тек након сређивања целе мреже од табле до утикача.

Devialet традиционално (колико знам од различитик власника и себе) не ради добро са већином пасивних филтера.

Имао сам Roon Core неко време на рачунару који је дизајниран као HTPC (има детаља у теми). Када сам прешао на NUC, то сам урадио само ради ROCK-a, и тај NUC није диран од првог дана инсталације. Део музике је складиран унутар NUCа на посебни диск, системски диск је, по препоруци, SSD. Мислио сам да некад надградим storage на SSD, али видим да нема никаквих проблема, па тиме, никакве ни потребе.

Линеарно напајање нисам размишљао никад за NUC зато што је смештен у мрежни орман, Ethernet мрежом повезан на стример (endpoint).

Било је доста приче на форуму, претраживање лако даје резултате. Знам да фирма која је мени испоручила акустичке третмане има сестру фирму и у Србији (Децибел).

Не видим зашто не би било, мада нисам запознат са спецификама српских кабловских оператора. UniFi јесте релативно једноставан систем, али бих ипак препустио планирање и инсталацију стручњацима.

Hvala na odgovorima.

Srdačan pozdrav

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Мали апдејт од пре неко време. Завела ме музикалност EMT-ја, и мало сам запоставио фина подешавања.

Али стигли пар наслова Analogue Productions, а уз њих и њихова тест плоча која има варијације 1kHz тонова за проверу азимута, па решио сам да одвојим пар сати (!) подешавајући азимут. Медодологија је описана у ранијој теми, алати су исти као и тада, тиме да се овај пут користи The Ultimate Analogue Test Record (AAPT 1).

Ово је ситуација након оригиналног подешавања, (1) визуелно и (2) на увце.

lFt5vL6.png

Респектабилни ниво преслушавања, имајући у виду да су најбоље бројке које сам добио за DL-103 биле нешто мање (за око 0.4dB):

On 16.1.2019. at 2:02, InSides said:

Резултат #4: При номиналној девијацији од 0°, номинални cross-talk је 27.7dB за леви канал, и 27.5dB за десни канал.

Али, ово је звучница мало више класе од DL-103 workhorse-а, да видимо може ли то боље. Након прецизнијег подешавања на нивоу хедшела и малe променe силе праћења:

o9LvoYI.png

Ово је већ пуно интересантније - нарочито зато што су вредности за преслушавање драстично повећале, и мада је ниво модулације на обе стране, изгубила се равнотежа преслушавања између канала (опет бих рекао, драстично).

Након још мало (ОК, још више) малтретирања, фино подешавање латералне равнотеже SME3012 и силе праћења, добио ово:

96Hstl6.png

Ту сам стао од страха да ми OCD не поједе мозак. Тиме да:

  1. Разлика номиналног нивоа између канала је само 0.3dB;
  2. Разлика номиналног преслушавања између канала је само 0.4dB;
  3. Финално смањење преслушавања између канала је 5.5dB (!).

Нећу да пишем хвалоспеве око слушних импресија - требало би бити јасно шта значи 5.5dB када јуримо побољшања од 1dB преслушавања. Могу да се лупам главом о зид што нисам раније потрошио 3+ сати на ово, али ових сам дана коначно имао мало времена које сам могао да отпишем.

У сваком случају, потрошите време на подешавање азимута. Итекако се исплати, нарочито на звучницама са софистициранијим врховима.

Link to comment
Share on other sites

Након дискусије око утицаја W&F ван форума, сетио сам се да проверим вредности W&F након неколико сата дуге слушне сесије. Раније, писао сам да је наjбоља вредност коју сам измерио 0.0062%, али то су увек хладна мерења, највише 30 минута након укључивања погона.

Знамо да често кажемо "систем је сада загрејан", ерго, "боље звучи", али то је концепт који је мало проблематичан за објективна мерења.

У овом случају, додуше, испада да баш и није проблематичан, и ево један увид у прилогу става да аналогни системи могу пружити перцепцију бољег звучног искуства након загревања.

ycEPjpr.jpg

Ово је најнижа вредност W&F параметра коју сам успео фотографирати (дисплеј се сам искључује након 3 секунде да покаже брзину ротације). У једном моменту, вредност се спустила до 0.001%, што је малтене ниво грешке заокруживања.

Ево рецимо да је тачно 0.003%, што значи да је брзина ротације варирала унутар укупног обема од 0.003%, односно ± 0.0015%.

Најпрецизније, брзина се ротације, која је номинално 33.(3), кретала између 33.3328 и 33.3338.

@Igor_xxxxме изазива да тврди да чујем разлику између 0.01% и 0.003% на тоновима. Прилично сам сигуран да би пао на том тесту, нисам шишмиш. Али веома је интересантно имати могућност да се покажу објективни мерни резултати који се поклапају са субјективном перцепцијом...

...концепт који је баш редак у овом хобију. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

SPU Royal враћен власнику, рупа у срцу остала (живот пише драме).

Елем, важније од самосажаљења, још један у низи разлога зашто сваки власник грамофона треба имати јефтин USB микроскоп.

70C7igB.jpg

За правилни контекст:

  1. Кантилевер је пречника 0.4 милиметра;
  2. Власник је веома пажљив са својом опремом;
  3. Користи комбинацију вакуум машине и ултразвучне каде за прање плоча.

Али оно што се види на левој страни није само прашина, већ малтене цемент. Моја претпоставка је (1) недовољно суве плоче након чишћења, (2) недовољно четкање игле, (3) коришћење неког третмана за игле, или (4) комбинација свега овог.

Како нисам хтео преузети ризик коришћења течности типа Mobile Fidelity LP#9 или Audio Technica AT607a, резултат на десној страни слике је након дужег периода пажљивог сувог четкања и провере под микроскопом.

Претпостављам да код власника није ово свирало месецима.

Link to comment
Share on other sites

Sa ovim problemom sam se vrlo detaljno bavio u vizuelno-audiobilnom smislu. Nisam pravio nikakva merenja i analize tog tipa.

Audio-Technica AT607a je izvanredan proizvod! ALI!! posmatrajući pod mikroskopom i iskustva u korišćenju, dovode do važne napomene.

Napomena bi bila, da se nakon tretmana vrha sačeka neko vreme pre nego se igla spusti na vinil, jer tečnost ne isparava tako brzo i može zalepiti prašinu i nečistoće iz brazdi već tokom putovanja prvom pesmom na strani, što dovodi do nakupljanja naslaga nalik vosku sa čupercima dlačica, a ujedno se i uliva u same brazde...

Preporučujem:

1) Skidanje većih i grubljih nečistoća magičnim sunđerom

2) ... za tim tretman ovom tečnošću pomoću priložene četkice

3) čekanje do 30 sec ili ponovno prečetkavanje vrha četkicom blago namokrenom destilovanom vodom kako bi se uklonila kapljica ovog preparata.

Nikako nakon prolaska sa AT tečnošću odmah spustiti iglu u brazdu!

Ne mogu više da se složim sa konstatacijom da je posedovanje USB mikroskopa neophodno za redovan uvid u naslage na vrhu. Cela tajna prefinjenog trackinga i potpunog izvlačenja detalja iz zapisa je održavanje što manje težine samog vrha i kompletnog sklopa cantilivera. Sve te "masne" naslage koje lepe na sebe sve više štroke povećavaju masu vrha i devalviraju kvalitet reprodukcije.

 

Link to comment
Share on other sites

54 minuta ranije, Father said:

Sve te "masne" naslage koje lepe na sebe sve više štroke povećavaju masu vrha i devalviraju kvalitet reprodukcije.

Naravno i ono što je očigledno je da nakupljene nečistoće na vrhu dodatno izbacuju vrh iz brazde i kvare tracking prijanjanje u njoj, što podiže nivo prisutnosti sibilanata, pucketanja, distorzija i oštećuje zidove brazdi na vinilu.

Link to comment
Share on other sites

На реду корекција (допуна) акустичког третмана задњег зида. На досадашњу (само) дифузију, додана и апсорпција.

23OXKr5.jpg

NkzOsLd.jpg

Чини ми се да је ово највише што би себи дозволио у конктексту акустичких третмана.

И то у право време, цене (као и за све остало) отишле у стратосфери.

Link to comment
Share on other sites

MLP?

Ови су панели класифицирани као мултисорбери (њихов термин) - зато што раде и дифузију и апсорпцију.

Око тога дали је потребно, за стерео слушање, не толико - али доста је важно за филмове зато што је позиција уживања другачија. :)

Link to comment
Share on other sites

Ах, new to me очигледно.

Сада када то знам - током слушања стерео система, "MLP" је око 1м од задњег зида.

Током филмова, варира, али рецимо 0.5м у најгорем случају?

Тиме да, поставка је таква да шири sweet spot - зато сам и систем преселио у дневни боравак.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...