Jump to content


Stereo @ InSides (dŵr & Friends).


InSides

Recommended Posts

У Македонији имамо изреку "прашај паталец, не гаталец", која се (веома грубо и слободно) преводи - "питај страдаоника, не гатару".

Та је комбијација димензија резултат вишегодишне фрустрације. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

 Није ово дуго трајало...

On 22.3.2020. at 17:59, InSides said:

Надмашио своја очекивања, колико и да сам знао шта треба да добијем, прошавши кроз овај процес раније. Сва срећа да (1) цене 3009 иду горе, и (2) на грамофону више нема места за друге ручице, иначе бих био у искушењу да радим трећу.

...очигледно волим побијати себе.

RJ5d7x1.jpg

И онда, било их је три.

b5yQ2v5.jpg

И још једном.

RJQR1gA.jpg

Детаљи о рестаурацији идентични ранијем случају, појединости овде.

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, InSides said:

појединости овде

Ovo sam do sada procitao nekoliko puta, evo i sada opet. I svaki put kada citam - kao da citam prvi put, prosto ne mogu da se nadivim, posvecenosti, pedantnosti, poznavanju materije, i zelji/volji da se i najsitniji detalji unaprede. Dubok naklon, po ko zna koji put :klanjanje

Link to comment
Share on other sites

Хвала. :)

Ове су се ручице продавале у великим бројевима, има их подоста, и су изванредни перформери. Лично сматрам да је дељење знања веома важно како би свако могао да доведе у ред свој аналогни систем. Конструкција ових ручица је таква да је скоро све изменљиво, и може се урадити локално.

За оне ствари које се не раде локално, или се пожели OEM део, могу срдачно да препоручим Old Road Audio.

https://oldroadaudio.com/

Крис, власник фирме, је изванредан познавалац и веома лак за сарадњу, а има на стању скоро сваки могући резервни део за ове серије ручица.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Now for something completely different, нешто Швицарско.

zCuSd2b.jpg

И још једном, зато што доступне фотографије звучнице по Интернету су ужасне (малтене непостојеће).

30vUav8.jpeg

Ради се о EMT звучници, тачније модел TSD (Tondose) MRB (Multi-Radius Boron), са прикључком за SME компатибилне ручице.

Поручио сам стандардни модел, пуни калем, са излазним нивоом од 0,21 mVs/cm, што грубо значи ниво од 1 mV у типичним оквиру (5 cm/sec). Импеданса звучнице 2 x 24Ω, препоручено оптерећење од 200-300Ω.

У моменту, phono улаз на Devialet-у подешен на:

  • Улазна осетљивост 0.95 mV;
  • Оптерећење 460Ω;
  • RIAA 1976 крива;
  • Учесталост узорака 192kHz.

Остали параметри:

  • Газна сила 2.5 грама;
  • Антискејтинг 60% газне силе (види овде);
  • Порамњивање по Löfgren A, SPU стандард растојања врха дијаманта до бајонета (51мм);
  • VTA - није још прецизно подешен, паралелност ручице потврђена помоћ ласерског мерача и микрометарског VTA адаптера (види овде).

Свира изванредно (*) на прву ноту, јавим се након двадесетак сати ако има интереса за импресије.

(*) Богато, детаљно, музикално, са нешто мање удара у препоне од, рецимо, DL-A110, али пуно квалитетније. :)

П.С. Кривим @zoltan-а за овај новитет, у најбољем могућем смислу. Чекање вредело.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Тачно месец дана касније, пар корекција и релативно усталожене импресије.

Корекције.

  1. Растојање врха дијаманта до бајонета је тачно 52мм, а не 51мм. Потврђено након консултације са произвођачoм. Очигледно, 52мм је модерни SPU стандард - потврђено и са Ортофоном. То тражи малу корекцију pivot-to-spindle растојања како би постигао идеално поравњивање. Једини уљез овде је DL-A110 који прати "стандард" од 50мм.
     
  2. Газна сила стабилизирана на око 2.6 грама, компензација скејтинг силе на 1.5 грама.

Осим овог, smooth sailing.

Импресије.

Без премца, ово је најбоља звучница која је прошла кроз овај систем, и то не кажем олако. Прецизност тракинга и количина информација коју овај профил игле, у комбинацији са боронским кантилевером, извуче из бразде је једноставно нестварна.

Презентација је балансирана, тонски коректна и без икаквих артафакта. Нешто мање ударна од DL-A110, али тонски богатија и слојевита, и доста музикалнија од Ortofon гаме.

Коначно сам изгубио сву вољу да икад гањам SPU Royal. :)

Недостаци.

  1. Нема заштитник игле (stylus guard). На почетку, то ми је стварало велики немир - али сам дизајн звучнице укључује, у недостатку других речи, пар "рогова" који обухватају кантилевер, тако да је опасност случајног уништавања кантилевера минимизирана.
     
  2. Профил игле је толико минијатуран што извлачи чуда и врагове из бразде чак и након дубинског прања плоча. Ово само тражи промену навика, да се игла чисти четкицом након сваке плоче уместо након неколико плоча.
Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, Father said:

Kom tipu vrha je najsličniji po profilu taj Multi-Radius koji EMT koristi?

Баш сам то питање поставио произвођачу, али нисам добио конкретан одговор. Чини ми се, по спецификацијама, да се ради о оптимизованим "micro-line / micro-ridge" профилом (Namiki процес који повлачи и S.A.S. и варијације VdH и целу ону свађу помеђу Namiki-ја и VdH-a).

Ако је судити по овоме, ради се о оптимизованим VdH профилом:

https://avlounge.in/emt-cartridges

1 sat ranije, Golum said:

Nego kako nego Svicarsko... :-) 

Скоро као дрога.

Link to comment
Share on other sites

6 sati ranije, InSides said:

Прецизност тракинга и количина информација коју овај профил игле, у комбинацији са боронским кантилевером, извуче из бразде је једноставно нестварна.

Zaista nije najjasnije napisano u specifikacijama. Ovde se spominje sledeće:

"- Oblik brušenja („Sferični“, „Super Fina Linija“ Ili „Van Den Hul“)

- Veza („EMT“- Ili „Međunarodni/SME“-Izgled)"

Screen-Shot-2018-01-19-at-12.21.57-AM.pn

Zar iz ove tabele tvoja glava nije XSD 15 (SME Type)?

Nadam se da dobro gledam. A vrh zaista deluje da ima još jedan radijus obrade na vrhu i finije radijuse. Moguće da je Gyger tip brušenja ali još manjih dimenzija i manje konačne mase.

"With its Fritz Gyger stylus, it resolves the grooves with celestial eloquence, clarity and grace"

Vrh na igli (OM40) koju ja koristim je originalni VdH koji je kasnije preimenovan u Nude FG 70, Stylus tip radius: r/R 7/70 µm

Meni jednostavno najmuzikalniji vrh koji sam čuo kod sebe definitivno.

Link to comment
Share on other sites

TSD 15 је старији модел, SPH / SFL / MRB су замена. Те су спецификације старије, али мени су запеле за око зато што показују:

  • spherical (SPH);
  • super fine-line (SFL);
  • VdH (MRB?) - вуче више према Micro-Ridge (додатни гребен на врху игле поред фазета).

То јесте најсофистициранији облик игле који EMT користи, у сваком случају.

Интересантно је што је кантилевер најтањи који сам видео код себе.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Пар слободних дана, и ухватио сам се у коштац са компонентом коју сам одлагао дуже време. Како сам се комплетно пребацио на ручице са измењивим носачем главе (removable headshell), кренуо сам да истражујем ригидност тог споја и утицај истог на општу фрекфентну карактеристику система.

У основи, колико и да је комфорна та могућност ручица, сами прикључак уводи незгодне вибрационе испаде, који се још и мултиплицирају због свих осталих спојева на самом носачу (конектор, cueing lever, завртњи).

Тако да (а шта друго), почео сам да моделирам носаче који имају све ове елементе интегриране у себи, укључујући и конектор. Први су прототипови само визуелне природе (штампани у смоли), зато што нису довољно ригидни за вишеструко уметање у конектору на ручици.

Релативно неатрактивни на изглед, али функционално прилично стабилни:

U9TgzUL.jpg

И један од модела уметнут у SME 3012:

s5NngoQ.jpg

...у сваком случају, постоји нада за даље играрије.

Једна од додатних предности овог моделирања је што могу да објавим моделе да се и други играју њима ако их нађу за корисне:

https://github.com/stojnev/dwr-headshells

У овом репоу, тренутно се налазе ремикси три постојећих модела носача глава, и то:

  1. Denon DL-A110 (модерни хедшел базиран на првом моделу DL-103);
  2. Denon DL-103U (изванредни хедшел произведен за једну од годишнина DL-103);
  3. Ortofon SPU (груба верзија класичног хедшела који је непромењен од 1958ме године).

Сваки од модела је доступан у верзији са интегрираним прикључком (bayonet) или без истог. Такође, сваки од модела је доступан као STL и као STP, тако да се може одмах послати на штампу или глодање.

Link to comment
Share on other sites

Odlicno! :)

Sta koristis za konektor na headshell-u? Da li ima vec nesto gotovo da moze da se prilagodi ili taj deo isto  pravis posebno?

Za ortofon i sme standarde moze APJ-1 prilagodni deo? Ja imam jedan. Lako se rasklapa i moze da se prilagodi. Moze da se upotrebi i za EMT i Neumann standard ali uz manje prepravke polozaja i redosleda pinova.

 

Link to comment
Share on other sites

Постоје готови конектори свакако, ево пример једног:

https://www.ebay.com/itm/265250458226?hash=item3dc228ca72:g:7psAAOSw~mBdlxGP

...али идеја је потпуно елиминирати исти (интегрирати у хедшел), зато што и спој конектора са хедшелом је извор "злих" резонанци. Када се хедшел изради у једном комаду, онда се морају додати само 4 "пина", промера један милиметар (1mm) (*).

(*) Стандард пинова је 1.0 милиметар на страни хедшела, и 1.2 милиметар на страни звучнице.

Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, InSides said:

Постоје готови конектори свакако, ево пример једног:

https://www.ebay.com/itm/265250458226?hash=item3dc228ca72:g:7psAAOSw~mBdlxGP

...али идеја је потпуно елиминирати исти (интегрирати у хедшел), зато што и спој конектора са хедшелом је извор "злих" резонанци. Када се хедшел изради у једном комаду, онда се морају додати само 4 "пина", промера један милиметар (1mm) (*).

(*) Стандард пинова је 1.0 милиметар на страни хедшела, и 1.2 милиметар на страни звучнице.

Sta se eliminise? kontakti na glavi (2 x za sve pinove, od kontakta headshell-a do glave) ili kontakti na headshell-u?

Nemoguce je eliminsati sve onda glava ne bi bila izmenljiva lako i brzo?

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...