Jump to content


Stereo @ InSides (dŵr & Friends).


InSides

Recommended Posts

Sjajno izgleda to sto si uradio.

 

Mene bi zanimali srafovi od POM-a, ako ih budes radio.

Shure V15/3 ima masivno metalno telo i set srafova+matica od 2gr je previse za rucku na 1210mk2.

Montirao sam neke kvalitetnije / laganije srafove koje sam pazario kod Tome samo i njih cu izgleda morati montirati naopako jer nema u setu odgovarajuce duzine - sraf je prekratak a sledeci malo duzi izgleda predug, plasim se da ce vrh srafa udariti u vinil - mada ovo moram probati ( ako se desi onda montiram naopako - odozdo ).

 

Link to comment
Share on other sites

Ако монтираш наопако (што јесте валидна опција), онда би искористио матице.

Матице од ПОМ-a су дефинитивно у план - једино се плашим да ПОМ није довољно еластичан за завртње.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

  Нешто ново, али прво увод.

On 27. 11. 2021. at 20:59, InSides said:

Једини проблем свега овог је што планирам некад моно звучницу, а EMT их ради. :)

Ово цитирање самим себе постало пракса. Колико и да је faux pax, додуше, даје неки континуитет причама од пре (скоро) две године.

Није да се нисам покушао одупрети, чак и упловио у Audio Technica воде, и још...

On 21. 8. 2022. at 18:47, InSides said:

Оптимално би било имати исту звучницу и у стерео и у моно варијантама. Али... нисам био спреман (још) за EMT TMD (моно верзија моје TSD).

Елем, у систему, коначно, моно звучница пандан мог EMT-ја, EMT TMD 15.

8I7zjBE.jpg

Прецизније, EMT Tondose Mono Diamant, са сферичним врхом од 15 микрона.

Поручио сам стандардни модел, пуни калем, са излазним нивоом од 0,21 mVs/cm, што грубо значи ниво од 1 mV у типичним оквиру (5 cm/sec). Импеданса звучнице 24Ω за разлику од 2 x 24Ω код стерео варијанте, препоручено оптерећење од 200-300Ω.

У моменту, phono улаз на Devialet-у подешен на:

  • Улазна осетљивост 1.00 mV;
  • Оптерећење 200Ω;
  • RIAA 1976 крива;
  • Учесталост узорака 192kHz.

Остали параметри:

  • Газна сила 2.5 грама;
  • Антискејтинг 60% газне силе (види овде);
  • Порамњивање по Löfgren A;
  • VTA - није још прецизно подешен, паралелност ручице потврђена помоћ ласерског мерача и микрометарског VTA адаптера (види овде).

CYpYPWP.jpg

Свира изванредно (*) на прву ноту, као и обично, јавим се након двадесетак сати ако има интереса за импресије.

(*) Реално, преслушао сам само пар страна. :)

Нек се мало удоми у систему, па крећем са прецизним подешавањем VTA и азимута. Преслушавање је мање важно овде због типа генератора, али циљ је што више могуће смањити унхерентни шум.

Link to comment
Share on other sites

Обавезна слика птичје перспективе да цементира (ако је уопште могуће) садашњи избор.

6WZ3z5Y.jpg

Трећа звучница је дуго тражени Ortofon 2m PnP, поклон од драгог пријатеља.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Krca44 said:

AT 33 kako se kotira u odnosu na EMT, molim te, kad sredis utiske.

AT33 се држи веома, веома добро у односу на ЕМТ.

Знатно боље него што сугерира њихова разлика у MSRP (тиме да, типично, скупљи производи имају традиционално више простора за корекцију цене).

Да нисам оно што јесам (стока, што би један близак пријатељ овде на форуму рекао) - могао бих бити дуго, баш дуго задовољан са AT33. Тиме да, морам да напоменем да сматрам да и LH15/OCC хедшел доприноси перформанси звучнице. Не бих могао упоредити једнако без тог хедшела зато што и EMT је малтене интегрисан у њихов "хедшел".

На првом слушању, без прецизног подешавања, рекао бих да AT33 има нешто мањи шум од EMT-ја. Али овај је толико музикалнији да ми та разлика у шуму и не смета.

Тиме да, води рачуна да је EMT грубо монтиран. Прецизно подешавање иде за пар недеља, а ако је судити по EMT стерео звучници (Tondose MRB) постоји знатни простор за побољшања тих перформанси.

26 minuta ranije, VU metar said:

VTA mehanizmi su tvoje delo?

Да.

Планови open-source, детаљи овде:

 

Link to comment
Share on other sites

Леп дан за промену точкова.

zyT0eJF.jpg

Неко сам се време спремао да променим ногице грамофона и унапредим суспензију након пар ствари које сам научио задњих пар година.

Све су сада ногице од 6082 алуминијума, елоксиране, са уметнутим керамичким куглицама. Пиксне суспензије су од тефлона (PTFE), заштитне капице од полиоксиметилена (ПОМ).

Како једини начин да променим ногице сталака је био да потпуно раставим грамофон, искористио сам време за дубинско чишћење и ново подешавање. Подешени груби параметри, нови конфигурациски параметри за Devialet, систем свира.

Током викенда, ако се нађе време, иде фино подешавање (азимут, VTA и антискејтинг).

Ах, и коначно сам нашао за сходно да убацим трио IsoAcoustics ISO-Puck mini испод Devialet-а.

Након склапања:

ypCXq52.jpg

Link to comment
Share on other sites

Svaki put se zadrzim na fotkama tvog prvog sistema, kao da ih prvi put gledam. Nemam reci! :wub:

Nego, hocu i ja da se poigram sa keramickim kuglicama na nekoliko pozicija:

- lezaj gramofona (Systemdek IIX)

- oslanjanje bambus platformi na konstrukciju police

- u diy stopice, nesto slicno ovome sto si ti radio (nemam jos razradjeno kako i sta, sve je jos uvek u glavi)

 Pa u tom smislu, imao bih pitanje, sta od kuglica izabrati? Recimo iz ponude sa ovog sajta:

https://www.ortechceramics.com/product-category/ceramic-ball/

Naravno, ako imas neka empirijska saznanja.

Hvala unapred! :thumbsup2

Link to comment
Share on other sites

Имам искуство са (1) куглицама од алуминијевог оксида (Al₂O₃) и (2) силицијумовог нитрида (Si3N4). Преферирам ове друге, због два разлога - (1) генерално бољи сферицитет, и (2) релативно доступнији од првих. 

Тако да, први избор је за силицијум нитрид.

Даље, сферицитет. Највиши ступањ сферицитета је Grade 3, али то је ретко комерцијално доступно. Нешто мањи сферицитет је Grade 5, што је комерцијално доступније, а разлика у грубости површине је само 0.008 микрона (нису децимале грешка).

Тако да, други избор је за Grade 5.

На крају остаје избор дијаметра лоптица. Имајући у виду да се ради о материјалу (и форми) која може издржати велики товар (тиме и велику масу), остаје да изабереш оно што ти одговара (1) естетски и (2) материјално. Преферирам мање дијаметре, што због боље ефикасности буџета, што због што мање површине изложености исте.

Следећа студија показује релативну зависност дијаметра лоптица од товара који може поднети пре него се здроби. Студија је у великој мери на јапанскоме, али су табеле веома јасне.

https://www.jstage.jst.go.jp/article/jsms1963/40/457/40_457_1348/_pdf/-char/ja

Ево и табеле о којој је реч:

image.png.e920d93ae5c40886b6a5f9badb0d3a09.png

Ја користим лоптице дијаметра 8мм (радијус 4мм), што би рекло да свака од тих лоптица може да поднесе силу од ~18KN, или ти ~1,800 килограма.

Рекао бих да у околини хај-фај система, више но довољно. :)

Link to comment
Share on other sites

Zahvaljujem!

Po opisu svake od varijanti keramickih kuglica (na gore navedenom sajtu, i na svim drugim slicnim), i ja sam bio najblizi Si3N4, pre svega posmatrajuci lezaj gramofona, i sile/opterecenja kojima je izlozen, odnosno radnog okruzenja. Tako da je ta varijanta definitivan izbor. Ostaje jos da premerim tacan precnik celicne kuglice, kada mi ne bude tesko da se malo izmastim skidajuci tanjir, i potom ponovo sve podmazem i podesim.

Sto se tice sfericiteta, iako u specifikacijama (navedenog sajta) postoje tabele sa navedenom gradacijom (3, 5, 10, 16), nisam video da postoji mogucnost odabira prilikom narucivanja. No, ovo je svakako nesto na sta cu posebno obratiti paznju, cini mi se izazovnim probati ici i na 3, ako nije velika cenovna razlika (ili ako uopste postoji mogucnost porucivanja).

Za police, nisam planirao da idem na veci diametar od 5mm (verovatno 4mm) - kako bi kontaktna povrsina bila sto manja, a kako bi ostao dovoljan manipulativni zazor (od 1-2mm) izmedju povrsina, kada se upuste lezista za kuglicu.

Videcu na kraju, kada budem porucivao, koji je minimalan broj porucenih kuglica za odredjen dijametar, pa sa te strane da ekonomski prodjem sto povoljnije.

Hvala jos jednom na savetima, bice mi od koristi! :thumbsup2

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Након дужег разматрања, једино због естетске природе, инсталирана два сета IsoAcoustics Gaia II на звучницима.

FIjQGe1.jpeg

Откад сам чуо шта раде код Игора, нисам ни имао сумње да су одличан корак напред. Како и сам напоменуo, дилема је била око естетике, зато што су моји звучници наклоњени путем виших шиљака на страни предње плочe.

Очигледно су IsoAcoustics имали пуно упита око ових серија звучника, па су израдили специфичан адаптер који иде само на предне подлоге (зове се M8 Spacer Adapter).

Промена на боље је реално, нестварна. Препоручујем Gaia на звучнике пре било какве интервенције кабловима, рецимо.

Сад још фали пар вуфера и да поједем све речи које сам раније изрекао у теми.

Link to comment
Share on other sites

Растемо, одрастамо.

Сва срећа да не постоји официјални РЕЛ дистрибутер локално, а РЕЛ ми не враћају на упите још, иначе...

Link to comment
Share on other sites

И, пошто дуже време нисмо радили ништа око система, ево фотографија кутије за хедшеле / звучнице које сам комплетирао баш јуче.

XCHEPEP.jpeg

txfMxON.jpeg

ZBtHMSn.jpeg

SYlAvZG.jpeg

Основа је од фарбаног медијапана, па слој 5мм дебеле плуте, па поклопац од тонираног стакла, лепљеног UV лепком.

Сваки од уметака за хедшел је директно са 3D принтера, и то је искрено, било најпроблематични део зато што су толеранције кључне, да има добар "хват" а да не буде деструктивно по хедшел.

Link to comment
Share on other sites

Ево да се и Ја придружим са својим сандучићем.
Кутија појма немам од чега је, добих је од пријатеља сајџије исве што је рађено рађено је у кући без икакве ЦНЦ помоћи, 3Д штампача и..... 63537b3fc11c7b6f1fc0ab0cdbac3307.jpg

Послато са M2006C3MNG помоћу Тапатока



Link to comment
Share on other sites

9 sati ranije, Krca44 said:

Vrlo lepo i korisno.

 

Ne znam vise koje hvalospeve da pisem kad vidim tvoje radove.

Хвала Крцо, пуно значи. 

8 sati ranije, giZ_Mo said:

Ево да се и Ја придружим са својим сандучићем.
Кутија појма немам од чега је, добих је од пријатеља сајџије исве што је рађено рађено је у кући без икакве ЦНЦ помоћи, 3Д штампача и..... emoji482.pngemoji106.png63537b3fc11c7b6f1fc0ab0cdbac3307.jpg

Послато са M2006C3MNG помоћу Тапатока


 

Кад бих могао без, и ја не бих користио помагаче типа CNC и 3DP али немам простора за прописну радионицу. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...