Jump to content


Stereo @ InSides (dŵr & Friends).


InSides

Recommended Posts

  • 1 month later...
  • 1 month later...

Нисам заборавио обећање које сам дао @Delija-и око упоређења NRG-Z3 и Blizzard на Devialet-у. Обећавам да нисам, само сам заборавио када сам обећао да испоручим резултат.

Елем.

Увод

Предмет поређења су струјни (мрежни) кабли, модели AudioQuest компаније, NRG-Z3 и Blizzard. Оба су кабла лепо усвирани (више година у систему).

Сличности:

  1. Малтене идентична конструкција;
  2. Идентичан материјал проводника (Perfect Surface Copper+);
  3. Ливени конектори интерног дизајна.

Разлике:

  1. NRG-Z3 има пресек од 2.08mm2, Blizzard има пресек од 3.31mm2;
  2. Blizzard има позлаћене конекторе (direct gold plating), за NRG-Z3 немам информацију;
  3. Blizzard има DBS (Dielectric Bias System, или ти "активни ширм" у изведби AudioQuest), NRG-Z3 нема.

Услови

  1. Један крај каблова у Devialet, други у зидну утичницу (Furutech FP-SWS);
  2. Након промене каблова, остављам Devialet да ради 15 минута, па слушам;
  3. Почео са Z3-ком, зато што Blizzard-а слушам активно неко време.

Импресије

Слушао сам претежно дигитални ланац, некако ми било лакше да брже упоредим разлике. Не би да гњавим са селекцијом музике, али било свега и свачега (AAoC, Steve Reich, Dolly Parton (don't ask), Gary Moore, Primal Scream, Pariliament/Funkadelic).

Искрено, мучио сам се да увидим разлике било ког калибра. Измењао сам каблове 3 пута, поновио нумере, урадио паузу за ручак, опет изменио каблове, опет се помучио да увидим било какве разлика. ОК, Blizzard има нешто финију презентацију, али nothing to write home about.

И ту бих стао, али (увек има али), данас стигла плоча коју јурим више од пар година. Ради се о албуму са којем имам посебну емотивну везу, коју ни сам не могу да опишем, али ето је.

Chromeo - She's In Control

Преклопио на грамофон, почео да преслушавам албум, и чуо све што сам и очекивао да чујем. Ради се о албуму са специфичном продукцијом електронске музике и све што припада тамо, као сцена тесна и плитка. У том моменту свирао NRG-Z3, па реших да вратим Blizzard и завршим "тест".

И онда опет пустио плочу, не због теста, него што је волим, па рекох да још мало уживам.

Гле чуда (мало хиперболе за поенту). Испаде да проблем тесне сцене није у снимци. Сцена добила и ширину и дубину, и још важније, слојевитост. Колико да звучи клише, могу да кажем да нисам никад чуо овај албум у овом издању. Уз то, ако ме старе уши не варају, нешто тиша позадина и дефиниранији мид-бас.

За сваки случај, вратио Z3 и потврдио да губим оно што сам добио са Blizzard-ом.

Закључак

Дали је Blizzard бољи од Z3?

Субјективно, јесте, макар и за ту једну плочу (мрзи ме да опет преслушавам све остале албуме на плочама, али мени и то довољно).

Објективно, разлика не би била довољна да оправда разлику у MSRP износима оба кабла (скоро 1:3).

Link to comment
Share on other sites

Svaka cast, komso! :thumbsup2

 

Razmisljam o rezultatima...

Moguce da je analogna/phono sekcija osetljivija i da dodatna filtracija Blizzard-a pomaze u tom slucaju.

 

Kod mene su uslovi malo drugaciji: 

- Uticnica je isto Furutech, ali Rhodium varijanta FT-SWS NCF.

- Izmedju Devialet-a i uticnice je GigaWatt PF-2 EVO letva sa LC-2 EVO kablom sa rhodium konektorima.

- za Expert Pro CI tvrde da ima poboljsanu / manje osetljivu napajacku sekciju

- za hi-fi koristim iskljucivo ethernet konekciju - analogna veza mi je samo za HT upotrebu

 

Dakle, kod mene se pre strujnih kablova koji idu u Devialet-e nalazi pasivni strujni filter + konektori na putanji su rhodium i pitanje je i kako bi u celom lancu legao Blizzard sa svojim "filterom" i pozlacenim konektorima.

Cak bi to vec i znali da se moja narudzba Blizzard-a nije izjalovila - odavno su trebali da stignu, a izgleda da od toga nece biti nista :rolleyes:

Nakon ovog tvog review-a razmisljam da li da uopste nastavim da forsiram tu narudzbu...

 

Jos jednom - hvala najlepse! :cheers

Link to comment
Share on other sites

Ја искрено не би форсирао набавку.

Код мене никад није Девиалет добро свирао са било којим филтером - зато директно кабал у зид.

Када сам ја купио Близард, цене су биле разумније - и хтео сам (OCD ради) да цели cable loom буде на нивоу PSC+ + DBS. Али са овим ценама, не бих могао себи оправдати разлику у цени.

Link to comment
Share on other sites

Mislim da cu da prihvatim savet prijatelja :thumbsup2

Meni trebaju dva komada, pa je razlika u ceni jos veca :)

 

Nisam ni ja hteo filter per se, vec mi je trebala letva - imam dva Devialet-a, dva sub-a i AVR, pa sam trazio najtransparentniju varijantu koja ujedno pruza i strujnu/naponsku zastitu. Sa vise strana je ovo stiglo kao preporuka.

Zeznuo sam samo sto u startu nisam uzeo jaci (i preporuceni) strujni kabl od zida do letve (tacnije - tada ga nije bilo). U pomoc je priskocio cika @Golum uz logistiku cika @SuperFi, pa je i to reseno. Originalni kabl (LC-1 EVO) jednostavno nije dozvoljavao sistemu da se razmase. Presek kabla ne bi trebalo da je uzrok - 3mm2 vs 4.5mm2. Kako god - to je sada to.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Дугоочекивана принова у систему, што због релативно малог процента моно плоча, што због других приоритета.

OkVpG9C.jpg

Audio Technica AT33 Mono (45th Anniversary) звучница + Audio Technica AT-LH13/OCC хедшел.

Како то изгледа склопљено:

KSY5K0i.jpg

jJNhDRr.jpg

И на радном месту:

Pmx8tsb.jpg

Звучница је true mono, и користи специјализовани генератор за моно плоче са микробраздама (microgroove), што значи покрива "модерне" моно плоче. Алуминијумски кантилевер, игла је сферичне (конусне) форме, радијус од 16.5 микрона, на четвртастој дршци због прецизније монтаже:

3AnM4GC.jpg

Узела је место DL-A110 звучнице на једној од SME 3012 ручица. Подешена на 0.35mV осетљивости (Devialet), сила праћења је 2.5 грама.

Детаљне импресије за пар дана.

Link to comment
Share on other sites

Jedna od opcija koja mi fali sa predhodnih predpojacala je mono opcija. Nista vise ne moze iznervirati kad se na mono snimljenoj ploci jedan kanal cuje jace pa je sve pomereno za malo u stranu, a i kad slusas stereo puckanje sa mono ploce. Mozes li ukratko opisati koja je sve prednost mono zvucnice kad malo preslusas. Relativno malo ploca imam da bih nekad nabavljao jos jednu rucku ali verujem da je gušt. Mono na preampu uopste nije bzvz za nas kojima tek ponekad zapadne mono ploca.

Link to comment
Share on other sites

On 20.8.2022. at 17:32, InSides said:

Дугоочекивана принова у систему, што због релативно малог процента моно плоча, што због других приоритета.

OkVpG9C.jpg

Audio Technica AT33 Mono (45th Anniversary) звучница + Audio Technica AT-LH13/OCC хедшел.

Како то изгледа склопљено:

KSY5K0i.jpg

jJNhDRr.jpg

И на радном месту:

Pmx8tsb.jpg

Звучница је true mono, и користи специјализовани генератор за моно плоче са микробраздама (microgroove), што значи покрива "модерне" моно плоче. Алуминијумски кантилевер, игла је сферичне (конусне) форме, радијус од 16.5 микрона, на четвртастој дршци због прецизније монтаже:

3AnM4GC.jpg

Узела је место DL-A110 звучнице на једној од SME 3012 ручица. Подешена на 0.35mV осетљивости (Devialet), сила праћења је 2.5 грама.

Детаљне импресије за пар дана.

Bravo, sjajno, očekivao sam i ranije da useta mono zvucnica u sistem.

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, prophet said:

Lepo. Na narednom vidjenju donosim Rubinstajna i Toskaninija da cujemo to kako treba.

Обавезно. Превише времена прошло.

1 sat ranije, sondek said:

Jedna od opcija koja mi fali sa predhodnih predpojacala je mono opcija. Nista vise ne moze iznervirati kad se na mono snimljenoj ploci jedan kanal cuje jace pa je sve pomereno za malo u stranu, a i kad slusas stereo puckanje sa mono ploce. Mozes li ukratko opisati koja je sve prednost mono zvucnice kad malo preslusas. Relativno malo ploca imam da bih nekad nabavljao jos jednu rucku ali verujem da je gušt. Mono na preampu uopste nije bzvz za nas kojima tek ponekad zapadne mono ploca.

Свакако иду импресије за неко време. Нарочито зато што имам неколико примерака који су истовремено рађени и у стерео и у моно верзијама па могу да лако упоредим.

Оно што је важно (за мене) је следеће - ова звучница је "true mono" у фазону да се чита само латерална модулација, тиме потпуно игнорирајући остале "информацијe". Теоретски, ово треба да значи мањи ниво шума целог система, што је важнија овде карактеристика од самог сумирања сигнала што ради претпојачало.

Девиалет има моно опцију, али... ово би требало бити боље, бар тако објашњавам трошак супрузи. Хтео сам баш праву моно звучницу, а не електрично сумирану. Најважније, ово је профил за микробразде, значи модерне моно плоче (не очекивам купувати шелаке икад) - класична моно звучница за шелаке која нема вертикални ход може оштетити плоче са микробраздама.

Још нисам лепо преслушао зато што се занимавам остваривањем дугогодишњег сана (детаљи за кратко у другој теми) па ово тек за пар дана.

Зато смо преслушали пар плоча код @Igor_xxxx - поред осталог Introducing Kenny Burrell из Tone Poet серије и The Atomic Mr. Basiе (оригинални Columbia моно), и могу да кажем само ово - погледали смо се након десетак минута и закључили да "лудаци" који слушају искључиво моно за нас више нису лудаци.

Ми смо ти коју су прогледали. :)

15 minuta ranije, pollux said:

Bravo, sjajno, očekivao sam i ranije da useta mono zvucnica u sistem.

Нисам могао себи оправдати моно звучницу на малу количину моно плоча. Али пре пар месеци, током сређивања део плоча, увидео сам да је скоро 10% колекција (која ни оддалека није превелика, али ето) су моно плоче, па рекох, дошло време.

Истраживао сам неко време, али сам хтео да буде LOMC (што значи отпаде SPU и 2m серија), да не буде прескупа (читај предлоге типа Miyajima), а ипак робусно и од фирме која зна шта ради. Додај на ово да сам хтео послушати генераторе серије AT33 код себе, и решење се само казало - помаже то што је звучница релативно јефтинија од осталих опција.

Оптимално би било имати исту звучницу и у стерео и у моно варијантама. Али... нисам био спреман (још) за EMT TMD (моно верзија моје TSD).

Link to comment
Share on other sites

Slazem se da Mono ploce umeju da zvuce brutalno. Evo ti jednog predloga za kupovinu, jedna od recimo mojih top 10 izbora kad je dobar zvuk u pitanju.Pri cemu muzika nadmasuje dozivljaj dobrog zvuka, zapravo idealno se ta dva osecaja dopunjuju..nema boljeg nego kad se sjajna muzika dobro i snimi.

https://www.discogs.com/release/7140044-Milt-Jackson-Frank-Wess-Kenny-Clarke-Hank-Jones-Eddie-Jones-Opus-De-Jazz

Edit. Link je ka reissue, ali ima je i na first pressu za razumnu sumu

Link to comment
Share on other sites

9 minuta ranije, InSides said:

Нисам могао себи оправдати моно звучницу на малу количину моно плоча. Али пре пар месеци, током сређивања део плоча, увидео сам да је скоро 10% колекција (која ни оддалека није превелика, али ето) су моно плоче, па рекох, дошло време.

Razumljivo, meni su preko 30% ploca mono japanska izdanja, plus veliki broj najomiljenijih autora nije stigao da izda ništa ili vrlo malo u stereo-u, a uz to imam gomilu mono 78ica (koje slušam na EMT OFS 65 i koja bas i ne zvuče sjajno)

Svaki put me iznenadi koliko mono ploca bolje radi na mono glavi vs stereo. Bas sam pre par nedelja poredio Clifford Brown mono Blue Note izdanja na Ortofon SPU type C mono zvucnici i onda isto na Koetsu Rosewood long body koja je drastično bolja zvucnica, ali džaba mono na mono zvuci upečatljivije.....

Link to comment
Share on other sites

Искрено, тих десетак минута код Игора су били довољни да себи оправдам трошак.

Једва чекам нешто више времена да послушам критички - прва иде My Favorite Things. :)

Link to comment
Share on other sites

14 minuta ranije, sondek said:

Kad bolje razmislim, i ja imam mnogo muzike koja je mono...Clifordovih bar 10 ploca, pa Coleman Hawkings, Django ..bas muzika koju najvise volim

Слободно се на мене вади пред супруге за трошак за моно. :D

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Видим да нисам апдејтирао око ефекта коришћења Flux HiFi вибрационог чистача грамофонских игли.

Добио нови микроскоп, па чисто да потврдим да ради (фотографије су далеко од идеалних).

Ово је слика EMT Tondose MRB, тачније њеног кантилевера и игле, након сувог чишћења четкицом.

1ByVF59.jpg

Да потврдим, ово горе је фотографија након пролаза четкицом, та је длака веома тврдоглава.

И, фотографија након једног циклуса са Flux HiFi у трајању од 15 секунди.

n1V5cCA.jpg

Не кажем да сваки аналогни аудиофил мора имати овако нешто...

...али кажем да сваки озбиљнији аналогни аудиофил мора имати овако нешто. :)

Није Флукс једини играч у игри, постоје и неколико јефтинијих алтернатива које су копије оригиналног Audio Technica AT-637, као рецимо Hudson HiFi, Dynavox и Audiozomba (сва три су производ истог OEM-а, само различито брендиран.).

Link to comment
Share on other sites

Јесте.

Веома пажљиво сам приступио коришћењу због онлајн искуства, нарочито људи који никад нису користили овакав производ. Сви ти упозоравају да овакав производ обавезно одваљује кантилевер (зато и мој коментар тамо још у априлу).

Па рекох, да користи бар 6 месеци па онда јавим. :)

EMT је нарочито проблематичан зато што боронски кантилевер је (1) веома танак и (2) избавен ван тела звучнице, па скупља приличну количину штроке. Види, рецимо, слику AT моно звучнице у аугусту како изгледа нов новцат кантилевер. :D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
On 13. 5. 2020. at 16:32, Krca44 said:

Hvala, pokusacu da nadjem svakako, dosadilo mi da montiram srafove naopako.

@Krca44 прошло скоро три године, рекао бих да нисам заборавио, али живот и све то...

...елем, коначно сам смогао време да израдим оно што сам замислио када си ми ти поменуо матице.

4rFcIQz.jpg

Ово горе су и завртњи и навртњи са "прстохватом", или такозвани thumbscrews / thumbnuts, номинална димензија M2.5, израђени од немагнетне легуре, илити месинг.

Принцип није новитет, свакако - и SoundSmith продаје варијанте истих, за релативно нормалну цену, и Vertere продаје варијанте, за релативно ненормалну цену.

Идеја је користити или навртње (у комбинацији са звучницама које имају навој или са постојећим матицама) или завртње (у комбинацији са завртњима који се монтирају одоздо). Не видим случај где би користио и завртње и навртње.

Да видим како се ови понашају, па планирам да гњавим мајстора да уради мало већу серију од различитих материјала - дефинитивно алуминијум, дефинитивно ПОМ (ако се не ломе, тек морамо да експериментирамо), и, најверојатније, титанијум.

Ово од титанијума једино што нам се може - након толико титанијумских шрафова које сам користио током студија, ужелео сам их се опет. :D

Свакако, различити материјали су кључни не због карактеристике материјала на звук, него због густине која даје финалну масу елемента. Како су ово елементи који се монтирају на крају звучнице, директно утицају на резонантну фрекфенцију система преко промене ефективне масе - рекло би се да се могу користити за штимање резонантне фрекфенције.

Садашњи (месингани) су са масом од 2.45 грама по завртњу, и 1.95 грама по матици. Што би рекло, пар завртња додаје 4.9 грама на крају ручице, а пар матица додаје 3.9 грама на крају ручице.

Када би материјал био ПОМ, пар завртња би очекивао око 0.8 грама, пар матица око 0.65 грама.

Када би материјал био алуминијум, пар завртња би очекивао око 1.5 грама, пар матица око 1.2 грама.

Када би материјал био титанијум, пар завртња би очекивао око 2.5 грама, пар матица око 2 грама.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...