Jump to content


Stereo @ InSides (dŵr & Friends).


InSides

Recommended Posts

Mislim da bi za neku serijsku proizvodnju bilo bolje da se ide na originalnije i generalno malo bolje konstrukcije riaa inkorporirane sekcije. Jednostavno zbog toga sto gramofon vec ima te osobine. Pa da bude sto bi se reklo stilski dosledno?

Znam da je mnogo lakse raditi sa OP ampovima. nema uparivanja minimalna podesavanja i radi. ALI to svi uglavnom rade i to na slican nacin, aktivni net u feedback loopu. I sve to sa neminovno komplementarnim diskretnim elementima unutar OP ampova.

Moslim, ustvari siguran sam u to, da bi se u celokupni dizajn bolje uklopila JFET verzija pasivne riaa korekcije? Zauzima istu zapreminu prostora. A uparivanje jfet komada i nije nesto ne znam kako komplikovano i neizvodljivo? Mada traje duze od prostog ubacivanja OP ampa u leziste.

Izvinjavam se na komentaru koji mozda nisam pozvan da dam. :(

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Majda said:

Izvinjavam se na komentaru koji mozda nisam pozvan da dam. :(

Напротив. Коментари су увек добродошли, нарочито када су добронамерни.

Мој називни forte је механички дизајн и програмирање микроконтролера. Када је на ред дошла RIAA, избор је морао бити нешто што је доступно у PCB форми. Ово је редак дизајн који директно (без пред-пред-појачивача илити MC stage) поддржава LOMC звучнице.

Сигуран сам да RIAA базирана на JFET-има има потенцијал да звучи боље, али не верујем да се може уклопити просторно. Ово јесте one-trick-pony, и како такав, овај склоп се не може лако прилагодити различитим звучницама, али уклапа се у скуп идеја (1) селектирај јединствену звучницу (у овом случају DL-103), (2) оптимизирај за ту звучницу током градње, (3) уживај у музици.

Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, InSides said:

Лејт најт усвиравање...

iZkN07E.jpg

Дотеравање најновије итерације PhonoClone-а, овде са Mundorf Supreme излазним кондензаторима, Beyschlag прецизним отпорима, Nichicon кондензаторима, ожичено посребреним бакром у тефлону.

Phono је део кутије контролера новог грамофона, која је израђена од дрвета и алуминијума. Кутија је обложена бакарном фолијом, а део за phono је додатно одвојен од остатка кутије бакарним флахом од 10мм.

ЕДИТ: Звучница је моја прва и највећа аналогна љубав, DL-103.

Izgleda jako lepo sa svim bakrom koji si ubacio i ovom lepo savijenom stanglom od 10mm   :D

Imao si PhonoClone sa odvojenim napajanjem u drugoj kutiji ( sto je zbilja profesionalno izvedeno ) pa me interesuje sta mislis da je bolje ili da kazem da li je ovakvo oklapanje dovoljno za izbegavanje odvojene kutije za PSU ?

P.S.  Gde nalazis Beyschlag ?

Hvala, Krca

Link to comment
Share on other sites

9 minuta ranije, Krca44 said:

Imao si PhonoClone sa odvojenim napajanjem u drugoj kutiji ( sto je zbilja profesionalno izvedeno ) pa me interesuje sta mislis da je bolje ili da kazem da li je ovakvo oklapanje dovoljno za izbegavanje odvojene kutije za PSU ?

Зависи од могућности и простора. Кад кажем могућности, не мислим примарно на финансијске. Две кутије су веројатно лакше за извести, али то комплицира ствари око локализације.

Теоретски, боље је одвојити напајање што даље, али трафо који користим (још боља верзија оних које сам раније користио) је солидно оклопљен и у многоме смањује могућности за сметње.

9 minuta ranije, Krca44 said:

P.S.  Gde nalazis Beyschlag ?

Banzai Music

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, InSides said:

Теоретски, боље је одвојити напајање што даље, али трафо који користим (још боља верзија оних које сам раније користио) је солидно оклопљен и у многоме смањује могућности за сметње.

Hvala  :D

Link to comment
Share on other sites

Ako smem da dodam: Napajanje moze biti odvojeno jedino u slucaju kada je shunt regulator vrlo blizu sklopa koji napaja i trosi vise nego duplo struje od tog istog sklopa. Posebno napajanje mora da sadrzi ispravljacku jedinicu filtetski deo i regulator posle toga - tek onda kablom na shunt i uredjaj. Bez regulatora i CLC filtera, pre shunta nije dobro resenje.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Негде почетком године сам увео машину за чишћење плоча као кључну компоненту система, и описао машину и процес овде.

Ових сам дана имао прилике тестирати процес на плоче које су баш, баш упрљане. Део њих складиране у подруму, при чему се на плочама нагомилали свакакви контаминанти, део којих се очигледно једино може идентификовати лабораториским размазом.

Једна од ових плоча је од велике сентименталне важности, па рекох, што да не.

fRL4Pi9.png

Визуелни резултати видљиви на слици, касније вечерас иде под иглу.

Link to comment
Share on other sites

2 minuta ranije, nkrgovic said:

 Najbitnija komponenta u sistemu! :D

 

И ми смо у стану.

Генерално, није проблем бука зато што су чинеле и бубњеви релативно стишани. И још, то је соба где је био стари систем, па постоји доста уграђених елемента за дисперзију звука и клопки за басове.

Кит је релативно јефтин, и то се види када се на њему седне. Али, нипошто није играчка, и са мало улагања у бољим чинелама и кожама за бубњеве се може добити доста...

...свакако, ако се на то иде, ево нас код Pearl Midtown 16" кита, у комбинацији са Meinl чинелама. :D

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Пре пар дана коначно (након неколико неуспелих покушаја) испоручен поклопац за Pro-Ject-ову машину за чишћење плоча.

Компликација настала зато што је Pro-Ject у међувремену почео продавати новије моделе машина, које су сада израђене од алуминијумског ламината уместо фурниранонг MDF-а. Колико сам успео да схватим, поклопци за старији модел (VC-S MK2) нису компатибилни са новим машинама. Машина се оригинално продаје без поклопца (ваљда због штедње).

Претпостављам да је, у случајевима када машина има фиксну позицију, поклопац није претерано потребан, нарочито зато што се машина веома лако чисти од вањске прашине. Ја морам складирати машину у плакар након циклуса чишћења, тако да је поклопац кључан.

Поклопац се испоручује са пластичним шаркама које се штрафе на већ пребушене рупе на задњој страни машине. Шарке су идентичне оним на Pro-Ject-овим грамофонима, што значи да се поклопац може једноставно извући навише да не би сметао у току чишћења.

Uuapunj.jpg

Већ сам писао о машини овде. И још, коментирао око трошкова коришћења машине овде и овде.

И, како је прошло скоро 12 месеци од када имам машину, хтео бих да сумаризирам искуства око машине, искуства и вредност исте на једно место.

The Good

Након 500+ циклуса чишћења у задњој години, машина је (у својој класи), по мени, апсолутни бест бај. Једноставна за коришћење, компактна и ефикасна (то се може јасно посведочити овде). Мали ротациони тањир спречава крос-контаминацију, вакуум пумпа је ефикасна, мотор за ротацију тањира је довољно снажан да не посустане приликом интензивног усисавања итд...

...ако се размишља око набавке машине и јави се прилика набавити овај модел (VC-S MK2), нарочито са још нешто смањеним ценама због најновијег модела, апсолутна препорука.

Такође, Pro-Ject-ова течност (Wash It) је изванредна. Код мене, бољи резултати од било које комбинације MoFi течности.

The Bad

Машина се испоручује са додацима који су наводно довољни за почетак.

Не баш.

Количина течности у дилуцији од 1:20 је довољно за грубо ~400 циклуса. Али она четка "од козје длаке" је, благо речена, очајна. Ручка је дрвена, и задржава течност која се капиларно пење док се четка користи. То онда резултира тиме да се длаке одвајају и отпадају. У најбољем случају, траје можда 10 циклуса чишћења.

Изванредна опција су четке за бријање. Ја сам своје набавио од DM дрогерије - четке припадају њиховом "home" бренду. Постоје неколико варијација, ја користим и оне са природним длакама (крем/браон длаке) и оне са вештачким длакама (црне длаке).

ttQeApH.jpg

Природне длаке су нешто дебље, али и нежније по површини плоче. Вештачке длаке задржавају мање воде, и су генерално боље за веома прљаве плоче. Одржавање четки је релативно једноставно (и јасно сваком ко је некад користио четке за бријање - ја нисам никад) - прање топлом водом и меким сапуном након коришћења. Четке се онда природно суше на својим сталцима који се добијају заједно са четкама.

Филцови за вакуум цев су још једна болна тачка. Мада су јефтини и лако заменљиви, Pro-Ject је, у једном моменту, одлучио да замени изванредан црн филц са неким белим материјалом.

Tbqud3D.jpg

Нови материјал је исто ефикасан, можда и нешто ефикаснији, али се филцеви редовно одвајају од цеви, па се морају проверавати након сваког прања филцева (ово генерално радим пре складирања машине, тако да није превелики проблем, али нервира то да је старије решење било боље).

The Ugly

Машина је мало бучна. Не превише, дефинитивно тиша од VPI варијанти, али свакако препоручујем да се чишћење ради када укућани нису близу, да не би слушали једне исте коментари сваки пут.

Пражњење резервоара понекад је изазов. Машина користи обичну пластичну посуду (налик канти за моторно уље) за резервоар, и због комбинације унутар машине, отвор за пражњење је на врху резервоара. Машина се мора потпуно ротирати како би се могла потпуно испразнити. Pro-Ject каже да се не мора баш празнити зато што вода и течност испаравају, али ја генерално избегавам имати резервоар са водом и прљавштином који је потенцијал за развој мувле и алги у кући. :)

Link to comment
Share on other sites

9 sati ranije, InSides said:

Изванредна опција су четке за бријање. Ја сам своје набавио од DM дрогерије - четке припадају њиховом "home" бренду. Постоје неколико варијација, ја користим и оне са природним длакама (крем/браон длаке) и оне са вештачким длакама (црне длаке).

ttQeApH.jpg

Природне длаке су нешто дебље, али и нежније по површини плоче. Вештачке длаке задржавају мање воде, и су генерално боље за веома прљаве плоче. Одржавање четки је релативно једноставно (и јасно сваком ко је некад користио четке за бријање - ја нисам никад) - прање топлом водом и меким сапуном након коришћења. Четке се онда природно суше на својим сталцима који се добијају заједно са четкама.

Ako ti je od značaja oštrina (odnosno mekoća) četke za brijanje:

Četke za brijanje od prirodne dlake se prave od dlake jazavca, divljeg vepra ili konjske dlake (dosta su retke).

Dlaka jazavca je znatno mekša, a dlaka divljeg vepra ima osobinu da protekom vremena omekšava (preporučljivo je pre upotrebe kratko potopiti u toplu vodu).

Jedan od najvećih proizvođača četki za brijanje od dlake divljeg vepra je italijanska Omega, a čuveni ''Proraso'' pod svojim brendom prodaje Omega četku.

Izbor četki (i opreme za brijanje) je jako veliki...hipsteri su od ''wet shaving''-a napravili hobi...još bizarniji od ovog našeg :-)

 

Link to comment
Share on other sites

 

1 sat ranije, Aleksandar75 said:

Četke za brijanje od prirodne dlake se prave od dlake jazavca, divljeg vepra ili konjske dlake (dosta su retke).

Dlaka jazavca je znatno mekša, a dlaka divljeg vepra ima osobinu da protekom vremena omekšava (preporučljivo je pre upotrebe kratko potopiti u toplu vodu).

Ова је од длаке јазавца, бар тако пише на амбалажи. Искрено, нисам знао да се четке раде и од длаке вепра или коња. :)

Важно ми је било да је четка довољно нежна да не оштети винил, али да ипак може агитирати раствор и утрљавати у бразде.

1 sat ranije, Aleksandar75 said:

Izbor četki (i opreme za brijanje) je jako veliki...hipsteri su od ''wet shaving''-a napravili hobi...još bizarniji od ovog našeg :-)

Веома се добро сећам како сам почео локално тражити четке док нисам нашао релативно јефтине опције у DM-у. Један од ових нових пропонента "wet shaving-a" ми је препоручио неку италијанску четку (можда је и Омега била) која је коштала као пола машине...

...кад сам му рекао за шта ми треба тачније, израз хорора на његовом лицу је био непроценљив. :D

Link to comment
Share on other sites

8 minuta ranije, Aleksandar75 said:

Inace Kinezi su najveci proizvodjaci cetki od dlake jazavca jer imaju jako veliku prirodnu populaciju jazavaca :-)

Јер су имали велику популацију јазаваца. Све су их извели пред преки винилашки суд :D.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...