Jump to content


Stereo @ InSides (dŵr & Friends).


InSides

Recommended Posts

Крајем прошле године, након финализације пар сесија мерења одзива система, и интеракције са собом где се систем налази, утврдили смо проблематичне локације, како и типове третмана који могу помоћи решавању истих.
Како сам и навео на почетку ове теме, то је укључивало:
  1. Дифузија на задњем зиду;
  2. Мултисорбери иза сваког звучника и на страничним зидовима;
  3. Спуштени плафон са 8-15-20 акустичким панелима; и,
  4. Третмани за горње ћошкове.
Модели акустичких третмана за #1, #2 и #3 су постојали, и били естетски прихватљиви. Постојећи третмани за #4 су били, једном речи, ружни. Хтео сам имплементирати три-угаони третман типа Primacoustic Cumulus, али су њихове димензије (основа 600х600х600мм) некомпатибилне са мојом собом.
Због тога што компанија која је испоручила мултисорбере и дифузере има могућност израде третмане по мери, поручио сам и три-угаоне третмане по мери. Нису их испоручили са осталим третманима - нека компликација сечење пене пратећи сложеније углове, и потпуно сам заборавио да сам их уопште поручио.
Испоручили су их јуче:
o72rgHH.jpg
Израда на нивоу осталих, што би рекло изванредни. Инсталација сутра када пронађем лепак који су ми прошли пут оставили у нади да се није исушио.
Прилично сам задовољан резултатима постојећих третмана, тако да не очекујем квантни помак. Али то ме неће спречити да их поставим.  Надам се на још пар фотографија када су постављени, и можда још пар мерења када се опет дочепам микрофона.

Vi ste naprosto čudo.
Kada sam danas razgovarao sa Mićom (Milosavom) i kada sam Vas pomenuo okarakterisavši Vas kao genijalca sa pravom me je ispravio rekavši da je to uvreda za Vas jer Vi ste SUPER GENIJE.
Link to comment
Share on other sites

50 minuta ranije, Srecko said:

...

Дајете ми превише заслуге. :)

44 minuta ranije, sondek said:

Video sam slicne trouglove kod Turbomaximusa.Njegova prostorija ima fantasticnu akustiku

Теориски, такви третмани су најефикаснији по јединици површине, зато што један третман покрива трихедралне углове.

Свакако, што већи то бољи, али то је већ немогуће у дневној соби.

Link to comment
Share on other sites

Након инсталације:

NscDcDI.jpg

Мислим (надам се) да је то задњи корак што се тиче акустичких третмана у овој соби, осим ако се не промени постављеност система драстично.

Раније, током монтаже, захваљујући лепку који је @Igor_xxxx донео, заједно са моралном подршком, само смо се потсетили да је комбинација ових акустичких третмана дефинитивно компонента са најбољим односом цена/перформанси у систему.

Укупна цена свих третмана (панели иза звучника, панели на страничним зидовима, задњи дифузер и три-угаони трапови/панели) је мања од нешто скупљег мрежног кабла којег имам у систему...

...боже ме сачувај, али убеђен сам да имају знатнији ефект на добар звук но тај кабал.

Link to comment
Share on other sites

5 minuta ranije, sondek said:

Zezaš nas.Pa ne moguce je da nesto ima veci uticaj od kabla. :P

Чекајте мало другари, рекао сам тај кабал. :D

2 minuta ranije, RingeRaja said:

Tako je, sve pare u kablove!

И нешто у акустику.

Link to comment
Share on other sites

3 minuta ranije, brijac said:

Koja je cena 4 komada? 

Ови су моји прототип овог произвођача, зато сам их и добио са повлаштеном ценом.

Најбоље директан упит у фирми, али чини ми се да се малопродајна цена по комаду креће од око 25Е за најмање димензије (страна троугла од 300мм) до 50Е за највеће димензије (страна угла од 600мм).

Link to comment
Share on other sites

8 minuta ranije, Father said:

Konac delo krasi. Neka je sa srećom.

Ima li nekakvih freq. karakteristika koje gađaju, manjeg i većeg ugaonog panela?

Већи панели (600мм страна) гађају коефицијент апсорбпције од ~0.9 на подручју од 100Hz до 800Hz. За мање панеле нажалост немам тачне информације.

Додатна компликација је то што постоје различита схваћања око ефикасности три-угаоних панела. По неким, то што се стране апсорбера лепе за зидове смањује њихову ефикасност на мање од 50% равних панела. По другим (што укључује, свакако, и произвођаче оваквих типова панела), комбинација (1) форме, (2) локација у углу и трихедрални приступ и (3) ваздушни простор иза панела повећавају ефикасност на вредности више од 1.

7 minuta ranije, Trouble said:

Zamolio bih sliku gdje se vide pozicije apsorbera i zadnjeg difuzora,ukoliko ne narusavaju privatnost vlasnika naravno.

То је мало тешко телефоном, треба ми објектив ширег угла. У првој прилици.

5 minuta ranije, brijac said:

Danke na info! :)

Нема на чему. Како сам и раније писао, постоји еквивалент ове фирме у Београд, па исти производи би требали бити локално доступни.

4 minuta ranije, Delija said:

Ne zaHebavaj. Ruzno je za medalju :)

Аман бре?

Link to comment
Share on other sites

On 11.11.2019. at 16:15, dj.nik said:

Ja sam 95 ostoposto za akustiku. Pogotovu kade je Ethan Winer (Real Traps) i pomoćnici pojasne na razumljiv način.

Хвала за ово!

Јес' да сам морао шефу објашњавати зашто иде NSFW видео у позадини, али вредело је. :) 

Link to comment
Share on other sites

Лејт најт усвиравање...

iZkN07E.jpg

Дотеравање најновије итерације PhonoClone-а, овде са Mundorf Supreme излазним кондензаторима, Beyschlag прецизним отпорима, Nichicon кондензаторима, ожичено посребреним бакром у тефлону.

Phono је део кутије контролера новог грамофона, која је израђена од дрвета и алуминијума. Кутија је обложена бакарном фолијом, а део за phono је додатно одвојен од остатка кутије бакарним флахом од 10мм.

ЕДИТ: Звучница је моја прва и највећа аналогна љубав, DL-103.

Link to comment
Share on other sites

8 sati ranije, InSides said:

Дотеравање најновије итерације PhonoClone-а, ...

... Phono је део кутије контролера новог грамофона, ...

Bravo kolega, uvek neka vrhunska zanimacija. Zaista besprekorno izgleda.

O čemu se radi, da li je i riaa deo PhonoClone-a ili je samo MC stepen. Deluje mi kao da si sve upakovao. Ona dva plava trimera su eventualno za podešavanje ulazne impedanse ili za neku drugu namenu? Odakle se napaja ...

Ako može više reči, hvala.

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, Father said:

Zaista besprekorno izgleda.

Хвала! Можда имам мало плитак став око изгледа vs. перформанси, али сам увек на ставу да треба да то лепо изгледа и вани и изнутра, поред тога да мора задовољавајуће да свира.

3 sati ranije, Father said:

O čemu se radi, da li je i riaa deo PhonoClone-a ili je samo MC stepen. Deluje mi kao da si sve upakovao. Ona dva plava trimera su eventualno za podešavanje ulazne impedanse ili za neku drugu namenu? Odakle se napaja ...

PhonoClone је уређај што клониран, што "инспириран" оригиналним PhonoCube-ом (модел 4712), минималистички phono претпојачивач фирме 47 Labs. 

Ради се о "transconductance" типу претпојачивача, који има велико појачање (најмање 60dB), и тиме је подобан само за звучнице веома ниских излазних напона (реда < 0.5mV). Ради на принципу претварања струјног улаза у напон, где звучница не види други отпор сем властитог интерног отпора. Плочице које производи RJM из Јапана садрже и његов регулатор (назван S-Reg) чиме се потребе вањског напајања смањују на прикладни трафо и пар грецова.

Тримери су за подешавање регулатора. Прилагођавање склопа другим звучницама се ради заменом пар отпорника.

А ево и прве љубави, на "новом" грамофону:

F0E7zMi.jpg

Link to comment
Share on other sites

3 minuta ranije, InSides said:

Хвала! Можда имам мало плитак став око изгледа vs. перформанси, али сам увек на ставу да треба да то лепо изгледа и вани и изнутра, поред тога да мора задовољавајуће да свира.

PhonoClone је уређај што клониран, што "инспириран" огириналним PhonoCube-ом (модел 4712), минималистички phono претпојачивач фирме 47 Labs. 

Ради се о "transconductance" типу претпојачивача, који има велико појачање (најмање 60dB), и тиме је подобан само за звучнице веома ниских излазних напона (реда < 0.5mV). Ради на принципу претварања струјног улаза у напон, где звучница не види други отпор сем властитог интерног отпора. Плочице које производи RJM из Јапана садрже и његов регулатор (назван S-Reg) чиме се потребе вањског напајања смањују на прикладни трафо и пар грецова.

Тримери су за подешавање регулатора. Прилагођавање склопа другим звучницама се ради заменом пар отпорника.

Hvala za odgovor.

Da li si imao prilike da ga slušaš, pustiš u rad? Zanima me koliko je sposban da ne kreira brum kod slabijih MC-ova pri pojačanju. Uviđam da je kod MC-a to problem na koji se vrlo često nailazi.

Link to comment
Share on other sites

19 minuta ranije, Father said:

Hvala za odgovor.

Da li si imao prilike da ga slušaš, pustiš u rad? Zanima me koliko je sposban da ne kreira brum kod slabijih MC-ova pri pojačanju. Uviđam da je kod MC-a to problem na koji se vrlo često nailazi.

Слушао сам PhonoClone неколико година тако да добро знам како се понаша - зато смо се одлучили за интеграцију овог кола у контролер грамофона.

У моменту, свира PhonoClone у линиски улаз Devialet-а. Шум је на (веома ниском) нивоу Devialet-а, што је за сваку похвалу...

...а појачање је 70+dB.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...