Jump to content


Zvucnici za tiho slusanje


Ultravox

Recommended Posts

1 sat ranije, sena92 said:

Goxco je naglasio 91+ i slazem se sa njim.Nisam siguran  da taj denon moze  bilo koje dynaudio da pokrene kako treba.Generalno Dynaudio ima dobre kutije ali traze dosta struje sto nisam siguran da ovaj Denon ima.

Emit 10 nije zahtjevna kutija i pri maloj snazi radi vrlo dobro . Sto bolje pojacalo , bolji i zvuk daju ... takav je dyn generalno . Sto se tice osjetljivosti kutija iz iskustva znam da one s 90db i sl imaju tanji bas . ( mislim na bookshelfe ) Da li bi se one kao takve uklopile sa denonom pri tihom slusanju je pitanje i ukus slusaoca . 1000 eura ulozit u kutije da budu partner denonu je ... Mozda bi se i uklopilo nesto od modela bolje od postojecih al ja tu nebi dirao nista jer sumnjam u neki drasticno veci napredak .

Link to comment
Share on other sites

Pokrece on argona i nisu problem njihovih 85 db ali dizat kvalitet bokshelfa u neki veci cjenovni rang zahtjeva i bolje pojacanje . Ja vjerujem da si ti zadovoljan sa tih 2 x 30 al malo zdravije i jače struje se ipak čuje. Ajd raspričasmo se malo oko bookshelfa al treba bit realan ... :cheers

Link to comment
Share on other sites

Bujodrag 

Hvala ali ne kupujem zvucnike starije od sebe . 

Jagermaister 

Shvatam. Da bi skuplji/bolji zvucnici dosli do punog izrazaja treba im jace pojacalo. Mozda je bolje onda bolje da odustanem, em Denona ne zelim da menjam jer svira prelepo em je soba mala. 

Hvala ti na dobrim informacijama. 

Link to comment
Share on other sites

4 minuta ranije, Ultravox said:

Bujodrag 

Hvala ali ne kupujem zvucnike starije od sebe . 

Jagermaister 

Shvatam. Da bi skuplji/bolji zvucnici dosli do punog izrazaja treba im jace pojacalo. Mozda je bolje onda bolje da odustanem, em Denona ne zelim da menjam jer svira prelepo em je soba mala. 

Hvala ti na dobrim informacijama. 

Pa mislim da bi to bilo najpametnije :) Možda bi bilo pomaka na bolje da uzmeš skuplje al ta razlika i nije baš isplativa .

Link to comment
Share on other sites

Hvala vam obojici. Sto se tice mene tema moze i pod katanac, razresili ste mi dileme. 

Izgleda da preko hleba trazim pogacu, meni Denon i Argon zvuce prelepo ali coveku udje taj vas audiofilski crv u glavu pa razmislja, ako zvucnici od 200 eura zvuce prelepo kako li ce tek oni od 1000. To je ta varka.

Hvala jos jednom. 

Link to comment
Share on other sites

21 minuta ranije, Ultravox said:

Hvala vam obojici. Sto se tice mene tema moze i pod katanac, razresili ste mi dileme. 

Izgleda da preko hleba trazim pogacu, meni Denon i Argon zvuce prelepo ali coveku udje taj vas audiofilski crv u glavu pa razmislja, ako zvucnici od 200 eura zvuce prelepo kako li ce tek oni od 1000. To je ta varka.

Hvala jos jednom. 

Pa vidi ... super je ako možeš da izdvojiš toliko love za nove npr kef ls 50 , sonus faber venere 1,5 ili polovne pmc twenty 21 :wub: ... ali ne čuti ih onako kako bog zapovjeda je grijeh :D Uživaj u muzici i skupljaj lovu  ;)

Link to comment
Share on other sites

Ovo Sto kaze @Gox co. apsolutno je tacno. Sa tim sto su ti "stari" zvucnici (driveri) mozda i malo vece efikasnosti. Oko 95db. Medjutim za pravilan rad tih dobrih drivera potrebno je pojacalo manje snage. Max oko 4W. Barem kada saba driveri u pitanju. A to je naravno Single ended sa svega 2 cevi i 2A3 u izlazu... (Mada sam ja dugo slusao i oko 2.5W snage SE sa 807 elektronskom cevi. Kao i neverovatnih 1.5W sa 10Y triodom... To moze da bude vise nego "tiho"...)

Moze se napraviti i tranzistorko pojacalo, kvalitetno a manje snage. Ili neki chip amp kao na primer nesto pout Altmanovog BYOB amplifiera...

Tu bih dodao i ostale proizvodjace Na primer Philips i to alnico model 9710, (ali i drugi modeli koji nisu alnico) kao i Pojedine Isophone modele sa naglaskom na Vece elipsoidne jedinice. Nazalost tesko je danas pronaci jedinice u ocuvanom stanju...

Za tu vrstu slusanja vazno je i da visokotonac bude papirni. Ako se ne mogu naci vintage jedinice moze se upotrebiti i nesto od novih na primer Visaton ima papirne tweetere... Skretnice ako i postoje uglavnom su vrlo jednostavne...

Ima jos jedna kljucna stvar, to su kabineti. Kabineti moraju biti veci. Nesto od "starih" koncepcija. (Ja sam imao odlicne rezultate sa elegantnim uskim a visokim Voigt kabinetima.)

Philips ima katalog gde su dati nacrti, dimenzije i razlicite konstrukcije kabineta koji se izmedjuostalih mogu primeniti za ove drivere...

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Bujodrag said:

@sondek  koliko košta i ima li da se nadje Linn Kan? Čoveku je soba nešto malo veća od BBC kombija.

linn kan se slusa tako da svakog momenta ocekujes policiju...a i prateći sistem treba da je teska artiljerija...83db ,impedansa ...i tako to..treba dobar amp,izvor...ni blizu onog sto trazi covek,jedino sto su jeftiniji od drugih ls3/5a mnogo...covek ne voli starudiju,a inace za koje vole,hoće dobar zvuk na tihi a da bude od linn to je linn sara koji i na pola wata zvuci kao loudness nadrogirana...nisam cuo puniji bass na tihom slusanju...btw sve te ls3/5a trebas malo da odvrneš ali recimo da Harbeth ima odlican bass

izvinjavam se na off-u,prozvan sam bio.

 

edit.300-400max za linn kan.Ja sam svoje prodao za 250

Link to comment
Share on other sites

Uglavnom, ovo sto kaze Nixie i Gox. Za tiho slusanje uvek je bolje BR od kompresije, hornu ne pominjem zbog malog prostora. Prava je steta sto su proizvodjaci prestali da prave pojacala bez laudnesa koje je stvoreno za tiho slusanje. Istice bas i visoke, na koje je ljudsko uho na malom spl-u slabo osetlivo. 

Ba bi bilo jasnije, evo grafika, odnos odredjenih freq., i spl-a.

FletcherMunson_Oarih.png

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Majda said:

Za tu vrstu slusanja vazno je i da visokotonac bude papirni. Ako se ne mogu naci vintage jedinice moze se upotrebiti i nesto od novih na primer Visaton ima papirne tweetere... Skretnice ako i postoje uglavnom su vrlo jednostavne...

Zasto papirni visokotonac ? 

Ostali izvinite za off.

Link to comment
Share on other sites

12 sati ranije, Ultravox said:

Mislim da sam nasao resenje. Firma koja daje mesec dana da se zvucnici probaju kuci. Posle mogu da se vrate ako musterija nije zadovoljna i dobiju se  paré nazad. 

Evo stranice sa zvucnicima. 

https://hifi-freaks.se/hogtalare/kompakta-hogtalare.html

Cene su u krunama a otprilike 10 kruna je 1 euro. 

 

Kako bih ja probao ovaj Tannoy Revolution XT 6  :) 

Link to comment
Share on other sites

12 sati ranije, Nixie said:

Moram da ponovim, nema za te tvoje probleme u maloj sobi boljeg rešenja od nabavke aktivnog SUB-a. Ni za tiho ni za glasno slušanje, nema, potpisujem. Ne treba neki veliki, jedan sa basom od 8-10 inča plafon. Nema mesta za nešto treće.

Apsolutno si u pravu . Aktivni sub dodaje "mesa" i pravilno podešen (trebao bi imati okretač faze) se ne primimjeti u sistemu dok se ne ugasi . Ako je vlasnik zadovoljan sadašnjim zvukom bas če mu dobiti na "težini" , a ostali dio spektra se neče promijeniti, naravno ponavljam samo ako se dobro podesi .

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, Krca44 said:

Zasto papirni visokotonac ? 

Ostali izvinite za off.

Ima nekoliko potencijalnih razloga. Da se uklopi u period kada su se upotrebljavali i priozvodili ovi drugi driveri. Da se okvirno uklopi u tipove tadsnjih fabrickih kabineta. Da se postigne slican tip disperzije kao i kod drivera za LF, (posto je to driver sa membranom pa i ti manji visokotonci imaju isti tip membrane, a u vecini slucajeva i isti tip magneta). Kalotni visokotonci imaju drugaciji nacin emislije.

Ima i relativno novijih fabrickih resenja gde su upotrebljeni visokotonci sa papirnom membranom. Na prime pojedini tipobi JBL kabineta, Neki Isophon kabineti, Telefunken raniji tipovi kabineta, itd...

Mislim da Altman na sajtu ima neka razmatranja na tu temu?

 

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Majda said:

Ima nekoliko potencijalnih razloga. Da se uklopi u period kada su se upotrebljavali i priozvodili ovi drugi driveri. Da se okvirno uklopi u tipove tadsnjih fabrickih kabineta. Da se postigne slican tip disperzije kao i kod drivera za LF, (posto je to driver sa membranom pa i ti manji visokotonci imaju isti tip membrane, a u vecini slucajeva i isti tip magneta). Kalotni visokotonci imaju drugaciji nacin emislije.

Hvala

Link to comment
Share on other sites

On 21.2.2019. at 17:24, Ultravox said:

Hvala ali ne kupujem zvucnike starije od sebe . 

Onda nista. Da pojasnim svima. Pomenuti mikro sistem je mali kombo sa lepim izlaznim stepenom u diskretnoj tehnici. Lepo radi i ima odlicnih funkcija i prikljucaka ali je ipak Uros nejaki... Zasto sam savetovao 91+dB? U pravu si, mogao sam napisati i 90dB. Mora se znati da je dobit snage na +6dB tacno 100%. To znaci da ono sto je na 85dB na 91dB je duplo glasnije na istoj snazi... O tome se radi, mrzi me da dalje objasnjavam... Posto obicno muziku slusamo do 2W sinusne snage, znacajno je kolika je osetljivost kutije... Ko tvrdi drugacije, ne znam sta bih mu dalje napisao... 

Link to comment
Share on other sites

Gox

Hvala na objasnjenju. Ja ipak krivim sam sebe sto sam od pocetka lose formulisao situaciju pa je stoga doslo do niza nesporazuma. Ovi Argon zvucnici ne zvuce lose, cak sta vise jako su dobri. Dobili su i odlicne recenzije tipa 6 od 6.

I prilikom tiseg slusanja imaju punocu, cuje se i bas, imaju bas siroku zvucnu sliku i lepu dinamiku. Znaci nije to problem, mogu ja ovako do kraja zivota, ne verujem npr da su ista losiji od Q acoustics 3020.

Problema zapravo i nema, ja sam jako zadovoljan zvukom i za dnevno i za nocno slusanje . Medjutim javile su mi se misli, ako Denon ovako zvuci sa zvucnicima od 200 eura, kako li ce tek sa onim od 1000. Od toga je krenulo. Naravno nisam uzeo u obzir da je soba jako mala i da 2x30 w nije dovoljno za te skuplje, bolje zvucnike. 

Sada sam shvatio da ideja nije dobra, i da nema smisla platiti nesto 1000 eura da bi u ovolicnoj sobi i sa ovakvim pojacalom zvucalo mozda 10% bolje od ovog sto vec imam. Lepo su mi objasnili ljudi. 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...