Jump to content


Zvucnici za tiho slusanje


Ultravox

Recommended Posts

Ovako. 

Imam Denon RCD-M41Dab i zvucnike Argon Alto 5 i vrlo sam zadovoljan kako to zvuci. Naravno kopka me kako bi taj Denon svirao na jos boljim, skupljim zvucnicima a na oglasima se cesto pojave upravo takvi upola cene pa cak i u samim Hi Fi radnjama. 

Problem je sto ja najvise slusam muziku unoc i prilicno tiho, na skali 7,8,9 od 40. Ne volim slusalice. Citao sam da ima dobrih zvucnika koji zvuce dobro samo kad se odvrnu jace, neki Mission i Elac zvucnici npr a meni to ne treba. 

Kako znati koji zvucnici zvuce fino i kod tihog slusanja? Naravno ne toliko dobro kao kod glasnog ali i dalje fino, sa punim tj *mesnatim* zvukom. Dal je toliko jednostavno da sto veca osetljivost npr 90+db automatski i znaci vecu sansu za fin zvuk prilikom tihog slusanja? 

 

Link to comment
Share on other sites

Vidim da uz denona uparuju wharfedale diamond 11.1 ,  denon sc-m41, Dali zensor 1, Q acoustic 3010, monitor audio br2 .... što je slično ovim tvojim . Meni se recimo od ovih nabrojanih koje sam skoro sve slušao ( osim denona ) najviše sviđa zvuk Q acoustic , još ova novija serija 3020i vjerujem da je još bolja . Ali bi ipak išao na ;):

https://www.hi-files.com/n-n-acoustics-ksn/

Link to comment
Share on other sites

59 minuta ranije, Ultravox said:

Ovako. 

Imam Denon RCD-M41Dab i zvucnike Argon Alto 5 i vrlo sam zadovoljan kako to zvuci. Naravno kopka me kako bi taj Denon svirao na jos boljim, skupljim zvucnicima a na oglasima se cesto pojave upravo takvi upola cene pa cak i u samim Hi Fi radnjama. 

Problem je sto ja najvise slusam muziku unoc i prilicno tiho, na skali 7,8,9 od 40. Ne volim slusalice. Citao sam da ima dobrih zvucnika koji zvuce dobro samo kad se odvrnu jace, neki Mission i Elac zvucnici npr a meni to ne treba. 

Kako znati koji zvucnici zvuce fino i kod tihog slusanja? Naravno ne toliko dobro kao kod glasnog ali i dalje fino, sa punim tj *mesnatim* zvukom. Dal je toliko jednostavno da sto veca osetljivost npr 90+db automatski i znaci vecu sansu za fin zvuk prilikom tihog slusanja? 

 

Ni jedni neće imati "pun" zvuk kad se puno utiša, takva je karakteristika ljudskog sluha, čuju se srednje i delimično visoke frekvencije, basa nestaje. Nema nikakve veze dal su osetljiviji zvučnici, ili od kog materijala su vešanja i membrane nego oni koji inicijalno imaju više basa punije će da zvuče kad se sluša jako tiho. Umesto velikih zvučnika možda je bolje uzeti neki aktivni SUB. Ili jednostavno uključiti loudness kontrolu za tiho slušanje ako je ima, a ako je nema dodaš basa i visokih tonskim kontrolama. 

Možda su ti postojeći zvučnici "tanki" pa to pogoršava stvari kad se utiša.

Link to comment
Share on other sites

Hvala svima na  odgovorima. Zaboravih da napisem da mi je soba izuzetno mala pa ne postoji ni mogucnost a ni smisao za velike podne zvucnike. 

Ja sam vrlo zadovoljan sa sadasnjim zvucnicima ali me kopka kako bi to zvucalo sa drugim, skupljim. 

 

Jagermaister. 

Zanimljivo. Da li je istina da Dali Zensor 1 ume da budé naporan za usi zbog istaknutih visokih tonova? Svi ti zvucnici su otprilike budzet klasa do 300 eura a to vec imam. Bojim se da nista ne bih dobio na kvalitetu zvuka tj da bih bacio paré. Ja razmisljam o nekim oko 1000 e kao npr Focal Aria 905 ili KEF LS50.

S obzirom da je soba vrlo mala, 6-7 kvadrata i da ja cesce slusam uvece tiho nego danju glasno, da li moja namera uopste ima smisla? Tim pre sto mi Argon svira bas lepo? 

Nixie

Ako sam kao laik dobro shvatio, jedini parametar na osnovu cega bih mogao unapred znati da li neki zvucnik ima pun, mesnati zvuk i prilikom tiseg slusanja je bas tj frekfentni opseg pa su vece sanse da zvucnik koji ima 50-25000 Hz zvuci bolje kod tiseg slusanje nego onaj sa 65-25000 Hz.? 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

29 minuta ranije, Ultravox said:

Nixie

Ako sam kao laik dobro shvatio, jedini parametar na osnovu cega bih mogao unapred znati da li neki zvucnik ima pun, mesnati zvuk i prilikom tiseg slusanja je bas tj frekfentni opseg pa su vece sanse da zvucnik koji ima 50-25000 Hz zvuci bolje kod tiseg slusanje nego onaj sa 65-25000 Hz.? 

 

Te specifikacije opsega ništa ne znače, trebalo bi imati prava merenja, oni te specifikacije frljaju kako im milo. Praktično jedino vredi slušanje u toj sobi, jer zvučnik ima najveću interakciju sa sobom na niskim frekvencijama.

Nažalost soba ti je jako mala, slušaš iz blizine, tako da veći zvučnici odmah otpadaju kao opcija. Takođe zbog veličine sobe neće se nikada lepo reprodukovati niske frekvencije. Kao što rekoh, koristi loudness, tonske kontrole ili kupi neki aktivni SUB, ali neki manji, jer nema vajde od velikog SUB-a u maloj sobi.

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, Ultravox said:

 

Jagermaister. 

Zanimljivo. Da li je istina da Dali Zensor 1 ume da budé naporan za usi zbog istaknutih visokih tonova? Svi ti zvucnici su otprilike budzet klasa do 300 eura a to vec imam. Bojim se da nista ne bih dobio na kvalitetu zvuka tj da bih bacio paré. Ja razmisljam o nekim oko 1000 e kao npr Focal Aria 905 ili KEF LS50.

S obzirom da je soba vrlo mala, 6-7 kvadrata i da ja cesce slusam uvece tiho nego danju glasno, da li moja namera uopste ima smisla? Tim pre sto mi Argon svira bas lepo?

 

 

 

 

 

Ne bih rekao da je zensor 1 naporan , tačno je da su mu visoki malo naglašeni ali su čisti i precizni . Tu bi se trebalo malo poigrat s kablovima . Ono što ja slušam je dynaudio emit 10 koji je jako dobro izbalansiran zvučnik i njega bi trebao negdje da poslušaš ako imaš prilike , bolji zvučni balans ima od npr izvikanog b&w cm1 . Focal i kef nisam slušao ...

Link to comment
Share on other sites

Hvala Filipescu. Obraticu paznju na Dynaudio. Citao sam odlicne recenzije koje hvale bas ( izmedju svega ostalog) kod Excite X14. 

   NIxie

Shvatam ja da mogu pojacati bas na daljinskom ili uzeti subwoffer. Ali ako bih kupovao nove zvucnike pa cak i ako bih dao 1000 e, to mi i dalje ne bi garantovalo bolji zvuk pri nocnom slusanju od onog kog imam sad, zar ne? 

A ne postoje nikakvi tehnicki parametri koji bi mi ukazali koji zvucnici su dobri za nocno slusanje. Ok, shvatam, hvala. 

 

Jagermaister 

Evo ti si drugi koji mi preporucuje Dynaudio. Hvala, bas cu da vidim sta ovde u Swe ima od njih i kakve su cene. Posebno za emit10. 

I jos jedno pitanje, da nisi slucajno cuo i Zensor 3 i ako jesi kolika je razlika spram Zensor 1?

 

PS Nasao sam cene, 600 eura za emit 10 i 700 eura za emit 20.

 

Link to comment
Share on other sites

14 minuta ranije, Ultravox said:

Hvala Filipescu. Obraticu paznju na Dynaudio. Citao sam odlicne recenzije koje hvale bas ( izmedju svega ostalog) kod Excite X14. 

   NIxie

Shvatam ja da mogu pojacati bas na daljinskom ili uzeti subwoffer. Ali ako bih kupovao nove zvucnike pa cak i ako bih dao 1000 e, to mi i dalje ne bi garantovalo bolji zvuk pri nocnom slusanju od onog kog imam sad, zar ne? 

A ne postoje nikakvi tehnicki parametri koji bi mi ukazali koji zvucnici su dobri za nocno slusanje. Ok, shvatam, hvala. 

 

Jagermaister 

Evo ti si drugi koji mi preporucuje Dynaudio. Hvala, bas cu da vidim sta ovde u Swe ima od njih i kakve su cene. Posebno za emit10. 

I jos jedno pitanje, da nisi slucajno cuo i Zensor 3 i ako jesi kolika je razlika spram Zensor 1?

 

Zensor 3 ima više body-a , jači bas ,karakterom sličan . I pored svih tih sam opet izabrao dynaudio , jest skuplji ali s razlogom ;) Vjerujem da se do 1000 eura u swe može naći još nešto bolje , ne žuri ... Ne mora to biti dynaudio al bi dobro bilo poslušat i emit 20 ili npr usher s 520 koji je pristupačan s cijenom , kažu da odlično svira za te pare .

Link to comment
Share on other sites

29 minuta ranije, Filipescu said:

Da, Usher S520 svakako poslusati ako imas prilike...

Pa da ... dobro se snalaze u malim prostorijama , koliko sam čitao , ukoliko je to tačno . Mislim da ne treba pretjerivati s nekim skupljim jer prostor ograničava da se bilo koji model od nabrojanih pokaže u pravom svijetlu , pogotovo na maloj glasnoći . Radije bih višak love uložio u neki bolji izvor . I da budemo realni bez uvrede ... 2 x 30 w je ipak premalo za bilo koje od navedenih .

Link to comment
Share on other sites

Sve ste napisali u prvom postu i onda dobiste naucne rasprave na jako jednostavan problem. Treba Vam sto osetljivija zvucna kutija,sto sve nove nisu... Vama je za tiho slusanje potreban zvucnik koji ima 91+dB osetljivosti jer ce onda proporcija ulozene snage iz pojacala sa zvucnim pritiskom koji zvucnik proizvede biti sve bolji sto je osetljivost veca. To na zalost nije tako lak zadatak, pogotovo za malu sobu tj. mali zvucnik. Dynaudio nikako nije osetljiv zvucnik, recimo. Moj bi Vam savet bio da potrazite sto stariji zvucnik iz vremena pre 1980. godine ako mozete da ih nadjete u originalnom stanju, sto takodje nije lako. Preporucujem neki Grundig ili Sabu ili slicno (Kenwood ili JVC , Pioneer ili tako nesto..) ali svakako starije proizvodnje.

Link to comment
Share on other sites

Gox co

Misljenja su podeljena sto je i normalno. Vi smatrate da je osetljivost zvucnika bitna pa ste naveli osetljivost 91 dB. Zasto bas 91? Imaju recimo novi zvucnici Triangle geneze trio koji imaju 90db. To je skoro pa isto. Mislim da sam  isto video i neke KEF zvucnike sa  90+. Znaci mislite da bi oni odgovarali za moj slucaj? 

 

Link to comment
Share on other sites

Ponekad petkom, kada svi od ukućana polegaju umorni od radne nedelje, imam tihe seanse za uživanje u nekim laganim albumima tipa ECM. Slušam sigurno do 1:30 posle ponoći.

U potpunosti se može u toj apsolutnoj tišini doživeti muzički materijal skoro u potpunosti, naravno ako se izuzme dinamički momenat. Čak ne manjka ni kika u basu ni tananih ekstenzija u visini, prostornih nijansi ...

Drugačije je, ali daleko više opušta od tradicionalnog close to live (snage) slušanja. Oba prepuštanja imaju svoje prednosti i treba ih imati adekvatno kvalitetne.

Link to comment
Share on other sites

Nominalna osetljivost drajvera odrazava zvucni pristisak sa 1W na 1m, obicno za test signal od 1Khz. Dva drajvera koja imaju istu nominalnu osetljivost ne moraju imati istu osetljivost merenu na manjoj snazi i razlicitim frekvencijama. Takodje mogu imati razliciti donji i gornji opseg pojacanja u kome zadrzavaju prihvatljivu karakteristiku, merenu ili subjektivnu.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...