Jump to content


Koreni Bluesa


DejanM

Recommended Posts

 Kad vec spominjes Johnsona, steta da se ne spemene i film Crossroads:

https://www.imdb.com/title/tt0090888/

 Film je radio Walter Hill, kinematografija i kamera su sjajne. Muziku je radio Ry Cooder, koa i Steve Vai, koji se i pojavljuje kao jedan od likova u filmu. U par scena Johnosna glumi Tim Russ, favorit bar nas trekkie-a od kad je glumio Tuvok-a u Voyageru.

 Star film, verujem da ga je vecina gledala, ali ko nije trebalo bi. Stavise i ko jeste, nije zgoreg da se potseti. :D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ry Cooder je interesantan muzicar. Snimio je dobre muzike ali je znacajan i po tome sto je tragajuci za korenima bluesa, stigao i do Afrike, gde je snimio nekoliko albuma sa africkim muzicarima. Na taj nacin je africka muzika, ne samo blues, dosao i do sire svetske muzicke scene.

Izdvojio bih svakako album koji je Cooder snimio zajedno sa Ali Farka Ture-om: Talking Timbuktu. To je neverovatan album - toliko dobar da vas ostavlja bez daha. Da je Cooder u zivotu napravio samo ovu plocu, ostao bi zapamcen.

Link to comment
Share on other sites

Na svom poslednjem albumu iz 2018., The Prodigal Son, Ry Cooder se vraca korenima bluesa, narocito onim na koje je pretezno uticao gospel. Tako na tom albumu mozemo da cujemo fenomenalnu verziju pesme Nobody's Fault but Mine. Ova stvar je postala poznata kada su je Led Zeppellin obradili na svom albumu Presence iz 1976. Potpisali su je Page i Plant iako je ovu stvar prvi snimio  Blind Willie Johnson jos davne 1927. godine. Ry Cooder je pravilno naveo da je pesmu komponovao Blind Willie Johnson ali je uz to dodao na ploci i rec: traditional, sto ukazuje da je postojala i starija verzija ove pesme.

Blind Willie Johnson je bio jedan od dugo zaboravljenih bluesera, koji je tek tokom 1960-tih izvadjen iz zaborava. Rodjen 1897. vrlo je rano poceo da svira gitaru. Nije rodjen slep ali nema bas sasvim pouzdanih podataka o tome kako je oslepeo. Svirao je po ulicama gradova u Texasu, po nekim svedocenjima cak i u istoj ulici gde je svirao i Blind Lemon Jefferson, ali nije poznato da su ikada svirali zajedno. Njegovi roditelji su bili Baptisti i on je jos kao mali zeleo da bude svestenik - sto je kasnije i postao.

Zna se da je kasnije ziveo u Beaumont-u, gde je radio kao svestenik sa svojom trecom (nevencanom) suprugom. Kada je kuca, u kojoj je ziveo,  izgorela u pozaru, posto nije imao gde da ode a ni novca da napravi novu, on je nastavio da zivi u tim rusevinama, navukavsi tako upalu pluca. Nisu hteli da ga prime u bolnicu - po nekima zbog toga sto je bio Afro-Amerikanac, a po drugima zato sto je izgledao kao beskucnik - pa je tako ovaj vanserijski muzicar preminuo 1945. Sahranjen je na lokalnom groblju u Beaumont-u ali mu se grob ni danas ne zna.

U periodu od 1927 do 1930. Blind Willie Johnson je snimio nekoliko ploca, od kojih su vecina postigle veliki uspeh. Njegova prva ploca se cak prodala u vise primeraka nego ploce Bessie Smith. Posle 1930. nije vise snimao iz razloga koji nisu poznati. Ostace zapamcen po pesmama: Nobody's Fault but Mine, John The Revelator, Jesus make Up my Dying Bed, Dark was the Night, Cold was the Ground, ...

Ovu kolekciju mogu da preporucim jer sadrzi sve njegove najpoznatije pesme i zato sto je kvalitet snimaka dobar.

 

album.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Naleteo sam slucajno na ovu live verziju pesme Where did you sleep last night, koju je Lead Belly predstavio svetu. Ova verzija, koju izvodi Nirvana, mi se cini kao jako dobra ... Interesantno je kako je ovaj traditional presao dugi put od bluesa do Grunge: od XIX veka, kada je verovatno nastao, pa sve do kraja XX veka ... i tu sigurno nije kraj.

 

Link to comment
Share on other sites

 Grunge nije preterano poznat po virtuoznosti, ali ima muzicara koji su pevali ... iskreno, recimo. Iskreno, meni je Layne Staley favorit, covek je celu dusu ostavio u pesmama. Ovi MTV unplugged nastupi su bili, pri tom, mozda i vrhunac MTV-a, kad je stvarno izvucen maksimum iz mnogo, mnogo bendova i dok je i ta televizija bila ogroman pozitivan uticaj.

 Realno, o grunge-u bi mogla da se napravi posebna tema, kao ova o bluzu, i bila bi odlicna, ali ja sam sad opet na nuli sa vremenom, pa ako neko drugi hoce... ;)

 Druga zanimljiva tema bi bila koliko je slusanje ovakvih interpretacija navela neke mladje generacije da slusaju i orginale, pa da se tako posvete izvorima muzike. :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...