Jump to content


Servis Grundig tjunera.


TekManijak

Recommended Posts

Peter, imam vec drugi tjuner, ali ipak slusam ovaj. Sve komponente iz 1850 serije su malih dimenzija i bas mi odgovaraju u spavacoj sobi  koja je takodje manjih dimenzija. Uz to odlicno se slaze uz box m600 zvucnike. bilo bi jako ruzno kad bih pored v1850 stavio t7500 (ili t7200 koji posedujem), treba malo gledati i na estetiku.

@Willi, upravo pokusavam da utvrdim koji deo se odnosi na automatic frequency control. Zamenjen je samo stabilizator napona i jedan kondenzator, za sada.

Link to comment
Share on other sites

pokusaj sad ovo  , elektrolitski kondenzatori c 127 i c128 , vrednosti 2,2mikrofarada ,50 volti  i trimer potenciometar svr 101 ,takodje ucestvuju u gradnji varikap napona kojim se biraju stanice ,promeni male elektrolite i probaj da vidis da li trimerom menjas poziciju zeljene stanice ,mozda malo kontakt spreja na trimer , meni i dalje ovo ne mirise na afc, al tesko je to na daljinu , eventualno mozes lemilicom pazljivo da ugrejes kondenzatore pre ukljucenja u hladnoj sobi i posmatras da li se nesto menja posle ukljucenja ,prakticno samo prelemis ta dva elekrtrolita i posmatras sta se desava posle 

Link to comment
Share on other sites

Takodje , sto se tice afc funkcije , nju zavrsava integralno kolo LA 1232 , koje sadrzi Fm MF pojacivac , afc i agc kontrolu ,pored njega imas dva mf trafoa T202 i T 203 .Posto nemam datasheet za kolo pretpostavljam da T 202 stoji u kolu racio detektora i cak i ako ima jezgro ne bih ga dirao , ostaje T 203 ,koji mozes pokusati da nastelujes neinduktivnim srafcigerom , stimalicom na najbolji moguci prijem na nekoj slaboj stanici , medjutim i to bih zadnje radio ,prvo bih pogledao da li se samo kolo zagreva pri radu i obratio paznju na c216 od 1 mikrofrad , pogotovo ukoliko se nalazi u neposrednoj blizini ic  kola koje se greje, odnosno bilo koji elektrolit koji je u zoni zagrevanja treba promeniti ,diranjem trimera svr 201 i svr 202 mislim da samo mozes da pogorsas situaciju i ovo iscrpluje daljni popravak na daljinu ,pozdrav

Link to comment
Share on other sites

4 sati ranije, TekManijak said:

Peter, imam vec drugi tjuner, ali ipak slusam ovaj. Sve komponente iz 1850 serije su malih dimenzija i bas mi odgovaraju u spavacoj sobi  koja je takodje manjih dimenzija. Uz to odlicno se slaze uz box m600 zvucnike. bilo bi jako ruzno kad bih pored v1850 stavio t7500 (ili t7200 koji posedujem), treba malo gledati i na estetiku.

@Willi, upravo pokusavam da utvrdim koji deo se odnosi na automatic frequency control. Zamenjen je samo stabilizator napona i jedan kondenzator, za sada.

Slažem se. Apsolutno. I ja dajem puno na estetiku.

Ti kvalitetni Grundigovi tuneri mi uopšte nisu ružni-naprotiv. A pri tom nisu skupi. A i žao mi da se patiš.

:cheers

Link to comment
Share on other sites

Ma ne patim se, igram se malo (:

Ni meni nisu ružni stari uredjaji ali je jako ružna kombinacija v1850 i t7200. Tjuner je duplo veći od pojačala i u sivoj boji.

Pravim pauzu sada. Ono što je bilo jednostavno uradio sam. Dalje intervencije mi već deluju komplikovano tako da ću sačekati pogodnu priliku da ga odnesen majstoru.

Link to comment
Share on other sites

U sredu sam zamenio jos tri kondenzatora ukljucujuci i c216 po savetu Ljube Groznog. Sad je doslo do velikog pomaka. Jos uvek nije 100% resen problem ali za mene je potpuno zadovoljavajuce. Samo na stanicama sa losim prijemom moze da se primeti da se frekvencija vrlo malo pomerila nakon duzeg stajanja. Na stanicama sa jakim signalom to nemogu primetiti (verovatno imaju vecu toleranciju na promene frekvencije a da se to ne primeti u zvuku)

Imam u planu da zamenim jos 3 kondenzatore u blizini ic kola lA1232 ali nek sad jedno vreme svira ovako kako je.

Ljubo, hvala jos jednom na pomoci.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...